Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.08.2009 | 00:59
Avatar [zmazany_uzivatel]   Používateľ
ahoj
nakolko si lama chce sifrovat externe HDDcko, viete mi poadit, ktory zo sifrovacich a hash algoritmov je najbezpecnejsi, tu su moznosti, z kt. si mozem vybrat:
AES
Serpent
Twofish
AES-Twofish
AES-Twofish-Serpent
Serpent-AES
Serpent-Twofish-AES
Twofish-Serpent


HASH: RIPEMD-160, SHA-512, Whirlpool
Dakujem
total lama by chcela mat co najbezpecnejsie ulozene data, ze sa ich nezmocni ani najvacsi kral vesmiru [ktorym aštar šaran bezpochyby je]!
tiez sa pyta, ci je mozne zvacsit miesto na hdd presunutim volneho miesta z nepotrebnych diskiet

;-)
    • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 02.08.2009 | 22:18
      Avatar Peter Gurský   Používateľ
      To mas jedno, truecrypt ma len zatial neprelomene algoritmy, pripade ich kombinacie (sekvencne za sebou). Ak si paranoidny pouzi vsetky tri :)
    • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 03.08.2009 | 01:52
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Hlavne si to uloz do skrytej particie, lebo ked ta astar seran bude mucit, ako to ma vo zvyku, tak mu budes musiet prezradit nejake funkcne heslo.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 03.08.2009 | 19:40
      The_MiOS   Návštevník
      Ja by som si vybral ten co ma najrychlejsie sifrovanie .. myslim ze TrueCrypt ponukal pri instalacie aj par testov rychlosti.
      • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 03.08.2009 | 20:12
        WlaSaTy   Návštevník
        XOR? Ten je naozaj najrychlejsi.
        • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 00:13
          shade   Návštevník
          AES
          Serpent
          Twofish
          AES-Twofish
          AES-Twofish-Serpent
          Serpent-AES
          Serpent-Twofish-AES
          Twofish-Serpent

          "Selektivna gramotnost je fenomen tohoto tisicrocia a clovek sa jej vyhne iba velmi zriedkavo."
          • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 01:16
            WlaSaTy   Návštevník
            Áno, ten fenomén poznám. To je tá porucha keď človek pre samé oči nevidí súvislosti.

            http://www.truecrypt.org/docs/?s=technical-details

            Vieš o tom že cézarová šifra bola prachobyčajný XOR?
            • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 08.08.2009 | 23:47
              shade   Návštevník
              Bohuzial optimalne navrhnuty algoritmus o N krokoch nemozno redukovat na jeden krok. A zvycajne ani ten neoptimalne. Take pokusy spravidla nedopadnu dobre, rovnako ako ked sa niekto snazi vyzerat chytrejsi ako naozaj je. Suvislost si uz najdi sam.
              • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 09.08.2009 | 00:04
                WlaSaTy   Návštevník
                Precitaj si co bola povodna otazka a na ktory prispevok som reagoval. Potom mozno pochopis kto sa tu snazi ako vyzerat.

                Ak by si to nezvladol, takTi to mozem vysvetlit.
        • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 09:37
          The_MiOS   Návštevník
          Hehe... no ked vezmes dva nezavisle disky jeden bude mat len nahodne bajty a ten druhy nim budes vzdy xorovat tak ti to tazko niekto neprelomi pokial sa nedostane k obom diskom naraz. Pekne je ze ked ti to nestaci tak to mozes rozsirit na lubovolny pocet diskov. Staci vzdy len dalsi XOR :)
          • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 12:13
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Z pohladu kryptoanalyzy je "sila" tohto sposobu rovnaka pre lubovolny pocet diskov vacsi alebo rovny ako 2.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 12:30
              WlaSaTy   Návštevník
              Chlapi, aby to neskoncilo ako RAID5 :-)
              • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 16:49
                peter   Návštevník
                :-)))
    • Re: Ktory sifrovaci / hash algoritmus pouzit ? 04.08.2009 | 19:52
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      ja pouzivam Serpent; podla dokumentacie je lepsi ako AES; o Twofish tam moc nepisu; no a hlavne treba pouzivat Hidden Volume :)