pevné disky a Fedora 11

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.08.2009 | 10:30
jano   Návštevník
Zdravím,

Znova sa musím spýtať:

Mám 3 pevné disky v desktope a fedora 11 mi stále píše " HDD is failing" - 3 sectors
V NB mi robí už teraz to isté, pričom v oboch prípadoch som skúsil aj fedora 10.3, openSuSe 11.1 a ani jeden z nich nedáva takúto hlášku
/ ani win mi túto chybu nedával, ale teraz tam už nie je/
keď som vymenil disky tak bol zlý zase len ten na ktorom bola inštalácia

nechal som v servise testovať disky a sú v poriadku, dokonca jeden bol aj reklamovaný, ale vrátil sa, že je ok.

Čo môže byť zle nastavené?

Ďakujem
    • Re: pevné disky a Fedora 11 10.08.2009 | 17:31
      WlaSaTy   Návštevník
      >" HDD is failing"

      toto je typicka chyba ktoru reportuje S.M.A.R.T. Odporucil by som pozriet verzie smartmontools, obcas nejake disky totizto zle reportuju niektore hodnoty. Takze je mozne ze disku nic nie je, len smartctl vyhlasil falosny poplach. Ale mozne je aj to, ze disk je naozaj pred zlyhanim a vsimol si to len jeden z viacerych OS.

      Takze nezabudni aj spustit na neho test cez smartctl a precitat vysledok. Odporucam dlhy test.
      • Re: pevné disky a Fedora 11 11.08.2009 | 09:57
        jano   Návštevník
        Kompletný test - bez zmeny - to isté aj pri NB aj desktope -"Reallocated sector count ..... 3 sectors", "airflow-temperature-celsius ...... "
        Inštalovaná verzia smartmontools - 1:5.38-11.fc11(i586) - iná tam "nie je"

        Je to pravdepodobne falošný poplach, ale aby ma otravovala chyba, ktorá ani nemusí byť chybou to nemám rád

        Aj systém som opakovane preinštaloval - ak nezahrniem do inštalácie ten "chybný" disk tak ani nenainštaluje - toto mi nie je dosť dobre jasné - a čo keď tam sú dáta - to mám fyzicky odpojiť disk?

        notebook aj desktop /časti/ sú od úplne iných výrobcov

        Jediný problém, ktorý mi bráni vo výmene distra je podpora HW, pretože tu iba vlastne doplním čo potrebujem a ono to beží - inde nestabilná wifi alebo nefunkčná, nefunkčná webkamera /NB/ , a je toho viac
    • Re: pevné disky a Fedora 11 11.08.2009 | 10:57
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Je to bug v F11, pozri si napr riešenie:
      http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=223005
      Skús vypnúť:

      Systém--->Predvoľby---->Startup Applications--- odcheckuj Disk Notifications

      Celý thread je z júna, možno to vyrieši nejaký update v F11 ešte skôr, ako príde F12.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: pevné disky a Fedora 11 11.08.2009 | 12:00
        jano   Návštevník
        Ďakujem

        to je to čo som potreboval vedieť
        asi som slabo googlil :-))