Zmena prostredia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2009 | 17:28
Dotmindes   Návštevník
Zdravím,

Mám ubuntu na laptope 512Mb ram 1.8 Ghz a 64 Mb zdielanu grafiku.
Ubuntu síce šlape, ale cítim, že miestami má laptop trochu problém a tak by som chcel ubuntu zameniť za xubuntu aby bol systém viac svižnejší.Oplatí sa to ? Pocítil by som zmenu ? Išlo by mi pod týmto prostredím všetko čo pod gnome ?
    • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 18:22
      Retmindes   Návštevník
      nemen prostredie lebo na rychlosti nic neziskas. ramka 512 uplne postacuje. mam to odskusane a zvysil som si ju na 1,5 GB a na rychlosti to moc nepoznat. akurat tak pri nacitavani fotiek. 512 je dost aj na KDE prostredie
      • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 20:39
        Dotmindes   Návštevník
        Asi máš pravdu. Kedysi som skúšal dreamlinux s xfce a nezdalo sa mi o moc rýchlejšie aj keď veľa ľudí tvrdí opak a minimálne požiadavky výrobcu sú 128mb ram. Systém mi ide dobre, ale keď otváram napr nejaký linux navigátor pre súbory tak to trvá aj 10-15 sekúnd dokial sa zapne a disk nemám moc plný. Možno 15gb zaprataných aj so systémom. Tiež občas pri inštalácií softu v synapticu sa dosť pozastavuje, ale to by nevadilo. Neinštalujem často nové veci. Počul som, že nové kde by mohlo byť rýchlejšie. Možno má tá "plasma engine" menšiu záťaž. To som skúšal keď bolo vo vývoji a docela rýchlosť ušla.Možno by stačilo zmeniť správcu súborov. Teraz mám defaultného ubuntu.Ani neviem ako sa volá...Nejak sa o tieto veci nezaujímam.

        Ešte by som poprosil pár názorov nech zistím či to stojí aspoň za vyskúšanie.
    • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 20:55
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      zmenit mozes prostredie, no bacha - ak by si xfce iba doinstaloval, malo by rozne gnomovite vlastnosti a nebolo by to ono. hodilo by sa teda skor dat cistu instalaciu.

      ubuntovite systemy nie su velmi vhodne pre starsie pocitace. Teda su vhodne, no niektore distribucie su vhodnejsie.
      • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 08:01
        Dotmindes   Návštevník
        Nie, to by som nerobil. Radšej by som dal rovno xubuntu, len sa zas bojím, že by mi tam nešli nejaké programi, ktoré idú pod gnome. Celkovo nemám rád domiešané veci. To je ako sediet v autobuse na pol zadku. ;-) takže doinštalovávať to nechcem. S ubuntu spokojnosť, len trochu by sa mu zišlo svižnosti, ale dlho nechcem kupovať nové pc a ani komponenty, nepotrebujem porsche keď sa zveziem aj na škodovke, len aj tú treba vyladiť. Stačí mi to čo mám, len chcem nájsť čo najvhodnejšie prostredie
    • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 21:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      namiesto vstekych tychto prostredi si daj OPENBOX a uvidis tu rychlost a aj vydrz na baterke sa zvysi (mam odskusane), namiesto firefoxu si tam nastav kazehakashe äalebo iny lightweight browser) namiesto nautilusu (spravca suborov) pouzi rox ..... este sa oplati si dat fbpanel (jednoduchy panel) a nastavit spustanie nm-appletu (pre siete,wifi..) po starte a je to

      ma to aj nevyhodu vacsinu vaci treba nastavit v konfigurakoch (podla navodov na internete je to brkacka) a nefunguju automaticky veci typu automount (pre cd, usb ...) ale aj to sa bude dat nastavit, a ked nevies ako dalej prepnes sa do sice pomaleho ale o vsetko sa starajuceho xfce/gnome/kde

      instaloval som to kamaratovi na thinkpad s 128mb ramky a 800Mhz procakom a grafiku to asi ani nemalo (joke) a bezalo mu to riadne svizne dost malo zralo (pri znizenom jase na novej standardnej baterii - 7h co necakaj pri tvojom notase)

      okrem openboxu je mnoho light prostredi - JWM, fluxbox (je aj fluxbuntu) a neviem co este
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 22:39
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        fluxbuntu sa uz dlhsie nevyraba.

        osobne mam v laske openbox, je to velmi dobra vec ako si uz spominal. ziadne extra blbosti, len cisto fungujuce prostredie.
      • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 08:11
        Dotmindes   Návštevník
        Asi využijem tvoju radu a skúsim openbox. Docela ma zaujali screeny čo som o ňom našiel a keď tvrdíš, že je rýchle tak by mi mohlo vyhovovať. Baterka ma neštve. Laptop používam aj tak iba doma, ale dúfam, že moc nebudú problémy s tým nastavením.
        Inak sa mi to prostredie podobá na Enlightenment , ale to bolo na môj vkus moc prečačkané aj keď samozrejme veľa možností na konfiguráciu plochy. A s tým automount sa to nedá ani nejak vyriešiť
        na stále?
        • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 15:18
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          ak mas zaujem TU je velmi dobra prirucka k openboxu a existuje mnozstvo navodov a wiki stranok
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 23:24
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Podla mna by si urcite zmenu pocitil. Ja som kedysi bezal na 256 MB RAM a ten pocit tam bol vidiet ( ked som presiel z ubuntu na xubuntu )
      Cele xubuntu nainstalujes takto : sudo apt-get install xubuntu-desktop ( pokial ma pamat neklame, prisiel som prave z krcmy :) ). Pozor ale ! ostanu ti tam aplikacie z ubuntu. Neviem ci ti to vadi, ak ano, tak po jednej ( urcite nechces vyhodit vsetky, xfce aj gnome su zalozene ne gtk grafike takze tam problem nieje ) ich odinstalujes ( sudo apt-get remove aplikacia ) alebo odinstaluj ubuntu-desktop .. Malo by to pomoct.
      Mne xfce bezalo ovela rychlejsie ako gnome, no neviem, ci je ta rychlost na 512MB RAM zbadatelna .. Ale v tvojom pripade to podla mna pojde urcite rychlejsie ( vzhladom na to ze mas 64 MB zdielanu grafiku )
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Zmena prostredia 05.01.2009 | 23:25
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        si mohol skor poradit vyhodit nautilus
      • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 08:15
        Dotmindes   Návštevník
        Dík, najprv asi skúsim openbox, potom xubuntu, ale najprv skúsim len zameniť nautila v ubuntu za niečo rýchlejšie ako radí Š.H

        "prisiel som prave z krcmy :) ). ???" haha, takže asi si si nedal záväzok ako ja alebo už si ho stihol porušiť...
        • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 11:26
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          Š.H?

          to je kto?
          • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 13:31
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            no šak Štano Hoferek, rolf dobre som sa pobavil
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 14:31
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              sakra preco mam take zlozite meno? mal som byt dezider alebo daco podobne, to sa lahko pameta...
              • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 15:10
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Teba si vzdy niekto najde :D Bud si Štano alebo HoFFerek :D
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 15:17
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  na jednom sachovom turnaji som mal F dokonca 3x. ma islo porazit :D
                  • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 16:07
                    Dotmindes   Návštevník
                    Vidíš aký zvrátený je tento svet.Ja som spravil chybu a tebe sa smejú. Tak je to aj s inými vecami
                    • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 16:45
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ale pohodicka, aspon je veselo :)

                      a svet je divny, velmi divny :)
                      • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 19:08
                        Dotmindes   Návštevník
                        Šak jasne, hlavne že je veselo na tvoj úkor. Prepáč, ale dal som si záväzok že chcem zbohatnúť a tak sa učím byť hajzel ;-)"Svet by aj ušiel aj keď to lepšie znie keď sa hodí vina na svet, to skôr ľudia sú divný,stačí pozreŤ na minútku na mtv a tam sa človeku otvoria oči po čom ľudia pasú" ;-)
          • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 16:06
            Dotmindes   Návštevník
            Prepáč... S.H iba tlačová chyba ;-)
            • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 16:45
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              novinarsky skriatok...

              btw jeden z anglickych vyrazov pre skriatka je gnome :)
              • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 19:10
                Dotmindes   Návštevník
                Ja to ukončím a priznám sa.Dosť bordelu už bolo pre moju hanbu.Ja šušlem, preto to Š namiesto S , šorry všetci.
          • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 16:11
            Dotmindes   Návštevník
            Akože kto?Trafená hus prvá zagága. Už radšej nejdem nič písať.Čo bordelu spraví jedno písmeno a potom sa čudujeme že sú pc systémy také nestabilné ;-)
        • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 15:12
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Zavazky si nedavam uz zo zviku :D
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 22:11
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      v prvom rade nstav pre grafiku menej MB, tak 16 je optimalne dost, pokial sa nehras (co na notebooku predpokladam, ze nerobis). usetrenych 48 MB sa da vyuzit aj lepsie, ako ich pridelenim grafike

      dalej - moj osobny nazor je, ze gnome je rychlejsie, ale pamatovo narocne a KDE naopak. kazdopadne KDE v 3.5.x tam musi bezat ako drak, nie je dovod na orezavatka - tie maju zmysel na stroji zhruba mojej konfiguracie (stare P3 s 512 MB RAM - a aj ja pouzivam radsej KDE ako nieco male), nie na relativne novom stroji. ale opakujem, je to moj nazor. ak sa niekto s 512 MB RAM neciti na KDE, nech tam da XFCE. nizsie by som uz nesiel.

      na zaver: vseobecny problem notebookov je S DISKOM. tam ti to prostredie nezachrani, to sa spusta raz, ale APLIKACIE NEUSTALE (cize ked usetris 3s pri zmene GNOME => XFCE, tak to je nic, ked pri kazdom spusteni ooo ci ffx cakas)
      • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 22:29
        Dotmindes   Návštevník
        S tou grafikou sa mi to zda rozumne.Spravil som tak a predpokladal si dobre, len dufam ze mi to nebude robit zlobu v tvorbe 3d - blender.S tymi prostrediami si asi necham gnome.Zda sa mi dost prehladne a rychlo najdem to co potrebujem.Kde sa mi zda premakanejsie nastaveniami. To je zas vec vkusu.
        • Re: Zmena prostredia 06.01.2009 | 23:28
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          takto: procesor je OK, grafika je OK.. pri beznej praci sumafuk

          pamat najlepsie vyuzijes, ak nebudes skusat experimenty typu GNOME + koffice / amarok ci KDE + inkscape / totem.

          gnome je dobra volba, kde !!!3!!! je tiez dobra volba.. zalezi od vkusu. ale ako som uz vyssie napisal, brzdou je disk a teda caste spustanie aplikacii - a nie samotne prostredie (ja sam som na pomalom stroji rozdiel medzi gnome a xfce takmer nebadal)
          • Re: Zmena prostredia 07.01.2009 | 14:03
            yano   Návštevník
            XFCE je o poznanie rýchlejšie ako KDE, mám
            totiž Xubuntu. Ale zázrak nečakaj.
            Po dlhom experimentovaní som napokon
            zakotvil pri Fluxboxe a k tomu mám
            Rox ako správcu plochy/ikon. Je to rýchlejšie ako
            XFCE.