sources.list v Debiane

Sekcia: Aplikácie & Desktop 18.10.2008 | 16:49
Avatar fkho   Používateľ
V sources.list mam chybu, v zozname zdrojov nieje ale v sources.list ano.Ked ju opravim nejde to ulozit lebo nemam opravnenia. Ako to urobim?
    • Re: sources.list v Debiane 18.10.2008 | 17:01
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      otvoris si sources.list s pravami roota v textovom editore nano takto: su -c "nano /etc/apt/sources.list"
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: sources.list v Debiane 18.10.2008 | 19:11
        Avatar fkho   Používateľ
        dakujem funguje to
    • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 12:17
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Ja by som sa chcel este spytat, ze ked si chcem stiahnut Debian Lenny a nahodit to na notebook, co by bolo lepsie stiahnut :: netinst (generally 135-175 MB) CD images alebo radsej DVD-cko ?
      Okrem toho sa nejaksi nevyznam ktore by som mal stiahnut z toho vyberu :::

      [alpha][amd64][arm][armel][hppa][i386][ia64][mips][mipsel][powerpc][sparc][s390][source][multi-arch]

      Mam 2 jadrovy procak AMD X2 a chcel by som nejaky 32bit system, ale ktore z tych moznosti je 32bit ?
      Slackware
      • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 12:49
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        O tych typoch neviem, ale odporucam netinst. Je je jednoduche male CD, ak chces KDE3, tak ho nabootuj s parametrom desktop=kde . Medzi poslednymi krokmi instalacie si vyberies, ktore balicky tam chces. Mas na vyber laptop, web server, desktop, mail server a este par veci. Laptop a este nieco budes mat zaskrtnute, s pridanim web serveru a desktopu a instalaciou ti bude dokopy stahovat a instalovat nieco cez 950 balickov.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 12:56
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          ok, takze netinst som sice nasiel, ale teraz ide o to ze ktore zo zoznamu mam stiahnut ???
          nasiel som to tuto ::: netinst (generally 135-175 MB) CD images
          A teraz ktore stiahnut ???

          [alpha][amd64][arm][armel][hppa][i386][ia64][mips][mipsel][powerpc][sparc]
          Slackware
          • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 13:37
            Avatar tompson Debian "lenny"  Používateľ
            [i386]
            GNU/Linux debian "lenny" ? ..hurd ? :D !@#$%^*(^%$#@#$% :]
            • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 13:46
              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
              ok, diky moc
              Slackware
              • Re: sources.list v Debiane 19.10.2008 | 14:52
                Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                daj potom vediet, ze ako to dopadlo:)
                • Pomooooooc 19.10.2008 | 19:52
                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                  Prosim o pomoc, podarilo sa mi uspesne nahodit Debian Lenny, no problem je uz pri prihlaseni sa do systemu, ono mi to nechce zobrat moje meno a heslo ktore som nastavil pri instalacii, preco ???
                  skusal som uz aj rozne varianty ci som nahodou nespravil preklep ale nic, jedine tak sa viem dostat do systemu ze si pri bootovani vyberiem boot ako single user ale ani tak sa nedokazem dostat do spravcu uctov ...

                  Pls poradte ako sa normalne prihlasim alebo ako zmenim heslo alebo co ...
                  Alebo to mam znova cele preinstalovat ???
                  Slackware
                  • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 19:56
                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                    Preco ako single user? Skus sa prihlasit v klasickom rezime nie single user, ak to nepojde, zmackni lavy alt + lave ctrl + F1 , dostanes sa do konzoly , prihlas sa ako root
                    passwd UZIVATEL
                    stare heslo:
                    nove heslo:
                    znovu nove heslo:
                    lavy alt + lave ctrl + F7 - dostanes sa do xserveru ktory ti uz bezi, a prihlas sa ako UZIVATEL s heslom ktore si nastavil pred chvilou
                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:04
                      Avatar fkho   Používateľ
                      nedavas meno uzivatela nahodou s velkym pismenom?Berie to iba male
                      • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:06
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        omfg, to UZIVATEL je tam na to, aby videl, ze si to musi zmenit.. samozrejme, system berie iba male pismena
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:16
                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                        nie nie, daval som iba male pismena
                        Slackware
                    • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:16
                      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                      ok diky, do systemu som sa dostal, ale teraz mam zas iny problem s heslom.
                      Ked chcem napr nainstalovat update ktory mi system ponukol pyta odomna samozrejme Administrative password, tak zadam svoj password ktorym som sa prihlasoval do systemu a vyhodi ze chybne heslo, preco zas ?
                      Slackware
                      • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:22
                        Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                        lebo chce od teba root heslo nie tvojho usera
                        • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:29
                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                          to ja viem, lenze zaujimave je to ze v textovom rezime ked som sa prihlasoval ako root aby som zmenil password pre uzivatela tak to fungovalo a teraz v grafickom rezime v systeme to uz neberie ...
                          da sa nejak zmenit to root heslo v textovom rezime ?? Ak ano ako pls???
                          Slackware
                          • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 20:49
                            Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                            sudo passwd root
                            • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 21:05
                              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                              ok diky, uz problem s heslom nemam, ale este mam otazocku, mam rozlozenie klavesnice nastavene Slovenske qwerty a pise mi to Y hore a Z dole, preco ???
                              Nema to byt pri Qwerty rozlozeni naopak ?
                              Slackware
                              • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 21:30
                                Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                co ja viem:))))) tes sa, ze ti idu makcene a dlzne;) ja mam klavesnicu nastavenu cez xorg.conf:
                                Section "InputDevice"
                                Identifier "Generic Keyboard"
                                Driver "kbd"
                                Option "CoreKeyboard"
                                Option "XkbRules" "xorg"
                                Option "XkbModel" "pc104"
                                Option "XkbLayout" "us,sk,hu"
                                Option "XkbOptions" "grp:switch,grp:alt_shift_toggle"
                                EndSection
                                • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 22:44
                                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                  A ja mam klavesnicu urobenu cez setxkbmap sk a je pokoj
                                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                  • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 22:51
                                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                                    OK a predpokladam ze najskor by som tie rozlozenia klavesnice mal mat pridane v nastaveniach klavesnice ze ?
                                    Slackware
                                    • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 22:53
                                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                      Ja som si nic take nepridaval :) spustil som setxkbmap sk a bolo to.. problem bol vyrieseny, vsade, kde som potreboval pouzivat slovensku klavesnicu
                                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                    • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 23:19
                                      Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                      musis ich mat odkomentovane v /etc/locale.gen a nasledne sudo locale-gen a but tym prikazom od Daredevila alebo natvrdo v xorg.conf a mas po probleme:) a mozes tam mat aj 30 roznych klavesnic:)
                                      • Re: Pomooooooc 20.10.2008 | 12:38
                                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                                        pozeral som ten /etc/locale.gen a su tam 2 slovenske klavesnice: jedna tato ::: # sk_SK ISO-8859-2 a druha je bez mriezky tato ::: sk_SK.UTF-8 UTF-8 (nemam tam pridat tu mriezku ?)

                                        Ako som tak dalej pozeral, tak som tam nenasiel ziadnu us klavesnicu, su tam iba nejake ug, uk, uz, a kopeeeec en
                                        Slackware
                                  • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 22:52
                                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                                    Este nieco, defaultne sa mi nainstalovalo GNOME, keby som chcel vyskusat aj KDE 3.5.9 co vsetko musim doinstalovat ?
                                    Slackware
                                    • Re: Pomooooooc 19.10.2008 | 23:34
                                      Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                                      sudo apt-get install kdm
                                      ale si to este over ja som to v zivote nepouzival, ale myslim, ze hentak
                                      • Re: Pomooooooc 20.10.2008 | 00:02
                                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                        aptitude install kde
                                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                        • Re: Pomooooooc 20.10.2008 | 12:29
                                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                                          predpokladam ze ono mi to nahodi najnovsiu verziu nie ? Ja by som chcel 3.5.9, kedze kazdy hovori ze je nastabilnejsia
                                          Slackware
    • Zvuk 20.10.2008 | 14:44
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Teraz este nieco na temu Zvuku :::
      Nesiel mi na notebooku zvuk, tak som hladal na forach guuglil a vyslo ze najlepsie riesenie bude stiahnut zdrojaky od alsy a zkompilovat, tak som sa do toho pustil::
      Stiahol som odporucane zdrojaky tieto ::: alsa-driver-1.0.16
      Vosiel som za pomoci cd do adresara a zadal som ./configure -- to prebehlo celkom OK, len s 1 warningom
      config.status: WARNING: Makefile.conf.in seems to ignore the --datarootdir setting
      potom som zadal make a tu uz bolo tych chyb viacej, konkretne tieto :::

      /home/ninubook/alsa-driver-1.0.16/acore/timer.c: In function ‘snd_timer_request’:
      /home/ninubook/alsa-driver-1.0.16/acore/timer.c:155: error: wrong type argument to unary exclamation mark

      make[3]: *** [/home/ninubook/alsa-driver-1.0.16/acore/timer.o] Error 1
      make[2]: *** [/home/ninubook/alsa-driver-1.0.16/acore] Error 2
      make[1]: *** [_module_/home/ninubook/alsa-driver-1.0.16] Error 2
      make: *** [compile] Error 2


      Napriek tomu som dal aj make install
      Pro restarte sa mi ikonka hlasitosti zmenila je pri nej cerveny krizik ako pri mute, a ked na nu 2x kliknem vyhodi mi error :::

      Neboli nájdené žiadne zásuvné moduly pre GStreamer a/alebo zariadenia pre ovládanie hlasitosti.

      Co sa stym da robit teraz ???
      Slackware
      • Re: Zvuk 20.10.2008 | 15:04
        Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
        no ja ti odporucam alsu(ak nemas nejaku problematicku zvukovku) instalnut z repozitarov....:
        lza@lza:~$ dpkg -l | grep alsa
        ii alsa-base 1.0.17.dfsg-2 ALSA driver configuration files
        ii alsa-utils 1.0.16-2 ALSA utilities
        ....
        ....
        ....

        • Re: Zvuk 20.10.2008 | 15:12
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          Ten prikaz mi vypisal toto :::

          ninubook@ninubook:~$ dpkg -l | grep alsa
          ii alsa-base 1.0.17.dfsg-2 ALSA driver configuration files
          ii alsa-utils 1.0.16-2 ALSA utilities
          ii gstreamer0.10-alsa 0.10.19-2 GStreamer plugin for ALSA
          ii libpt-1.10.10-plugins-alsa 1.10.10-2 Portable Windows Library Audio Plugin for th
          ii libsdl1.2debian-alsa 1.2.13-2 Simple DirectMedia Layer (with X11 and ALSA


          Mam skusit preinstalovat alsu z repozitarov ?
          Slackware