Linux a instalacia programov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.02.2009 | 22:42
Dusannn   Návštevník
Pouzivam Windows, no aj tak sa obcas mrkne na Linux so zvedavosti :-)...najviac ma zaujima otazka ze ci sa da vobec fungovat pri Linuxe bez internetu? Na windowse kludne nainstalujem drivre co mam k notebooku, programy co mam napalene na cd...a takpovediac k nicomu nepotrebujem internet...lenze keby som chcel Linux clovek musi vela hodin venovat aby sa niecomu priucil rozchodit hardware (stastie maju ti co im vsetko funguje hned:-) )No a pri tom by som potreboval pripojenie k internetu...Tak moja otazka je ci sa da vobec pod linuxom fungovat bez internetu tak ako je to pri windowse?
    • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:05
      Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
      pochybujem, linux bez internetu je ako bycikel bez retiazky, slapes na nom ale nikam sa nedostanes
      www.satforum.sk
      • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:11
        Dusannn   Návštevník
        Takze nieje az taky super ako si vsetci tu myslia...je to o tom ze asi aj preto sa nedostane viac medzi ludi ked mnohi nemaju cas riesit tie vsetkych "problemy" pri instalaciach a roznych konfiguraciach...a nebudu zabijat cas- (ved cas su peniaze nie?) tak preto Linux asi az tak zadara nieje ;-) preto Lamy budu vzdy pouzivat windows...a linuxom sa budu zaoberat ti co nan maju cas alebo je to ich praca
        • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:14
          WlaSaTy   Návštevník
          Nie, Lamy pouzivaju to co im nahodi niekto iny.
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 12:24
          martin31   Návštevník
          Neviem, ci si to napisasl prave najstastnejsie, ty mas originalny win?
          ak ano, tak si tam mal urcite len zakladne casti software, alebo sa mylim? myslim tym len zakladne verzie, vsetko sa aktualizovalo az po pripojeni na net, nie? ale mozno mas win zadara, teda zatial, lin je free, tiez je treba aktualizovat, ale ako pises, baliky nainstalujes z netu, no mozes si ho aj kupit, spolu s priruckou je to myslim okolo 800 SKK, UBUNTU 8.10 , aj ked je uz novsia verzia, je to na asi 4 dvd. Porovnal si si ceny?
      • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:12
        WlaSaTy   Návštevník
        hm, takze linux sa nevie nainstalovat bez internetu a neda sa do neho stiahnut instalacka programu?

        Ty koki, to si teda dal. Nemas este nieco? Ponukni.
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 12:48
          Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
          Ano da sa nainstalovat aj bez internetu ale ked ho nainstalujes nepustis na nom ani pesnicku. Potrebujes internet aby si si stiahol kodeky. Niektore distra okrem teda Debianu funguju tak ze urcia presny datum vydania ako napr Ubuntu a potom cas ich tlaci a v systeme je celkom dost chyb a ked uz je to distro na svete, tak oprava a odstranenie chyb jedine cez internet update.
          A ja nenadavam na linux ani na nic ine, ani ze zle funguje ale myslel som tym ze linux pre svoje dobre a spravne vyuzite potrebuje internet a to hodne.
          www.satforum.sk
          • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:51
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nepustis ani pesnicku?

            pouzivatelia greenie si myslia nieco ine
            pouzivatelia mandrivy si myslia nieco ine
            pouzivatelia pclinuxos si myslia nieco ine
            pouzivatelia mintu si myslia nieco ine

            ...
            • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:53
              Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
              co si myslia?
              www.satforum.sk
              • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:17
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                no funguje im prehravanie - maju hned vsetky kodeky
                • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:19
                  Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                  mozno vyskusam greenie ale chcem skusit debiana uvidime ;-)
                  www.satforum.sk
              • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:19
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                inak aj s tym web update nesuhlasim.

                aktualizacie sa nachadzaju aj na roznych distribuciach ktore sa zakladaju na niecom inom.

                napriklad vyjde ubuntu (pre priklad) 1.1.

                potom vyjde mint zalozeny na nom napriklad 15.1.

                najviac aktualizacii je v prvych tyzdnoch, takze mint ich ma okamzite a do ubuntu sa stahovat musia. tak isto je to so vsetkymi distrami
            • Re: Linux a instalacia programov 08.03.2010 | 14:43
              duysan3838   Návštevník
              Este aj distro so Spartanskym pristupom Slackware to dokaze.
          • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 12:29
            martin31   Návštevník
            teda ty ziaris, windows tiez potrebuje net, to s tymi pesnickami si sekol uplne vedla, dokonca aj keby si to napisal o filmoch, okrem toho, winmedplayer je na kodekoch ovela zavislejsi, vyskusal si livecd pclinuxos? uz tam mas mplayer, mimochodom dostupny aj pre win a prehra filmy, aj hudbu, ktoru mas na disku. myslim, ze si si to mohol odskusat trosku lepsie.
            • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 14:55
              Lotar   Návštevník
              No akurat tu mam priklad.

              Pred 3 tyzdnami som susedovi preinstaloval windowsxp na cca 6 rocnom pc, ktory kupoval uz ako pouzivany. Samozrejme nemal zidne cd s drivermi. Instalacia trvala tak 60-70 minut aj s vytvaranim novych particii a driver na sietovu kartu som hladal 2 hodiny na internete!

              Co ma najviaz zarazalo bolo ze islo o zakladnu dosku MSI. Samozrejme na ich hlavnej stranke nielenze som nenasiel dany driver ale ani tam neuvadzali presny tip sietovej karty na danej zakladnej doske.
              A tak som musel nainstalovat externy program na detekciu hardveru (ktory som samozrejme tiez stiahol z internetu) lebo windows nebol schopny presne urcit o aku sietovku ide.

              Ked som uz konecne nasiel a nainstaloval ten vy.ebany driver tak som len tak zo zvedavosti dal nabootovat z dvd-romu ubuntu-live cd. Prehodil som lan kabel z mojho pc do susedovho klikol na Firefox a internet fungoval hned.

              Zaver: Bez internetu nie je natom windows o nic lepsie ako linux. A co sa tyka detekcie hardwaru windows zaostava svetelne roky za linuxom.
              • Re: Linux a instalacia programov 17.03.2013 | 21:00
                cybertron   Návštevník
                blbost.napriklad gimp pracuje dost agresivne.
                • Re: Linux a instalacia programov 17.03.2013 | 21:04
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Kúše a hryzie, ak sa ho bojíš.
      • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:14
        Avatar djway UBUNTU 8.10  Používateľ
        no janico, riadnu debilinu si vypotil a ty dusannnn mas z casti pravdu a z casti nie, casom na to prides
      • Re: Linux a instalacia programov 06.02.2009 | 00:31
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nahodou... niektore greenie dokazu pracovat moc dobre bez internetu, by si sa divil
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 12:32
          martin31   Návštevník
          mam dvd greenie 5.1 .. a je z velkej casti aktualne, ale vyvoj nezastavis, takze sa priklanam k tvojmu nazoru, fachci bez netu, pritom wine tam uz mam
      • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:10
        Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
        Hovoris ako keby si sa na windowse bez internetu dostal do dalsej galaxie.
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:14
          Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
          nie ale je toho vsetkeho vacsia dostupnost, ked pridem k tebe a vypytam si od teba kodeky pre linux a windows ktore budes mat urcite niekde na CD? asi tie na windows a pre linux treba stiahnut a asi len z internetu
          www.satforum.sk
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 12:33
          martin31   Návštevník
          hh, tak tak
    • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:14
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      A odkiaľ si prišiel na tú (chorú) myšlienku, že na Windoze sa dá fungovať bez Internetu ??
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:20
        Dusannn   Návštevník
        No zatial som v zivote nepotreboval k rozbehnutiu hardwaru na winowse internet...vzdy mi stacili instalacky k mojmu kompu a aj ked som si nieco dokupil tak to islo v pohode a nemusel som riesit zlozite situacie cez net...kdezto ako sledujem tak pri linuxe pomaly kazdy krok clovek potrebuje net...;-) a nehovorim o banalitach ktore na windowse ani riesit nemusis taktu ti len tak jednoducho nejdu
        • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:28
          WlaSaTy   Návštevník
          co, ktore? mam opacne skusenosti.

          Trollujes.
          • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:34
            dusannn   Návštevník
            Ja zas nie :-D ...Graficka mi isla hned...zvukovka tak isto...nemusel som riesit ziadne salamunske instalacie :-) I ked sa mi nepaci Vista musim priznat...
            • Re: Linux a instalacia programov 05.02.2009 | 23:50
              WlaSaTy   Návštevník
              Trollujes. Keby si povedal co za zelezo to bolo, tak by som zavahal ci mam uverit. Z tvojich slov citit ze si nemal odvahu skusit ani LiveCD.

              Ale tie zabrany mas ty.

              PS.: tak som raz aktivoval sietovku na standardnej doske nvidia, pod windos nic. LiveCD bez problemu, tak som tovno nastavil ten router tam.
              • Re: Linux a instalacia programov 06.02.2009 | 00:27
                dusannn   Návštevník
                nie nemal som odvahu ked vidim ako vsetci sa tu snazia riesit svoje problemy :-) s ze ich nieje malo to vidim tiez
                • Re: Deficit odvahy a veci s tým súvisiace .... 06.02.2009 | 00:32
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Hmmmm, nemať odvahu, dusannn je ten najväčší problém, u teba väčší ako Windows a Linux dohromady.
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Deficit odvahy a veci s tým súvisiace .... 06.02.2009 | 01:46
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ja som nemal odvahu stale behat po nete a hladat rozne antivirove riesenia, aby mi windows fungoval a aby som ho nemusel stale preinstalovavat. a tak som stiahol takych tych tucniakov, naucil som sa s tym robit a rozhodne nelutujem :)
                • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 12:57
                  marowit   Návštevník
                  Nerozumiem ludi, ktori tu chodia "trollovat". Ja som na linuxacke stranky nechodil pokial som sa o linux nezacal zaujimat. Asi mas vela volneho casu, zober si nejaku knihu a citaj.
                  • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:31
                    Dusannn   Návštevník
                    Asi preto som sem napisal ze sa trochu zaujimam o lInux (len tak z lahka) no zatial ma nepresvedcil aby som si ho dal na comp...a tak som sem napisal...nemam toho casu az tak vela aby som sa s tym takto do hlbky zapodieval...No mozno problem je aj v tom ze chodim do skoly a vela veci programov co robime tak sa potrenujem naucit prave v tom programe - zato dostanem predsa aj znamku...a take programy na Linuxe nespustim ...aj ked mozno su za ne nahrady ale ked sa v tom nejak inak robi...Ja som chcel len povedat tolko ze linux pre takych ludi co sa zaujimaju asi viac o hardware a ako to vsetkofunguje dokopy aj so sofwarom...lenze su aj taky ktory potrebuju comp cisto k svojej praci a nechcu travit cas kadejaky nastavovanim...preto u ludi stale vyhrava Windows...mozno keby sa linux dostal do skol a viac by sa s nim ludia stretli aj tam tak mozno by sa to trochu zmenilo...inak je stale oblubeny u tych co sa ucia pre seba a zaujima ich to do vacsej hlbky...ja linux neodcudzujem ale mohol by byt trochu "ludsky" :-) presne ako tak sa mi paci Ubuntu len ma stve ze mi ide pomalsie hadam tak ako vista...
                    • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:52
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      tak to ubuntu nastavit. v com je problem? a ak Ti ide pomaly, mozes skusit nieco ine, napriklad pclinuxos
                      • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:22
                        Dusannn   Návštevník
                        Tak zatial som na takej urovni ze hladam nieco pre zaciatocnika :-) skusal som zatial Ubuntu, Xubuntu...Xubuntu mi islo ovela rychlejsie nez Ubuntu ale nesedelo mi to prostredie...v Ubuntu som sa vedel nejak lepsie orientovat a zdalo sa mi viac nastavitelne klikanim...:-) k tomuto pclinuxos som sa etse nedostal ale urcite ho vyskusam :-)...Ja som cele roky bol na windowse a som v takom stadiu ze chcem vyskusat nieco nove...a chcel by som som sa zoznamit viac....A stve ma aj to ze windows je strasne komercny a clovek nikdy nevie ake prava porusuje :-) nieje problem mat kadejake cracknute veci ale moznoze sa Vam to bude zdat smiesne ale mam z toho osobn zly pocit...a zase nemam tolko penazi aby som si mohol kupit program za 3O OOO :-) ked vsetko si robim pre seba a nezarabam natom...Chcem jednoducho system, kde mozem pisat, pozerat dvd, hudbu, program na fotky, a by ten system nebol pomaly... to vsetko mozem jednoducho vo windowse lenze ako som napisal som sa rozhodol sa naucit aj nieco ine...len zacaitocnika odradi ked ma problemy s poinstalacnym nastavenim :-)...mam doma Notebook a stolne PC...takze som uz rozhodnuty ze aspon zatial na jednom bude Linux...kym sa natom poriadne nenaucim :-) A mam este otca, ktoreho by asi svihlo kebyze ma na PC linux :-D
                        • Re: Linux a instalacia programov 01.01.2010 | 22:27
                          joe223   Návštevník
                          Linux je výborna vec jedným slovom sloboda, neohraničené máš možnosti, všetko zaleži len na tvojej snahe. A čo sa týka internetu je možne fungovat bez internetu jeto rovnako zložite ako pri windowse. A čo sa tika tvojho otca, moj sarý PC som som nechal rodičom jediné čo poznali bol windows, nahodil som tam raz linux graficky som ho prispôsobil na xp, podobne programové vybavenie a podobne... + zaijimavé programy prenych. čudoval som sa ako rychlo si zvykli. :)
                • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2010 | 12:39
                  martin31   Návštevník
                  ale to je tiez len dobre, aspon sa nieco naucime, ked nieco nefachci, nestlacam hned reset. ako windowsavky klikaci, alebo chces povedat, ze niesi only user? skusil si si niekedy len taku banalitku, ako je vytvorit si vlastnu instalacku win v nlit-e? jednoducha vec, ale vies vobec co to je? smejes sa tu z linuxu a jeho pouzivatelov, skusil si vobec nieco ine? kazdy vieme nieco a vdaka tomuto a inym foram sa aj ucime, bez otravovat niekam inam.
        • Re: Linux a instalacia programov 30.12.2009 | 21:53
          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
          Čo hovoríš je kravina. Používal som Windows minimálne 10 rokov a nie je to také ružové ako to opisuješ. Ak si nemal to CD tak si ani nevedel čo máš za hardware a čo máš hľadať za driver. Jednoducho neznáme zariadenie a veľa šťastia pri hľadaní.
          A čo sa týka netu, tak ak by mi nešiel net, tak ani neviem načo by som zapínal komp.
        • Re: Linux a instalacia programov 04.01.2010 | 04:12
          Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
          No ale to je prave pre niekoho ta vyzva vetsinu veci si rozbehat a prisposobit sam. Ja si myskim ze pre bezneho uzivatela je Linux daleko lepsi ako okna, ktore sa velmi casto zaspinia, rozbiju, zmodraju ,zaseknu a co ja viem co este.
        • Re: Linux a instalacia programov 04.01.2010 | 04:16
          Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
          No ale to je prave pre niekoho ta vyzva vetsinu veci si rozbehat a prisposobit sam. Ja si myskim ze pre bezneho uzivatela je Linux daleko lepsi ako okna, ktore sa velmi casto zaspinia, rozbiju, zmodraju ,zaseknu a co ja viem co este.
      • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:24
        Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
        kde si tam videl slovicko windows?
        www.satforum.sk
    • Re: Linux a instalacia programov 06.02.2009 | 01:18
      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
      Vsak kde je problem, zbehnes na debian.org a stiahnes si vsetky 3 DVD a potom uz internet nemusis mat. A pochybujem ze kratkopokojne zavody ti dodaju viac softu na svojom instalacnom mediu ako linux. Debian is the best.
      • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:10
        martin.ka   Návštevník
        nazdar, ludia, poradte mi prosim.
        stiahol som si jeden font a chcem ho dat medzi fonty, ale neviem ho tam skopcit. stale mi vypisuje, ze nie som opravneny menit tieto systemove subory. neviem sa ani za boha prihlasit ako root. da sa to nejak aj bez terminalu? lebo priznam sa, som v ubuntu novacik a s terminalom nie som velky kamos...
        thanx
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:35
          Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
          skus nam napisa co si robil, ci to mas naozaj nainstalovane ako pises :)
          www.satforum.sk
          • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:40
            Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
            tu mas presy postup ako to mas spravit na
            www.satforum.sk
        • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 13:53
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          aky mas OS?

          vacsinou cez alt+f2 sa das lahko...

          napriklad buntu: gksu nautilus
          • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:25
            martin.ka   Návštevník
            mam ubuntu 8.10. mordujem sa s tym aj cez terminal, ale aj tam mi vypisuje pri kopirovani chybu "nie je mozne stat..." a na konci "no such file or directory" fakt sa to neda urobit nejak inak? skusal som aj alt f2, ale skoncilo to s rovnakou chybou. poradte ak viete co robim zle ;-)
            • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:28
              Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
              nezadavas presne cesty alebo nazvy tych programov
              www.satforum.sk
            • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 14:30
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              napisalo sa teraz do databazy znalosti.

              napis nam sem co presne si napisal do toho alt+f2
              • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 15:40
                martin.ka   Návštevník
                v terminali som napisal "sudo cp ~plocha/kalina.ttf usr/share/fonts/truetype/martin/kalina.ttf"
                kalina.ttf je nazov suboru, ktory som chcel skopirovat...
                • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 15:52
                  Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                  skus napisat len toto: sudo cp ~/Plocha/kalina.ttf usr/share/fonts/truetype/martin/

                  a duzam ze existuje ten adresar usr/share/fonts/truetype/martin/

                  (nezabudaj ze terminal rozlisuje velke a male pismena! je rozdiel plocha a Plocha)
                  www.satforum.sk
                  • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 15:56
                    martin.ka   Návštevník
                    aha tak. neuvedomil som si to. bude to zrejme tym velkym P v ploche. uz som to vyriesil. dakujem velmi pekne za pomoc.
                    • Re: Linux a instalacia programov 09.02.2009 | 00:27
                      Avatar pato83 Debian Lenny, fluxbox 1.0  Používateľ
                      Nie, nemyslim si, ze to bolo tym velkym "P" . To bolo chybajucimi lomitkami v ceste k suborom a taktiez v ceste, kam sa to ma skopirovat. Inak, je celkom zaujimave, ze ti to vobec islo, kedze aj janico to neopravil uplne spravne, bez ohladu, ci tam adresar martin je alebo nie / zrejme tam ani ten nebude, kedze nevedel si skopirovat font. / to nie je urazka, len konstatujem :), kazdy sa nauci, kto chce / V ceste, kam sa to ma skopirovat, chyba lomitko >>> sudo cp ~/Plocha/kalina.ttf usr/share/fonts/truetype/martin/

                      p.s.: Co sa tyka zakladatela temy, jeho problemom je, ze sa nudi, velmi sa nudi a tak sem prisiel s niecim takymto, lebo asi vedel,ze odozva na seba nenecha dlho cakat.
                      • Re: Linux a instalacia programov 10.02.2009 | 22:23
                        Avatar martin.ka   Používateľ
                        no takto. neviem, ci to bolo tym velkym P, lebo som potom pouzil gksu nautilus a spravil som to v grafike. ako som pisal hned v mojej prvej otazke - s prikazovym riadkom nie som az taky kamos, stale sa len ucim, takze si rad necham poradit ;-) dik
                        • Re: Linux a instalacia programov 10.02.2009 | 22:24
                          Avatar martin.ka   Používateľ
                          ps: ten adresar martin existoval a stale existuje, ale uz je tam aj s fontom kalina.ttf
                • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 17:14
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  gksu nautilus a mozes premiestnovat v grafike
    • Re: Linux a instalacia programov 08.02.2009 | 16:16
      jarque   Návštevník
      Hele kamo, :)

      Ja som na linux presiel tak ze som si jedneho dna povedal, dam si linux (dualboot) a budem sa s nim snazit pracovat.
      Tak aj bolo a bola to konkretne mandriva 2005 vies co, nevedel som na tom spustit ani film tak som sa dal do badania, najvadsi problem bola wifi karta a stou spojeny internet, trvalo dva mesiace pokial som to rozbehal, ale dalo sa to. Teraz je rok 2009 a tak vies kolko rokov robim vylucne v linuxe naucil sa sa ako na to.

      Ak chces pouzivat linux bez internetu musis mat tolko znalosti aby si vedel co konkretne potrebujes a spravit si na to dake CD (nieco ako mas teraz na CD on vyrobcu) potom nemas problem pracovat napr ako ja 3 mesiace bez netu. Priklanam sa vsak k nazoru bicykla bez retiazky. Ten net je na nezaplatenie, ale podla mna je to tak aj u windows. Este dodam ze za posledne roky linux spravil peknych par krokov v pred a to s cim som mal problem v minulosti uz nemusim riesit. Tie live CD obsahuju priblizne tolko ovladacov kolko je v aktualnej dobe hw. Takze ak nemas daku exoticku masinu nemal by si mat problem ak mas je to ale aj tvoja chyba Ty musis vediet ci to co kupujes naozaj stoji za to.Este dodam ze ak si nainstalujes iba windows tiez v nom nemozes plnohodnotne pracovat bez toho aby si doinstaloval doslova vsetky potrebne programi. Distra linuxu vsak spravidla obsahuju vsetko aby si musel doinstalovat iba minimum k zakladnej praci.
      • Re: Linux a instalacia programov 12.02.2009 | 22:13
        Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
        uplne suhlasim
        az na to ze pre linux vecinou inde ako na nete programi nenajdes zatial co pre win sa staci niekoho opitat a urcite sa najde ale prakticke vyuzitie to ani potom moc nema
        u win je najveci problem s kodekmi lebo casto aj po instalacii nejakeho toho kedakpaku nie je zarucene ze prehravac snim bude spolupracovat (osobne skusenosti ) atd.


        len tak ze ako tu citam kazdy ma v niecom pravdu a pocitac bez netu (trvalo ) je proste blbost a prakticky pouzitelny iba na pisanie a tlacenie dokumentov
    • Re: Linux a instalacia programov 13.02.2009 | 14:54
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ja som jeden s tých ktorý Linux /Debian & OpenSUse/ používa bez netu. Ibaže som si musel stiahnúť ATI driver a support na audio video prehrávanie.
      Načo aktualizácie keď som bez netu :-D ....doteraz na nič.
      Close the Windows Open The Source
      • Re: Linux a instalacia programov 15.02.2009 | 09:14
        Tomas   Návštevník
        Chalani,
        uz dlhsie som sa pohraval s myslienkou zavrhnut window$, len sa mi nechcelo menit zauzivane ritualy. trosku som "riskol", [aj ked "risk" nie je dobre oznacenie]
        teraz sa ucim zit s linuxom a som s nim nadmieru spokojny,
        zatial ako zaciatocnik nevyuzivam zdaleka vsetky moznosti, ktore mi moze Linux ponuknut....

        co vsak by som linuxakom [hlavne profesionalnej komunite v SK/CZ] podotkol - je prelomit tu barieru nevedomosti mnohych ludi. Napriklad aj ja sam [a drviva vacsina ludi, zijuca v mojom okoli], som pred cca rokom ani nemal tusaky, ze okrem MAC a Windows existuje aj iny os...

        chce to viac promovat Linux - viac "sedliackych" no putavych videi, z ktorych musi kricat, "Preco Linux ANO!"
        mozno tiez rozsirit sortiment eShopu - aj o take gycoviny ako batohy, pera, klucenky, ine dovtipne reklamne predmety, ktore zaujmu [s logami roznych distribucii]
        a co je najdolezitejsie viac informovat verejnost o akciach typu LinuxFest [print, media]
        ..tolko od amatera..
        • Re: Linux a instalacia programov 15.02.2009 | 20:17
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          podla mna treba na uvodku velke tlacitko s napisom "co to je linux a co dokaze?"
          • Re: Linux a instalacia programov 26.02.2009 | 22:58
            Avatar berki92 Mandriva 2008.1, Slax_USB  Používateľ
            podla mna ak zacne vychadzat nejaky magazin s cd-romom s balickymi pre jednotlive distra nieco ako :ako na pocitac pre Win tak moc netu na linux tiez nebude treba .
            • Re: Linux a instalacia programov 05.03.2009 | 00:55
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no tak aj vychadza. zjednavam prave rpe pc revue moj vyber z ubuntu repozitara. uvidime...
          • Re: Linux a instalacia programov 27.02.2009 | 01:11
            Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
            Presne tak, nieco na sposob tejto stranky
            whyLINUXisBETTER.net
    • Re: Linux a instalacia programov 06.03.2009 | 00:45
      Lotar   Návštevník
      Dusannn. To co si pisal v uvodnej teme je fakt o nicom.
      Totiz ak kupis pocitac s predinstalovanym windowsom tak samozrejme ze ti tam daju zakladne drivery. Ale ak kupis PC s predinstalovanym linuxom u predajcu co linux instaluje a predava tak je situacia taka ista. Cize pustis aj mp3, xvid, dvd atd.
      Rozdiel je samozrejme v tom ze win je rozsirenejsi a kupis ho vsade LinuxPC zas nie. Ale otazka bola ina.
      Ked spravis cistu instalaciu win tak co ti pojde bez netu? Hovno!
      Ano mas cd na ktorom mas kodeky, programy, drivery lenze take cd sa da spravit aj na linux a budes fungovat bez internetu.
      A odkial mas to cd s kodekmi a programami na win? Bud si ich stiahol z internetu a napalil na cd alebo to mas od kamarata ktory to stiahol z internetu a napalil. A to iste sa da spravit aj na Linux.
      Takze ak ta najviac zaujima otazka citujem "ze ci sa da vobec fungovat pri Linuxe bez internetu" odpoved znie ano, a nie horsie ako na windowse.
      Ale ved to vies aj ty alebo o co ti ide?
    • Re: Linux a instalacia programov 06.03.2009 | 01:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      vela hodin? urcite? osobne som s tymi 15-20 minutami co trva instalacia OS aj so vsetkymi programami ktore pouzivam spokojny. nestazujem si...
      • Re: Linux a instalacia programov 26.12.2009 | 14:32
        dehydrant   Návštevník
        no neviem ja to mám polhodinu nainštalované a zatiaľ som z toho trovhu vedľa ale všetko chce čas
        • Re: Linux a instalacia programov 26.12.2009 | 15:33
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Čo máš nainštalované.
          ;-)
          Linuxovú distribúciu ? Akú ?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Linux a instalacia programov 06.02.2010 | 16:42
      Avatar Michal   Používateľ
      mam eMachines e510 pri jeho kupe som nemal s linuxom ziadne skusenosti a vistu som nechcel takze prislo nato ze som si nainstaloval xp pravdaze ovladace na cd boli k viste... tak som hladal jak magor na nete ovladace zhruba 2 dni (pravdaze cez iny pc)
      ... ked som vyguglil daky linux (pclinuxos2007) tak mi nesiel net reku asi bude stary ked je 2007... narad prisla mandriva 2009 kde sa mi podarilo neakym zazrakom vytvorit dualboot a cumel som ako tela na nove vrata ze mi tam ide vsetko... od wifiny az po uspatie NB... cize neviem co ty tu riesis ze windows bez netu funguje... tie ovladace co mas na cd ma majoritna vacsina linuxovych verzii uz zakomponovanych v sebe ;)
      za hrubice sa ospravedlnujem :P
      • Re: Linux a instalacia programov 07.03.2010 | 21:01
        Viper707   Návštevník
        Ja som tu tiez upppplne novy. Aj GNULinux som si naistaloval len asi pred mesiacom.
        Cela instalacia aj s formatom trvala 1,5hodky /ale tak to trva aj pri win/. rozdiel bol v tom, ze pri wine este dalsie 3hodky instalujes drivre a dokokolecka rastertujes PC a tu som mal plne funkcny PC so vsetkym.

        K tomu netu... ja chodim na fora a ucim sa ako tu pracovat. Pretoze aj pri MSW aj pri GNUL aj iM ak potrebujes programy tak si stahujes z netu.

        a teraz k podstate prispevku...

        Mam problem s instalaciami programov. Pouzivam Kubuntu 9.10. Docital som sa, ze niktore programy su kompatibilne len s niektorymi distrami. napr. .deb s debianom/ubuntu... rpm/redhat adt.
        Moja otazka je... ako spustit program napr: .rpm na ubuntu? Predpokladam, ze dostanem odpoved : naistaluj kniznicu... Aku? odkial? Ako?

        PS: v terminali som sa zatial naucil prikaz cd, sudo apt-get install xxx a ked mi to ponuklo nejaky doplnok,tak sa podarilo ho doistalovat..:D
        • Re: Linux a instalacia programov 07.03.2010 | 21:07
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          vacsina programov, ktore su v rpm, su aj v .deb. v principe sa da nainstalovat na *buntu RPM balik alebo prerobit RPM balik na DEB, no je to zbytocne a ovela viac komplikovane ako najst deb balik a nainstalovat ho.

          inak v kubuntu mas tiez graficky program na instalaciu programov (adept sa to myslim vola), alebo si mozes doinstalovat synaptic.
          • Re: Linux a instalacia programov 07.03.2010 | 21:09
            WlaSaTy   Návštevník
            alebo pouzit :
            apt-cache search klucove_slovo
            • Re: Linux a instalacia programov 07.03.2010 | 21:42
              Viper707   Návštevník
              tak som skusil. Nakoniec som narazil v terminali na prikaz sh. Google mi potom(po2dnoch) na webe nasiel trobleshoting presne k programu aj s sh ./

              presne znenie

              sudo sh ./<cesta_a_nazov>.sh

              zatial dakujem :D
              • Re: Linux a instalacia programov 08.03.2010 | 13:49
                Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
                ba konverziu rpm balickov na deb sluzi alien.
                a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...