potrebujem SWAP?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.08.2009 | 09:16
Tomáš   Návštevník
potreboval by som poradit. idem nanovo instalovat system a chcel by som vediet ci potrebujem nechat oddiel SWAP, alebo ho mozem zrusit. mam 1,5 g ramku a ide mi o to ze ak sa swap vobec nepouziva tak nechcem mat zbytocne 3 g swapu.
    • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 10:14
      matt   Návštevník
      Zalezi od distribucie, principialne pri velkej ramke, nie
    • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 11:41
      Lotar   Návštevník
      Ja si myslim ze nepotrebujes swap. Ale zavisi od toho ake programy pouzivas.
      Kolko bezne pouzivas z ramky? Tu hodnotu priemernej spotreby vynasob s 4 a ak ti to pokrije ram netreba swap.
      Napr. priemerna spotreba ramu 350 MB x 4 = 1350 MB.
      Ak mas linux na desktope tak max 2 GB memorie ( ram+swap) podla mna staci.
      Ale ked mas notebook tak 3 GB swapu nechaj kvoli hibernacii.
      • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 12:24
        Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
        a ako mam nadstavit aby mi isla hypernacia v archu??? lebo ked ho dam akoze uspat do hipernacie tak disk a ram pracuje... ulozi a to akoze na disk ale pri starte ide normalny boot. netreba mi tam nieco instalovat aby to islo ?
        Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
      • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 12:31
        Tomáš   Návštevník
        mam notebook, takze 1,5 g ram + 1,5 g swap alebo 1,5 g ram + 3 g swap?
        • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 12:38
          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
          ak mas 1,5 GB ram tak by si mal k tomu vytvorit 1,5x vacsi swap... cize okolo tych 2,3 GB swap... pri hipernacii sa ramka uklada do swapka. ja mam swap 3072 MB ale aj tak mi to je na nic platne :P... kedze neviem preco mi nejde hipernacia. inak ked mas 1,5 GB ram tak ti bude stacit swap 512 MB :).
          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
    • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 12:28
      WlaSaTy   Návštevník
      Principialne sa na neho mozes zatial vykaslat. Ak ho budes v buducnosti potrebovat koli programom ktore potrebuju vela pamete (editacia hudby alebo strih filov), tak si ho mozes urobit velmi jednoducho do suboru. A ak s takymi programami za cas prestanes, takho mozes jednoducho aj zmazat a potom vytvorit znova ak potrebujes.

      Ja to tak riesim na masinach co maju pod 500M RAM.
    • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 12:50
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      dal som si swap dakych 300MB a nemam problem. RAM mam 1GB
      • Re: potrebujem SWAP? 05.08.2009 | 19:35
        bodlinka   Návštevník
        A hibernacia ti s tymto nastavenim funguje?
        Ak ju nepouzivas, potom ti tokludne moze stacit.

        Na freebsd sa vacsinou swap tiez dava, ale vo vseobecnosti (v okruhu ludi co pracuju s freebsd a poznam ich) prevlada nazor, ze ked ti freebsd saha moc do swapu, treba upgradnut HW alebo znizit zatazenie. Ale to je uz ina rozpravka.