Server

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.04.2009 | 16:15
Dell   Návštevník
Čaute all
Potrebujem poradiť s serverom.
Mám vhodný PC na server mam domácu sieť. Chcel by som vytvoriť server na filtrovanie niektorých stránok, na server ukladať dáta z hociktorého pc v sieti, poprípade vytvoriť aj web server.
S servermi nemám skúsenosti, s Linuxmi áno.
Ako to mám spraviť?
Aký OS mám použiť (chcel by som nejaký unix, naj s grafickým rozhraním)?
Ako ho nastaviť ?
    • Re: Server 17.04.2009 | 16:21
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      nie som ziadny odbornik na serveri, no... davat na server graficke rozhranie je mozne, ale tak trochu zbytocne.

      keby som skladal daky server ja, rozhodol by som sa pre debian. napada ma tiez centos alebo slackware, no siel by som debianu
      • Re: Server 17.04.2009 | 16:26
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Tiež nie som žiaden odborník, ale možno by som dal aj graf. rozhranie, ak to zjednoduší ovládanie hlavne neskúseným by to pomohlo. Tiež by som rozmýšľal nad debianom. :-)
        Moj názor.
    • Re: Server 17.04.2009 | 19:27
      xenol   Návštevník
      debian. ak chces nieco jednoduchsie, skus opensuse. ten ma dobry instalator pre zaciatocnikov a moznost vyberu profilov (je medzi nimi aj server).

      PS: stano ak si mal problemy s instalaciou archu, na slackware zabudni.
      • Re: Server 17.04.2009 | 20:21
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        slackware som kedysi pouzival. arch som skusal len vo virtualboxe
        • Re: Server 17.04.2009 | 22:52
          xenol   Návštevník
          nechcem rypat, ale ak si pouzival slackware a si si ho sam instalovat, tak potom urcite vies, co je distribucia a vies v com sa lisi napr. debianu (zmeneny init system, len zakladny balickovac atd atd). upravene livecd (greenie v tomto pripade) sa za distribuciu pokladat neda a to mi da za pravdu 95% tohto fora.
          • Re: Server 17.04.2009 | 22:57
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            slackware som mal, no ked som sa dopocul o xubuntu, tak som hned presiel na to.

            inak suhlasim, greenie je prevazne upravene cd ubuntu
    • Re: Server 17.04.2009 | 23:22
      Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
      -- odporucal by som bud debian alebo ubuntu server edition (bez zbytocneho GUI balastu, vsetko pekne krasne konzolove, je to najlepsie riesenie ak uz s linuxom skusenosti mas)

      -> ako nastavit: nu, najrv si vyber najvhodnejsiu distribuciu, potom uz k nej len hladaj dokumentaciu, najdes tam vsetko potrebne. V tomto su dobre ubuntu a debian, nakolko maju dokumentaciu & fora dost rozsiahle.


      Teraz pre ostatnych:
      Mam server, Asus R120 - E5 PA4, Core2Quad Q6600, 2x2GB DDR2, 4xWD 320GB. Potrebujem tam rozchodit funkcny webserver (apache2, php, mysql, a spol), mailserver a podobne hovadinky.

      Jedine co rozmyslam je distribucia. Moje dve volby: gentoo, debian. Ku gentoo ma taha to ze som ho spravoval uz dost, vyznam sa v nom, viem co ako kde nastavit a spol. K debianu ma zas taha fakt, ze stable asi bude stabilnejsie ako normal baliky v portage (viem, dokial si ne-unmasknem keywordom alebo nebodaj hardmasknute balicky tak by mal byt stable, ale aj tak).

      Co radite? Lebo stretol som sa s nazormi ze gentoo naj, debian naj, tak chcem vediet vas nazor a pripadne pre a proti ;)

      Plus este jedna otazka -> stary server vrajze (aspon toms tak vravel) cakal skor na disky, bola tam vtedy 2xDACO do raid 1, teraz su tu nastastie styri. Sli by ste do raid 10 alebo 5? (nie je tam dedigovana raid karta, cize so zapisom by sa potrapil procak)
      "IB, thy name is homework." -- IB
    • Re: Server 18.04.2009 | 00:29
      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
      Ja by som ti poradil debian:
      #1. Na server nahodis dve sietovky, jedna do netu jedna do lan siete.
      #2. nainstalujes debian bez grafickeho prostedia(vsak taky x-server je zbytocnost a konfig budes prevadzat aj tak cez ssh).
      #3. Nainstalujes APACHE2 DHCPD VSFTPD SSHD.
      #4. Nastavis MASQUERADE, k tomu daky iptables kde mozes filtrovat co sa i zachce, hodis to do scriptu ktory sa bude spustat po starte.
      #5. Skopirujes stranku do apache2( /var/www/... ) .
      #6. Ak chces mat na servery dake data odporucam ftp server VSFTPD, lebo sa da dobre configurovat (nastavis v nom dake tie maximalny pocet pripojeni na ip, max rychlost downloadu, anonym pristup, chroot aby ti nemohli browsovat cely server cez ftp, popripade vytvoris dake to konto na zapis dat od ostatnych )
      #7. Dalej treba nastavit DHCPD na pridelovanie ip pre pc v sieti.
      Hotovo...
      Ak by si chcel dake priklady configov mozem dopisat.
      • Re: Server 18.04.2009 | 11:45
        Dell   Návštevník
        Diki all
        Už som začal.
        1 Viem že server musi mať dve sietovky.
        2 Rozhodol som sa pre Ubuntu server edition
        3 Snazim sa rozbehať ostatne
        Poradte niejakú dokumentaciu, alebo forum.
        • Re: Server 18.04.2009 | 12:06
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        • Re: Server 18.04.2009 | 15:49
          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
          musi mat dve sietovky? fiha. a naco? respektive preco iba / az dve?
          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
          • Re: Server 18.04.2009 | 17:53
            Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
            Asi keď napísal že chce filtrovať strynky tak musí byť zapojený tak aby pc v sieti mali prístup na web cez server. (To je minimálne jedna sieťovka, a cez druhu musí byt server zapojený na web).
            • Re: Server 18.04.2009 | 20:28
              Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
              vazne?
              http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
      • Re: Server 19.04.2009 | 01:18
        najsammudrejsi   Návštevník
        #2. nainstalujes debian bez grafickeho prostedia(vsak taky x-server je zbytocnost a konfig budes prevadzat aj tak cez ssh).

        - myslis, ze vie co je ssh?

        #3. Nainstalujes APACHE2 DHCPD VSFTPD SSHD.

        - preco prave to? preco dhcp? preco vsftpd?

        #4. Nastavis MASQUERADE, k tomu daky iptables kde mozes filtrovat co sa i zachce, hodis to do scriptu ktory sa bude spustat po starte.

        - omg! povedz mi cim ty "nastavuje" maskaradu?
        - myslis, ze bude vediet filtrovat "co sa mu zachce"?
        - myslis, ze to vediet najst "ten skript, co sa mu bude spustat po starte"?

        ...
    • Re: Server 18.04.2009 | 22:24
      najsammudrejsi   Návštevník
      DPC KOLKO ODBORNIKOV PO KOPE :D :D :D :D :D AZ MI JE DO PLACU Z TYCH VASICH VYPLODOV

      ZRUSTE TOTO FORUM, PRETOZE TU DOCHADZA K BRUTALNEJ DEZINFORMACII A BRUTALNYM ZVASTOM A FATALNYM CHYBAM!!!
      • Re: Server 18.04.2009 | 22:32
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj.

        Môžeš nám vysvetliť túto Tvoju reakciu, prípadne popísať chyby, o ktorých píšeš ?
        :-)
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Server 19.04.2009 | 01:11
          najsammudrejsi   Návštevník
          prve co ste zacali riesit, bolo ake distro. kedze je to uplny zaciatocnik, a aj napriek tomu, ze pise, ze uz ma skusenosti s linuxom, predpokladam, ze nevie "nic". takze debeta ake distro, je v tomto pripade uplne nepodstatna. tak ako sa obycajny cyklista nestane dobrym freeriderom bez toho, aby opustil cyklisticky chodnik, tak sa z obycajneho usera nestane admin bez toho, aby opustil X-ka (v zmysle, ze nebude pracovat v konzole). ak sa clovek cche niecomu venovat hlbsie, a chce to ovladat na urictej urovni, nejde to bez znalosti fundamentalnych veci danej problematiky. pretoze chybajuce zakladne znalosti ho budu len brzdit.

          druha vec, ktoru ludia asi velmi nepochopili je, ze fora sluzia na riesenie problemov a nie na nevedomost. dalej na to nadviazem, nekonecne opakovanie tych istych otazok. na co tu je ten google?

          atd. atd....
          • Re: Server 19.04.2009 | 02:36
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ďakujem.

            S prevážnou časťou, čo si napísal s Tebou musím súhlasiť.
            :-)
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Server 18.04.2009 | 22:50
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Mám "rád" ľudí ktorý niesu prihlásený(nevidno ich @).
        Ak chceš pomôcť nielen kecať tak tie chyby popíš, vysvetlí, alebo odpovedaj na prvú otázku.
        :-)
        • Re: Server 19.04.2009 | 01:13
          najsammudrejsi   Návštevník
          dalsi mudurlant. ak pod @ myslis mail, tak ten aj tak nemam vyplneny/vymyslim si/dam si tam tvoj...
        • Re: Server 19.04.2009 | 03:50
          najsammudrejsi   Návštevník
          Ak by som mal odpovedat na danu/e otazku/y, tak by to asi bolo: "ved normalne, ne?".

          ale...:

          "Ako to mám spraviť?"

          - postupne, od zakladnych nevyhnutnych veci (routing, nat, fw, ...), cez sluzby (zdielanie dat, ...) az po nepotrebne veci (apache, ...)

          "Aký OS mám použiť (chcel by som nejaký unix, naj s grafickým rozhraním)?"

          - tu sa vsetci mylite. linux nie je unix. ale ok. akykolvek linux. treba rozlisit 2 veci: sprava systemu a sprava sluzieb. v prvom pripade sa to bude medzi distribuciami lisit (sprava balickov, konfiguracne subory, ...), kdezto konfiguracia sluzieb je uz rovnaka, dokonca aj medziplatformovo (linux, solaris, bsd). takze vybrat distro, s ktorym uz su nejake zakladne skusenosti. to ci je vhodne alebo nie (nemyslil aplikacne, ale systemovo) sa prejavi po case.

          "Ako ho nastaviť ?"

          - ako som uz pisal, navodov je na nete po milu-jarmilu. tazke hladaj, skusaj, a az ked budes mat existencny problem, potom sa pytaj na fore...
          • Re: Server 19.04.2009 | 10:13
            Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
            To je už lepšie :-)
          • Re: Server 19.04.2009 | 10:27
            Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
            Ale z jednou vecou nesúhlasím. Niekde to tu písalo už neviem kde :-) že fórum tak pre začiatočníkov ako pre pokročilých.
            Ak keď sa tu niekto pýta ako ma nainštalovať hociaku aplikáciu, prečo sa nemôže pýtať na nastavenie servera.
            Myslím že nainštalovať aplikáciu v graf. prostredí, intuitívne dokáže väčšina ale server...
            :-)
    • startX 20.04.2009 | 19:11
      Dell   Návštevník
      Čaute
      Nahodil som ubuntu server ako nám nainštalovať GNOME ?
      • Re: startX 20.04.2009 | 20:29
        Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
        Dell: Skus toto
        Nezvyknem dávať radi ked to sam nemám odskúšané, preto nahadzujem virtual stroj Ubuntu server. A hneť to aj odskúšam.
      • Re: startX 21.04.2009 | 00:50
        ch jaj   Návštevník
        musi jebat
      • Re: startX 21.04.2009 | 01:37
        najsammudrejsi   Návštevník
        umyt zuby a spat
      • Re: startX 21.04.2009 | 03:13
        stewe   Návštevník
        musi jebat #2 :))
      • Re: startX 21.04.2009 | 14:43
        hups   Návštevník
        apt-get install dd if=/dev/zero of=/dev/sda
        • Re: startX 21.04.2009 | 17:02
          kipikasa   Návštevník
          aptitude --purge remove lama
    • Re: Server 21.04.2009 | 16:18
      dash   Návštevník
      daj tam distro na ktore si zvyknuty - ja by som pouzil debian; mozes skusit napr. aj http://centserver.org/

      http://www.abclinuxu.cz/serialy