Spomalene Ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.03.2009 | 12:45
smajly   Návštevník
Ahoj. Doteraz mi Ubuntu ako tak slapalo, ale odkedy som vcera nainstaloval UbuntuSttudio, system je lenivy, uplne sa vlecie. Vykon procesora sa pohybubuje okolo 20%, vyuzitie pamate asi 40%, swapovaci subor 0%. Live CD bezi v poriadku.
Na instalaciu som pouzil prikaz "sudo apt-get install ubuntustudio-audio".
HDD som skusal aj v inom pocitaci s rovnakou HW konfiguraciou.

Viete mi poradit kde moze byt problem? Resp. ako odinstalovat balik nainstalovany vyssie uvedenym sposobom? Som len novym uzivatelom linuxu. Vdaka za kazdu radu.
    • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 12:56
      ---   Návštevník
      problem neviem kde je ked neviem kolko mas RAM, mozno je malo pamate na takeho molocha ako je ubuntu studio.
      Odinstalujes ho tak ze si zistis zavislosti , ktore tento metabalik ma a tie odinstalujes, keby si to instaloval cez synaptic mal by si tie nainstalovane baliky v zozname a lahsie by sa hladalo
      • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 12:57
        ---   Návštevník
        teraz pozeram ze to pamatou asi nebude, skus prikaz top v konzole a tam uvidis co najviac zerie procesor.
      • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 13:05
        Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
        ked neistalujes cez synaptik, tak to nedetekuje ?
        • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 13:28
          ---   Návštevník
          synaptic nie, mozno je inde v systeme zaznam, ale otazka je kde, ja ked instalujem nieco vacsie tak len cez synaptic a ked to chcem odinstalovat pozriem v synapticu do historie, tu skopirujem , mierne upravim a pouzijem s apt-get remove
      • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 13:21
        smajly   Návštevník
        Neviem, ci moj problem vznikol instalaciou UbuntuStudio-audio, ale nepamatam sa, ze by som nieco ine instaloval. Vlasnte UbuntuStudio som instaloval vcera rano, a poobede som zbadal spomalenie systemu.
        Skusal som odinstalovanie pomocou prikazu "sudo apt-get remove ubuntustudio-audio", ale to mi odinstalovalo len par KB. Tak som skusal nieco odinstalovat aj cez Synaptic Package Manager, ale nakolko som nevedel ako hladat zavislosti, urcite som neodinstaloval vsetko.

        Mam teda otazku: keby este raz spustim instalaciu cez Synapctic, a nasledne cez synaptic odinstalujem, malo by sa to odstranit cele?

        (Teraz bezim cez live CD, lebo aj pri pisani textu do tohto fora som musel cakat asi sekundu, nez to napisalo jedno slovo). Sledoval som vyuzitie pamate a stabilne sa pohybovalo okolo 40%, takze pamatou by to byt nemalo. Ani HDD "nemlel"....
    • Re: Spomalene Ubuntu 26.03.2009 | 13:02
      Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
      odstarnit by sa mal dat cez spravcu...synaptik (aj zavislosti)sa mi zda. Mal som som nahodene ubuntu studiu priamo z instalacneho media (komplet audio ,video, ...) a slapalo ako dive
    • Re: Spomalene Ubuntu 27.03.2009 | 12:01
      WlaSaTy   Návštevník
      :HDD som skusal aj v inom pocitaci s rovnakou HW konfiguraciou.

      a s akym vysledkom?

      Inak ohladne vykonu, zabudol si povedat co mas za stroj. Moze to byt zle nastavenym rezimom riadenia spotreby (ked sa prepne CPU do setriaceho rezimu a potom sa plny vykon nezapne, obvykle pri notebookoch alebo zostavach ktore su relativne moderne a maju CPU s podobnymi vlastnostami ako tie notebookove), alebo to moze byt ked sa Ti vypne DMA na disku (plati pre ATA/PATA disky ktore sa uz dlho reportuju cez /dev/sdXY a tym padom je to tazsie rozlisit of SCSI/SATA diskov ktore toto nemaju), alebo to moze byt hocicym yniym.
      • Re: Spomalene Ubuntu 30.03.2009 | 12:41
        smajly   Návštevník
        HDD v inom PC s rovnakou HW konfiguraciou - vysledok - Ubuntu bezalo tiez spomalene.

        CPU - AMD Sempron 2500+ (1.4 GHz), RAM - 512 MB, HDD 40 GB ATA.

        Som zaciatocnik s linuxom. Vyskusal som pridat UbuntuStudio cez Synaptic Package Managera, odstranit ho, a system je stale pomaly.

        Niekedy sa mi "rozpadava" obraz, objavia sa tmave stvorceky a az potom po par sekundach nabieha to co ma.

        Zatial som mal len skusenosti, ze ked mi bezal Wine (ked som ho uz zatvoril), tak obcas mi zblbol system, myska reagovala, ale nedalo sa na nic kliknut.

        Vzhladom na moju neznalost linuxu, budem musiet pravdepodobne system preinstalovat :(
        • Re: Spomalene Ubuntu 30.03.2009 | 14:26
          ---   Návštevník
          ovladac na grafiku si instaloval (teda ci mas rozbehane 3D)?
          co vypise prikaz:
          glxinfo | grep render
          • Re: Spomalene Ubuntu 31.03.2009 | 14:05
            smajly   Návštevník
            Zvlast som ovladac na grafiku neinstaloval, pouzivam len onboardovu.
            Prikaz glxinfo | grep render mi vypisal:

            direct rendering: Yes
            OpenGL renderer string: Mesa DRI UniChrome (K8M800) 20060710 x86/MMX+/3DNow!+/SS
            E2

            Dnes sok zalohoval data na USB HDD a 12 GB mi kopirovalo niekolko hodin (mozno aj 5). Neviem, ci OS cita pomaly z primarneho HDD, alebo ci zapis na USB HDD je pomaly. Ako zistim, ci je USB HDD pripojeny cez USB2?

            Vdaka
      • Re: Spomalene Ubuntu 31.03.2009 | 14:06
        smajly   Návštevník
        Ako zistim, ci je DMA na disku zapnute? Vdaka
      • Re: Spomalene Ubuntu 31.03.2009 | 15:20
        smajly   Návštevník
        prikaz: hdparm -d /dev/sda mi vypisal:

        HDIO_GET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device


        a prikaz: hdparm -tT /dev/sda mi vypisal:

        Timing cached reads: 190 MB in 2.01 secondes = 94.74 MB/sec
        Timing buffered disk reads: 172 MB in 3.03 seconde = 56.76 MB/sec
        • Re: Spomalene Ubuntu 03.04.2009 | 22:40
          Abraxas   Návštevník
          Ja som po 2 dnoch U-studio odinštaloval. Bolo to 8.04.
          8.10 som neskúšal. 8.04 neviem čím, nevyznám sa, ale na niektorých strojoch nešli dobre. Ani na mojom nie iba Xubuntu sa dalo. Ktoré Ubuntu máš?