ktoru distribuciu uprednostnit

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.10.2009 | 19:48
Slavo   Návštevník
ahojte mam taku otazku, na komp:

AMD Phenom II X3 720
NVIDIA GeForce 9500 GT
zakladna doska ASUS M2N68-AM SE2
(ak treba dalsie info napiste)

by som chcel dat linux, prakticky uvazujem medzi mandriva a ubuntu (ale nebudem sa branit ani inym distribuciam ale skor klikacie ako prikazove riadky atd, chcem komp na pracu nie aby komp bol pracou :)) tak by som chcel radu s cim budu potencialne mensie problemy ohladom podpory atd.?

ohladom mojich skusenosti, win zvladam, instaloval som uz aj ubuntu aj SuSe (neurobilo na mna dojem, bolo pomale aj ked na inom stroji)

apropo, rozbehal uz niekto Catia V5 pod linuxom? v praci sme ju mali na unixoch tak by to hadam slo len neviem ako
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 06.10.2009 | 20:02
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      na taky stroj pojde vsetko. inak preco neuvadzas ramku?

      dobrych distribucii je vela, a takmer kazda ma livecd. takze omrkni co sa Ti bude pacit a vyskusaj. Moze Ti helpnut napriklad nasa databaza znalosti: http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/193/index.html
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 06.10.2009 | 20:17
        Slavo   Návštevník
        RAM 4 G ale znacku sa nepitaj, je to kupena poskladana masina a nechcem zatial nalepku poskodit :)

        ohladom vykonu sa nebojim ze by neslo, databazu a fora som pochodil, nejake distribucie som uz vyskusal, ubuntu bolo celkom v pohode (skusal som ho tak 3 roky dozadu) a to je pre mna favorit kedze sa mi nan aj podarilo uz najst aj tu vo fore spojazdnenie niektorych veci co budem potrebovat (konkretne napr. toshiba modem od pomaranca), mandrivu sa chystam stiahnut tento tyzden, zaujima ma skor podpora, ovladace a take veci ktore su hned v instalacke, v skratke s ktorou distribuciou je menej problemov kym ju clovek spojazdni
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 06.10.2009 | 20:14
      dash   Návštevník
      Skús Mandrivu.
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 06.10.2009 | 22:48
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Zdravim,

      Ja som skusal Ubuntu, Kubuntu, OpenSuse, PCLinuxOS, Mandrivu, Fedoru. Vsetko najnovsie distra. Niezeby som nezvladom nejaky ten command line ale aj ja mam rad pekne GUI klikatka. Chcem povedat, ze momentalne frcim na Mandrive a mozem ju odporucit. Je to samozrejme moj subjektivny nazor.
      Viem, že nič neviem.
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 00:01
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      kazdy Ti tu moze odporucit akukolvek distribuciu, pretoze je ich vela a velka cast z nich je vhodna aj pre zaciatocnikov.

      ja Ti mozem odporucit napriklad nieco ubuntovite, ci uz ubuntu, alebo na nom zalozene greenie alebo mint. tu spominana mandriva je napriklad velmi popularna v cechach, a kedze cestine sa da velmi dobre rozumiet, tak je to tiez velmi dobra volba.
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 02:25
        Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
        si predstav, ze v mandrive je aj slovencina wow :-D

        inak samozrejme odporucam greenie, len greenie a nic ine :-D


        opensuse, debian, ubuntu, mandriva, fedora, freebsd, ...

        toto vserko musi na takej masine ficat ako z dela.
        http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
        • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 01:49
          Elven   Návštevník
          Ale aj tak radsej Greenie. To je lepsie.
          • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 02:03
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            vzdy lepsie ako vystupovat pod inym menom. preco radsej sam nieco nerobis? alebo si natolko zaslepeny alebo postihnuty, ze si povies, ze sam nikdy nic nedokazes a tak bude najlepsie, ked budes robit zle niekomu?
            • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 14:52
              Elven   Návštevník
              Sa mi sníva? Vystupujem na internete na rôznych PC fórach ako Elven a ty tu čo teraz máš na mysli? Je tu možnosť anonymného príspevku bez registrácie a to som využil. Ak máš registrované Elven, tak ho používaj, ak nie tak buď v kľude. Čo si Slotovec, že si všetko privlastnuješ? Vystupuješ ako Stanislav Hoferek, tak mňa nechaj vystupovať tak, ako sa mi ráči.

              Za pochopenie vopred vďaka. ( (.) )

              ps: Elven na základe Elvenking len pre tvoje pochopenie.
              • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 16:06
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                elvenking je dobra muzika, no tvoje vystupovanie nie je dobre. vravis, ze si na roznych forach ako elven. kde napriklad? dokaz svoje tvrdenie.

                a ak by si aj bol - tak preco pises veci, ktore chces aby si ludia mysleli ze som pisal ja? co si chces dokazat? alebo si male dieta ktore ma z nejakeho dovodu na smrt nenavidi? :)
                • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 24.10.2009 | 14:34
                  Elven   Návštevník
                  A co sa tyka mojho vystupovania, tak ja mam aspom dost charakteru ze neurazam, ale to je zase tvoje meno:

                  vzdy lepsie ako vystupovat pod inym menom. preco radsej sam nieco nerobis? alebo si natolko zaslepeny alebo postihnuty, ze si povies, ze sam nikdy nic nedokazes a tak bude najlepsie, ked budes robit zle niekomu?

                  Sa uvedom človeče, už chápem to tvoje meno ....
                  • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 24.10.2009 | 15:29
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ano, mas dost charakteru... staci pozriet tvoje starsie prispevky. uz len to tvoje oznacenie ked si sem prisiel. nazval si sa "elven. nie hoferek, hoferek je hoferek".

                    mozes kludne moje nepekne vyrazy zvyraznovat. pisal som uprimne to co som pisal a za takeho ta povazujem. ak chces povedat, ze mas dost charakteru - tak skus dokazat tvoje tvrdenia, ze to pouzivas na inych forach. hod daky priklad.

                    skoda sa Ti venovat, pretoze ty si len chces nahanat svoje ego. Chces ako anonym utocit na niekoho, aby si si dokazal nieco. Alebo aby si dako presviedcal svet, ze som ja zly. Posledny moj prispevok k teme "Tvoje klamstva a nezmysli".
                    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 24.10.2009 | 16:12
                      ---   Návštevník
                      Hoferek zacni sa uz konecne spravat na urovni dospeleho cloveka, nie na urovni materskej skoly. Tieto tvoje vylevy k nicomu nevedu, len sa potrebujes zviditelnovat, ale nie je s cim, tvoje slaboduche prispevky su zmesou urazok a nevyzretej uvahy. Ale to samozrejme sprevadza cele tvoje zviditelnovanie sa tu vo fore. Utekaj sa venovat niecomu co ma mozno zmysel. Zanedlho vyjde ubuntu tak sa venuj tomu a nemiesaj sa do diskusii, ktore s tebou nemaju nic spolocne. Pochopil?????
            • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 18:08
              prv1   Návštevník
              preco by musel nieco urobit ? preco myslis ze nic neurobil? mozno sa nepotrebuje chvalit co spravil.A co si vlastne ty dokazal ? Aa neviem naco tu riesis postihnutych ludi.. sa uvedom.
              • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 18:22
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                jedine co urobil je to, ze zacal pouzivat nick niekoho ineho a pisat hluposti - aby si ostatni mysleli, ze som to pisal ja. nic viac a nic menej. a na tom postihnuti urcite nieco bude, ak sa hanbi sam za seba a musi sa hrat na niekoho ineho. alebo si mozno mysli ze je hrdina.
                • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 19:09
                  ---   Návštevník
                  ty si ten posledny co ma co hodnotit ludi, uz si konecne uvedom kde si, a nestrapnuj sa v kazdej debate. Ak si myslis ze ti ukradol tvoje ego, tak si zaregistruj nicky ake chces a raz a navdy tu prestan vyfnukavat ako ti niekto ublizuje.
                  • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 23:02
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ake strapnovanie? keby tebe kladol do ust niekto slova ktore vobec nie su tvoje, tak je to tvoja vina? ty si ten zly?

                    nemozem hodnotit ludi, nie som ziadny psycholog ani nic tomu podobne. no stve ma ked stale niekto sa ma snazi zhadzovat. nejde mi o ziadne ego, len som poziadal toho podvodnika, nech s tym prestane a nech dokaze jeho tvrdenia. nech ukaze dake tie fora kde je poregistrovany pod tym menom. podla mna to ma len kvoli tomu, aby robil mne zle - na nic ine mu to nie je.

                    u teba je to ine, tvoju totoznost nepozna asi nikto. no moju asi kazdy.
                • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 22:08
                  prv1   Návštevník
                  nick niekoho ineho? ty mas na ten nick copyright? ved to nemas ani zaregistrovane na tomto portali tak co riesis? a postihnutych ludi by si si naozaj nemusel brat do ust... pozri sa do zrkadla
                  • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 23:04
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    mam to zaregistrovane na tomto portaly. ten clovek sem prisiel len kvoli tomu aby sa vysmieval so mna. a aj ked tam nemam ziadny copyright a ani ho nechcem mat, tak ma to stve. nech si kludne pise pod tym nickom ak ho ma aj inde, no nech nepise veci, ktore su typu "dajte si vsetci greenie". kedze som na vacsine stranok zaregistrovany ako elven, casto dostavam maily ze co som chcel tymto povedat a aby som sa nestrapnoval takymi vyrokmi - ktore som navyse nepovedal ja.
                    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 24.10.2009 | 14:31
                      Elven   Návštevník
                      Ja nechapem o co ti ide, ja ta nepoznam, ty nepoznas mna. Ak mas elven regnuty, tak ho pouzivaj. Ak nie, je mojou slobodnou volou a rozhodnutim tento nick pouzivat.

                      To ze Greenie je moja volba odporucit je to iste ako odporucate vy ostatny, je to moje presvedcenie.

                      To ze ty mas spravene meno po internete ako mas (cital som viac) tak je to tvoj pruser a nie moj. Ja nechcem na nic poukazovat ani podobne. Som nechutne prekvapeny ze ako sa tu spravate, respektive len TY. Elven pouzivat BUDEM vzdy a kdekolvek pretoze ako je hore pisane, nemas ziadne PRAVO tento nick pouzivat, len to, ake mam aj ja. Je rozdiel, keby pouzivam NICK menom Miroslav Bendik, alebo Stanislav Hoferek. Pouzivam ELVEN a daj mi radsej pokoj a venuj sa niecomu inemu.
                      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 24.10.2009 | 18:06
                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                        Ok, uz ste dost off-topic. Tieto veci sa daju riesit aj cez nejaky IM alebo cez emaily.
                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 09:30
        Slavo   Návštevník
        "a kedze cestine sa da velmi dobre rozumiet, tak je to tiez velmi dobra volba"

        vdaka taketo nieco potrebujem, viem ze na tom kompe pojde vsetko, viem ze distribucii je vela a viem ze na kazdej sa da vsetko rozbehat ked ma clovek cas a chut a dokaze si ju pripsosobit aj na svoj obraz, ale potrebujem nejake taketo rady co ma najlepsiu podporu v cechach alebo na slovensku (niezeby som sa s anglictinov nepoznal ale kamarati niesme :)) aby som vsetko vyriesil rychlo a jednoducho ...

        naschval som vybral aj systemy co maju odlisnu instalaciu ak som spravne pochopil, bin a rpm neviem ci je medzitym nejaky zasadnejsi rozdiel pre bezneho uzivatela ohladom programov i ked asi nie ale chcem sa uistit

        no mandriva, idem skusat tento buduci tyzden a potom sa rozhodnem

        a greenie nie, nejak som nenasiel 64 bit a mam uz ubuntu stiahnute :)
        • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 17:02
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          na 64bit hw nemusis mat 64bit system. cele to cisielko 64 je podla mna hlavne bublina.

          tie instalacie su inak RPM a DEB.
          • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 19:20
            Slavo   Návštevník
            neviem ci je to na linuxe inak ale u win to ciselko 32 znamena ze nevyuzijem 4G ram ale max 3 a aj to je dovod preco idem do linuxu, mam len 32 bit XP a cca 200 E nedam za operacny system

            inak vdaka za opravu toho bin na deb :)
            • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 19:32
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              mam 32 bit system. kedze mam vzdy pustenych viac ako 1 program, tak moze mat polovicu jeden program a polovicu druhy. a aj to tak mam. v linuxe ma 64 bit zmysel vtedy, ak sa robi jedna narocna cinnost. teda ak sa napriklad preraba video, a popri tom si clovek nebeha po webe a nepocuva hudbu
              • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 21:43
                Slavo   Návštevník
                pockaj to ako linux dokaze vyuzit 4G ram aj pri 32 bit OS? ak som ta spravne pochopil tak tak ze napr 2G priradi jednemu a 2G druhemu programu co pod nim bezi? lebo win mi ukazuje aj cez vlastnosti ze moze vyuzit iba 3G zo 4 (cez vlastnosti ukazuje ze RAM mam 3G pritom su namontovane 4) a to bez ohladu kolko programov spustis, doteraz som zil vtom ze to je nejaka hardwarova zalezitost s architekturov kedze na 32 bit masine si viac ako 3G ram nemohol vyuzit pri akomkolvek operacnom systeme a to riesi az 64 bit tak preto sa pitam ci si si isty ze 32bit linux vie vyuzit 4G ram na 64 bit masine?

                ale aj keby hej
                ide oto ze ja potrebujem tie 4g ram aktivne vyuzit prave pre jeden program
                • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 21:46
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ano, 2GB tam a 2GB tam. ak potrebujes na jeden program, tak urcite vol 64bit system
                  • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 21:57
                    Slavo   Návštevník
                    super, dalsi + pre linux ak je to pravda bo win ma takto pripravuje o 1G ram
                    vdaka za odpovede uz len dufat ze to tam rozbeham co potrebujem s tou catiou ale ked to pod unixom slapalo ...
                    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 21:59
                      ---   Návštevník
                      co ti v linuxe ukaze prikaz
                      free -m
                      mat by v total mem ukazovat cele 4GB
                      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 22:09
                        Slavo   Návštevník
                        poviem ked nainstalujem, zatial stahujem distra a budem sa stym po vikende hrat, momentalne som este pod win
                    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 23:49
                      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                      aj win existuje 64 bit..
                      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 00:13
                        Slavo   Návštevník
                        nechcem nejaku pajcnutu verziu do ktorej ani nevies co mas pribalene a 200E len za operacny system mi pride dost, nehovorim ze vsetok soft mam legalny ale kde sa tomu mozem vyhnut bud prijatelnou cenou alebo vhodnou alternativou tak to spravim
                        • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 00:21
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          bol by som rad, keby bolo takych viac. casto je to ludom absolutne jedno. bezproblemov si cmajznut pocrackvoany photoshop na nieco, co zvladne aj skicar...
                        • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 15:40
                          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                          ja som odpovedal len na cast "win ma pripravuje o 1 GB RAM". nepripravuje, pripravujes sa o neho sam pouzitim nespravnej edicie - rovnako, ako keby si pouzil 32bit linux, bsd, qnx, haiku, ...
                          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                          • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 16:55
                            Slavo   Návštevník
                            hej z tohoto pohladu a ak si reagoval len na tu jednu vetu mas pravdu, o 64 bit win viem ale legalne vlastnim len 32 bit XP (uviedol som vyssie) a nehodlam platit za nieco so mozem mat podstatne lacnejsie v porovnatelnej kvalite aj ked win 7 RC sa mi celkom pacil
                • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 22:26
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Vyuzit to vie, ale ako pisal Stano, jeden program bude vidiet len to, co sa da pomocou 32-bit adresovat. Teda ak naozaj potrebujes vsetky 4GB pre jeden program, tak jedine 64-bit. Inak, aj Windows vie v 32-bit rezime tu istu fintu. Pre XP Pro a 2003 som niekde na MSDN videl patch a od Visty vyssie by to malo ist automaticky (mozno nie automaticky, vistu som neskusal). Samozrejme, obmedzenie je v tomto pripade to iste ako v 32-bit systeme GNU/Linux.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 11:47
            banan   Návštevník
            oh stano klobuk dole pred tvojimi vedomostami
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 11:06
      Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
      Dobry den,
      ja som nainstaloval novy Sabayon a musim povedat, ze som konecne nasiel distribuciu ktora funguje bezproblemu na PC aj notebooku. Ziadny problem s grafikou, na PC mam grafiku s HDMI aj monitorom, nasiel rozlisenie a nainstaloval.
      Ziadny problem so zvukom, PC ma externu zvukofku. Na notebooku HP Compaq 610 vsetko slapalo uz na LiveCD.
      Skusal som viac distier ale tato konecne slape ako hodinky.
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 16:56
        Slavo   Návštevník
        Vdaka za radu, pobehal som trochu net a chvalia ho ohladom detekcie hardware atd. takze ak nebude spokojnost s mandriva pripadne ubuntu urcite vyskusam
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 00:59
        Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
        Sabayon je vyborne distro teraz som ho skusal a bezalo apsolutne vsetko uz v liveCD dokonca aj multimedia.
        Ale po instalacii zostal system podobne spomaleny ako v liveCD, jednoducho system neragoval tak svizne a bezproblemovo ako som bol zvyknuty z ubuntu a debianu, podobny problem som mal davnejsi s fedorou 10.
        potom aby blo jasne pracoval som na notebooku na ktorom by malo akokolvek narocne distro slapat ako hodinky.

        Ale jednoznacne odporucam vyskusat vyborne spracovane distro s ktore je uz na prvy pohlad sympaticke :D
    • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 07.10.2009 | 22:54
      Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
      podla mna je jedno kolko G ram mas... mne sa nepodarilo zaplnit 1G pri normalnej robote.... bezne pouzivam tak do 500M ....
      Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 00:11
        Slavo   Návštevník
        bezne ani mne nie, ale ked robis s velkymi zostavami (cca 1G pripadne nieco naviac) a potrebujes ich mat otvorene 2-3 (uznavam ze vynimocne) tak nastava problem
        • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 08.10.2009 | 14:26
          lelo   Návštevník
          V Mandrive zvoľ jadro s podporou PAE, tu ti zabezpečí použitie RAM nad 3 giga v 32 bit verzii.
      • Re: ktoru distribuciu uprednostnit 23.10.2009 | 01:02
        Avatar Juro Debian, win XP  Používateľ
        ako kde na normalno desktope je 500MB zabranej ram akurat ale pri notebookoch s win je to trochu ine, napriklad teraz na win XP na notebooku pri beznej praci otvorena vlastne iba opera a par drobnosti mam vyuzitie ram 1200MB. to je nevyhoda vyrobcom dodavanych podpornych programov :(
    • Využitie 4 GB a viac RAM-ky 24.10.2009 | 16:34
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Keď chceš využiť 4 GB a viac RAM-ky, použí PAE kernel.
      Napríklad FEDORA 11 ho má DEFAULT.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."