heslo pre lubovolny program

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.08.2009 | 18:05
Avatar palo73 suse 10.1,MDK.KUBUNTU  Používateľ
potrebujem zabezpecit zopar programov na heslo,heslo roota je doma zname kvoli clenom rodiny,vytvorenie noveho uzivatela nie je riesenie,da sa to?
    • Re: heslo pre lubovolny program 13.08.2009 | 22:13
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Mozes si vytvorit sifrovanu particiu a nainstalovat tie programy na nu + prikazat tym programom, aby si na nu odkladali aj vsetky svoje data, pripadne spravit pouzivatela, ktory by mal na nej domovsky adresar a spustat ich pod nim.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: heslo pre lubovolny program 13.08.2009 | 23:54
      Avatar peter s.   Používateľ
      čo takto si vytvoriť skript, resp. dva, ktoré odstrania / obnovia executable prava na dané binárky?
      spustal by sa pod rootom, ale podmienka je aby členovia rodiny nevedeli o tomto riešení....
      samozrejme trochu schopnejší užívatelia prídu na to čo si urobil...
      • Re: heslo pre lubovolny program 14.08.2009 | 16:53
        palo73   Návštevník
        nuz rozmyslal som este nad pravami,ale ak mozte poradte ako na to som dost lama aj ked linux pouzivam niekolko rokov,vzdy som vsetko riesil cez graficke rozhranie,nie cez prikazovy riadok a takze musite na mna ako na riadneho bambusa :-)
        • Re: heslo pre lubovolny program 14.08.2009 | 22:58
          Avatar peter s.   Používateľ
          tie skripty by mohli byť

          enable.sh :
          #!/bin/sh
          chmod +x /usr/bin/soffice
          chmod +x /usr/bin/...
          chmod +x /ina/cesta/......

          disable.sh :
          #!/bin/sh
          chmod -x /usr/bin/soffice
          chmod -x /usr/bin/...
          chmod -x /ina/cesta/......