Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.07.2009 | 18:33
Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
Chcel by som sa spýtať, či mi poradíte ohľadom výberu distribúcie. Momentálne používam Ubuntu 9.04, ktorý by mi aj vyhovoval, lenže často blbne asi kvôli ovládačom grafickej karty mojej Ati (radeon HD 3850 ). Chcel by som taký, kde by mi nerobilo problémy, ako oneskorenie pri zapnutých efektoch /keď idem otvoriť minimalizovanú aplikáciu/ a preblikovanie pásikov po obrazovke keď som v nastaveniach rozlíšenia alebo v programe Totem, kde to tiež robí. Prostredie môže byť KDE alebo GNOME, a ide mi o to, aby som mohol hlavne surfovať po webe :-) ale potrebujem aj programy na sťahovanie videa cez Firewire /to mi funguje na Ubuntu skvele s programom Kino / a pozeranie filmov. A tiež grafické efekty :-)
    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 18:48
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      s OpenSusE si asi neporadíš, lebo tam môže byť problém tiež so slabšou odozvou, ale radil by som ti ho.

      Ak nie, tak Debian.

      S pozdravom hore-dole uvedený...
      Close the Windows Open The Source
    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 19:26
      tomino   Návštevník
      nepreblikuje ti to kvoli zle nainstalovanemu ovladacu??? najlepsie riesenie je vypnut efekty... :P.. podla mna je ubuntu lepsie ako mandriva.... aj ked momentalne prechadzam z ubuntu pravdepodobne na slackeware alebo debian.
      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 19:28
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        suhlasim s tymi efektmi. su podla mna skor len tak na bavkanie sa ako na nieco zmysluplne... :)
        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 19:41
          efekty   Návštevník
          a mne sa práve tieto efekty na linuxe páčia :) okrem iných výhod...
      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 19:32
        Ubuntu   Návštevník
        keď s mojou grafickou kartou sú len problémy...ovládač som inštaloval ten, ktorý mi ponúkol Ubuntu a už aj tam to blblo. A bojím sa, že keď stiahnem a nainštalujem ovládač od ATI, tak mi už zasa nabehne len čierna obrazovka, pretože som ten ovládač skúšal na debiane a šiel dobre kým som nenahodil ovládač...potom už len tma :(
        Ubuntu mi vyhovuje viac ako Debian, lebo tam už všetko mám...
        a dá sa nejakým spôsobom potom prepnúť do low-graphics mode a odinštalovať ovládač ati .run ?
        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 20:18
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          killnes GDM a mas... :)

          inak ovladacov je vela. takze to, ze vacsina blbne, neznamena, ze blbnu vsetky.
        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 20:23
          tomino   Návštevník
          ten ovladac co mi ponukol ubuntu aj mne blbol .... skus toto... metodu 1. nasiel som to ked som riesil rovnaky problem ako ty.... <a href="">http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20(fglrx)</tu>
        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 20:37
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          ono nemusí byť problém s driverom. Teda keď si inštaloval na Debiane. Problém mohol byť v tom, že si naspravil poinštalačné nastavenia, prípadne nemal všetky balíky, ktoré ATI inštalátor potreboval. To je znamenie black screen.

          Ale pre postup, správny postup inštalácie, si daj googla, alebo prezri tu na fore alebo na nizšie napísanom...

          Myslím si aj tak, že sa nemusíš bať, keď stiahneš oficialny driver z oficialnej stranky a nainsalujes presne ako treba, ze ti fungovat nebude. Myslim ze bude. A na to sme tu my predsa.

          Close the Windows Open The Source
          • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 20:52
            Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
            stiahol som ten ovládač, nainštaloval ten súbor .run a reštartoval...to bolo všetko :)
            • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 20:59
              Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
              No, a podla všetkého si sa vykašlal na xorg, aticonfing --initial, skontrolovat ci sa modul fglrx natiahol, pripadne pri nvidii editovat xorg...ze? :-D

              Nechces to skusit znovu? pomozeme
              Close the Windows Open The Source
              • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:09
                Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                ja mám ATI...no idem na to, podľa návodu na

                http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20(fglrx)

                píše sa tam, že nemusím zakázať starý ovládač na Ubuntu 9.04. Práve mi inštalátor vytvoril .deb balíčky a idem tu skúsiť nainštalovať :-)
                • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:17
                  Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                  Urob to takto: A pojde i to isto.

                  urob si zalohu etc/X11/xorg.conf

                  Stiahni si driver od ati z oficialnej stranky.

                  Potom príkaz:
                  sudo apt-get update
                  sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms linux-headers-$(uname -r)

                  Potom spusti

                  sudo sh ati-doloz-sem-presne-znenie-stiahnuteho-suboru.run

                  odklikaj Install.

                  v terminaly zadaj aticonfig --initial a restart.
                  Close the Windows Open The Source
                  • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:20
                    Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                    spravil som, všetko prebehlo bez chyby a všetko je tak ako predtým :D
                    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:27
                      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
                      Pozri výstup príkazu
                      lsmod
                      či je tam fglrx.

                      Alebo ho hoď sem.

                      A výstup príkazu
                      glxinfo | grep direct
                      Close the Windows Open The Source
                      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:30
                        Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                        lsmod
                        Module Size Used by
                        isofs 39844 1
                        udf 87716 0
                        crc_itu_t 10112 1 udf
                        binfmt_misc 16776 1
                        bridge 56340 0
                        stp 10500 1 bridge
                        bnep 20224 2
                        vboxnetflt 91016 0
                        vboxdrv 117544 1 vboxnetflt
                        input_polldev 11912 0
                        video 25360 0
                        output 11008 1 video
                        lp 17156 0
                        snd_seq_dummy 10756 0
                        snd_seq_oss 37760 0
                        snd_seq_midi 14336 0
                        snd_hda_intel 434100 2
                        snd_rawmidi 29696 1 snd_seq_midi
                        snd_seq_midi_event 15104 2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
                        gspca_sonixj 24064 0
                        snd_pcm_oss 46336 0
                        snd_mixer_oss 22656 1 snd_pcm_oss
                        snd_seq 56880 6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
                        gspca_main 29952 1 gspca_sonixj
                        snd_pcm 82948 2 snd_hda_intel,snd_pcm_oss
                        snd_seq_device 14988 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
                        psmouse 61972 0
                        videodev 41600 1 gspca_main
                        snd_timer 29704 2 snd_seq,snd_pcm
                        snd 62628 13 snd_seq_oss,snd_hda_intel,snd_rawmidi,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_seq,snd_pcm,snd_seq_device,snd_timer
                        soundcore 15200 1 snd
                        shpchp 40212 0
                        serio_raw 13316 0
                        ppdev 15620 0
                        pcspkr 10496 0
                        via_agp 16256 1
                        v4l1_compat 21764 1 videodev
                        snd_page_alloc 16904 2 snd_hda_intel,snd_pcm
                        i2c_viapro 15892 0
                        fglrx 2131680 34
                        parport_pc 40100 1
                        parport 42220 3 lp,ppdev,parport_pc
                        agpgart 42696 2 via_agp,fglrx
                        ohci1394 38576 0
                        ieee1394 94660 1 ohci1394
                        via_rhine 30856 0
                        mii 13312 1 via_rhine
                        floppy 64324 0
                        fbcon 46112 0
                        tileblit 10752 1 fbcon
                        font 16384 1 fbcon
                        bitblit 13824 1 fbcon
                        softcursor 9984 1 bitblit

                        glxinfo | grep direct:
                        direct rendering: Yes
                    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 21:34
                      Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                      a predsa je nejaká zmena. Po zadaní glxgears mi predtým aj pri zapnutom a aj pri vypnutom compize spravilo okolo 5000 fps...teraz to je pri vypnutom 700 a pri zapnutom okolo 1100 fps :(
                      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 17.07.2009 | 22:30
                        Avatar tomm   Používateľ
                        ale tam na tej stranke eiki ubuntu cz je spominane ze niektore ati karty mozu dat vacsie fps ako mali predtym....
                        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 19.07.2009 | 14:40
                          Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                          ako viac, keď mi teraz dáva menej... :(
                          • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 20.07.2009 | 10:35
                            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                            Vzdy ked instalujete ovladace postupujte podla navodov zo stranok na ktore odkazuje vyrobca.
                            Ovladac
                            http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.5&lang=English

                            Postup
                            http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide#Installing_the_drivers_manually
    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 20.07.2009 | 03:46
      matt   Návštevník
      doporucil by som Ti Slackware a novy Pardus


      "Slackware forever"
      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 20.07.2009 | 17:51
        Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
        ja doporucujem Debian... je stabilny ale nema najnovsie balicky a podla mna je aj pre zaciatocnikov.. ma aj graficky instalator.... ak chces nieco rychle a lahko nadstavitelne... ale trosku pre pokrocilych tak skus ARCH LINUX... tam mas najnovsie veci....
        Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 22.07.2009 | 23:15
          Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
          Debian som skúšal a to sa mi vidí podobné ako Ubuntu, ale zdalo sa mi že mi tam niečo chýba :D no ja pokročilý nie som, aj keď sa rád pri učím v linuxe
          • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 24.07.2009 | 21:05
            Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
            za vyskusanie nic nedas... zevraj to nieje narocna distribucia :)) lenze ja to uz asi 6 krat neviem rozbehat :D
            Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
          • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 24.07.2009 | 22:29
            Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
            Nie si pokročilý. A rozmýšľal si nad PCLinuxOS?
            Je to fakt "Radically simple".
            • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 24.07.2009 | 23:03
              Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
              no podľa screenov sa mi to veľmi páči :) a z čoho to vychádza? debian?
              • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 25.07.2009 | 00:26
                Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                Mandrake (Mandriva)
                • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 25.07.2009 | 01:14
                  Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                  ach tak...už som zvyknutý na Ubuntu, apt-get....ale idem ho skusiť aspoň vo Virtual Box
                • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 26.07.2009 | 20:16
                  Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                  nainštaloval som si pclinuxOS, nejde mi tu zvuk, a nie je ani lokalizovaný, takže sa asi vraciam k Ubuntu
                  • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 26.07.2009 | 20:32
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    vyborne.. to bola rychlovka. takze dalsi distribucny turista? ked bude niekde skarede pozadie, tak zmenis distro?
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 26.07.2009 | 20:51
                      Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                      skúšam to už nejaké 2 hodinky, a neviem čo so zvukom, nejde. Kopete sa nechce pripojiť na ICQ server, ale asi som našiel tu lokalizáciu takže čakám ako to nainštaluje. Ďalej často mrznú okná na niekoľko sekúnd, to sa mi v Ubuntu pri GNOME nestávalo, ale ešte skúsim to...ak by mal niekto nápady ako to spraviť, poprosím o pomoc :)
                      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 26.07.2009 | 21:38
                        Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                        hľadal som vo fóre, ale nenašiel som riešenie tak píšem čo mi vypisuje ako chybu:

                        Sound server informational message:
                        Error while initializing the sound driver:
                        device: default can't be opened for playback (No such file or directory)
                        The sound server will continue, using the null output device.


                        A zvuk nejde...skúšam najnovší PClinuxOS a celkom príjemne ma prekvapil, tým že hneď išla grafika, no zvuk nejde vôbec a neviem ako na to...
                        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 26.07.2009 | 23:54
                          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                          Skús odinštalovať a opäť nainštalovať cez synaptic
                          alsaconf,
                          alsa-utils,
                          dkms-alsa-driver
                          libalsa-plugins

                          a potom v konzole napíš: modprobe snd-hda-intel
                          • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 27.07.2009 | 00:15
                            Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                            vďaka, tak už ide...nemal som nainštalované dkms-alsa-drver a po nainštalovaní som skúsil amarok a už ide zvuk :)
                            • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 27.07.2009 | 00:58
                              Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                              To som rád. Dúfam, že sa ti bude páčiť.
                              • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 27.07.2009 | 01:28
                                Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                                Uvidíme, celkom dobrý je, ale ešte neviem ktoré programy sú ako náhrady za gnome. Napríklad screenlets ale niečo pre KDE, a nejaký sledovač zaťaženia systému. A tu sa mi zatiaľ nič neaktualizovalo, a bol som zvyknutý pri Ubuntu že tam stále mi nabehlo niečo nové, tak neviem ako to funguje tu
                                • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 27.07.2009 | 21:59
                                  Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                                  Nejde mi ten zvuk dobre :D ako to mám nastaviť? pri štarte systému píše to isté čo predtým, ale keď spustím Amarok, tak mi napíše že sa nepodarilo inicializvoať xine, ale zvuk ide...lenže nič iné nefunguje takže neviem fakt
                                  • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 28.07.2009 | 13:36
                                    Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                                    "Napríklad screenlets ale niečo pre KDE, a nejaký sledovač zaťaženia systému. A tu sa mi zatiaľ nič neaktualizovalo, a bol som zvyknutý pri Ubuntu že tam stále mi nabehlo niečo nové, tak neviem ako to funguje tu"

                                    Sledovač zaťaženia... skús top, alebo ctrl+esc.
                                    Aktualizuje sa cez synaptic.
                                    Screenlets máš tiež v synapticu.
                                    • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 28.07.2009 | 14:26
                                      Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
                                      Screenlets pre kde...možno hľadáš niečo ako superkaramba.
                                      • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 28.07.2009 | 23:08
                                        Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                                        vďaka, tak keď sa to aktualizuje, už musím prísť na to ako opraviť zvuk a budem mať všetko ok :D
                                        • Re: Ubuntu alebo Mandriva? príp. iný, poradíte? 29.07.2009 | 22:17
                                          Avatar trojsky.kon Ubuntu Jaunty  Používateľ
                                          tak už mi tam blbne asi všetko :D ...mám pocit že čím viac sa linux podobá winu tým to je horšie ...