Viac Linuxov na jednom USB

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.08.2009 | 11:05
pier   Návštevník
Je to už take nieco možne,ma to už niekto ??
Viac Linuxov na jednom USB by šlo zrejme spusťať len cez zavadzač (lilo,grub) a teoreticky na 16 gigovom kľuči by sa ich tam mohlo zmestiť dosť tych distier...len ako to spravit,to netušim...
Teraz mam na svojom HDD v pc rozne iso distra(linuxi) a vždy si niektore cez programik unetbootin-windows-357_for create usb.exe jednoducho dam na flashku a vytesujem sa....je to ovela rychlejsie oproti livecd,ale chcel by som ich na tom kluci mat hned viac tych linuxov,do pc ich vsak nechcem instalovat,plne mi vyfovuje praca na kluci,moje oblubene live distra su : SLAX,ubuntu,pendrivelinux,pupy,atd.....
takže šlo by to dať ich na jeden usb kluč a spustat ich na nom cez zavadzač,ktory by bol samozrejme tiez na usb ?? ak to niekto ma tak niejak spravene,tak potesil by postup vytvorenia , dikes
    • Re: Viac Linuxov na jednom USB 28.08.2009 | 11:37
      najsamblbejsi   Návštevník
      samozrejme ze je to mozne. Mal som na usb kluci sformatovanom na ext3 ubuntu s grubom . Musis si vsak kluc rozdelit na particie.
      • Re: Viac Linuxov na jednom USB 28.08.2009 | 11:45
        pier   Návštevník
        aha vidis dobry napad,to dokazem,staci asi na 1 gigove particie ten kluc porozdelovat,ale ako dostanem grub or lilo na ten kluc,to ho len nainstalujem/nakopirujem na prvu particiu?
        • Re: Viac Linuxov na jednom USB 28.08.2009 | 18:05
          pier   Návštevník
          ako sa to roby z tym grubom?,len sa nainstaluje na kluc a hotovo,uz sa pri botovani z kluca potom obiavy a treba ho tam len niejak nastavit alebo najde linuxi na kluci sam? kto vie nech pomoze dobrou radou
          • Re: Viac Linuxov na jednom USB 01.09.2009 | 14:22
            pier   Návštevník
            ta čo ste onemeli linuxaci moji?
            • Re: Viac Linuxov na jednom USB 01.09.2009 | 14:51
              filodendron   Návštevník
              Sice som to este neskusal, ale mozno by stacilo nahadzat na flashku ISO obrazy do samostatnych adresarov a v GRUBe nastavit prislusne cesty pre parameter "fromiso". Takto by nebolo potrebne rozdelovat flashku na particie...
              • Re: Viac Linuxov na jednom USB 01.09.2009 | 22:38
                pier   Návštevník
                lenze kazdy LIVElinux ma v sebe inu boot utilitu,ktoru treba spustit po nakopyrovani isa na kluc,aby liveos mohol nabotovat....no a potom treba uz len restart pc a uz potom livelinux nabehne.

                uz som si dal grub4dos na kluc a sa mi pri nabotovani pekne spusti,aj viem ze sa v tabulke gruba zobrazuje to,čo je napisane v menu.lst,ktory je v koreni kluca,ale to je vsetko co zatial viem...horsie je to uz z pisanim prikazov...iba obkukavam zatial,ale niet sa coho chytit velmi

                teda ak mam tie live linuxi v samostatnych adresaroch na kluci,tak ako by mohli vyzerat tie prikazi v menu.lst ?........totiz kazdy livelinux ma vo svojom koreni uplne ine subory a adresare...len zopar z nich ma nazov jedneho suboru vo svojom koreni rovnaky a to autorun.inf inac kazdy to ma inak to spustanie livedistra poriesene ,preto asi je lepsie ukazat bootmanagerom (ja som pouzival doposial GAG) na particiu a ono z tej particie by sa potom malo botovat...aspom windowsi (ME,XP,Vista,7) mi tak v poho botuju z roznych particii na roznych diskoch v pc ktore mam,staci len ak je to primarna particia a bol na nu instalovany niejaky win.
                • Re: Viac Linuxov na jednom USB 02.09.2009 | 14:08
                  filodendron   Návštevník
                  V kazdom adresari maju byt iba tri subory: xxx.iso, vmlinuz a nejaky initrd. Vmlinuz a initrd su vyextrahovane z xxx.iso. Kazda polozka v menu.lst je ina a zavisi od konkretneho LIVE-linuxu. Vo vseobecnosti je vsak potrebne povedat GRUBu, kde ma hladat boot adresar, vmlinuz a initrd a samozrejme pouzit parameter "fromiso".
                  Mne sa takto podarilo rozbehnut niekolko LIVE distier priamo z HDD. Z USB kluca som to vobec neskusal, ale nevidim dovod, preco by to nemalo fungovat.
                  • Re: Viac Linuxov na jednom USB 02.09.2009 | 22:24
                    pier   Návštevník
                    to som nevedel,ze staci mat nerozbalene iso livelinuxu v zlozke (na disku alebo na kluci)....ja som to doteraz vzdy na kluc rozpakoval,teda spravila to utilita "unetbootin-windows-357.exe",ktora na konci kopyrovania este vytvorila graficky boot manažerik,ktory potom pri botovani z kluca ponukol dalsie moznosti spustenia toho ktoreho livelinuxu,celkom mile :)

                    a co sa tyka tych dvoch suborikov,tak ano v CD livelinuxoch - SLAX ,mandriva,pendrivalinux a pupy tie dva suboriky (vmlinuz,initrd) v ise naozaj su,teda nie je problem ich z kopyrovat...alebo presunut? k iso suboru,ktory by bol v adresary pomenovanom podla distra.....ale napr Greenie,ubuntu a ostatne jeho klony sa tie dva suboriky vobec v ise nenachadzaju! a napriek tomu sa da ubuntu botovat aj z kluca.....tak neviem aky suborik tam spusta to ubuntu.....

                    takze najprv zadam cestu v menu.lst (ktory je v koreni,sucast gruba) ku kazdemu livelinuxe k tym dvom suborikom...napr:
                    find --set-root /SLAX/vmlinuz
                    find --set-root /SLAX/initrd
                    ale ako by mal zniet prikaz fromiso...ma za prikazom nasledovat cesta k isu,alebo pred ten prikaz sa pise? zrejme najprv cesta a na jej konci samozrejme presny nazov isa.....hehe,ako sa rychle ucim :)

                    nmohol by si please napisat,ako by mal vyzerat ten prikaz?....ja ten menu.lst asi nezvladnem sam....
                    • Re: Viac Linuxov na jednom USB 03.09.2009 | 02:08
                      filodendron   Návštevník
                      Ked napises do Googla "grub" a "fromiso", vypadne z neho hned niekolko navodov a "howto".
                      Odporucam ti live-distro "Sidux", ten to podporuje priamo a staci to len naklikat pri instalacii. Prajem ti vela zdaru!
                      • Re: Viac Linuxov na jednom USB 03.09.2009 | 13:15
                        pier   Návštevník
                        ok,dik.....aj za toho gugla xixi
                        ten gugl bol len vtip :)