Debian

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.04.2009 | 01:32
Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
Chcem sa opýtať, aký je rozdiel medzi Debianom a Ubuntu, ja ako laik užívateľ som zatiaľ žiaden hmatateľný rozdiel nenašiel. Je pravda, že s ubuntu pracujem asi štvrť roka a celkom sa mi pozdáva (neviem sa dočkať nového vydania). Vo virtualboxe som si nainštaloval Debian Lenny a nejako som okrem vzhľadu nezaregistroval nič čo by sa odlišovalo od ubuntu. Prosím skúste niekto pomôcť s touto otázkou, lebo vážne premýšľam, že prejdem na Debian ;-)
    • Re: Debian 16.04.2009 | 01:53
      Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
      skus ti precitat toto a toto
      inak na gugli je toho kopa
    • Re: Debian 16.04.2009 | 02:18
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      na ake cinnosti pouzivas PC?
      • Re: Debian 16.04.2009 | 13:52
        r0x0r   Návštevník
        chces mu poradit skvelu 'distribuciu' greenie! uhadol som?
        • Re: Debian 16.04.2009 | 14:07
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          nestrapnuj sa zase. chcel som sa spytat, na ake cinnosti pouziva PC
          • Re: Debian 16.04.2009 | 16:31
            r0x0r   Návštevník
            podla mna by mu pomohol tvoj skvely TEST!
            • Re: Debian 16.04.2009 | 17:28
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              zase sa strapnujes... nudaaa...

              test je na to, ze ukaze co sa hodi a co nie. no a on sa pyta na rozdiely medzi debianom a ubuntu
    • Re: Debian 16.04.2009 | 13:04
      framfield   Návštevník
      mam pocit, ze zaciatocnik s linuxom, ktory ho pouziva na uplne obycajne cinnosti (dom, hudba, filmy, office), ani velmi rozdiel nezbada. a po precitani rozdielov, z clanku, mu to bude dost jedno, pretoze polovicke nebude rozumiet a nepotrebuje to :))

      neukamenujte ma za tento nazor. samozrejme viem, ze tam rozdiel je a pre skusenejsieho to jedno vobec nie je.
      • Re: Debian 16.04.2009 | 14:27
        Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
        syhlasim s tebou :) tie linky som postol, lebo asi ho to zaujimalo, i ked zaciatocnikovi tie uvedene rozdiely velmi nepomozu v rozhodovani sa. a v tomto pripade je bezpredmetne, na ake cinnosti pouziva PC, ale teda viditelny rozdiel pre novacika bude hlavne v instalacii (napr. debian net-install)
    • Re: Debian 16.04.2009 | 17:41
      Avatar lubos679   Používateľ
      Debian je skor pre pokrocilejsich. Niektore veci tam musis ponastavovat rucne, ale potreboval som rucne nastavovat len 2x. Aj to sa potom po aktualizacii jadra vyriesilo same. :-)
      Debian nevychadza pravidelne, je tam starsi soft, avsak je to perfektne odladene. Ubuntu je tiez velmi odladene, a Debian este viac.
      To co nainstalujes na Ubuntu, nainstalujes aj na Debian. Aj naopak to plati. Vsak Ubuntu je len Debian, ktory je zjednoduchseny (for human beigns) a vychadza kazdeho pol roka.
      Nejake velke rozdiely nehladaj....a na server je myslim Debian trosku lepsi, predsa ta stabilita....
      • Re: Debian 16.04.2009 | 17:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        este je tam dost zmena so sudo :)
        • Re: Debian 16.04.2009 | 18:26
          r0x0r   Návštevník
          aka zmena ?
          • Re: Debian 16.04.2009 | 21:51
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            debian ma predvolene cez su a na dalsom riadku potom uz je #, ubuntu cez sudo <prikaz>
            • Re: Debian 16.04.2009 | 22:08
              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
              Pises, akoby to bolo to iste...
              • Re: Debian 16.04.2009 | 23:20
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                tak je to ine samozrejme... skratka v debiane je sudo default vypnute a v ubuntu zapnute...
                • Re: Debian 17.04.2009 | 01:02
                  Avatar Laco Debian Lenny  Používateľ
                  co znamena ze defaultne vypnute?? ak myslis, ze to nie defaultne v distre, ked si ho nainstalujes, tak o tom teda nie som presvedceny....ja som ho mal hned po net-insatlly zakladnom...chapeme sa? ved sudo a su je rozdiel. ja osobne pouzivam sudo, vykonam prikaz a hotovo, sudo si loguje aktivitu uzivatelov, takze sa tam root pekne moze hrabat. su fakt nepouzivam ak netreba, ono niekedy som sa zabudol vypnut a to moze mat dost zle nasledky. dokonca si v /etc/sudoers mozes pekne nastavit zopar veci....
                • Re: Debian 17.04.2009 | 01:15
                  kipikasa   Návštevník
                  zaujimave. ja defaultne sudo ani nemam naistalovane...
            • Re: Debian 16.04.2009 | 23:12
              r0x0r   Návštevník
              porovnavat SU a SUDO?? wtf?
    • Re: Debian 16.04.2009 | 18:37
      Avatar new Linux Mint 6  Používateľ
      Rozdiel? Ja som badal rozdiel pri boote a to dost velky. Takisto stabilita urcite. No hry moc nema rad... Ale to su moje dojmy na mojom pc a mojom HW.
    • Re: Debian 17.04.2009 | 01:23
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Ok, tak po poriadku...
      Presne toho som sa chcel vyvarovať, ďakujem za linky, ale toto som ozaj nechcel, googliť si môžem aj sám to je pravda, skôr som chcel nejaké živé názory.

      Som začiatočník, používam OS na normálnu prácu, resp. relax: hudba, filmy, openoffice (dokonale nahradil MS OFFICE)... Sem-tam zahrám tetris a open-arenu... Nič náročné. Ubuntu ako linux mi úplne stačí. Taktiež sa trocha hrám s WWW stránkami, ale na to používam skôr WinXP installnutý cez VirtualBOX.

      Len som by som chcel trocha priblížiť to, že aké sú tam rozdiely. Aj keď si myslím, že mne ako užívateľovi, ktorý nerozumie linuxu (a 99% jeho príkazov, terminál 0 bodov a všetko čo inštalujem robím podľa návodov, ktoré vygooglim) je asi jedno či má Debian alebo Ubuntu.

      Neviem či som si náhodou neodpovedal sám. Len chcem vedieť či takému užívateľovi ako som ja je na niečo debian, alebo mám ostať pri Ubuntu.


      Áno, používam GNOME a pravdupovediac veľmi som si ho obľúbil a iné pracovné prostredie ma ani veľmi už neláka (čo sa týka KDE - ani sa mi to veľmi nepáči). Takže predpokladám, že prechod z Ubuntu na Debian by u mňa nebol žiaden problém, keďže aj aplikácie sú asi rovnaké *.deb