Linux v segmente netbookov neuspel

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.03.2009 | 17:33
Jožko   Návštevník
Aj keď si mnohí od lacnej notebookovej platformy sľubovali posilnenie pozície Linuxu, nestalo sa tak. Najnovší prieskum spoločnosti NPD Group sa prepracoval k jasnému záveru. Aj v segmente netbookov drží prvenstvo Microsoft s jeho systémom Windows.

Ak si kladiete otázku, aký podiel Microsoft vybojoval, mali by ste vedieť že na 9 netbookoch z 10 beží Windows. Linux drží slabých 10 percent.

Pomohla tomu nová politika týkajúca sa systému XP. Microsoft chcel pôvodne ukončiť jeho predaj, keď sa však ukázalo že Vista je pre netbooky silným sústom a Linux by si mohol polepšiť, nastali zmeny. „Ix-péčko“ sa predáva naďalej.

Čo to znamená pre Linux? Opäť sa ukázalo, že používatelia sú príliš naviazaní na svoje zvyky a skúsenosti, takže ak to nie je nutné, po zmenách nesiahajú. Radšej si priplatia za Windows, akoby mali vstúpiť do čohosi nového, pre nich doposiaľ neznámeho.

opäť ďalšie fiasko linuxov, ach bóóóže kedy už niečo vymislia aby som nemusel ťukať do riadkov...ale iba klikať
    • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 16.03.2009 | 17:47
      Avatar lubos679   Používateľ
      Ale ale. Ako vidime, kazdorocne Linux pocitacov stupa.
      Osobne mi nejde ani tak o presadenie Linuxu, ale o presadenie otvorenych formatov a standardov. Aby nebol problem s .doc a podobnymi hlupostami. Aby dokument vytvoreny vo Windows fungoval UPLNE krasne aj pod Linuxom a naopak. Aby sa zacalo s html5 a Vorbisom a Theorou. Aby uz konecne MS zmenil hlupu politiku a aby to, aky mame OS, nehralo uz ziadnu ulohu.
      Otvorene standardy suborov a dokumentov.....
      • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 16.03.2009 | 17:57
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Uplne suhlasim, toto je rozumny nazor. Mne dokonca pride nasilne rozsirovanie linuxu medzy masy ako obycajna hlupost a nerozum. Nech radsej GNU/Linux zostane tym co je, nebol by som rad, ak by z neho vznikol druhy Windows.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 16.03.2009 | 17:58
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Plne stebou súhlasím. Ale pridám dôvody kvôli čomu som na linuxe- stabilita, sloboda, voľnosť, grafika, bezpečnosť...
        Dôvody prečo mam dualboot- tolerancia, hry, profesionálne programy(nespustiteľné vo wine), a niekoľko formátov súborov.
        Verím že v budúcnosti nebudú dôvody zostávať na nejaký systém.
    • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 16.03.2009 | 20:06
      Avatar milossramek kubuntu, debian  Používateľ
      Myslim, ze by bolo naivne ocakavat, ze zo dna na den sa pouzivatelia prepnu na linux. Linux sa na predavane pocitace obcas instaluje, ale bezpochyby len a len preto, aby sa znizila cena, s tym, ze kupujuci uz nejaky ten Windows doma v supliku najde.

      Trochu inu statistiku - 30% predavanych netbookov s Linuxom - uvadza Dell, co je bezpochyby uspech. Ako dovod uvadzaju aj snahu o co najlepsie informovanie zakaznikov, co Linux je. A to vraj ini vyrobcovia netbookov nerobia.
    • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 16.03.2009 | 22:04
      Avatar new Linux Mint 6  Používateľ
      Jaj na tom SME to teraz vyri tych 11 dovodov :D 400 prispevkov omfg....
    • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 15:19
      Jožko   Návštevník
      Musím skutočne pochváliť toto fórum za to, že sa nedalo vyprovokovať ku lacnej debate o tom, ktorý operačný systém je lepší, vidím, že sa to tu lepší.
    • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 15:45
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      v xandrose pre eee netreba tukat do riadkov vobec.

      windows je jasny vytaz, pretoze linux ako slobodny softver nema tolko penazi na marketingove aktivity...

      inak pouzivam jednoduchu graficku linuxovu distribuciu, kde sa da vsetko naklikat - napriek tomu sa vsak coraz viac vrtam v terminali, ktori ma velmi vela zaujimavych moznosti. a takych je tu viac...
      • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 16:42
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Xandros, aspon ten, co bol na EEE, je podla mna priserny. Svoje pocity k nemu som vyjadril tu.

        Pise sa "vitaz".
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 16:51
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ano, pomylil som sa v gramatike.

          osobne som s eee robil len raz, nahadzoval som tam ubuntu eee a bolo to fajn. ten xandros ma svoje vyhody, je velmi jednoduchy - co neumoznuje jednoducho robit zlozitejsie upravy :(
          • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 16:55
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            je zalozeny na debiane, takze urcite ma konfiguracne subory a mozes si vsetko prekonfigurovat podla seba. aspon myslim, ze to tak je
            • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 17:06
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ano to je pravda, taktiez sa da prepnut to netbookove prostredie do kde3

              • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 21:36
                ---   Návštevník
                Ach Hoferku, co to ty tu taras....
        • Re: Linux v segmente netbookov neuspel 17.03.2009 | 22:17
          Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
          sice som s eeecko nikdy nerobil po pozreni par videi mi samovolne preletala hlavou myslienka, ak by som si to kupil, urcite by som do toho dal nieco ine ako system pripominajuci menu z mobilnych telefonov :D