Potrebujem sformátovať HDD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.01.2009 | 20:40
Avatar mr.crow   Používateľ
potrebujem radu. Mám nainštalované ubuntu ktoré mi prepísalo HDD na ext3. Chcem si do PC nainštalovat windows ale potrebujem sformátovať HDD na ntfs. môžete mi poradiť ako ho sformátujem na ntfsn aj cez ubuntu? ozvite sa prosim co najskôr.dakujem
    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 30.01.2009 | 21:27
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      v live cd ubuntu :

      potrebujes program gparted, mylsim ze na ploche live cd je ikonka ak nie tak je v SYSTEM→SPRAVA→EDITOR PARTICI (GPARTED)

      A TAM SI UZ UROB CO CHCES

      s windows xp cd:
      staci vlozit cd windows a pri instalacii sa da disk pekne naformatovat

      s vista cd/dvd:
      aj tam sa to asi da
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Potrebujem sformátovať HDD 30.01.2009 | 21:28
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        inac lepsie ako formatovat na ntfs je odstranit vsetky oddiely ak teda zacinas instalovat odznovu, a pri instalacii vytvorit potrebne formatovanie
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 30.01.2009 | 21:33
      WlaSaTy   Návštevník
      Windos nevie formatovat harddisky? Tak to je otazka skor na windos forum.

      Ale skus sudo dd if=/dev/zero of=/dev/?da bs=512 count=1 . To spolahlivo premaze tabulku rozdelenia diskov.
    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 01:33
      Avatar mr.crow   Používateľ
      Prosím ťa ja som úplný nováčik ohladom ubuntu.čo to je pls live cd? to je cd odkial som inštaloval ubuntu alebo čo?Prosím ťa ak budeš taký dobrý napíš mi.Rád by som si ten notebook dal dokopy.DAKUJEM

      Za druhé múdri ľudia čo mi písali , že windows vie sformátovat HDD tak sa mýlia pretože ubuntu mi celý disk označilo ako EXT3 a windows ho považuje za nepripojený / nefunkčný. čiže si nepomožem.A skäšal som to takže viem.Dal som tam aj vistu a aj xp a jedno aj druhe napisalo to isté.
      • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 02:27
        Avatar david Debian Lenny  Používateľ
        hmm. kedze sa jedna o notebook > nainstaluj XP, pri instalacii rozdel disk na 2 casti, na C:\ instalni XP(vistu, 7 whatever) a "D" si nechaj na linux......ja by som este skusil cfdisk (cez konzolu) len neviem ci cfdisk dokaze odkrojit particiu a vytvorit novu na aktivnom disku.....
        dreamwalker
      • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 09:34
        Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
        no ja este pridam len pre informaciu ze ked to budes uz mat hotove ako tu pisu ostatni existuju programy aj aj pouzivam jeden ktory nainstalujes do windows a normalne budes moct pracovat aj s linux particiou ext3 aj cez totalcommander bez problemov. Ale nazov ti musia napisat ini, lebo si uz ho nepametam lebo som vo win nebol aj hadam 4 mesiace :)
        <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
        • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 11:28
          Avatar mr.crow   Používateľ
          Pri vložení cd/dvd XP/Vista do cd-rom tak sa načita a spusti sa cdčko.Avšak po chvili mi vypíše , že "nelze nainstalovat windows"
          ja som skúšal spustiť ubuntu aj cez LIVE CD UBUNTU a spustil som GPARTED.Mal som tam HDD ktorý som vymazal a znovu som vytvoril nový jeden oddiel NTFS a ked som dal APPLY tak to len nejak označilo ale neformátovalo ho.A teraz som tam znovu dal CD/DVD windowsu a znovu to isté mi vypísalo.
          Môžete mi teraz niekto vysvetliť čo mám robiť aby som ho sformátoval?Myslím že keď mám ubuntu prostredie cez LIVE CD tak nemožem na HDD mazať a aj hocijaké zmeny po vypnutí PC sa zmažú.Tak ma napadlo , že by som mal zrejme v termináli povoliť zmeny HDD.Môžete mi niekto poradiť ako na to??? ĎAKUJEM
          • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 12:22
            shade   Návštevník
            A to instalacne CD XP mas od vyrobcu notebooku alebo je to warez od kamarata? Mohlo sa totiz stat, ze na instalacnom CD nie je ovladac pre tvoj radic diskov. Samotna pritomnost cudzieho fs by nemala XP nijako vadit, instalator ho zobrazi ako UNKNOWN a bez problemov sformatuje.
            • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 12:48
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
              Sformátuj to cez inštalačku Visty. Pod ponukou inštalovať systém je vpravo dole položka "opraviť systém, alebo upraviť oddiely HDD."
              • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 14:08
                Avatar mr.crow   Používateľ
                Vistu mám legalnu akurát dvd od visty nie je legal pretože som ho neobdržal pri zakúpení notebooku čo je asi bežné.Na spodu notebooku je licenčne čislo.
                CD windowsu je "od kamarata" nie je originalka.Skúšal som tam dať aj cd vista aj xp a nič.Vložím ho tam a načíta ho.pri vista cd sa spustí nejaké okno že sa načítavaju nejake info a ja nič nestláčam všetko sa to robí automaticky.A potom mi len vypíše dačo po anglicky že error a da sa stlačiť iba "enter" a tým spustím znovu načítanie dát.Aj to som skúšal a znovu to isté.
                Pod XP je to podobne tiež mi tam naskočí klasická modra obrazovka že načíta hocijake info a data ale po niekolkých sekundách mi napíše že nelze nainstalovat.pripojte HDD.
                čiže som usudil že windows ten hdd nevie nájsť.Ale pokazený nie je pretože pod linuxom frčí.Ale teraz ako som sa hral s tým GPARTED tak som HDD z EXT3 som ho chcel formátnuť na NTFS aj mi to tak označilo ale nenaformátovalo ho pretože som bol práve na tom OS ktorý je na hdd.A preto som skusil LIVE CD GPARTED.
                Vložil som ho do cd-rom a spustil pc.nabehlo mi okno z ponukou avšak ked som si na nejaku klikol objavila sa chyba "ERROR 17" a to asi preto lebo nebolo možne načítať dake data z HDD pretože som ho označil na FORMAT ale nesformatovalo ho.
                FAKT už neviem čo s tým.
                Napadlo ma že s LIVE CD ubuntu spustim OS z CD ale niekde som čital že ak chcem robiť nejake zmeny na HDD tak to musim povolit ale to ja neviem ako sa to povoluje.VEDEL by niekto že čo mam spraviť?

                Dalšia možnosť by bola tá , že by som si HDD odmontoval a pripojil ho na stolný PC zo SATA prípojkou a skusil to cez XP naformátovať.Riziko je to že mi ho XP nenájde.No a potom som už v koncoch pretože viac neviem čo spraviť.

                Helpnite mi niekto prosím.
                dufam že ste dačo pochopili z toho čo som napísal.
                • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 14:57
                  Bill Gates   Návštevník
                  pokial mas vsetko legalne tak chod do obchodu kde si si kupil notebook a tam ti daju naspat tu Vistu-hlistu. nevidim v tom ziadny problem. ;o)
                • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 15:09
                  Avatar zeleno MX Linux  Používateľ
                  Skús to ešte naformátovať cez toto: http://www.slunecnice.cz/sw/acronis-disk-director-suite/
                  Stiahni program, nainštaluj ho do stolného pc a vytvor si bootovateľné cd. Je tam niekde na to
                  položka. Strč do notbúku a uvidíš, či acronis nabehne a bude vedieť narábať s diskom. Je tam
                  automatický aj manuálny mód. Upravy sa vykonajú po potvrdení na šachovnicovú vlajku hore v lište.
                  Tie notbúky s preinštalovanou Vistou sa chovajú dosť zvláštne, lebo aj mne po úprave pripojenia
                  jednotlivých partícii v linuxe už Vista nenabehla a inštalačka hlásila, že nemôže násť žiadny oddiel disku potrebný na nainštalovanie windowsu. Mne však inštalácia nabehla a dovolilo mi na hdd obnoviť
                  a naformátovať oddiely s ntfs.


    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 31.01.2009 | 16:15
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      no takto:

      xp ti nevie instalovat preto lebo nemas na instalacnom cd driver pre tvoj disk

      live cd ubuntu (to z ktoreho sa aj instaluje)
      netreba pripajat disk ani povolovat zmeny (iba keby si na ntfs disk chcel ukladat data), pri mazani ho praveze treba odpojit - to ma spravit gparted
      disk by som neformatoval - predsa len linuxovym nastrojom formatovat na ntfs (aj ked to asi bude tiez funkcne) - ale len by som odstranil vsetky oddiely a NIC neformatoval


      potom treba ist na stranku vyrobcu noteboku a pohladat dodatocny driver pre xp na rozpoznanie diskov
      ten ale byva zvacsa (ak teda je) na diskute (co asi nemas mechaniku) ale da sa to osmeknut pomocou usb kluca - ale to pohladaj na nejakom fore o windowse

      kedze linux ti tam ide na tomto fore ti nemame uz velmi ako pomoct
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 05:23
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        a prečo to nespraviť s Parted Magic ?
      • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 05:27
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ...tam je vlastne tiež GParted, ale prístup k nemu je oveľa jednoduchší a funguje to 100%
        • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 15:14
          Avatar mr.crow   Používateľ
          takže svoj HDD som pripojil na stolný PC a pomocou programu acronis-disk-director som si našiel svoj hdd a vytvoril som nový oddiel NTFS.Ked som si to vytváral tak sa ma spýtalo či chcem PRIMARY alebo LOGICAL a tak nevedel som čo tam mám dať tak tak ostalo LOGICAL.Vytvoril som ho a sformátoval pomalým formátovaním.Na stolnom pc to išlo bez problémov,ale ked som ho vypol a odpojil si svoj HDD a zapojil na notebook a spustil som ho aj z CD windowsu tak mi znovu vypísalo že nemože nájsť HDD.
          Ja som už skúšal všetko takže neviem čo stým može byť.
          Ešte ma napadlo ked tu niekto písal že najsť si western digital a číslo svojho HDD a nainštalovať driver aj som dačo skušal ale nič.Ja už neviem čo s tým môže byť.
          Máte nejaké nápady???
          DAKUJEM
          • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 15:20
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            problme je takmer jasny instalacne cd nema driver pre tvoj disk a teda ho nevie ani pouzit

            pri instalacii xp je moznost stuknut (asi F7) na instalaciu dodatocnych driverov, tie sa daju zohnat na strnakach vyrobcu disku/notebooku, ale zvacsa su na disketu (treba najst na windows fore ako to obist - da sa to pomocou usb kluca)

            toto vsetko som ale uz pisal takze hladaj na windows forach
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 15:47
              WlaSaTy   Návštevník
              Ono, problemom pri wirdos je aj to ze oni odmietaju spravovat disky ktore niesy FAT alebo NTFS. No a ak je cely disk Linuxovy, tak si instalacia windos nesplni svoj ucel.

              Ale to naozaj nie je chybou Linuxu.
              • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 16:30
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                to fakt keby ze mam cely disk formatovany ext3-4/reiserfs + swap a vlozim windows xp cd (ktore pozna ovladace na moj disk) tak sa mi ho nepodari naformatovat (uplne nanovo)

                nie som si isty co som to uz PRESNE tak robil ale zda sa mi ze hej a ze to slo

                ale je pravda ze v 90% pripadov xp instalujem (ked ho treba) ako prve na ciste disky
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 16:59
                  WlaSaTy   Návštevník
                  No tak to vyskusaj a skus to hoci aj cez tu hyper vymaganu management konzolu a spomenies si.
                  • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 18:55
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    tak to uz je ake hnusne, ale som rad ze som sa to dozvedel aspon sa nebudem tak velmi cudovat ked sa mi to stane .-:
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 19:15
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Vies, to je windows. On je uz raz taky a stale to stupnuje.
    • Re: Potrebujem sformátovať HDD 01.02.2009 | 19:39
      Avatar mr.crow   Používateľ
      Chcel by som každému poďakovať čo mi pomohol vyriešiť túto moju situáciu.Veľmi ste mi každí pomohol a za to Vám chcem poďakovať.
      HDD som sformátoval tak ako som chcel.

      DAKUJEM