HDD stále točí

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.07.2009 | 23:41
Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
Chcem sa spýtať-mám na jednom PC problém-sporadicky ked nabehne šetrič,už ho "neprebudím",zistil som,že HDD (2.5") sa vtedy veselo točí,a hrká si. Skúsil som tlačitko Reset,pri bootovaní samozrejme nedošlo k detekcii HDD.Pomôže bud vyp/zap,alebo ako som skusil-odpojit IDE kabel,pockat,pripoji,a Reset. O čo mi vlastne ide? Zistiť,či je problem v samotnom HDD,alebo v radiči na matičnej doske.Dakujem za info.
    • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 02:29
      WlaSaTy   Návštevník
      toto sa da zistit z dmesg alebo /var/log/mes*. Ale prezrad nam, co za setric pouzivas ktory ma pravo vypinat napajanie hdd?

      PS.: ide disky nemaju kompletne vyriesene odpajanie napajania. oproti scsi im aj tieto vlastnosti nedopriali.
      • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 08:53
        Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
        jedna sa o priemyselne PC,Siemens-a je zaveseny na masine.OS je tam Win95,setric funguje tak,ze monitor ide do "black" po asi 20 min.
        • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 08:58
          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
          "OS je tam Win95"

          To akože potrebuješ pomôcť s Win95?
          • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 09:21
            Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
            oo,nie.potrebujem poradit ako urcim,ci je zrada na maticnej alebo v samotnom HDD. Aby som upresnil tie otacky a hrkanie-tak otacky sa mi na posluch nezdaju-to spozna kazdy,a hlavicka si cvaka,ako keby lietala medzi park. polohou a diskom,a to dost intenzivne.ani tl.Reset to neovplyvni,az vypnutie a zapnutie.pri uspesnom boote samozrejme vypise,ze nebol korektne vypnuty,scan disk...a pod.
            • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 12:37
              WlaSaTy   Návštevník
              Aha, a ty potrebujes zistit ci sa jedna o chybu hardware alebo OS. Smola ze tu chybu musis nasimulovat v OS ktory tam bezi vtedy ked ta chyba nastava. Ak tam nechces bezat Linux, tak si mozes pozret vystup z S.M.A.R.T. Aspon ze ci uz nemas ten disk po smrti.

              O kvalitach setrenia energiou vo Win95/98 sa tu bavit nebudeme, ale divim sa ze ten stroj este funguje.
              • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 13:31
                Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
                vidis,dobry napad,skusim nazriet do S.M.A.R.T.-u,inak slapu nam este aj masiny,kde je win3.11,clovece,a to 3 smeny,5 dni v tyzdni....zajtra tam nahliadnem,a dam info
                • Re: HDD stále točí 05.07.2009 | 15:24
                  WlaSaTy   Návštevník
                  posli foto a vystup z dmesg.
                  • Re: HDD stále točí 07.07.2009 | 12:42
                    Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
                    zial,SMART v tejto verzii nie je,a kedze tam bezi len WIN95+SIEMENS prostredie a programy,Linux tam nemozem dostat.uz som ale kontaktoval service support vyrobcu,tak som zvedavy co mi poradia. inak dakujem za ochotu a cas.
                    • Re: HDD stále točí 07.07.2009 | 13:13
                      Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                      A prečo tam nemôžeš dostať Linux?
                      • Re: HDD stále točí 07.07.2009 | 15:31
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Je to priemyselne PC urcene na ovladanie nejakeho obrabaceho stroja alebo niecoho podobneho.

                        Ale na druhu stranu, nepredpokladam ze by bolo mozne tu masinu svojvolne otvorit a pichnut ten disk niekam kde je mozne nakopnut Linux, kedze by asi padla zaruka na celu technologiu a asi aj pracovna zmluva. A navyse tak stare disky asi nemali detailny error logging a obcas tie chyby zabudali. SMART sa predsa len vyvijal desatrocia.
                        • Re: HDD stále točí 08.07.2009 | 12:12
                          Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
                          presne tak,je to zavesene na obrabacom centre,a kazdy neuspesny experiment = pruser .takze to asi necham "dozriet" a uvidime,co klakne. Inak ozvali sa z podpory od vyrobcu,a davaju velku sancu tomu,ze HDD ma svoje za sebou...
                          • Re: HDD stále točí 08.07.2009 | 12:40
                            WlaSaTy   Návštevník
                            To s chciplym HDD vieme od zaciatku, otazkou je kolko bude stat. Teda vyjazd, novy a kompatibilny HDD aj s kablom. Tienenie je uz asi zoxidovane a nie vsetky stare chipsety su kompatibilne s vsetkymi HDD. Pri takom veku zeleza je to uz vlastnost.

                            Takze chyba bola nahlasena dodavatelovi, on sa vyjadri s _dvoma cenovymi ponukami. Vymena HDD/kabla po zaruke aj s vyjazdom a cena za novu ovladaciu konzolu (to PC).

                            PS.: Uvital by som fotku danej konzoly, niektore z nich mali uchvatny design. Cyberpunk v cierno sedom prevedeni, co je v kombinacii touch screen pekna hracka. Ked to porovnam s dnesnymi notebookmi alebo starsim tablet pc, tak si znovu uvedomujem ze taketo stroje predbehli svoju dobu o 10 rokov.
                            • Re: HDD stále točí 08.07.2009 | 13:01
                              Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
                              Vymenu HDD zvladneme aj my,Ghost je na to macher. problem ocakavam akurat,ako vravis s kapacitou HDD,zrejme nebude chciet detekovat vacsie disky,tak novy budem musiet "osekat" pri formate na max 10GB ;(( ale aj to sa da. inak ako poznam Siemens,tak cena noveho PC minimalne 4-5 000 Eur,v zavislosti na kompatibilite funkcnych povodnych komponentov. O.K. mozem nafotit,nie je problem,daj vediet kam Ti potom posuniem foto...na inej masine som zas nafotil na maticnej vsetky elektrolyty zdute,a ono to slape-to je zazrak,s ktorym Siemens neratal ;)))
                              • Re: HDD stále točí 08.07.2009 | 16:08
                                WlaSaTy   Návštevník
                                No, jo. Stare zelezo.

                                Problem moze byt akurat tak v blombe, pozarucny servis na celu zostavu sa moze predrazit ak sa najde neautorizovany zasah. Teda ak nahodou vyhori nieco z tej skrine na ktoru je pichnuty terminal.

                                Kamarat mal podobny problem, odisiel im terminal na kapilarny chromatograf (masina ktora stala tolko co helikoptera, len mala trochu lacnejsiu prevadzku) a podobnu cenu chceli za novy terminal. Pytam sa ho ze aky tam maju kabel, identifikoval ho ze je podobny ako na digitalny telefon (RJ45). Tak sa spytal ze ci je to RS422 alebo jaky port, a oni ze ethernet. Tak si zlozili PCcko z velkoskladu,nahodili system + aplikacie a stary terminal zahodili do skladu.