problem s menenim mac adresy

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.08.2009 | 00:38
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
zdravim a hned aj otravujem s problemom. neda sa mi rozfungovat internet.

doslo k tomu po predani wifi masinky. mam teda kabel priamo do PC, no napriek tomu, ze sa mi da pingnut na bytovkovy server, neda sa mi prezerat internet. Problem je v mac adrese, ktoru mi v linuxe sice zmeni, no z nejakeho podivneho dovodu na dvoch odlisnych pc nefunguje internet ani tak.

postupoval som klasickymi prikazmi na vypnutie, nastavenie mac a zapnutie, vsetko som nasledne priamo cez ifconfig odkontroloval a sedi to. do internetu sa ale nedostanem. prekontrolovane vsetky udaje (staticka ip, brana, maska, dns), no nic z toho. nejaky napad?

spominane prikazy som pouzil nasledovne:

sudo ifconfig eth0 down
sudo ifconfig eth0 hw ether aa:bb:cc:dd:ee:ff (samozrejme napisane moje cisla)
sudo ifconfig eth0 up

za akukolvek pomoc dopredu dakujem
    • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 00:39
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      este pridam, ze po pripojeni NB s windows a zmeneni udajov vsetko funguje
      • kkl 30.08.2009 | 00:47
        WlaSaTyPeS   Návštevník
        Nuž Stanko. ako distributor linuxu nevie takyto pomerne banalny problem, keď nám popíšeš logy, prípadne výpisy, ifconfig s hw parametrom, dmesg, prezries si resolva...hm?

        vies, ze do mac adresy nemozes dat hociake xXY?
        • Re: kkl 30.08.2009 | 02:08
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a ako Ti ho mam asi dat ten vypis? sice mozem ulozit do txt, hodit na usb kluc a napriklad na tomto pc dat na net.

          ak ty vies nieco viac ako pomenovavat ma stanko, tak sem s tym. vypisy ifconfig som prezeral a je to v poriadku, taktiez som prezeral dns v grafike aj v resolv.conf a tiez som prezeral nastavenia IP v textovych suboroch, a vsetko vyzera byt v poriadku. A ano, viem, co je to mac adresa. Uspesne sa zmenila, ale o tom vies, kedze som to pisal uz v zadani problemu.
          • Re: kkl 30.08.2009 | 02:45
            WlaSaTyPeS   Návštevník
            OK. ked nevies ako poskytnut vypis, nevadi.

            A kedze mas vsetko spravne. Kedze to tak vies. A mas extremne super paradnu spolupracu, trhni si. Uz sa ti pomoct snazit nebudem. Lebo TY vsetko mas spravne. dufam ze aj ten hex s MAC.
            kaslem na teba, drzost sama o sebe
            • Re: kkl 30.08.2009 | 03:10
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              super, clovek ktory si tu robi z ludi akoze srandu a uraza tu hned niekolko ludi (mna, wlasateho a este aj psa ktory je nad tvojou urovnou) na mna kasle. uz som sa bal, ze tento den sa mi nic dobre nestane.

              vypisy som zaradom pisal pismeno za pismenom jednemu kamaratovi cez meebo, a zistilo sa, ze si tiez nevie poradit. prislo sa vsak na to, ze z win pc sa da pingnut na dns server a z lin nie. mas na to ty osobne nejake vysvetlenie? :)
              • Re: kkl 30.08.2009 | 04:27
                kamarat z meebo   Návštevník
                Chcel som najmä pozerať film (Drag Me to Hell), čo som mal už dlhšie naplánované na dnešnú noc. Ale k veci...

                MAC je vraj dobrá, DHCPD nastaví IP (192.168.1.249), route hlási default GW ako 192.168.1.200. Ping na GW vraj ide. V resolv.conf sú vraj nejaké DNSká, na ktoré sa už vraj nedopinguje.

                Osobne by som to riešil so správcom danej siete, meniť furt MAC adresu je... Hmmm.
                • Re: kkl 30.08.2009 | 11:42
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  pinguj aj nieco ine, moze byt ze spravca dns servrov blokuje pingy. pripadne pouzi traceroute, kde pakety koncia
                • Re: kkl 30.08.2009 | 11:53
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ja si myslim, ze vzhladom k tomu, ze za ten dlhy cas co sa u nas mac pouziva tu nebolo ziadne zneuzivanie, je ta mac tak trochu zbytocna. nie som ale sietovy administrator a len tak mac adresy zrusit, to by len tak neslo :)
    • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 07:44
      Avatar Peter Gurský   Používateľ
      Kamarat, tvoje vysvetlenie je fakt zmetene. Nieco ti nejde, povies si ze chyba je je MAC adresa a opravujes MAC adresu a ked to tymto sposobom nejde tak si smutny.
      Skusal si uvazovat nad tym, ze chyba nebude v MAC adrese ale niekde inde?

      Ja by som vyskusal, pozriet routovaciu tabulku ci nemas zly default gw, skusil by som pingnut to DNS, a tiez by som nastavil HW podla toho windowsu, co ti bezi.
      • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 11:52
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ano, skusal som nad tym uvazovat. stravil som hodiny vselijakych moznych i nemoznych pokusov a prisiel som na zaujimavu vec - stare livecd mi spoznalo po natukani udajov "ten internet" :)

        vysledok teda je, ze tam bude nieco s nastavenim systemu, kedze rovnaky postup pri livecd funguje.

        situacia je taka, ze je u nas viac pc, a z roznych pricin sa im menia mac adresy. pre moj hlavny stolovy pc je teraz urcena mac adresa zacinajuca na 00:09. je to zaroven povodna mac adresa sietovej karty (integrovana). takze neviem presne co to sposobilo, no aspon konecne pisem zo svojho PC :)

        HW som podla toho win pc nastavoval, no a funguje to. sice som skusal len na 1 z dvoch pc. Este uvidime.
        • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 12:03
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          zaujimave, preco admin urcuje mac adresy pre svojich zakaznikov? cudny poskytovatel netu.
          • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 12:09
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ale joj, vsak kvoli bezpecnosti. aby sa niekto len tak "nenapichol" :)
            • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 22:04
              Jaroslav Petráš   Návštevník
              Tak to si teraz zadrel... Co takto zavolat mu ze mas novu sietovku a tym padom aj novu MAC adresu a aby si to upravil? Ja som to robil zakazdym, az ma to prestalo bavit a kupil som si router.

              A o bezpecnosti takehoto "zabezpecenia" sa da prudko polemizovat...
    • Re: problem s menenim mac adresy 30.08.2009 | 13:57
      peter   Návštevník
      Pis menej zmetene. Si ako 3 rocne dieta co chce nieco povedat, ale nepozna tie spravne slova....Na DNS sa vykasli na zaciatku. Pingni gateway, a potom napr. 74.125.45.100 (google.com). Az ked dostanes aspon jeden paket vonku skusaj DNS. A pozri ci po reset-e sa ti nemeni MAC.

      ps: Ked nemas internet znamena to, ze budeme usetreni dalsej "este_lepsie_pozadie" greenie verzie? :)
      • Re: problem s menenim mac adresy 31.08.2009 | 01:12
        tatar   Návštevník
        firewall si pozeral ?

        iptables -L -v -n
      • Re: problem s menenim mac adresy 31.08.2009 | 01:46
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        mozes si tie hluposti s pozadiami odpustit? alebo sa musis dakto znizovat?

        inak diky za tu adresu google, to sa hodi, zapisem si to niekde. a ano, viem ze nepoznam tie spravne slova, a tak sa snazim povedat to, co viem povedat.

        problem je uz opraveny, preinstaloval som system. ak na rovnakych nastaveniach system z disku (po roku experimentovania) sa na internet nepripoji a livecd ano, tak je jasne kde bol problem.
        • Re: problem s menenim mac adresy 31.08.2009 | 19:56
          anon   Návštevník
          kde?