fedora
Vďaka.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nuž, v každom prípade Ti doporučujem už počkať na novú Fedora 11 Leonidas. Príde 26. 5. 2009 a splní očakávania mnohých linuxákov ...
;-)
.
Odpoveď znie : LINUX je najlepšie distro.
Fedora a za ňou stojaca Komunita ľudí, odvádza perfektnú prácu, za čo im patrí vďaka a výsledky uvidíte spominaného 26. 5. 2009 vo forme novej Fedora 11.
kazdemu podla jeho gusta, vyvojari vsetkych distier spojte sa=) ale suhlasim, kazdemu vyhovuje nieco ine, fedora patri urcite medzi najpodarenejsie distra, vzdy zalezi iba na tom, kto a naco distro pouziva...
Vyhovuje my system balickov rpm.
Dobra podpora od vyrobcov software. Ak daky vyrobca robi priamo balicky tak nikdy nechybaju deb alebo rpm.
Vyhovuju mi administracne nastroje ako setup, system-config-*.
Zvykol som si aj na casto kritizovany yum. Je sice pomensi ako apt-get ale ak mas DSL a viac tak ta bota urcite tlacit nebude.
Fedora je tak rozsirena ze je dostatok uzivatelskych navodov na rozbehanie cohokolvek co potrebujem.
Hry mi idu tak ako potrebujem:
Quake Wars mi fici out of the box aj z VOIP.
Tremulous rozne verzie klientov aj serverov som rozbehal a to je v nich pekny bordel. Ked clovek nevie kde presne vam ten vas balickovacy system da jednotlive komponenty tak sa zapoti. Rpm v tomto pomaha :-)
Nikdy som nemal problemy z rozchodenim propietarnych ovladacov (ci uz k video karte alebo tlaciarni). Ak boli problemy s niecim tak to boli aplikacie/hry ktore pouzivam.
Mal som obdobie ked ma fedora doslova srala s tymi novinkami ktore stale pribudaju s kazdou novou verziou a nie su dotiahnute do verzie stable. Ale vzdy sa to dalo do poriadku pravidelnou aktualizaciou. Momentalne upgradujem o dve verzie. To znamena ze cca kazde 2 roky. Ak su prilisne problemi s nestabilitou novej verzie tak idem hore iba 1 verziu ked skonci podpora mojej aktualnej verzie. (musel som spravit len raz pouzivam fedoru od verzie 5). Upgrade si najprv skusim vo virtuali a az potom na zivo.
Fedora ma vzdy podporu dvoch poslednych verzii. Takze ist hore o 1 verziu ked vyprsi podpora tej aktualnej znamena dat si system ktory je stabilny a dobre otestovany ale treba castejsie upgradovat (cca kazdy rok). Dat si najnovsiu verziu znamena mat najmodernejsi system s kopou novych ficurin ale nie vsetko je stabilne.
Ja som mal maníka v firme, čo mu práve toto v F10 šlapalo. Bohužiaľ je mimo SR.
:-)
A fakt ma to štve, lebo takto som sa vzdal Arch Linuxu, Slackware - čo ma vyslovene žerie. Paradox je že Gentoo, čo je možno distro pre najväčších skillorov, tak tam s inštaláciou nebol veľký problém, ale to bolo asi všetko, nevrzol som si :-)
Ešte stále som sa neprelúskal celou tou "Učebnicou Linuxu" na ktorú si mi dal odkaz. Ale študujem ju :-) snáď sa do smrti aspoň niečo naučím...