Programovanie - prosba o radu

Sekcia: Programovanie 04.10.2009 | 23:11
Miko   Návštevník
Som uzivatelom distribucie Fedora, asi 4 roky. Skusil som Linux a na to, co potrebujem mi staci a aj preto som pri nom zostal. Pretoze sa neviem sam zorientovat, vedeli by ste mi poradit nejaku knizku programovania, alebo radu kde a s cim zacat? Som skor narodeny, Linux mi je zabavou, hlavne internet a weby a rad sa ucim. Za kazdu radu, vsetkym dakujem.
    • Re: Programovanie - prosba o radu 05.10.2009 | 00:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Pokiaľ som tomu porozumel, chcel by si niečo jednoduché, kde sa dá naklikať dizajn a ktomu dopísať pár riadkov kódu, tak sa pozri na tútoriál čo som napísal ku Gambasu
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Programovanie - prosba o radu 06.10.2009 | 02:09
        Miko   Návštevník
        Uz som pozeral na stranke Gambas a aj tu knizku si kupim. Niecomu sa priucim, dakujem za radu
    • Re: Programovanie - prosba o radu 05.10.2009 | 10:38
      peto   Návštevník
      ak mate zaujem o seriozne programovanie jazyku C
      tak existuje kniha v cestine

      "Linux/ zaciname programovat "

      a ta je vynikajuca....

      ak mame zaujem len sa trochu hrat sprogramovanim, tak knihy velmi nie su, ale napr. uz zmieneny, Gambas ci Eclipse alebo netbeans NetBeans su natolko intuitivne, ze netreba k nim skoro nic a maju v sebe napovedu na urovni ucebnic, aj ked len v anglictine...

      • Re: Programovanie - prosba o radu 06.10.2009 | 20:44
        skywaker   Návštevník
        najlepsi je jazyk C, v skutocnosti C vobec nie je zlozite.... ale odporucam ti naucit sa skor PHP + Javascript koli tomu ze ak si zaciatocnik nic velke v C neurobis ale Php mozes vyuzit na tvorbu web stranok co bude pre teba uzitocnejsie
        • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 00:21
          tracky   Návštevník
          Java dnes uživý každého dobrého programátora aj s rodinou.. Perl, Python a Ruby to sú jazyky ktoré majú budúcnosť, nie C ani Pascal ktorý sa učí v mnohých postkomunistických vysokých školách.
          • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 00:37
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Zaujimave citanie, nie len pre teba: The Perils of JavaSchools
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 11:56
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Dík za link, presne tento web som minule hľadal. Žiaľ aj u nás už začali štandardne učiť Javu ...
          • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 00:51
            Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
            pascal je jazyk vytvoreny na vyucbu je to akademicky jazyk a ucia sa iba v nizsich rocnikoch,
            ucia sa vnom zaklady programovania takze je velmy uzitocny.
            • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 13:15
              tracky   Návštevník
              Princípy algoritmizácie sa dajú učiť aj pri popisovaný prípravy kávy. Ten čas, ktorý sa venuje tomu, že sa studenti učia Pascal - mrtvy jazyk by sa dal využiť omnoho lepšie pri výučbe jazyka ktorý je živý. To ako tvrdíte ze je to akademický jazyk je zial fakt, ale stal sa týmto jazykom len preto lebo učitelia/inzinier/doktorandi/profesori proste nevedia programovať v súčasných jazykoch, nejdú s dobou a takýmito žvástami len obhajujú svoju neschopnosť.
              • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 13:42
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                A vies mi uviest sposob, ako v podla teba sucasnych zivych jazykoch ucit priamy pristup do pamate, programovat systemove nastroje alebo rovno jednoduchy OS, rozne paralelne algoritmy a mnoho inych veci. Toto je len zopar prikladov toho, co sa bezne robi na vysokych skolach.

                Skutocnost je taka, ze clovek, ktory rozumie sposobu fungovania vnutornosti pocitaca a chape principy systemu a programov, nema problem zvladnut ktorykolvek programovaci jazyk za max. niekolko dni. Problem je, ako studenta naucit, ako to skutocne funguje. Java na to naozaj nie je vhodna, lebo skryva pred programatorom vela aspektov prace s hardverom.

                Naozaj si precitaj ten link, ktory som hodil vyssie.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Programovanie - prosba o radu 17.10.2009 | 16:32
              Avatar omdzor #!  Používateľ
              Suhlasim, ze Pascal je jedna z dobrych moznosti, ako pristupovat k vyucbe zakladov programovania. Ja som presiel tiez touto cestou a nie je mi to luto. Ale na druhej strane je to podla mna len o vhodne zvolenej metode a kvalite vyucboveho programu. Viem si predstavit vyucbu zakladov programovania aj v inych jazykoch, aj v c,c++,jave ci pythone. Len treba zvolit vhodnu metodu, ziaka zaujat, neznechutit a nevyvolat u neho zle navyky ci pocit vsemohucnosti... Na univerzitach v USA sa napriklad bezne ucia zakladne kurzy v pythone ci pearli... Zial, mam pocit, ze u nas by bolo potrebnych viac ludi s dobrym pedagogickym pristupom, ktory by dokazali vyjst zo zastaranych zabehanych kolaji a priniest trochu sviezeho vzduchu do vyucby programovania...
              #! /usr/bin/env python