Rada pre noveho ISP

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.07.2008 | 17:50
Avatar tux07   Používateľ
Dobry den prajem vsetkym...

mam takuto malu otazku a prosim vas o rady ako na to..

Som spravca MS serverov v jednej nemenovanej firme, prave sme sa prestahovali do priestorov ktora je pamiatkova. To znamena, ze sa tam nesmie vrtat atd. a jediny ktory tam budu mat linku sme my (DSL od T-Com) a spravca objektu ma poprosil, ci by sme nevedeli mi ako firma pokryt objekt wifi signalom. Samozrejme sef suhlasil a dal to na starost mne . Ide o to, ze nase servre nesmu mat nic s poskytovanim netu.... inym userom ako nam. To je ok s T-comom som sa dohodol, ze nam tam hodia druhu linku ktoru budeme poskytovat cca 20-30 ludom (podnikatelom). Je mi jasne, ze bude treba tam hodit server a nejake to Wifi AP s hvalitnou antenou. Lenze server musi bezat na Linuxe pretoze licencie na Win stoja dost $$$. Nikdy som net neposkytoval, managujem firemne prostredie na AD. Nikdy som nespravoval clientov ktory nepatria do jednej domeny a medzi sebou "nic" nemaju. Otazky su nasledovne:


1, aku topologiu siete zvolit...?

2, Aky HW pre poskytovanie Netu zvolit (na srv, mam zvysny AMD X2 4800+ 3Gb ram 250disk - sietovk do srv, AP, Antenu mozete navrhnut podla skusenosti) Budova je dvojpodlazna nie je to obrovska stavba.

3, ako ich overovat je to potrebne? (napr. Radius?, alebo staci MAC control na AP ), pridelovanie rychlosti, monitoring prenesenych dát, sledovanie cinnosti IP na sieti (aky soft pod Linuxom na to zvolit )

5, Akou formou pridelovat IP (static, DHCP? )

6, Spravit im mail server alebo vyuzivat maily T-comu ?


Prosim vas niektore otazky sa vam mozno zdaju smiesne ale pre ma su dolezite ak chcem klientom poskytnut kvlaitny pristup na internet a zaroven to aj odomna ocakava sef. Dalsou vecou je, ze v linuxe nie som expert i ked mi nie je cudzy a ten server musi bezat pod Linuxom pretoze Licencencie na Win su drahe ako sami viete Zaklande veci ohladom bandwidht managmentu a firewallu pod Linuxom nie je problem nastudovat. Jedine co by som od vas prosil je usmernit.


Vopred vam vsetkym dakujem. Prejm pekny den.
    • Re: Rada pre noveho ISP 09.07.2008 | 00:44
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      1. Hviezdicovu

      2. HW je vporiadku Antena minimalne 9dB (vsesmerova) a viac, eth min. 2 predpokladam ze to budete riesit cez NAT ak ovsem mate rozsah verejnych IP tak sa to meni :)

      3. Pozrel by som si PPTP alebo PPPoE vid. DSL, pridelovanie rychlosti QoS (CBQ, HTB..), accounting dat vlastny script s vyuzitim iptables + MYSQL (php,bash,perl...) + sledovanie pomocou MRTG abo RRDTool (napr. sledovanie trafficu prostrednictvom grafov)

      5. Ja som skor za staticke IP, ale (MAC a DHCP) nie je problem

      6. je to len na Vas :)

      Vsetko je zavisle od vasej sikovnosti a zbehlosti a hlavne vsetko ma svoje + a - :). Linux to je alchimia sama o sebe :)), doporucujem si prve problematiku nastudovat a tak sa rozhodnut.

      Taze na zaver vela stastia.
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))