vipínanie Archu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.10.2008 | 23:14
Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
Prajem pekný podvečer, mam taký dlhodobý problem s vypínaním archlinuxu, občas mi z ničoho nič, kde sa vzalo tu sa vzalo, stmavne obrazovka a NB mi beží ďaľej. Prosím vás o dobre prehútanú radu.
    • Re: vipínanie Archu 16.10.2008 | 23:29
      WlaSaTy   Návštevník
      V servise si uz bol ze ti vypadava podsvietenie? Oni tam tu katodovu vybojku vymenia. To je tak, najprv vrzgaju panty, potom vypadava podsvietenie a nakoniec aj obraz a dotoho sa zapecu vetraky. Asus?

      Pokial to nie je vadnym ACPI ktore si zmysli zapnut a vypnut podsvietenie aj programovo.
      • Re: vipínanie Archu 18.10.2008 | 10:09
        Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
        S tím stmavnutím som myslel stmavnutie obrazovky pri vypínaní ==> zadám shutdown, dokonca aj cez shell, a počítač my beží ďaľej bez toho aby sa vypol, iba my stmavne obrazovka. Ja viem toto som tam nedopísal, ach ja hlúpy.
        • Re: vipínanie Archu 18.10.2008 | 20:42
          WlaSaTy   Návštevník
          Znamena to ze sa ten stroj niekedy nevypne? vzhladom na to ze nepises verziu archu a typ nb, hlavne verziu biosu, tak mozes porozmyslat nad standardnou odpovedou. Bolo by vhodne zvazit upgrade biosu, upgrade jadra, upgrade distribucie a vymenu stolicky za iny model.
          • Re: vipínanie Archu 19.10.2008 | 19:35
            Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
            Takze typ NB je HP Compaq nx9030, ako typ BIOSU som nasiel nieco ako F.15, typ Archu je asi 2007.08-2 a pokial sa updetuje aj verzia archu tak asi 2008.06, ale tym si niesom isty. A inak ako sa updatuje taky BIOS, lebo nasiel som pred casom nieco ako by sa to malo robit cez nabootovanie disketovej mechaniky, len nato mi akosi chyba HW. A ne tej stolicke uz som urobil zopar bugfixov ;-)
            • Re: vipínanie Archu 19.10.2008 | 20:51
              WlaSaTy   Návštevník
              vcelku presne informacie, dalo by sa povedat nieco ako asi exaktne. bios sa v dnesnej dobe da updatnut z cdcka alebo z usb lizatka i ked hp obcas pozaduje na vytvorenie takeho startovatka nieco ako windos i ked sa to da ojebabrat cez wine. take si sadkaj do toho bugfixoveho kresielka a pochval sa ktore bugy si fixol.
              • Re: vipínanie Archu 19.10.2008 | 22:42
                Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                Ale tu stolicku som povodne odkupil od jednoho zastaraného fakíra, tak som musel na nej opravit par malých chrobacikov(a pdobný hmyz). Ale k tomu BIOSu uz potrebujem len vedied, ako cez wíno mozem nieco spustit v admin rezime.
                • Re: vipínanie Archu 19.10.2008 | 23:45
                  WlaSaTy   Návštevník
                  co je to admin rezim?
                  • Re: vipínanie Archu 20.10.2008 | 14:18
                    Avatar Michal Kiš (paskaler) Arch Linux, Ubuntu, Mandriva  Používateľ
                    Ma na mysli asi roota :-)
                    • Re: vipínanie Archu 20.10.2008 | 21:56
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ja viem, az na to ze aj keby spustil wine ako root, tak mu asik to cdcko nevypali ta polointeligentna aplikacia ktora ma akoze urobit medium na update biosu. Odhadujem ze bude rad ak sa mu niekde v tempe podari odchytit iso image ktory sa npali alebo image floppy mechaniky ktoru to chce nahrat na usb kluc.

                      Teda, pokial sa nepohol vyvoj wine za toho pol roka ci rok co som sa s tym posledne hral.

                      PS.: takze vzhladom na vychytralost vyrobcu by som odporucil dat ten NB do servisu nech daju novsi bios alebo zneuzit kamaratov win pod ktorym sa bude dat vypalit dane medium. Ale update biosu je riziko a ked zlyha ... No, mne sa to chvala bohu este nestalo.
                      • Re: vipínanie Archu 20.10.2008 | 22:16
                        Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                        No widim to na to ze asi pouziem bratov HDD z NB na ktorom ma ece pozostatky windowsu (alebo nejako tak sa ten system vola ;-) ), alebo s tym zajdem do servisu, inak vo wine v adresare z nazvom Program Files sa mi vytvoril nejaky adresar s exacom a ten potrebuje administratorske privilegia windowsu
                        • Re: vipínanie Archu 20.10.2008 | 22:32
                          WlaSaTy   Návštevník
                          pametam sa ako som svojho casu stiahol nie live update pre bios ako exac, ale vytvarac spustacej diskety ci cdcka a ked si vypital medium tak som mu zobral obraz diskety a cdrom. ale to je skutocne bez zaruky, neskusal som ten flash a ani som ho nepotreboval. aspon zatial.
                          • Re: vipínanie Archu 21.10.2008 | 17:41
                            Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                            ja by som kvoli tomu bios neupdatoval. najprv vyskusaj ci sa NB vypina v ubuntu
                            update biosu je vzdy riskantna vec.
                            bios sa da updatovat aj z linuxu zo single modu cez DD if=image.img of=<a toto neviem co tu ma byt presne> bs=<cislo> count=<cislo>
                            :)
                            lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk