root heslo

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.05.2009 | 13:49
peto   Návštevník
Zdravim, potreboval by som prosim vas poradit. Nainstaloval som Debiana, a ked chcem cez konzolu spolustit aptitude, a musim sa prepnut pod roota , idem cez "su" + heslo. System mi pise ze prihlasenie zlyhalo, ze mam nespravne heslo. Asi po pol roku som sa opat vratil k linuxu... neviem ci robim nieco zle, resp. kde je chyba. Vdaka za rady.
    • Re: root heslo 27.05.2009 | 13:56
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Ak si si isty, že maš spravne heslo, tak ešte porovnaj US a SK klavesnicu , prip. caps lock..
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: root heslo 27.05.2009 | 14:04
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      mozno naozaj nespravne heslo... zmenit root heslo mozes takto:
      http://www.linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/137/index.html alebo
      http://www.debuntu.org/recover-root-password-single-user-mode-and-grub
      #! /usr/bin/env python
    • Re: root heslo 27.05.2009 | 14:22
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: root heslo 27.05.2009 | 15:58
        peto   Návštevník
        skusal som podla toho tutorialu, ale system mi vypisal, ze zmena heslo sa nepodarila...
    • Re: root heslo 27.05.2009 | 15:00
      peto   Návštevník
      som si isty ze pouzivam spravne heslo :-), skusim ten tutorial
      • Re: root heslo 28.05.2009 | 14:54
        Avatar pato83 Debian Lenny, fluxbox 1.0  Používateľ
        Alebo je tu este moznost, ze si pri instalacii zakazal moznost prepnut sa na uzivatela root. V tom pripade pouzivas sudo -s namiesto su a tym padom je heslo pre roota to iste ako pre teba. Myslim, ze tato polozka je v Debiane Lenny ako default, ale to som si neni isty na 100% / na 99% ale urcite /
        • Re: root heslo 28.05.2009 | 16:14
          peto   Návštevník
          nie zaskrtol som pouzivanie roota, este som nan aj zadaval heslo...
          • Re: root heslo 28.05.2009 | 21:55
            Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
            Skús pri spustení vybrať failsafe a potom zmeň pomocou passwd heslo :-)
            • Re: root heslo 29.05.2009 | 00:26
              cabko   Návštevník
              neviem ako na debiane ale na ubuntu funguje prikaz sudo su a potom heslo ktore by malo zozrat
    • Re: root heslo 29.05.2009 | 01:19
      123   Návštevník
      nabutuj sa do single user modu, mal by si ho mat v grube ako volbu, ked ti nabootuje, tak zadaj prikaz passwd, nebude sa pytat na stare heslo ale rovno na nove, potvrd ho a mas to hotovo, ak nemas v grube ked zapnes pocitac moznost singel user modu tak postupuj nasledovne:
      sipkou sa presun na zaznam z ktoreho butujes, stlac e,sipkami sa presun na riadok kernel,stalc e,na konci riadky dopis single,stlac ESC na navrat do parent manu, stlac b a butne ti a pokracuj s passwd..je to jednorazova zalezitost takze sa nemusis obavat ze ti to prepise menu.lst
      • Re: root heslo 29.05.2009 | 11:46
        peto   Návštevník
        skusal som resetnut heslo pomocou init=/bin/bash .. passwd.. a system na mna vyvalil zaujimavu frazu: AUTENTIFICATION TOKEN MANIPULATION ERROR ; PASSWORD UNCHANGED....
        • Re: root heslo 29.05.2009 | 15:52
          123   Návštevník
          hod vypis:
          sudo cat /etc/shadow | grep root
          sudo cat /etc/passwd | grep root
          sudo cat /etc/pam.d/passwd
          sudo cat /etc/pam.d/common-password
          (ps moze sa vyskytovat aj ako /etc/pam.d/system-auth, ak mas ten daj ten)
          plus
          ls -la $(which passwd)
          ps.likewise-open si si nestahoval ze?