Restartovanie X-iek v Archi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.02.2009 | 09:12
Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
Zdravím. Trošku mám problém z Archom pri restartovaní X. (log out). Proste ked použijem "log out" v grafickom rozhraní, tak sa mi objaví len čierna obrazovka, X sa vypnú, ale už znova nenabehnú do Kdm. Musím sa prepnúť klávesou alt´+f1 do text režimu a odtial zadať reboot. Napadlo ma, či to nieje tým že som nedávno pri inštalácii Deb. Lenny spolu z Archom a XP na jednom Hdd, omylom zformátoval swap oddiel pre Arch. Arch preavdepodobne nevie zdielať Swap s Debianom. Ale kedže mam na stolovom PC, 3 GB ram, v podstate Swap ani netreba je tak? Inak ide mi hlavne o ten log out, pokial som to správne vysvetlil, či by niekto vedel uviesť na správnu mieru. Dakujem.
    • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 13:04
      Avatar fierce arch, bsd  Používateľ
      ctrl+alt+backspace co spravi?

      to ze ci to je swap particiou mozes lahko zistit tak ze ju vypnes: swapoff /dev/sdax (za x dopln cislo particie)
      a odkomentujes ju v: /etc/fstab (Naspat ju zapnes so swapon... a das prec #)
      Ale myslim si ze to nema s tym nic spolocne. Skor by som hladal problem v xorg alebo ovladaci gk. Logy co hovoria?
      # \(- <br/> 456654 - linux registered user
    • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 14:46
      Avatar fierce arch, bsd  Používateľ
      pridaval si kdm podla tohoto navodu?

      http://www.archlinux.it/wiki/index.php?title=Adding_a_login_manager_(KDM%2C_GDM%2C_or_XDM)_to_automatically_boot_on_startup

      aj tam moze byt problem...
      # \(- <br/> 456654 - linux registered user
      • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 16:06
        Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
        No ďakujem za odpoveď. Podľa tohoto navodu som Kde nepridával. Bolo to podľa Wiki beginners guide. Trvalo mi to 3 mesiace než som Arch konečne nainštaloval. Ani nie tak ta inštalacia ale konfigurácia a rozbehanie GUI.
        Ešte vyskúšam tem Swap či mi pripája. Ale zdá sa mi že ano, je to vydieť pri nábehu systému v logoch (pokial to sú logy). Inak kdm mi pekne automaticky nabehne a aj Kde beži fajn, len ten logout ma trápi. Ešte keby si vedel poradiť ako sa pozriem do logov?
        • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 16:52
          Avatar fierce arch, bsd  Používateľ
          Logy najdes v adresari /var/log/

          Este mam na Teba otazku: ked sa odhlasis cez KDE tak zostane obrazovka uplne cierna (nie je tam ani nic napisane) cize nemas ziaden prompt? Kurzor mysi vidis? Lebo ked sa vypnu Xka, init automaticky spusti login.
          # \(- <br/> 456654 - linux registered user
          • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 17:32
            Avatar mirkokrasko book: Zorin 4 desktop: Arch  Používateľ
            Už to funguje. Len som pridal do /etc/rc.conf do deamons (klogd....) a už to ide super. Vďaka za pomoc. Arch je #1
            • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 18:31
              Avatar fierce arch, bsd  Používateľ
              To som rad, ze si to rozchodil :) A to som uz vymyslal katastroficke scenare ze je nieco s xorg :D a iba daemon chybal. V navode na archwiki by malo byt vsetko.
              Presne tak, arch je #1 :D , kto nevyskusal nevie.
              # \(- <br/> 456654 - linux registered user
          • Re: Restartovanie X-iek v Archi 21.02.2009 | 19:34
            Avatar lazzio F16  Používateľ
            ja mam tiez ten isty problem , ale nemam kdm ale slim a xfce4 ,, zajimave je ze na booku ctrlaltbackspace ma hodi spat do X na login slimu, ale na desktope do textoveho rezimu , niekde som cital ze je to bug a zatial sa neporiesil alebo sa mylim ?:-) ...
            -ale co je zajimavejsie co som teraz nahodne zistil , ze v textovom rezime, za sudo po stlaceni [TAB] doplna prikazy, v X nie.... viete nieco o tomto ?
            $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
            • Re: Restartovanie X-iek v Archi 22.02.2009 | 10:06
              Avatar t0mas Archlinux a ubuntu 9.10  Používateľ
              no ja viem iba ze ak chces pouzivat doplnanie prikazov klavesou <tab> musis mat nainstalovany balik
              bash-completion

              nieco o bash-completion som nasiel tu
              Linux4ever frasier@jabbim.sk
              • Re: Restartovanie X-iek v Archi 22.02.2009 | 22:43
                Avatar lazzio F16  Používateľ
                ten balik mam,ale nechapem to, v textovom rezime ide a v Xkach nie... <zahada> :-)
                $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen