OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.01.2009 | 23:18
Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
Zdravim .. Pouzivam OpenSuse 11.1 a zda sa mi to dost neohrabane v tom ze stale nieco nefunguje .Ako podpora ovladacou je nie moc super ale ide to nakoniec ak sa v tom clovek sprta hodiny a nastavuje a prestavuje...... Uvazoval som o kupe Mandriva Linux 2009 CZ +4DVD da sa stiahnut aj free veriza ale ako nemam problem obetovat aj tych 800 SK aj s Knihov co nie je zle.... Co mi odporucate.

OpenSuse 11.1 alebo tu Mandriva Linux 2009 CZ ???.....
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 06.01.2009 | 23:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      moj subjektivny nazor: openSuse
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 06.01.2009 | 23:26
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        A ha... A preco OpenSuse.. ?Mam to tiez... len mi nedie grafika Ati blbne..Ide ale nie ako by mala.koplikovane instalacie atd.... klasika... Mandriva 2009 ?... je to tam este horise azda s potorov ovladacou ?... len chcem vediet nazor :)
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 06.01.2009 | 23:24
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      skus live CD mandrivy.. ovladacov viac nebude ani v platenej verzii.. tam je (pokial viem) soft a nejaka podpora navyse (podla toho, ktoru platenu verziu myslis)

      nemas co stratit

      kazdopadne, keby si napisal, co konkretne nejde, tak by pomoc bola lepsia ako flamewar medzi osuse a mandrivou
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 06.01.2009 | 23:41
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        Tak to poriesim v inom fore co nedie .. len som chcel porovnat tieto dva verzie :) OpenSuse mam ale Mandrivu nemam.. takze kto ma s tym nejaku skusenost nech napise :))..Nevime recencia a manualy sa mi zdaju byt viscej na Mandrivu .myslim to skor pre zaciatocnikov na OpenSuse Nic nie je.... tak len preto.. som uvazoval o kupe s tou Kniou... Ktoru verziu konretne tuto Mandriva Linux 2009 CZ + 4xDVD je tam KNIHA naviac plus SOFT....
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 00:47
      marowit   Návštevník
      Priklanam sa k open suse. System, ktory funguje skoro ako windows. Ak ho nainstalujes vsetko ide pokial sa v nom nezacnes hrabat. VYhodou je one click install ( pravdepodobne vyriesi aj graficke ovladace ).
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 01:27
        Dotmindes   Návštevník
        Nechcem sa dotknut mandrivakov,viem ze mandrivu si dost ludi oblubilo, ale tiez sa priklanam k opensuse.Skor ide o sympatie, ale zas tie veci okolo MS mozu odradit.To je kazdeho vec ako to zoberie.Osobne som s opensuse nemal problem.Grafiku ti pomozu vyriesit ludia na tomto fore.Teda aspon myslim...Vazne asi najlepsia volba je skusit,lebo kazdy ma iny vkus a mozno sa ti viac zapaci mandriva...
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 02:05
          Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
          Ved to Grafika... Neviem ci viete ale u OpenSuse 11.1 zatial podporu ATI ovladacou nema... co je Aspon stare ovladace mohli dat ale vobec nie su pridelene pri ovladacoch...Ak dam iststalovat co su na nete vobec neidu a pridom v 11 verzii sli pekne.. Teda nasiel som postupy na NETE ako upravit xorg.conf aby sla ATINA v OpenSuse . Po hodinach urpavach nakoniec ide ale nie moc dobre.. Blbne Copiz ked dam 3d setric tak to ani nespusti. nieco je v xorg.conf zle napisane alw co to sam neviem.... lebo postup ako to upravit je skor pre tych co stym robia roky....
          .Ale nechcem to tu riesit ale ide o to ze ma nudi zakladne veci riesit hodiny a aj tak to nedie poriadne :)...preto sa pytam na iny OS a ked mi vravitr ze OpenSuse je OKAS tak potom ostane su ake.. Ja som skusal len OpenSuse ..... No Mandriva uvadza na svojich strankach co sa tyka podory HW dobru a aj Grafickych Kariet.. tak isto aj tie najnovsie tak neviem..............
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 07:31
            Avatar igor   Používateľ
            ovladace 8.11 stali za prd, skus 8.12 tie su o krok vpred (su k dispozicii od 10. dec.)
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 12:33
              Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
              Mam 8.12 :)..... a nic z toho ako ide to ale len po zasahu a aj tak to blbne...... OK tak dakujem za radu......
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 15:19
            Dotmindes   Návštevník
            Neviem, "kvalitny" os je tazko poradit, pretoze pre teba moze byt vyhodnejsi aj "nekvalitnejsi" Zalezi od pc. Niekomu napriklad opensuse moze podporovat vsetok hw v pc a nemusi byt vseobecne najvychytanejsi.V druhom distre zas mozes mat problem napriklad so zvukom, ale grafika ti tam moze slapat.Poskusaj par disier a to ktore sa ti najviac zapaci zacni riesit a skusat nastavovat to co ti nejde.

            Skus napriklad ubuntu,mandrivu,fedoru na live cd a potom sa rozhodni.Nieje vzdy uplnou vinou linuxu,ze hw nejde. Treba si uvedomit, ze to neni taky finacny monopol ako MS a tiez za mnohe mozu vyrobcovia.
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 15:58
              Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
              Hej viem ze treba skusit tak skusam prave OpenSuse nie je to zle len ten HW nechce ist poriadne ako nehladam dokonalost alebo ktory je lepsi to by bola hlupost len ma zaujimaju skusenosti inych .ved aj to sa zijde Ako niektorych vyrobcou rozumiem ze nechcu spristupnit zrojaky ku ovladacom a spristupnit technologiu viacej pre LINUX svet . napr ako firma Creative .. Hodila ovladac len aby to slapalo a po instalacii to ma cca 800 kb co je bieda..Ale zase by boly blby ak by uplne otvorili svoju technologiu a zverejnily zdrojaky ku ovladacom pre Linux .A povesat tym co tam robia robite zadara 8 h .lebo uz vseci vedia nasu technologiu.Myslim si som zato zaplatit niekomu ak niekto tvrdo maka na niecom .Kto by robil robil programatora zadarmo hodiny denne ?

              Taka otazka moc tomu nerozumiem je mozne dat ovladace pre LINUX napr ZVUK bez toho aby zvrejenily technologiu a zdrojovy KOD ? Ak ano tak potom problem bude iba jeden firma nebude platit programatora pre LINUX ak nemaju obrat z Linuxu... neviem moj nazor... :)Iba ze by ten programator robil zadarmo :)
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 08.01.2009 | 00:18
                Dotmindes   Návštevník
                Ja som napr dodnes nerozchodil moju creative pod linuxom aj ked ju vraj alsa podporuje.Skusal som oficialny navod a nic.Len preto musim udrziavat win na pc.Casom ale kupim inu a win sa zbavim.Aj "linux "sponzoruje programatorov.Su na to teda velke firmy ako napr ibm atd...Neni su v tom len dobrovolnici,ale v tom sa ja nevyznam.
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 10.01.2009 | 14:30
        petr   Návštevník
        No prave, funguje skoro jako windows ;-) Na NB Lenovo SL500 s nvidia grafickou kartou jsem zkousel jak openSUSE 11.1, tak i Mandriva 2009 free a Ubuntu 8.10. Vsechny s prostredim Gnome, KDE4 jsem zkousel jen v openSUSE 11.1, ale pote, co jsem se snazil vice jak hodinu o usporadani ikonek na dolni liste (hodiny, start menu, atd...) a stale mi to ty ikonky rozhazovalo jak chtelo, tak jsem s KDE4 na dlouhou dobu skoncil.
        Subjektivne mi nejvice sedi Ubuntu, doinstalovani ovladacu ke grafice je trivialni, to same jako kodeky pro audio a video. Chybi-li kodeky pro prehrani, a/v soubor si o ne rekne. No v Ubuntu mi akorat chybi neco na zpusob YASTu z openSUSE nebo toho ovladaciho centra v Mandrive :'-(
        p.s.: k hw meho NB, krom tech "special" klaves ala Fn+key nebo Thinkbutton, fungovalo vse, vcetne wifi.
    • Fedora 10 07.01.2009 | 15:54
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Pre tvoj typ života jednoznačne Fedora 10.

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 17:46
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        A co je na tom pravdy ze podpora HW je u Mandriva lepsia ?..
        • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 19:05
          Marian Scerbak   Návštevník
          Ako vidno, kazdy chvali iba OpenSuse... Hej, no a o chvilu sa dozvieme, ze "Ubuntu je aj tak najlepsie" ;-) To ale preto, lebo Mandriva sa chvali sama :-D Ale vazne, ja ju pouzivam uz roky, a som s nou maximalne spokojny. Aj ked sa mi obcas zapacili ine distra, vzdy som sa vratil k Mandrive. Ma svoje nevyhody, ako kazde distro, ale aj obrovske vyhody. Ak sa neviete rozhodnut, skuste si najprv pozriet kompatibilitu svojho HW s Mandrivou. http://www.mandriva.com/en/hardware/. A "vrazit" do Mandrivy s knihou, o com uvazujete, sa - podla mna - ako "zaciatocnikovi" vyplati urcite. Ak aj budete mat nejaky problem, dozviete sa priamo v nej, ako ho riesit, kde sa obratit. A ak sa ju nebodaj rozhodnete celu precitat, verim tomu, ze tam najdete mnozstvo uzitocnych informacii. DVD nekomentujem, este ho nemam, ale do predoslych edicii som vrazil, a este som to ani raz neolutoval. Je pravda, ze prave tato verzia nepatrila medzi najvydarenejsie, ale je tiez pravda, ze na tom kupenom DVD pravdepodobne budu vsetky dolezite opravy a asi aj navody, ak este budu potrebne, ako si ju "upravit".
          Co sa tyka priamo podpory HW, osobne by som medzi OpenSuse a Mandrivou favorizoval Mandrivu. "One klik instalacia" nie je vynalez openSuse, a je aj tak v porovnani s Mandrivou - podla mna - neprehladnejsia. OpenSuse na tom tiez nie je zle, ale Mandriva je Mandriva. Predpokladám, že ovládače na všetky podporované gr. karty budú priamo na DVD. A to už potom stačí len klikať / napísať príkaz. Ale najprv by som si pohľadal na uvedenej adrese, či je moj HW podporovany Mandrivou.
      • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 18:38
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        kedze mam tiez fedoru, chcel by som sa spytat, ze aky "typ" zivota pasuje prave k fedore? :-)
        • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 20:50
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Nuž, kámo,

          Fedora je Život sám .....počúvaj:

          Utíchol šum, na scénu som vyšiel opretý o veraje dvier
          Z diaľky ozvien počul som život - Linux a jeho príbehy a smer.

          Na mňa mieri temnota a šero nočné presný prístroj svojho poznania
          abba, otče, ak je trochu možné odním tento trpký kalich odo mňa.

          Umne sú však zoradené dejstvá, s neodvratným koncom konca ciest, som sám, vôkol bahno farizejstva
          Prežiť život - nie je poľom prejsť ...
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 21:09
            Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
            http://www.mandriva.com/en/hardware/


            Funguje vobec ta stranka lebo tam nema ziadnu podporu dal som tam co ja viem ovladac ATI a ked dam hladat vypislo stale prazdnu stranku ked dam hladat nieco ine stale to iste ?

            Funguje to lebo mne nie xixi :) nic nenaslo nikdy a skusam to stale menit a NIC.. xixi :) zaujimava podpora... heh
            • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 21:25
              Avatar berki92 Mandriva 2008.1, Slax_USB  Používateľ
              Mne takisto nie a mal som openSuse11 a neslo to bohvieako , potom som si dal mandrivu 2008.1 spring a ide vsetko ako ma az na openGL ci GLX nvm presne prestal som sa tim zaoberat ale viacej sa mi paci mandriva
            • Re: Fedora 10 07.01.2009 | 22:45
              Marian Ščerbák   Návštevník
              Neviem presne, co sa deje, asi to prechadza sem: http://hcl.mandriva.com/ A co sa tyka priamo ATI, tak napr. : http://wiki.mandrivalinux.cz/instalace-ovladacu-ati
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 21:54
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ta kniha je namakana a tie mandrivacke media maju kopec softveru a su dobre vyladene. urcite by som dal prednost mandrive
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:20
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        Vdaka za rady. Vyskusam a uvidim.... Co je to SPRING ? aky je rozdiel medzi FREE to je to iste ?
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:22
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          spring je verzia s .1 na konci (2007.1, 2008.1 a bude aj 2009.1). aktualna verzia je NEspring, teda 2009.0 :-)
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:21
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        greenie nema knihu? ani DVD s kopcom SW? ani ovladace navyse v jadre? ani fotku tvorcu na ploche? :-) jaaaaj.. dorob, uz aj
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:33
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          greenie ma manual, ma dvd s kopcom sw, ma navyse ovladace - no fotka tam nie je. nechcem radikalne zvysit pocet samovrazd a infarktov :)
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:38
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            ved urob male jednoucelove CD.. nabootuje, spusti prehliadac obrazkov a priamo tvoju fotku

            greenie heart attack edition
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:37
          Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
          Osobne tiež sa prikloním k openSUSE, používam to už dlhšie a som v celku spokojný.
          Kedysi som bol u M2007, ale to bolo horšie ako zlý sen - kúpil som knihu, ale neriešila veľmi veľa vecí
          Neviem ako je to teraz
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:41
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            v tom je sloboda linuxu:

            kupis kolacik s CD, stiahnes a napalis mandrivu, osuse, fedoru, ubuntu, mepis, mint, sabayon, pclos, zenwalk a arch.. a skusis...
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:31
        Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
        Niekedy clovek nevie ako ma brat tie tvoje prispevky Stano :) (ale vzdy sa pousmejem ked niekto provokuje na Greenie :) )
        Este pred mesiacom si sa v jednej teme (ci Fedoru alebo Mandrivu 2009) vyjadril ze by si radsej bral PCLinuxOS alebo Opensuse (a to bolo po tom co si sa snazil napisat recenziu na MDV 2009) :)

        Nech niesom offtopic - kedysi som si kupil tiez distro jedno aj s knihou (kniha uz zapada prachom). Kniha je tak dobra na prvy kontakt s linuxom , ked clovek riesi problemy tak aj tak to najde rychlejsie na nete. Tot moj nazor , inak by som odporucil novacikovi uplnemu tiez Mandrivu (aj ked Suse je pre mna to prave).
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:47
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          osobne si myslim ze kniha je fajn, ak ked jej chyba to hlavne - CTRL+F.

          btw mandrivu by som vybral z tychto dvoch moznosti. keby boli moznosti ine, vybral by som nieco ine.
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 22:50
            Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
            A co sa zmenilo za ten mesiac ze si zmenil nazor? Kebyze je to Opensuse 11.0 tak by si vybral to ako vtedy?
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 23:02
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              nikdy som nebol priaznivcom opensuse
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 23:02
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 07.01.2009 | 23:06
                Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                Minuly mesiac, citacia :
                ak by som si teraz vyberal RPM distro (co nemam v plane), vybral by som PCLinuxOS alebo OpenSUSE

                01.12.2008 12:26
                Tema: Fedora ci Mandriva

                :)
                • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 08.01.2009 | 14:26
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  tak mas lepsiu pamet ako ja.

                  tak ci tak, je velky rozdiel mandriva 2009 a mandriva 2009 CZ. poznam Ivana Bibra a jeho robotu a ma moju doveru
        • fórum ... 07.01.2009 | 22:50
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Toto nie je o príspevkoch, toto je o úrovni. Nedá mi, aj keď som si povedal, že nebudem,.... tak si vždy spomeniem na tie komentáre k jeho rozhovoru na root.cz. Dosť som premýšlal (ako za mlada) či naozaj tuší, čo pácha, alebo je taký vychcaný, že to robí akosi vedome a baví sa na tom ...
          Ale neviem ...nepoznám ho osobne, možno by potreboval požiť si zopár rokov v socializme .... ;-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: fórum ... 07.01.2009 | 23:02
            Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
            Pozri, veď je to pekne v jednom príspevku - "......v tom je sloboda Linuxu", - musí skúsiť a potom si dokáže vybrať, pretože aj otázku položí inak
            osobne tiež používam Fedoru 8/ RedHat, ale úplne niekde inde ako domáci počítač
            • Re: fórum ... 07.01.2009 | 23:29
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Linux je predovšetkým ALTERNATÍVA, možnosť voľby slobody - to je vzrušujúce. Preto si nerád pozerám tie výlevy, kde jedna skupina zástancov jedného distra sa odbavuje na druhej skupine zástancov iného linuxového distra. Veď všetci by mali byť fun a happy (bez toho počúvania Radia FUN s rakúskym portfóliom), že majú takú slobodu v možnosti použiť to-ktoré distro ...

              Mnoo, a niektoré biele opice to nepochopili, a miesto toho aby buchli každých 10 min šampanské na oslavu slobody výberu, tak každý podľa ľudových zvyklostí kraja z ktorého pochádza, sa bude hádať o tej svojej guličke. "Rozdeľ a potom panuj !" je stáročiami odskúšaná metóda a Slováci sú obzvlášť hašteriví ....
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • :)) 07.01.2009 | 23:15
            Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
            Teraz o kom rospravas ????
            • Re: :)) 07.01.2009 | 23:22
              Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
              Možno som sa zle vyjadril, ale u M2007 ma dorazilo kedysi gcc-gnat a prešiel som k SUSE ktoré mi splňa požiadavky

              O kom by som mal rozprávať? veď niekto si tu vyberá distro, tak k tomu je to príspevok a nie k "Mr Nobody"
              Ako si to panebože pochopil???????
              • Re: :)) 07.01.2009 | 23:25
                Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                Heh, on sa predsa spytal na prispevok dodoeda, ktory reagoval na moj prispevok ohladom uja Stana :)
              • Re: :)) 07.01.2009 | 23:29
                Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                Jojj nieeeeee to som nemyslel na teba :) ale ten skor nieco pisal o prispevkoch na root . a tam som ani nebol :) takze neviem
            • Re: :)) 07.01.2009 | 23:26
              Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
              hmmm No ako mate vseci pravdu je to o tom ze treba to vyskusat a uvidime . Len sranda je v tom ze nie kazdy ma casu skusat mazat tahat formatovat a hrat sa.. Niekto aj pracuje studuje a ma skusky teraz tak nie je na to cas sa hrat . Neviem preco ja som sa rozhodoval ako zaciatocnik mezi OPEN SUSE Mandriva a Fedora....A hned som siel na OpenSuse a pacila sa mi :)) az na tu podporu HW... Osobne mam rad nieco na sposob OpenSuse pekne farby KDE a take veci ...Je aj nieco ine ako OpenSuse alebo Fedora Mandriva ? Myslim na sposob tlacitok a podobne ?:)....

              Pozeram ze vela je tu zastancou OpenSUSE.. A dam otazku.. Ako ste tu ATINU rozhodili ? Stara OpenSuse 11 to som nemal probelm ale ta nova nejak podporu nema...:((

              Asi to tak vyzera ze si stiahem Mandrivu a Fedoru a vyskusam....aby sa tato tema nenatahovala a nesla do nekonecna :)) lebo videl som tu temy typu WIN alebo LINUX :))) heheheh to musi byt sranda to tu citat potom
              • Re: :)) 07.01.2009 | 23:33
                Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                Ja ati nemam tak neporadim ale musim povedat ze viac veci este nieje plne dorobenych na 11.1 co ma udivuje dost.
                Dam ti do pozornosti este jedno distro: Greenie ;) (dufam ze nenastane flame :D )
                • Re: :)) 07.01.2009 | 23:45
                  Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                  Greenie--- Ak nieco niekto tvrdi preco :)? ako nie koly flame sa pytam len chcem vediet osobny nazor tak by sa dalsi nemali urazat a brat to v slobode ked tu kazdy pise ze LINUX je slobodny az na to ze ty co za nim sedia nejak slobodny nie su .:) keby boli neboli by FLAME :) BASTA....
                  • Re: :)) 08.01.2009 | 00:14
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    nemam sice greenie nejako extra v laske a viac ho kritizujem, ako chvalim (mne totiz neprinasa nic nove), ale...

                    je to taky pokus o slovenske ubuntu + vseliake experimenty...

                    a mozno prave to niekomu vyhovie...

                    a kedze je to slovenske, odpada aj jazykova bariera, ktora je tolkymi ludmi kritizovana.
                    • Re: :)) 08.01.2009 | 00:49
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Peter, ale akú bariéru konkrétne myslíš, veď všetky hlavné lin distrá majú sk lokalizáciu. A nezabúdaj, že keď lokalizuješ (pomôžeš lokalizovať) trebárs Mplayer urobíš veľmi záslužný anti-jánošíkovský (lebo to bol zbojník, ktorý kradol) čin, ako všetky tie pseudo-odnože dokopy.
                      ;-)
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: :)) 08.01.2009 | 00:52
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        to hej... ale bariera pomoci. tu je "tvorca" slovak, forum IBA slovenske. to znamena, ze s pomocou ho nikto neodkaze na anglicku stranku (teda mozno ano, na nejaku o ubuntu, ale...)...

                        nic viac a nic menej som tym nechcel povedat - len to, ze mozno niekomu by greenie sadlo (ved preto ho velky ujo elven robi, nie?)
                        • Re: ale .. 08.01.2009 | 01:08
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Nuž z tohto uhla pohľadu ja mám lepší nápad, čo keby sa ujo elven radšej chytil prekladu (lokalizácie) parciálnej časti v *buntu, určite pomôže *buntu komunite spríjemniť ju pre Slovákov a národnosti, žijúce na našom území .
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: ale .. 08.01.2009 | 01:27
                            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                            to je pravda. namiesto robenia "novej" distribucie by mozno viac pomohlo pretlacit napady ako deb baliky, doprelozit aplikacie, ...

                            ale vies, je rozdiel medzi "mam vlastnu distribuciu" a "robim balicek, ktory sice nie je priamo na CD, ale da sa nainstalovat"
                            • Re: ale .. 08.01.2009 | 14:53
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              ano suhlasim. a keby robil hocikto distribuciu ktora by mi vyhovovala tak dobre ako greenie, tak by som ju pouzival.
                              • Re: ale .. 09.01.2009 | 13:56
                                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                vies, vyvojari robia distribuciu (myslim teraz napr. velku 4-ku - fedora, mandriva, ubuntu, opensuse) tak, aby povedzme z 1000 ludi viac-menj vyhovovala 501 a viac ludom.

                                teda desktopova distribucia nebude mat mc. nebude. proste ho zaciatocnik (co iste uznas, ze tieto distribucie (a tvoja asi podobne) mieria na zaciatocnikov) nepotrebuje, pokrocily uzivatel zasa pozna balickovaci system a nie je pre neho napisat yum install / apt-get install / urpmi / zypper neviemco mc.

                                takisto napr. ziadna velka distribucia neda do 700 MB vydania program pre gitaristov. mozno si sa chcel odlisit, mozno teba gitara bavi a preto si chcel mat od zaciatku v distribucii takyto program. ale kolko dalsich ludi (uzivatelov) hra na gitare? a kolko z nich potrebuje takyto program? podobne to bolo s ostatnymi, napr. aj redudantnymi programami. dillo a tak dalej.

                                je to tvoja distrbucia, teda smerovanie urcujes ty. lenze ja osobne v greenie zatial vidim zmenenu temu, dva panely (z ktorych by som si aj tak urobil jeden), pomeneny vyber programov a mozno nejake skripty na instalaciu balikov programov. vyber v nich zasa nemusi vyhovovat kazdemu. a je to potom osetrene aj v pripade odobratia programu z tohoto balika a nasledneho napr. odinstalovania "greenportu"? dalej, je uz aspon vsetko na CD kompletne po slovensky? ak ano, blahozelam. ak nie, pohol by som sa tymto smerom.

                                neber to ako zavist alebo nieco podobne. ja som rad, ze ta to bavi a ze aj po roku a pol pokracujes dalej. len chcem kriticky poukazat na veci, ktore by mohli greenie posunut dalej. lebo zda sa mi, ze si za ten rok porobil vela experimentov, pricom si sily mohol vrhnut na jedinu ediciu. a ta mohla byt o kus dalej, ako je teraz.
                                • Re: ale .. 09.01.2009 | 18:32
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  program pre gitarostov? ten co tam uz rok nie je? fakt dobry priklad. kazdy nejako zacina a od zaciatkov sa to dost pomenilo. taktiez dillo patri minulosti. tento program ma svoje opodstatnenie, ktore vsak casom z greenie vyprchalo.

                                  porovnaj si preklad najnovsieho greenie a ubuntu ak chces :)

                                  a inak hlavna edicia je na 700MB. ked z nej vyhadzem vela programov (co je jednoduchy riadok na APT), tak je z toho dalsia edicia, znama ako galadriel. Toto vse. DVD robit nestiham, alebo ma v nom nieco hneva. Ale tak na 700MB je velmi dobry system a tvorba tej dalsej je vecou niekolkych minut.

                                  za ten cas sa pomenilo tak vela... spominalo sa MC. ten program ma napriklad vynimku - pretoze je MC dost casto pouzivane, nie je velke a nezavadzia.

                                  Ma Fedoru iba zaciatocnik? Ma ju iba pokrocily? Je to zmiesane, urcite so mnou suhlasis. Tak je to aj s Greenie. MC ostava sucastou, a ak by bol problem, tak ho jednoducho presuniem na addon CD.
                                  • Re: ale .. 09.01.2009 | 19:16
                                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                    ja neskumam, co je aktualne. ale iste uznas, ze tie zalezitosti su pravda (aj ked uz ako vravis minulost).

                                    a kedze tam uz tieto veci nie su, tak to len potvrdzuje tvrdenie o experimentovani. este greenie nie je ustalena distribucia. SKODA. plus ta vec s neupgradovatelnostou. hmmm

                                    fedora je desktopove distro, ktore sluzi ako vyvojova platforma pre EL. mc v livecd instalacii tiez nie je, ked ide o to.

                                    ale ako vravim, nechcem, aby si sa za to hneval - skor to ber ako kritiku cloveka, ktory greenie este nevyskusal. nema dovod, pretoze zatial neprinasa nic. aspon zatial. niekde inde som pisal - urob repozitar, pridaj tam veci ako deb baliky a kazdy bude stastny.
                          • Re: ale .. 08.01.2009 | 14:21
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            jezis maria uz zase? preklad robim - wesnoth. a pokial viem (a myslim ze to viem lepsie ako ty) tak greenie nie je len prelozene ubuntu. inak ty preco neprekladas texty?

                            ujo elven robi miestami velmi narocnu robotu a vsetko co robim moze pouzivat hocikto. nikdy sa mi vsak nikto z ubuntu neozval ci by som nepomohol s tym a tym. a necudoval by som sa, keby 99 percent vyvojarov ani nevedeli o tom, ze nejaky greenie existuje.

                            tu bola ale diskusia opensuse verzus mandriva od ivana bibra, a z tychto dvoch by som dal mandrivu. keby tam bol pridany napriklad mint, tak by som z tej trojice vybral mint.
              • Re: :)) 07.01.2009 | 23:35
                Avatar samba openSuSe 11.1  Používateľ
                Pozri, mám tiež otázku v sekcii HW ohladom suse, pretože som sa s tým ešte nestretol
                Pre niekoho to je banálne, pre niekoho problém
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 08.01.2009 | 01:05
      Marin Scerbak   Návštevník
      Tak toto fakt zboznujem, nadhera, vivat slovakia... otazka znela:
      "OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ"
      a teraz sme este len pri greeenie, za chvilu tu bude *buntu, potom este gentoo, nesmieme vynechat Arch a samozrejme Fedoru... zabudol som na nieco? aby som to skratil, tu je par dalsich tem na flame: http://distrowatch.com/.
      prijemnu zabavu prajem :-D
      • oprava 08.01.2009 | 01:10
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Chcel si povedať to povedať ako :Martin Ščerbák ?
        pravda ?
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: oprava 08.01.2009 | 01:22
          Marian Scerbak   Návštevník
          to je uplne jedno, pod akym menom nieco taketo povies, stale je to pravda :-D
          • Re: oprava 08.01.2009 | 01:27
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Nuž Marián Ščerbák má možno inú "pravdu" ako je tvoja.
            Ale vážne, keď niekto urobí chybu, prečo ju majú naprávať iní ?
            A čo je pravda v tomto prípade ?
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: oprava 08.01.2009 | 01:49
              Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
              ak si tym mieril na mna, svoje chyby si viem priznat, v tomto ohlade mam svedomie dost ciste. aj teraz sa priznam, ze som si sam skomolil meno, lebo som pred chvilou dokoncoval jednu pracu ;) otazka znie: co maju chyby spolocne s povodnou otazkou? moja odpoved znie: nic. odpoved ostatnych by ma mohla zaujimat, ak by islo o nieco konstruktivne nazory podlozene argumentmi. Ale ide o nieco take? podla mna nie. Rovnake argumenty som nasiel vo flamoch spred 8 rokov, ako aj teraz. O 5 rokov (ak dozijem, jasne ;) najdem opat tie iste argumenty, len ludia budu mozno ini. Ma to pre mna vyznam? Priesie mi to nieco? Nie. Chce sa niekto hadat? fajn, len do toho. ale bez mojej pomoci. Ublizit cloveku je velmi lahke, ovela tazsie je niekomu pomoct. a co este??? aha, idem spat... o mesiac sa pridem pozriet, kam az ste sa dostali :)
              • Re: Hmm 08.01.2009 | 02:00
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Mám dobrú správu.
                Ukľudni sa.
                Nikdo sa nechce hádať a už vôbec nie niekoľko rokov.
                Ale zdá sa mi, že keď tu niekto napíše svoj názor, nie je to to isté, ako keď tu niekto napíše svoj názor.
                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Hmm 08.01.2009 | 14:24
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  trochu som prezrel celu tuto diskusiu a myslim ze s roznymi podivnostami tu zacinas prave ty. nic v zlom.
                  • Re: Hmm 08.01.2009 | 15:44
                    Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                    Ludia dokazete pisat k veci...? Lebo sa mi zda ze tato komunita ludi co tu je si riesi svoje koplexi ?? Kolko mate rokov 10 ??.......:)))
                    • Re: Hmm 08.01.2009 | 15:48
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      hej ty, pianko ok?

                      ludia sa tu uz vyjadrili k opensuse aj k mandrive. viac ludi bolo za opensuse
                      • Re: Hmm 08.01.2009 | 15:52
                        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                        hej ty pianko ? oka ? nie oka piste haluze nie k veci.... mam len svoj nazor ci ani to nemozem mat ...
                        • Re: Hmm 08.01.2009 | 15:59
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          neviem co chces povedat. no asi som v tejto debate zbytocny - a vzhladom na tvoj pristup sem uz asi nikto nic "k veci" nenapise.
                          • Re: Hmm 08.01.2009 | 17:41
                            Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                            Myslim to v dobrom :) ved to nepiseme len pre seba ale aj pre druhych :)))...Ja po skusenostiach s OpenSuse nie som presveceny ze to je spravna vola lebo ani HW nechce poriadne ist asi tak.....
                            • Re: Hmm 08.01.2009 | 17:51
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              hw nechce poriadne ist... tak toto je dobra perla :)

                              vies z coho sa sklada distribucia, napriklad tu spominane opensuse ci napriklad debian? z akych komponent?
                              • Re: Hmm 08.01.2009 | 18:48
                                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                no z coho sa sklada? pouc nas.
                • Re: Hmm 08.01.2009 | 17:51
                  Marian Ščerbák   Návštevník
                  co sa mam??? to nemyslis vazne... este len teraz som sa nastval
                  • Re: Hmm, tak ešte raz 08.01.2009 | 20:42
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Mám dobrú správu.
                    Ukľudni sa.
                    Nikdo sa nechce hádať a už vôbec nie niekoľko rokov s tebou.
                    Ale zdá sa mi len, že keď tu niekto napíše svoj názor, nie je to to isté, ako keď tu niekto napíše svoj názor.
                    :-)
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Hmm, tak ešte raz 09.01.2009 | 18:02
                      Bill Gates   Návštevník
                      bože deti deti. zase sa tu len hádate. miestami mám pocit, že toto nie je LinuxOS ale Pokec, kde si píšu buberťáci.
                      • Re: Hmm, tak ešte raz 09.01.2009 | 18:56
                        marowit   Návštevník
                        Moj subjektivny nazor je ,ze forum na linuxos sa zvrhlo nespravnym smerom. Niektore temy by sa mali okamzite zmazat ( napr. vase kultove distro, Pre pobavenie Linux a Microsoft, hura novy rok :) ). K veci vazeni :) Menej kvalitneho je viac ako vela balastu.
                        • Re: Hmm, tak ešte raz 09.01.2009 | 20:58
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          co mas proti novemu roku? si zaujaty? :)
                          • Re: Hmm, tak ešte raz 10.01.2009 | 00:37
                            Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                            Presne tak DETI z POKECU.sk :)) ach jaj :))) ADMIN ZAKMNI TO :) male deti
                            • Re: Hmm, tak ešte raz 13.01.2009 | 04:34
                              Linus Torvalds   Návštevník
                              ......ach jaj mal som radšej vymyslieť digitálnu rubikovu kocku... :-(
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 10.01.2009 | 15:56
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      openSUSE [dalej uz lne OS] je velmi robustne a kvalitne distro. Ponuka toho vela nielen pre zacinajucich ale aj pre pokrocilich. Mozem povedat, ze co sa tyka klikatelnosti, tak sa podoba na Windows. V momentalnej dobe OS zaziva velku transformaciu a modernizaciu a s tym aj spomenute nasadenie noveho (zatial bohuzial stale este vo vyvoji) K desktopu 4. Ale 27.januara by malo vyjst kde 4.2 a to by "uz malo byt ako tak pouzitelne" a co sa tyka prechodu v OS, tak to bude jedna basen cez one-click install, takze v tomto smere som za OS. S Mandrivou mam zle skusenosti...mozno sa casom zlepsila, ale na OS som uz skoro 1,5 roka a mozem povedat, ze je to podobne ako windows. Avsak vyhody linuxu
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 11.01.2009 | 01:30
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        Alelujaa :)) Dakujem za NAZOR ktory stal za precitanie..... to som cakal vdaka........... Tommy Angelo ....
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 00:47
          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
          ...tiež som za OpenSUSE. Používam ho už rok-dva a zataľ som všetko vyriešil. S grafikou nemam problem ani ja a ani frajerka ja mam P4, M. Dosku ASUS P4P800 MX s iteg.graf. a frajerka NTB FS Esprimo V 5545 ..neviem čo tam je za graf.kartu. Mandrivu som si naiinštaloval 2009 One z Live CD KDE4.1 a nie je to zle nemam nejaké problémy akurát mi treba doinštalovať kodeky na zvuk, a aj ked nepreferujem KDE4 je to celkom v poho :-) Ja mam KDE 3.5 openSUSE 11.0 frajerka KDE3.5 11.1 a som nadmieru spokojný. Skúšal s, om aj Ubuntu K-, aj X-, Fedoru (tá je ale fajn) Danix, Slax, Freespire, Knoopix (To je podľa mňa najrýchlejšia Live distr.) ArchLinux...openSUSE 10.0, 10.3, 11.0, 11.1...mne sa njstabilnejšia pozdava 11.0 zatial. Ale mňa to asi bude ťahať inde..Slackware, Debian, alebo Gentoo..ale na to si zatial netrufam, lebo tam treba skompilovat asi aj svoje meno :-)
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 01:20
            Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
            Tak ja mam Grafiku ATI a kto ma ATI vie ze to stoji za HO.... asi tak...Ale ze vraj v Mandriva Linux 2009 s tym problem nemaju tak neviem... neskusal som len som cital... Taka otazka mozno ze blba.. Mandriva Linux 2009 daju sa tam istalovat veci One CLICK ? ako v OpenSuse 11.1. Ako ja pouzivam OpenSuse 11.1 ako je moc pekna ale zda sa mi strasne pomala .Kym sa nieco zapne tak ako ide to ale nie tak rychlo ako na mojej vyladenej Viste cez program VLite ..Ako nechcem byt zastanocm VIST ale cakal som ze mi OpenSuse 11.1 pojde rychlepsie.. asi to mi na nej vadi.. ale tu Mandriva Linux 2009 by som skusil tak sa na nu tesim.... Vdaka za nazory
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 04:04
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              Je čudné že ti Vista šlape rýchlejšie ako Suse. Nie som dogmatik, ale predsa. Čo máš vlastne za železo? Lebo priateľka má na NTB Vistu aj SUSE 11.1 KDE3.5 a SUSE je rýchlejšia. Ale pokiaľ máš KDE4.1 tak možno je to iné... SUSE som len na KDE4.1 vyskúšal...veľmi ma to nenadchlo. Ale je pravda, že moje názory sa aj menia. Možno ma odradila novosť tváre OS a nechcel som sa tak veľa prispôsobovať. No Mandrivu 2009 mám KDE4.1 a nezdá sa mi to hrozné. Nie je rýchlejšia ako SUSE KDE 3.5, ale v pohode. Skúsil som aj Fedoru KDE 4.1 tá je kupodivu dosť svižná a aj fonty sú plnšie a čitateľnejšie. Neviem či by pri nejakých programoch mrzla, lebo som to nemal možnosť skúsiť. A nechcem s predsudkami odsúdiť ani Vistu zatiaľ ju sem tam používam, časom uvidím..Ale že vraj má diery pre všeliakú háveď...
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 13:03
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              najlepsie bude, ked si nainstalujes openSUSE a Mandrivu a po case pouzivania sa rozhodnes co pouzivat :)
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 17:25
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              ...ak ta teda zaujíma rozdiel medzi free a platenou verziou, tak to bude asi prítomnosťou neslobodného softu v distre... Ja to chápem tak, že asi lepšia podpora multimédii,a iného softvéru za ktorý treba cvakať, a ak máš k tomu aj knihu tak si vlastne kupuješ aj knihu a knihy sú drahé....
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 13:03
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ
      Podľa mňa si dal nie veľmi dobrý názov temy, ktorá ťa zaujíma.
      Tebe sa jednalo o to či sa oplatí alebo neoplatí kúpiť, Mandriva Linux 2009 CZ +4DVD.
      A tak to malo asi aj znieť. To je to čo zaujíma aj mňa, aké majú skúsenosti tí, čo si to kúpili. Chcel by som aj ja prejsť z Mandriva Linux 2007.1 CZ, ktorý na novom notebooku stráca pomaly dych, na novšiu verziu môjho už 5 rokov jediného operačného systému Mandrake/Mandriva Linux.
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 13.01.2009 | 17:19
        Abraxas   Návštevník
        --a mna zas zaujima ci sa oplati SUSE Linux Enterprise 10 asi to dám na forum..
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 00:24
          Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
          Ci sa oplati kupit KNIHU Mandriva Linux 2009 ? Myslim si ze kazdu knihu ktoru si clovek kupi na vzdelanie sa oplati. Ted otazka je ci tie informacie co su v KNIHE su lepsie ako tie co su na NETE ?...... Dal som tuto otazku na forum http://www.mandrivalinux.cz/ a cesky bratia mi odpovedali ze ANO. Ak s tym LINUXOM zacinam je to dobra investicia lebo vyhnem sa blbym otazkam na forach a vsetko je v KNIHE a mam pokoj..teda takze zakladne veci tam najdem a neriesim to na forach..Ja si ju asi kupim:) a vyskusam a potom poviem....Som ochotny ich podorit ked uz nieco take robia :).....

          A moja masina ? 4 GB RAM 800 MHZ Intel Core 2 Quad Q 6600 2,6 Ghz Ati 2900 XT 512 RAM
          A preco mi ta vysta ide rychlesie si sa pytal.hmm http://www.vlite.net/ :)) nacita jadro instalaciu a urobis si vlastnu nove ISO a napalis.. vyhodis si co nechces a tak z 4,3 GB instal mam 1,5 GB asi preto. inac by to bola katastrofa mat zakladnu VISTU to by som sa zosalel ale tak sa mi vela veci nenacita na zaciatku lebo nie su ani v ovladacich paneloch........Ale chcem skusit aj nieco ine ako Vistu preto mam OpenSuse 11.1 a asi vyskusam ako vravite Mandrivu :) a basta...
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 00:29
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            a ak mas cas, skusil by som na tvojom mieste aj Fedoru. poradim, ak bude problem.
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 00:42
              Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
              Myslim si ze aj to raz pride ta Fedora :)... tak sa ti urcite potom raz ozvem...ty si si presie OpenSuse a Mandrivou ?.. ci si rovno siel na Fedoru ?
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 00:46
                Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                Ked vypnem tie efekty v OpenSuse 11.1 tak to ide samozrejme rychlo a bez problemov Iba vtedy to ide pomalsie ak mam zapnute efekty. .. asi tak...
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 11:33
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                nepovedal by som, ze presiel, ale...

                zacal som poriadne na mandraku (kedze vtedy este fedora nebola, len povodny redhat - v ktorom uz z licencnych dovodov nesli mp3 a bez netu to bol takmer neprekonatelny problem).

                teda z mandraku za obcasneho skusania som presiel na fedoru (vtedy este s privlastkom core a verziou 4) a tak nejako sa jej drzim.

                samozrejme mandrivu aj opensuse v najnovsich verziach mam odskusane, nic extra mi nepriniesli :-) ale netvrdim, ze sa niekomu nemozu zapacit.
                • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 11:41
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  takze ty si uplne RPM based? :)
                  • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 14:28
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    je mi to jedno.. tak vyslo.
                    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 15:31
                      Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                      No pises ze v OpenSuse 11.1 a Mandriva ta nicim neprekvapili tak tu hod nazor preco FEDORU cim ta prekvapila Fedora co sa ti zda lepsie podla tvojho nazoru ?
                      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 15:41
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        pekne video od RH, truth happens, preto :)
                      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 14.01.2009 | 16:20
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        subjektivny nazor. na vsetko, co napisem mozes napisat ty, ze to ma lepsie mandriva alebo opensuse. ale proste u mna sa rychlo a bezproblemovo instaluje, nema pre mna prichystane prekvapenia, dobra komunita, novinky v kazdej distribucii.
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 19.01.2009 | 03:04
      Miro   Návštevník
      Ja som úplný začiatočník. Stiahol som iso, napálil som ho a nainštaloval Mandrivu 2009. Okrem začiatočného problému doinštalovať tlačku som spokojný, už je nainštalovaná. Teraz ešte musím nainštalovať scaner a budem spokojný úplne.
      • OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 15:48
        Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
        http://www.abclinuxu.cz/blog/dotaz/2009/1/kdyz-vyvojari-radeji-nepouzivaji-vlastni-vytvor

        Citacia z CLANKU
        Linux na Desktopu je v krizi. Musí být. V minulém threadu mě naprosto šokovala odpověď Aničky, která jak jsem pochopil, je vývojářem v Suse:
        Já mám 11.1 samozřejmě na obou mašinách v práci, ale přes práh domu mi to nesmí. Krabicí už jsem úspěšně podarovala kamaráda, který chudák ještě neví, do čeho jde. Marnost nad marnost... přitom by toho času navíc asi nebylo potřeba až tak šíleně moc. Takže když se mi teď doma o víkendu rozsypala databáze od zypperu v jedenáctce tak, že jsem to nedokázala spravit (hloupá náhoda, nikdy předtím jsem o podobném bugu neslyšela), meditovala jsem chvíli nad tím, co si počít dál... a pak nainstalovala Debian. Nadávám si, že jsem to neudělala už před lety. Asi hned tak nebudu měnit :-)Kladu si otázku v jak blbém stavu asi Opensuse je (nebo není), když vývojář chrochtá blahem, že se ho doma konečně zbavil a nainstaloval Debian - když už v práci musí mít ty zabugované 11.1. Co zamýšlejí Novell potažmo RedHat s Linuxovým desktopem? Vyklízí pole Shuttleworthovi?


        No sam som sa cudoval taky pekny operacny system a tak ho ZHOVADIA.. hmmm Verzie radu 3 su najepsie a netreba sa plasit instalovat hned ked nieco nove JE"!!!! teda 10.3 alebo ked tak pockat OpenSuse 11.3 ......Ale je pravda ze novu OpenSuse 11. totalne posahali a odflakli mam ju nainstalovanu ale uz to mazem a ani ju neodporucam instalovat.Kde ani zakladne veci ako napr vlozim Audi-CD do mechaniky a nevie co ma v mechanike alebo napalovanie ? HRUZA DES. Ja viem dakde to po 20 h na forach najdem alebo ked prestudujem neviem ake navody..Ma to fungovat a basta . Clovek co ma uz pracu a pride z prace po 8h a toto mu zacne robit ?..Mozno ze studenti maju cas sa vrtat v tom ale koncovy bezny uzivatel si nieco take nikdy neda na PC Hovorim o OpenSuse 11.1 Nie o OpenSuse 10.3 aby som sa niekoho nedotkol... Proste je to SHIT ...

        Tazke na zaver Mandriva Linux 2009 CZ to asi vyhrala podla mna . Mozno kym vyjde novsia veriza OpenSuse 11.3 ale OpenSUSE 11.1 = 20 h na forach super sa naucis robit s prikazmy :) asi to je dobre xixi :) ale to je vsetko :)...
        • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 16:12
          Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
          Dalsi pekny CITAT co stoji za zamyslenie
          ---
          Přijde mi, že komerční distra s "free" verzí jen využívají uživatelů oné "free" verze k otestování nových technologií a odladění vážnějších chyb, a svoje úsilí věnují vývoji komerční verze distribuce, která je (snad) dostatečně otestovaná a odladěná. Tohle pak bohužel hází dost nepříjemný stín na GNU/Linux jako takový, protože nováčci mají tendenci používat především "free" distra Čemuž se já osobně vůbec nedivím. Neznám moc lidí, co by si rádo práci tahalo i domů. Vezměte si, že jste v práci, tam řešíte neustále nějaké problémy s daným produktem, a pak přijdete domů, chcete si odpočinout, a máte opět usednout k tomu, od čeho si vlastně chcete odpočinout? Já se naopak divím, že se SUSE nezbavila dříve
          ----

          Nechcem nikoho provokovat ale ludia by mali vediet pravdu ze co si INSTALUJU na PC aby potom nestracali cas....
          • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 18:51
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            BTW, k tej hypotetickej Aničke asi toľko:

            1. môže byť frustrovaná (príčin je nekonečne veľa)
            2. môže byť unavená a má debku
            3. môže byť sexuálne nekojená, a vtedy podľa Freuda si perzonifikuje falus s open SuSe, na ktorom vidí všetky chyby ...
            4. Všetko dokopy ...

            Linux je sloboda výberu a nie, že jedno distro je na "sexuálny podpriestor" a to druhé je "nirvána" !!!!!

            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 19:40
            berki92   Návštevník
            no neviem ja som mal open SuSe a pacilo sa mi ale dost veci tam nefungovalo a to bola este len 11 verzia amarok padal pri prepinani skladieb aj yast niekedy vyhadzoval chybove hlasky
            neviem ako 10.x verzie neskusal som ale z debianovimi distrami som bol spokojny a tzeraz mam mandrivu 2008.1 na nej mi ide vsetko tiez neviem ako je to teraz z 2009-kou ale nechcem sa stym babrat kym to ide lebo mamu mi z toho slafi trak.
            • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 20:14
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              2009 nic moc. kludne si pockaj radsej na 2009.1
              • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 23:04
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                nooo.. po aktualizaciach to nie je nic strasne... uznavam, ze stav po vydani bol podobny, ako pri katastrofabuntu 8.10, ale uz je to v pohodkeeee.. a to vravim dokonca o KDE 4 verzii.
                • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 21.01.2009 | 23:48
                  Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                  Neviem ci je to pre nu "sexuálny podpriestor" ale jedno je iste ze pracuje na vyvoji OPEN SUSE na zaklade jej BLOGU co ma... odpoveda aj na otazky ako tento operacny system zlepsit..

                  Hej tiez som pocul ze si treba pockat aj na tie verzie po ci Mandriva 2009.1 alebo Suse11.3 keby som to vedel tak to netaham ale aspon mam nejaky ten prehlad a skusenost :)

                  Hej viem ze Linux je o slobode a neda sa povedat co je lepsie tomu rozumiem ale da sa zhodnit ich praca ako sa ku nej stavaju...
                  • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 22.01.2009 | 12:50
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    ... ale jedno je iste ze pracuje na vyvoji OPEN SUSE na zaklade jej BLOGU co ma... odpoveda aj na otazky ako tento operacny system zlepsit .....

                    Vieš, sepilko, teraz je naozaj tažko povedať, čo je pre rozvoj a pomoc openSuSe lepšie, že či na blogu odpisuje (Anička) na otázky, ako systém vývoja openSuse zlepšiť ALEBO napísať taký článok o ktorom sa bavíme ... :-(

                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 22.01.2009 | 19:20
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                  Katastrofabuntu? Tak potom už je asi všetko individuálne. Lebo moja mašina mala problém s 8.04, vlieklo sa to ako slimák a Kubuntu 8.04 už ani nevravím...pozítívne mi prišlo iba Xubuntu 8.04. A teraz si si dal Ubuntu 8.10 na mašinu ako test, a aj priateľke na NTB, a som nadmieru spokojný,. Čo sa openSUSE 11.1 týka mám ten istý názor. Nešlape to dokonca má problém už pri inštalácii pri zavedení grubu na NTB a zavádzač som musel hodiť na NTFS partíciu, lebo ináč to nešlo, čo sa mi zdá dosť komické. Mám 11.0 a stým som spokojný. nepadá mi amarok, ktorý mi padal všade okrem 10.3 atď...ale asi sa začnem viac oboznamovať s Ubuntu :-)
                  • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 22.01.2009 | 19:46
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    JE TO individualne, lebo mne ide openSUSE 11.1 ako lusk
                  • Re: OpenSuse 11.1 je v Krize :(( 23.01.2009 | 00:16
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    mimo_temy: inak nechcel si sa mi nahodou ozvat cez jabber? ci som si ta to s niekym pomylil?
    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 23.01.2009 | 19:41
      ardzuna   Návštevník
      mal som aj open suse aj mandrivu. Ani jedno nebolo po mojej chuti. V kazdom sa naslo zopar chyb, alebo veci mo mi vadili.
      Zatial najspokojnejsi som bol s Ubuntu. Podla mna je najviac odladeny
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 23.01.2009 | 22:07
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        mozno ho pouziva aj bhima, judhisthira a dvojcata. a mozno aj sam pan krisna :)

        (my vieme...)

        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 23.01.2009 | 23:31
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          nemértem, nie rozumiem, nesuprantu, forstår ikke, não entendo,
          Не разумем, не розумію, ne razumem, ne comprends pas, ikke forstår, 不明白
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 00:40
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ty si necital najvacsi epos vsetkych dob?
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 11:08
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              Poľovačku na Kevina?
      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 05:39
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ..asi to tak je, ale uvidim... Este nepoznam poriadne Debian, Slackware, Debian...
        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 11:11
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          Debian musis 2x? :-)

          sice ano, je to velky projekt :-) takze aj 4x v tomto poradi:

          Debian GNU/Linux

          Debian GNU/kFreeBSD

          DebianGNU/HURD

          Debian GNU/NetBSD
          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 11:48
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            Debian GNU/Kotrckanux si kde nechal? :)
            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 12:01
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              ja robim len kotrckanux postaveny na fedore so zypperom ako nadstavbou pre dpkg.
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 13:40
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                aha... tak ale to je nic moc ked tam nie je urpmi...
                • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 24.01.2009 | 14:09
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  co uz.. este len zacinam.
                  • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 26.01.2009 | 21:59
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    ...áno s tym Debianom som sa sekol, ale aspoň symbolika. Už len čo som o ňom čítal mi stačí aby som mal rešpekt :-) ...ale mal tam byť Gentoo Linux...
                    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 11:50
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      ano ano.. daj sa na gentoo..

                      alebo ked chces zdrojakovu distribuciu, tak skus sourcemage
                      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 28.01.2009 | 01:24
                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                        ...človeče rád by som sa..ale ja som Linuxová lama... V podstate stále nechápem softvér. Klasiský BFU a Gentoo je asi vieš o čom.. Tam si BFU veľa nepípne. Oslovilo ma posledné Gentoo XfCE. Bolo cíťiť tú funkčnosť a pevnosť systému. A Gentoo je jediné XFCE aj S Xubuntu ktoré žerem.. a okrem toho a teraz sa chytíš za hlavu :-) začnem asi drviť assembler hehe...
                        • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 28.01.2009 | 11:07
                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                          sourcemage je o niecom inom ako gentoo, ak sa bojis prave kompilacie.
                          • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 28.01.2009 | 23:47
                            Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                            O čom teda je ?
                            • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 28.01.2009 | 23:51
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                              nuz pravdupovediac si okrem toho casu potrebneho na instalaciu balika inak ani nevsimnes, ze je to zdrojakova distribucia. balickovac sa pekne popyta co a ako a potom len pracuje. ziadne USE flagy a podobne. moj nazor, podlozeny len kratkodobym vyskusanim, takze...
                              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 28.01.2009 | 23:58
                                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                OK. Pozriem sa po nejakom Mirrore. Ale chcel by som sa spýtať kde začať keď by som chcel tak obšírnejšie rozumieť Lin. Kúpiť knihu? Alebo čo ja viem blbo sa pýtam, ale...minule som skúšal terminál, a len pozerám že viem h...o neviem čo je základ toho celého, aby som to začal v kontexte chápať...
                                • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 29.01.2009 | 10:30
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  z opensuse na sourcemage? ty si asi studoval suicide methods na wikipedii...

                                  ak chces dobry kompromis, vyskusaj debiana

                                  ja som sa najviac naucil pri upravach media, teda u mna to bolo *buntu a spol
                                  • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 29.01.2009 | 11:00
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    ..od včera konvertujem na Ubuntu a Xubuntu.. SUSE mám už asi dosť..
                                    ..a na Debiana sa určite vychystám, ale trochu neskôr.
                                    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 29.01.2009 | 11:15
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      konvertujes na 2 naraz? :)
                                      • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 30.01.2009 | 05:09
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        ..aj tak sa to dá povedať. Obidve sa mi páčia, takže som nainštaloval aj aj - 8.10 a som max. spokojný, aj keď niektorí na 8.10 vravia, že "katasrofabuntu". Nechcem frflať na SUSE, ale asi tomu neviem porozumieť, a okrem toho výber niektorích balíčkov nie je práve najlepší. Napr KNetworkManager... s obidvomi buntu som v pohode. Kubuntu nemusím, aspoň zatiaľ... a to ma ešte čaká Fedora, Debian,Slackware, Gentoo... hehe hlavne že sa bavím :-)
                    • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 13:06
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Other source based Linux distributions include Gentoo Linux, GoboLinux, CRUX, Lunar Linux, Source Mage GNU/Linux, and ROCK Linux.
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 13:08
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 20:49
                  Avatar sepilko Vlite-Vista OpenSuse 11 X64  Používateľ
                  Vieš, sepilko, teraz je naozaj tažko povedať, čo je pre rozvoj a pomoc openSuSe lepšie, že či na blogu odpisuje (Anička) na otázky, ako systém vývoja openSuse zlepšiť ALEBO napísať taký článok o ktorom sa bavíme ... :-(
                  No ak sa len budeme rospavat urcite sa nic nevyriesi :) ale ak uz maju niekoho vo vyvoji kto sa o tieto otazky zaujima a posuva to dalej tak to urcite percento na vyvoji urcite bude mat..Len sa trea nebat poukazat na chyby nie preto ze chcem ich DISTRO zrusit ale preto ze to chcem zlepsit a preto o tom rospavat :) ved o tom je komunita.......

                  Inac ten Debian nie je moc dobre pre bezneho uzivatela co ma rad plochu a IKONY ? :) nie ?
                  • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 21:14
                    Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                    uz vyslo KDE 4.2, som zvedavi kedy bude produkcne nasadenie cez one-click install, pretoze doteraz cez one-click pod polozkou stable nebolo kde 4.1.4 ale 4.1.3! Takze openSUSE sa snazi byt stabilne asi ako Debian.
                  • Re: OpenSuse 11.1 alebo Mandriva Linux 2009 CZ 27.01.2009 | 21:15
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Hm, možno máš pravdu, netrvám na svojej a nie som znalcom SuSe komunity a preto ti asi nemožem zmysluplne odpovedať, ale aj napriek tomu si myslím, že riešení je stále veľa, ja viem, že SuSe je stále pojem, verím, že tieto problems sú iba dočasné a možno pomôže väčšie osamostatnenie sa komunity od Novellu (aj keď Novell ich živí, niečo ako Fedora)
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."