Potlač CD pod linuxom?

Sekcia: Hardware a Drivery 20.01.2009 | 22:50
Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
Rozmýšlam o kúpe tlačiarne, skeneru EPSON Multifonction Stylus Photo PX700W.
Táto tlačiareň má podľa Open printing database takmer celú podporu.

Nepôjde mi jedine jazyk PJL.
Podľa dokumentácie,tento jazyk slúži okrem iného na vymazávanie pamäte tlačiarne a podobne. Ak to však pod linuxom nefunguje, asi ma čakajú starosti s riadením fronty, pokračovanie tlačenia po tvrdom prerušení tlače; vypnutí tlačiarne a podobné zázraky ktoré som poznal pri prvých tlačiarnach... alebo sa mýlim?

Táto tlačiareň umožňuje potlač na CD. Neviem však ako to celkom funguje, asi je potrebný špeciálny software na editáciu obrázku pre CD.
- Máte skúsenosti s potlačou na CD pod linuxom?
- Prekryje to pôvodnú "firemnú" potlač CD?

Máte skúsenosti s toutou tlačiarňou? Ďakujem za akékoľvek podnety...
    • Re: Potlač CD pod linuxom? 21.01.2009 | 16:27
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Neviem ci tu su ludia, ktori by mali s tymto skusenost. Odpocuram vsak opytat sa aj na fore abclinuxu.cz , tam je to trosku vacsie a je vacsia pravdepodobnost ze sa najde niekto kto ti pomoze.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Potlač CD pod linuxom? 21.01.2009 | 21:32
        Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
        OK, spýtam sa aj tam, som tam zaregistrovaný.
        Ďakujem...
    • Re: Potlač CD pod linuxom? 22.01.2009 | 11:34
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      imho, je problem s nejakymi ovladacmi, ale epson udajne planuje uz chystat aj linuxove instalatory so zabudovanou podporou jednotlivych funkcii.

      a co sa tyka tej potlace. Musia to byt printable media, cize tie media su vacsinou cisto biele, co je vlastne potlacitelna vrstva. aj to zatial evidujem len DVD potlacitelne ale CD nie. no mozem sa mylit.
      • Re: Potlač CD pod linuxom? 22.01.2009 | 21:48
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        vyrabaju sa bezne aj cd aj dvd s privlastkom printable a je viac vyrobcov aj typov povrchov
        teda nie povrchov ale niektre nie su biele az k strednemu kruzu nikeote ano cena takych medii je obcas aj nizsia ako nepotlacitelnych (znamy si kupil najlacnejsie dvd-cka ake mali v obchode a doma zistil(teda ja som mu to povedal) ze su printable)

        ja vlastnim epson-stylus r200 tlac v pohode, na tlac na cd pouzivam dodavany software nainstalovany vo virtualboxe
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Potlač CD pod linuxom? 22.01.2009 | 21:51
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          pardon je to epson PHOTO r200 a tiez nema fungovat PJL ale ja som si nevsimol ziadnu disfunkcnost a bezne s nou tlacim text aj obrazky (vo fotokvalite)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Potlač CD pod linuxom? 22.01.2009 | 23:49
            Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
            Ďakujem za podnety, Ahááá, už si spomínam ako vyzerá printable CD. Má to taký matný biely povrch... už som také videl, ale nevedel som že je to printable.
            Budem si to viac všímať...

            Dotreaz som sa veľmi o virtualizáciu nezaujimal. Znamená to že pod VirtualBox spúšťaš OS Windows a pod ním ten program na potlač CD? Ak to je tak, tak to asi bude treba spúšťať cez Wine, lebo Windows už nemám... (stratil som ho po odídení disku).

            • Re: Potlač CD pod linuxom? 23.01.2009 | 14:38
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              nepotrebujes mat nainstalovany windows na disku, vo virtualboxe si ho instalujes odznova na virtualny disk (subor ulozeny na tvojom disku - kdekolvek)
              virtualbox nepodporuje ani pustanie windows z realneho disku (pokial viem) ale vmware sa mi zda ze to podporuje

              mne ten program cez wine fungoval iba ciastocne a niektore veci zle zobrazoval
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 00:35
                Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
                Hej, ale to by som musel mať inštalačku Windows, a tú nemám, lebo to bol win OEM na disku...
                ale tu už je iná téma...
                Ďakuejem pekne za napísané podnety...
        • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 13:09
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          A nie je možné si spraviť šablónu napríklad v Open Office a tlačiť to ako na papier?
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 20:48
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            lenze ono to netlaci ako na papier, CD sa vklada zpredu (u mna) a ked chces tlacit aj zdroj "papieru" treba vybrat CD-grabber, chcelo by to vyrobit velmi specificku sablonu

            a myslim ze systemom pokus omyl, ci je ta sablona o 3 mm posunuta jendym druhym smerom, by to neriesil nikto, sice to cd stoji nejakych 30 centov ale aj tak

            ale ako riesenie by to tiez bolo pouzitelne ale treba pocitat zo stratami :-D
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 21:02
              WlaSaTy   Návštevník
              Vyber podavaca sa zadava vo vlastnostiach tlaciarne. Niekedy (ak to pouzity jazyk tlaciarne podporuje) aj priamo v obsahu tlacovej ulohy.

              Ale s tymi stratami, ty nepoznas pravitko?
              • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 21:33
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                kedze to treba s presnostou na milimeter tak par pokusov bude treba, aj ked davam do tlaciarne papier a tlacim borderless velmi casto sa papier posunie a predsa mam okraj (na druhej strane tlaci mimo) a ja napriklad vobec netusim odkial merat

                a hej podavac si volis v nastaveniach tlaciarne (teda viem ze tam je taka volba) z linuxu som cd este netlacil
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 22:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  V prvom odseku si odporujes.
                  • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 22:29
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    asi si zle pochopil co som napisal , len som povedal ze tlac na cd musi byt presne nastavena a ze to sa bude robit tazko lebo aj pri tlaci na papier je otazne ci trafis kam mas
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 22:37
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Pochopil som Ta dobre. Tvrdis ze bezokrajova tlac musi byt presna a tiez tvrdis ze medium sa ti pri najazde do tlace posunie a tak je bezokrajova tlac viac ako nespolahliva.

                      Hadaj cim sa da vytiesit tato nespolahlivost lacneho hardware.


                      .
                      • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 22:46
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        nie uplne, len tvrdim ze pri tlaci na cd to musi byt na chlp presne nastavene - to sa neda odmerat, a ze to poznam z bezokrajovej tlace ze aj milimetrovy posun sposobi "problemy"

                        tlaciaren sice nebola extremne draha ale staci si dat pozor a papier pekne pritlacit k okraju, lenze pri papieri tlaciaren vie kde ma okraj papiera aj system to vie (asi) ale pri tej sablone to bude treba nastavit rucne co bude podla mna problem spravit to na prvy krat
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: Potlač CD pod linuxom? 24.01.2009 | 23:02
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Uplne a presne. Bezokrajova tlac je bezokrajova. To ze papier mozes orezat je vedlajsie. Zariadenie ktore umoznuje bezokrajovu tlac ale negarantuje deklarovanu funkcionalitu bolo navrhovane za ucelom znizenia ceny na ukor spolahlivosti.

                          Inak, davaj si pozor na co chces. Hoci aj na bezokrajovu tlac. Ja by som pouzil skor centrovanu, ale to by som nemusel davat pozor a opakovat nepodarky.
            • Re: Potlač CD pod linuxom? 25.01.2009 | 13:13
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              No na pokusy by snáď išlo vyrobiť CD z papiera. Isto by som si s tým dal robotu, keby som len kvôli tomuto mal púšťať win vo virtualboxe :)
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk