Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.08.2009 | 01:55
pero   Návštevník
Po instalacii debianu lenny v KDE rozhrani pokusil som sa instalovat Amarok a Okular. Ziadalo to restart a potom sa zjavila cierna obrazovka s vypisom Debian- Lenny 5.0 tty
ziadalo to prihlasovacie meno a heslo, ked som to splnil zase sa neviem vybavit z toho. Ako späť do KDE? Alebo
musim od zaciatku instalovať?
    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 02:13
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      skus co urobi toto:
      startx
    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 02:40
      WlaS ostrhaný   Návštevník
      To fakt žiadalo reštart?

      Nevídané.

      startkde, startx, a ak nenabehne tak init 3 v grube a uprava xorgu-dufam ze milion dementov teraz bude rypat-
      • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 03:11
        pero   Návštevník
        ked som zadal startx zjavila sa mi siva obrazovka z krizikom v strede a ztym som zase nic nemohol urobit. inac z tymto problemom zapasim vyse tri tyzdne, cital som aspon 40 hodin rôzne clanky na forume pokým som sa opovázil vyniest svoj problem
        • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 03:18
          pero   Návštevník
          Taktiez ked zadam start kde nejde to, vypise bash a este daco ako chybne zadany prikaz- nevyznam sa v anglitcine a momentalne bezim na Open Suse
          • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 03:30
            pero   Návštevník
            skusal som vipisat help a vysiel supis List of posible commands, s tým si este menej poradim. Prosím ak dakto vie presny postup ktory si prepisem lebo ked sa ocitnem v prikazovom radku citim sa ako prvy clovek vo vesmire(malicky a zanedbatelny)
            • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 14:14
              Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
              otazka: preco debian a nie (k)ubuntu?

              alebo ina otazka: ako dlho sa s linuxom navzajom poznate?
              http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
              • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 18:11
                palo   Návštevník
                Idiot. otazka nieje preco debian a nie kubuntu ak osa to pytas ty, tak neodpovedaj ked nevies.
                otazka je:

                Po instalacii debianu lenny v KDE rozhrani pokusil som sa instalovat Amarok a Okular. Ziadalo to restart a potom sa zjavila cierna obrazovka s vypisom Debian- Lenny 5.0 tty
                ziadalo to prihlasovacie meno a heslo, ked som to splnil zase sa neviem vybavit z toho. Ako späť do KDE? Alebo
                musim od zaciatku instalovať?
                • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 28.08.2009 | 11:50
                  Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                  podpis sa pise na koniec, nie na zaciatok.

                  a otazke je, ze preco debian a nie (k)ubuntu. zjavne ti debian (alebo inak - vsetko neklikacie) robi problem. tak preco ides tazsou cestou.
                  http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 22.08.2009 | 20:51
      Avatar peter s.   Používateľ
      no vieš o tom že linux ma x (väčšinou 6) textových konzolí (tty1-6) a na siedmej bežia X-ka? Prepínaš sa medzi nimi Ctrl+Alt+F[1-7].
      Teda skus sa prepnuť na siedmu konzolu (Ctrl + Alt + F7) či tam tie Xka nemáš.
      Ak nie, tak: ps ax a hľadaj tam proces X (veľké x) a prípadne dalšie procesy obsahujúce kde.
      môžeš skusiť
      ps ax | grep X
      ps ax | grep kde
      ak nebeží, over si či ti beží kdm (login manager) - napríklad ps ax | grep kdm.
      Ak nie môžeš skusiť kdm spustiť - ako root
      /etc/rc.d/kdm restart (alebo iba start)
      možno ti tam hodi niečo relevantné....
      • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 00:25
        pero   Návštevník
        Dakujem za radu, ale nepomohlo...
        môžem sa prepnuť od tty1 do tty6 ale do x-nie. Nepomohlo ani ps ax | grep x . grep kde a grep kdm tiež nie... Aby vec bola tým horšia, od dnes mi nefunguje ani Open Suse 11.1 Kde. Po vyvolení OS na štarte vypiše to: EROR 15: file not found a to v hociktorom režime.Neviem či sa náhodou nezjavila nejaká choroba v Kde(na debiane je 3.5 a v Suse 4.2). Zo štyroch OS ktore mám nainštalované na stolnom počítači zatiaľ mi funguju iba Greenie 4i a xp. A tam niet KDE :(
        • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 00:33
          pero   Návštevník
          Ináč, štyry systémi na tomto počítači mám vyše8 mesací a zatiaľ nebolo problémov
        • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 00:39
          Avatar peter s.   Používateľ
          "Nepomohlo ani ps ax | grep x . grep kde a grep kdm tiež nie" :), to nemalo pomôcť, to malo zistiť, či ti dotyčné procesy bežia. Tak z kontextu usudzujem že nebežia....
          kde ti predtým bežalo? Pri tej inštalácii okularu sa ti updatovali aj iné balíky?
          /etc/rc.d/kdm restart
          robí čo?

          skus:
          cat /var/log/Xorg.0.log
          toto ti vypise log xservera, skus sa na to pozriet, najma riadky obsahujuce EE

          • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 01:40
            pero   Návštevník
            Ospravedlňujem sa, po zadani ps ax vyskočila tam kopa radkov začínajúcich sa čislicami 26xx až po 2809 za ktorými nasledovali prípony S, Ss a Ss+
            /etc/rc.d/kdm restart a cat /var/log/Xorg.0.log , po zadaní obidvoch týchto prikazov vypisalo mi a to v Slovenčine: -bash/etc/rc.d/kdm Adresár alebo súbor neexistuje
            • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 06:40
              Avatar peter s.   Používateľ
              kdm initscript môže byť aj na inom mieste (nie som na debiane momentalne) , možno /etc/init.d/kdm, skus aj toto, ale Xorg.0.log by si mal mať!
              určite máš nainštalovaný Xserver???
              pre istotu si spusti:
              apt-get install x11-common xserver-xorg kdm
              ci ti bude chcieť inštalovať niečo nové, A daj si to nainštalovať....
              potom spusti:
              /etc/rc.d/kdm start
              alebo restartni PC
              • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 23:59
                pero   Návštevník
                Zadal som apt-get install x11-common xserver-xorg kdm a vypísalo toto: súbor zámku /var/lib/dpkg/lock sa nedá otvoriť- open(13 prístup odmietnutý ) Are You root?
                Potom som to isté zadal ako sudo a vypísalo: pero is not in sudoers file. This incident will be reported
                • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 24.08.2009 | 00:32
                  Avatar peter s.   Používateľ
                  debian? Ten používa sudo?
                  a čo tak iba:
                  su
                  a mal by dostať roota...
                  • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 24.08.2009 | 01:28
                    pero   Návštevník
                    ked zadam su tak mi vypiše: unrecognized command
                    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 24.08.2009 | 07:00
                      Avatar peter s.   Používateľ
                      no to je zaujimave, ozaj mas debian? Lebo zhodou okolnosti ho mam aj ja a použivam tam su a nie sudo. To som dokonca ani neskušal...
                      ak by si mal *buntu, tak by som sa ťa spýtal, či pero je prvý užívateľ ktorého si si tam vytvoril. Lebo ozaj nie všetci môžu mať práva na použitie sudo... Pravdepodobne len prvý vytvorený...

                      nepamätáš sa či sa ťa inštalátor pýtal na rootovské heslo? v konzole by si sa jednoducho ako root príhlásil, a žiadne su/sudo by nebolo treba...
                      • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 24.08.2009 | 18:51
                        pero   Návštevník
                        Áno,zadal som rootovské heslo pri inštalácii ale ani tak sa nemôžem ulogovať do x prostredia a ani nanovo inštalovať x server. Asi sa vykašlem na to, zmažem celú particiu a nanovo inštalujem. Dakujem Ti za tvoje úsilie pomôcť. Ešte by som Ťa poprosil za radu v Open Suse 11.1 -pri výbere toho OS-u vypíše Eror 15: File not found a nenabehne systém.
                        • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 25.08.2009 | 00:12
                          Avatar peter s.   Používateľ
                          skoro sa vdávaš...
                          na textovej konzole dostaneš login, ano?
                          daš tam root a heslo, a si tam... môžeš inštalovať a pod...

                          čo sa týka toho suse, tu chybu ti hádže po inštalovaní Debianu? Neupravoval si partície? Možno grub ukazuje na nesprávnu particiu a nevidí tam (logicky) tie očakávané súbory....
                          • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 28.08.2009 | 02:41
                            pero   Návštevník
                            No, tak.... preinstaloval som debian a tentokrat ihned po instalacii zase sa zjavila cierna obrazovka v prostredi tty1 a teraz to chcelo pri logine prijat root. Tak som podla tvojho navodu zadal instalaciu xserveru ktora prebehla uspesne a po restarte sa zjavilo zname ozubene koleso s logom KDE. Ale tam mi ziadalo prihlasovacie meno a heslo ktore som nikde nezadal pri novej instalacii!! Vyskusal som cokolvek mi dopadlo na rozum a normalne ze som nepotrafil.. :((
                            Tak som instaloval aj po tretikrat a na moj velky udiiv teraz ma zahodilo do dakeho TMW prostredia s ktorim si tazko poradim. Obrazovka je modra s logom Debianu a to je vsetko.Nikde som nenasiel moznost nastavit klavesnicu na Sk, hodiny domovsky priecinok...takmer nic.Nasiel som volbu Aplications->System->Apitude a tam stoji ze mam nainstalovane KDE prostedie s prislusnymi balikami. Ale, ako sa tam prepnut a dostat to co mam ked vlozim liveCD. tam to funguje perfektne a to ma najviacej prilakalo aby som instaloval Debian.
                            • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 28.08.2009 | 07:10
                              Avatar peter s.   Používateľ
                              prečo si inštaloval 3-ti krát?
                              vytvoriť nového užívateľa môžeš aj v príkazovom riadku .... no nič.....

                              takže kým ťa hodilo do twm, chcelo od teba meno a heslo, však?
                              a niekde na tej obrazovke si si asi mohol vybrať aj typ sedenia (window manager), predpokladám.

                              ako login manager máš kdm? Tak to by nemal byť problém... dole by mali byt zo dve ikonky, a v jednej z nich ti ponukne zoznam window managerov, z ktorého si môžeš vybrať....
                              • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 28.08.2009 | 19:43
                                pero   Návštevník
                                Ufffff,KONEČNE! Podarilo sa mi dostať to KDE na desktop. V prostredí TWM mal som v login manageri iba ponuku TWM,twm a konzolu. Potom som cez program Apitude vyhľadal kdm a zadal inštaláciu. Žiadalo to vložiť inštalačné CD do mechaniky a až za tým prebehla inštalácia. Vtedy sa v login manážeri zjavila možnosť prepnúť sa do KDE. Dakujem vsetkým a zvlášť svojmu menovníkovi za poskytnuté rady a ochotu pomôcť. Ešte by som poprosil o radu ako sa pripojiť na ostatné diskové oddiely. Rozpoznalo ich všetky šesť ale na príkaz Mount mi vypísalo Permission denied(čokoľvek to znamenalo).
                                • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 29.08.2009 | 00:15
                                  Avatar peter s.   Používateľ
                                  no super že ti to ide...

                                  pokiaľ to nie je špecificky definované v /etc/fstab, pripájať oddiely môže iba root
    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 23.08.2009 | 12:53
      matt   Návštevník
      co tak nakonfigurovat, opatovne X
    • Re: Debian-Lenny cierna obrazovka- ako späť do KDE 25.08.2009 | 17:32
      burlak   Návštevník
      No hadam ze amarok alebo okular mal v zavislostiach xorg-server a upgradol ti ho na 1.6 a tvoje jadro je nizsie ako 2.6.29-r5 takze ti nefaka z najnovsim xorg servrom, downgradni xorg-server alebo upgradni kernel.
      Hadam na zaklade toho ze v poslednom case sa to deje vela mojim kamosom.