kopirovanie suborov a diakritika

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.10.2008 | 22:23
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Mam taky maly problem. Ked kopirujem napriklad z USB kluca nejake subory do PC tak nechce nakopirovat tie ktore maju v nazve diakritiku. Niektore ani vobec nezobrazi. Alebo napriklad chcel som si na kartu do mobilu nakopirovat hudbu, konkretne Kabát, lenze napisalo ze to nieje mozne kopirovat. Nakopirovalo len tie ktore nemali diakritiku. Da sa stym nieco spravit?
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: kopirovanie suborov a diakritika 06.10.2008 | 22:43
      Martin   Návštevník
      Ja som mal s kopírovaním súborov problémy len vtedy, keď som mal na zálohovom CD napálené texty písané v nejakom staručkom MS Office a chcel som si ich po prechode na Linux preniesť do PC. Súbory sa mi preniesli, ale nedali sa otvoriť, v slovách s diakritikou boli miesto písmen s mäkčeňmi len štvorčeky a počítač tvrdil, že súbor neexistuje. Tak som súbory so štvorčekmi premenoval a v pohode sa otvorili. Síce mi tam po čase naspäť naskákali štvorčeky, ale už viem, čo s tým. Vyzerá to tak, že to súvisí s kódovaním.
      Neviem, či som Ti pomohol, možno to postačí aspoň ako návod, kde začať s riešením problémiku.
      • Re: kopirovanie suborov a diakritika 06.10.2008 | 23:07
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        Len vies, je to pre masochistu vsetko premenovavat :-( Len to ma sere ze ked mi niekto da nieco napr. na USB a nechce sa mi to skopirovat ze musim zapnut sibnuty Win.
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: kopirovanie suborov a diakritika 07.10.2008 | 00:24
          WlaSaTy   Návštevník
          Pprogram detox alebo pripojenie s korektnou kodovou strankou (kodova stranka sa tu riesi kazdu chvilu). Otazkou ci to zaberie aj pri prehravacoch, mne v tomto blbnu aj mp3 tagy. Madarske znaky prepina do cinstiny pricom zvysok je v Latinke. Proste srandy kopec.
          • Re: kopirovanie suborov a diakritika 07.10.2008 | 23:17
            Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
            Ked som vo vlasnostiach USB kluca vypol utf8 tak namiesto cudnych znakov v nazvoch boli otazniky. Ale stale to nejde kopirovat!!!!!!!
            pomoc! uz mi to lezia na nervy
            http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
            • Re: kopirovanie suborov a diakritika 07.10.2008 | 23:30
              WlaSaTy   Návštevník
              skorej odporucim zapnut aj codepage 852 a iocharset nehat na UTF8, teda ak je to v linuxe. prehravac to nemusi tiez pochopit, ale to je uz o inom.

              alebo ten detox.
              • Re: kopirovanie suborov a diakritika 08.10.2008 | 22:20
                Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                A vyriesim stym to aby sa dali nakopirovat subory do PC???
                http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                • Re: kopirovanie suborov a diakritika 08.10.2008 | 22:48
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Dobra otazka, ale ako ju len zodpovedat? Ja by som si to dovolil skusit, keby som mal k dispozicii obraz takeho disku, ale nemam.
                  • Re: kopirovanie suborov a diakritika 08.10.2008 | 23:21
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Alebo vies co? Nasimuloval som si nieco podobne. Pracu s azbukou, fotky zimnej burky a fungovalo to perfektne. Len sa mi nechcelo hladat kabel k pre zmenu citacke kariet a ani nemam po ruke stroj co ignoruje UTF.
                    ~/picts/russian $ ls -1
                    Зимний шторм-1.jpg
                    Зимний шторм-2.jpg
                    Зимний шторм-3.jpg
                    Зимний шторм-4.jpg
                    Зимний шторм-5.jpg
                    Зимний шторм-6.jpg
                    Зимний шторм-7.jpg
                    ~/picts/russian $ 
                    ~/picts/russian $ dd if=/dev/zero of=./disk.image bs=1024
                    count=2048
                    2048+0 records in
                    2048+0 records out
                    2097152 bytes (2.1 MB) copied, 0.019933 s, 105 MB/s
                    ~/picts/russian $ /usr/sbin/mkfs.vfat ./disk.image 
                    mkfs.vfat 3.0.0 (28 Sep 2008)
                    ~/picts/russian $ mkdir /tmp/russian
                    ~/picts/russian $ sudo mount ./disk.image /tmp/russian/ -o loop,codepage=852,iocharset=utf8,umask=0,sync
                    Password: 
                    ~/picts/russian $ cp -pv *jpg /tmp/russian/ 2>/dev/null
                    `Зимний шторм-1.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-1.jpg'
                    `Зимний шторм-2.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-2.jpg'
                    `Зимний шторм-3.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-3.jpg'
                    `Зимний шторм-4.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-4.jpg'
                    `Зимний шторм-5.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-5.jpg'
                    `Зимний шторм-6.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-6.jpg'
                    `Зимний шторм-7.jpg' -> `/tmp/russian/Зимний шторм-7.jpg'
                    ~/picts/russian $ sudo umount /tmp/russian/
                    ~/picts/russian $ cd ../
                    ~/picts $ mkdir russian2
                    ~/picts $ cd russian2
                    ~/picts/russian2 $ sudo mount ../russian/disk.image /tmp/russian/ -o loop,codepage=852,iocharset=utf8,umask=0,sync
                    ~/picts/russian2 $ ls -1 /tmp/russian/
                    Зимний шторм-1.jpg
                    Зимний шторм-2.jpg
                    Зимний шторм-3.jpg
                    Зимний шторм-4.jpg
                    Зимний шторм-5.jpg
                    Зимний шторм-6.jpg
                    Зимний шторм-7.jpg
                    ~/picts/russian2 $ mv /tmp/russian/*jpg ./ 
                    ~/picts/russian2 $ ls -1
                    Зимний шторм-1.jpg
                    Зимний шторм-2.jpg
                    Зимний шторм-3.jpg
                    Зимний шторм-4.jpg
                    Зимний шторм-5.jpg
                    Зимний шторм-6.jpg
                    Зимний шторм-7.jpg
                    ~/picts/russian2 $ 
                    ~/picts/russian2 $ ls -1 | enca -L none
                    Universal transformation format 8 bits; UTF-8
                    ~/picts/russian2 $ cd ../russian
                    ~/picts/russian $ ls -1 | enca -L none
                    Universal transformation format 8 bits; UTF-8
                    ~/picts/russian $ 
                    

                    Zaujimalo by ma ci by windows zo strednej europy vedel precitat napriklad azbuku na FAT, ale odpoved si mozeme nehat pre seba. Blame a diskriminaciu si ziaden system nezasluzi.

                    PS.: Ale ako sa tieto parametre pchaju do automatickych nastaveni automountera grafickeho, to si budes musiet zistit sam. A aj overit ci to funguje. Ja h ozial nepouzivam a ani nemam nainstalovany.
                    • Re: kopirovanie suborov a diakritika 08.10.2008 | 23:48
                      milox   Návštevník
                      a co to ma spolocne z mojim problemom?
                      • Re: kopirovanie suborov a diakritika 08.10.2008 | 23:56
                        WlaSaTy   Návštevník
                        To musis vediet ty.

                        Ak si tam nevidel nic pre Teba dolezite, tak ti to nepomoze. Ale preco?
                        • Re: kopirovanie suborov a diakritika 09.10.2008 | 22:10
                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                          No moc nechapem, ale dik aspon za snahu pomoct.
                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                          • Re: kopirovanie suborov a diakritika 09.10.2008 | 22:17
                            WlaSaTy   Návštevník
                            no, a keby si to aspon skusil pripojit rucne v terminali tak by ti ruka odpadla.
                            • Re: kopirovanie suborov a diakritika 10.10.2008 | 23:40
                              milox   Návštevník
                              len skoda je ze neviem co a ako pripojit v terminali, lebo akosi nechapem co si napisal o par riadkov vyssie.
                              • Re: kopirovanie suborov a diakritika 11.10.2008 | 14:58
                                WlaSaTy   Návštevník
                                ako si spominal, tak chces pripojit FAT disk s podporou diakritiky. k tomu ti staci uz len vediet ze sa to robi prikazom mount a priecinok kam to budes pripajat musi byt vytvoreny. takze si najdi ten riadok a uprav parametre odkial a kam. do ako mozes pridat volbu remount (hned vedla kodovej stranky).

                                ak by si chcel vediet ako sa vola zariade disku, tak skus prikaz mount (ak je zasunuty a pripojeny).
                                • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 14:08
                                  milox   Návštevník
                                  No snazil som sa to pripojit ako si mi hovoril no ako si sa mi to nedari. Ako napriklad to mam spravit. Nepoznem tie prikazy.
                                  • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 14:21
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    to je fajn ze si povedal ze to nefunguje. skus napisat co si urobil, co ti to odpovedalo a co rozumies pod pojmom "ono to nefunguje".

                                    • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 15:15
                                      Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                      Jednoducho neviem co a ako mam spravit cez konzolu.
                                      http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                      • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 15:49
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        tak zacneme tym ze si pozrieme ako ti ten disk pripojilo.

                                        ukaz vystup z prikazu mount.
                                        • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 22:04
                                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                          /dev/sdb1 on / type ext3 (rw)
                                          none on /proc type proc (rw)
                                          /dev/sdb6 on /hd3 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)
                                          /dev/sdb5 on /home type ext3 (rw)
                                          /dev/sda1 on /media/hd type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)
                                          /dev/sda2 on /media/hd2 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)
                                          /dev/sdb3 on /usr type ext3 (rw)
                                          none on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw)
                                          none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
                                          /dev/sdc1 on /media/TWINMOS-USB type vfat (rw,nosuid,nodev,noatime,uhelper=hal,flush,uid=500,utf8,shortname=lower)

                                          Ten /dev/sdc1 je ten USB
                                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                          • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 22:28
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Vyborne, a teraz sa pozri ako mas zapisane to UTF ty a ako som ho zapisal aj ja. takze si skus podla toho upravit parametre v tom klikatku kde si sa uklepol a skus aj toto:
                                            sudo mount /dev/sdc1 /media/TWINMOS-USB -o remount,codepage=852,iocharset=utf8,umask=0,sync
                                            • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 22:51
                                              Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                              mount /dev/sdc1 /media/TWINMOS-USB -o remount,codepage=852,iocharset=utf8,umask=0,sync
                                              No napisal som to a akosi sa nic nedeje.
                                              http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                              • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 23:00
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                no, a cakal si ze to bude blikat a zahra ti to happy birthday? skus si skontrolovat ako sa tvaria tie pismenka ...
                                                • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 23:08
                                                  Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                                  Stale nemozem nakopirovat na kluc napriklad album kabátu. Narazi na nejaky nazov a vypise ze neni mozne pokracovat.
                                                  http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                                  • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 23:13
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    aha, takze ono to vypise chyba a nic ine.

                                                    tak tych kabatov skopirujeme prikazom cp. co povies, vypise nam to potom chybu ktora nam prezradi viac?
                                                    • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 23:39
                                                      Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                                      a ako to skpirujem prikazom cp??? Lebo som z terminalu zaciatocnik.
                                                      http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                                      • Re: kopirovanie suborov a diakritika 12.10.2008 | 23:55
                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                        priklad bol vyssie, navod sa da aktivovat prikazom man cp. ten navod si zrusis klavesou q.

                                                        ale de fakto ti staci spustit : touch "/media/TWINMOS-USB/album kabátu" cim vytvoris prazdny subor na kluci s nazvom album kabatu.
                                                        • Re: kopirovanie suborov a diakritika 13.10.2008 | 00:30
                                                          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                                                          No ono to presnejsie blbne az ked zacne zapisovat skladby. Priecinok z nazvom albumu vytvory. Ale neslo ani to pred tym ako som nazvy albumov sam nepremenoval. Ale skladieb je vela a tie blbnu.
                                                          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                                                          • Re: kopirovanie suborov a diakritika 13.10.2008 | 00:49
                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                            To ze je nieco pokazene, to vieme uz tyzden.To bolo vsetko co si chcel povedat?