Logicky oddiel

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.09.2009 | 15:58
Avatar -- zrusene --   Používateľ
Caute,
mam taku rychlu otazku ohladom buduceho fungovania (newbie).

Nahodil som si Fedoru10 a pocas instalacie som si vytvoril logicku particiu (vo filesysteme pribudlo /data). Chcem sa opytat len tolko ci to funguje na podobnom principe ako vo Win, ze ked niekedy v buducnosti budem chciet formatnut disk z najakeho dovodu, je mozne sformatovat len ten jeden povodny logicky oddiel bez toho aby sa to dotklo toho vytvoreneho /data ? (nieco ako ked sformatujem C a nahodim novy win ale obsah D ostane).

Asi 2 tyzdne som si nastavoval system a zatial to nechcem skusat kym sa uplne nezabeham v linuxe resp.aspon do svojej spokojnosti, tak ak niekto mate skusenost dik moc ;)
    • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 16:15
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      nuz, ak je to tak ako vravis, tak potom je mozne to sformatovat zvlast
      pozri ako vyzera vypis fdisk -l /dev/sda
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 16:55
        Avatar -- zrusene --   Používateľ
        spravil som screenshot a je to takto rozbite:

        http://h.imagehost.org/0030/system_monitor.png

        .. LogVol02 je to /data co som spominal ..


        ps: pomocou toho prikazu som nezistil ziadne info :/ .. a /sda mi nenaslo, len /sda1 .. ale ajtak dik za pomoc
        • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 17:05
          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
          vsetky 3 device, ktore vidis su vlastne ako samostatne particie vo Win, cize ako keby si mal C, D, E disky ...
          Na particii ktoru mas oznacenu ako / by si mal mat nahodeny system (cize Fedoru)

          Particia /data, ti asi sluzi ako odkladaci priestor na data, len nechapem naco mas particiu /boot ...

          Chyba mi tam este swap oddiel, vytvaral si ho ? (pri standardnej instalacii sa vytvara aj ten)

          Este nechapem preco mas ti tie particie tak divno, myslim to /dev/mapper/ ... , standardne tie disky byvaju oznacene ako sda1, sda2, sda3 ... atd ... alebo sdb1, sdb2, ...

          S tym formatovanim to funguje ako vo Win, cize ked napr. nenaformatujes particiu /data, tak ti to ostane nedotknute ...

          Slackware
          • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 17:39
            Avatar -- zrusene --   Používateľ
            dakujem ti za cenne informacie,

            doplnam,

            fdisk -l
            Disk /dev/sda: 200.0 GB, 200049647616 bytes
            255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders
            Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
            Disk identifier: 0xdde9fe37

            Device Boot Start End Blocks Id System
            /dev/sda1 * 1 25 200781 83 Linux
            /dev/sda2 26 24321 195157620 8e Linux LVM


            ale vygooglil som dalsi prikaz, mozno sa zide aj tebe niekedy v buducnosti:

            napises: blkid
            /dev/mapper/VolGroup00-LogVol02: UUID=".." TYPE="ext3"
            /dev/sda1: LABEL="/boot" UUID=".." TYPE="ext3" SEC_TYPE="ext2"
            /dev/sda2: UUID=".." TYPE="lvm2pv"
            /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00: UUID=".." TYPE="ext3"
            /dev/mapper/VolGroup00-LogVol01: TYPE="swap" UUID=".."
            /dev/VolGroup00/LogVol00: UUID=".." TYPE="ext3"
            /dev/VolGroup00/LogVol01: TYPE="swap" UUID=".."


            takze tuto vlastne vidno ze mam aj ten swap, len sa to vola trosku inak ..

            tym padom je to asi vsetko ok ;)
            • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 17:43
              Avatar -- zrusene --   Používateľ
              skoda ze sa neda editovat prispevok,

              teraz ako sa pozeram na tie infosky tak je to podla mna tak ze devices ako C,D vo win su sda1 a sda2.
              Pri instalacii som si namapoval do sda2 (LVM - logical volume manager) 2 oddiely. Cize budem formatovat bud sda1 alebo sda2.

              Ak sa mylim tak ma oprav ..
              • Re: Logicky oddiel 25.09.2009 | 17:48
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Ak by si naformatoval /dev/sda2, tak prides o celu volume group. V nej mas ale az tri logical volumes:
                datove /dev/mapper/VolGroup00-LogVol00 a /dev/mapper/VolGroup00-LogVol02 s ext3 a potom este swap /dev/mapper/VolGroup00-LogVol01. Mozes pritom formatovat lubovolnu z nich. Predpokladam, ze jedna z tych datovych je root a druha data. Pri buducej instalacii to automaticky vsetky logical volumes rozozna a urcite si budes moct vybrat, ktore chces formatovat a ktore ponechat. Akurat je trochu nestastne, ze si ich nechal nazvane defaultne. Najlepsie by ich bolo premenovat na nejake zmysluplnejsie nazvy, ale neviem, ci by ti to potom nerozbilo nejake cesty vo fstab alebo v initrd.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity