Mandriva a prikazy?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.10.2009 | 19:45
Ext4   Návštevník
Zdravim nainstaloval som si Linux Mandriva 2009 one ze ju skusim a chcem sa opytat predtym som mal Ubuntu 9.04 kde som bezne pri instalacii pouzival prikaz sudo apt-get install ... kdez to pri Mandrive mi to nejde tak sa chcem opytat aky prikaz je v Mandrive na instalovanie ?
    • Re: Mandriva a prikazy? 15.10.2009 | 20:13
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      prehlad roznych distribucii prinasa distrowatch. na tejto adrese je tiez prehlad instalovania cez prikazy:
      http://distrowatch.com/dwres.php?resource=package-management
    • Re: Mandriva a prikazy? 15.10.2009 | 20:16
      Avatar rolec Archlinux, Ubuntu  Používateľ
      apt-get je spravca balickov pre debian a debian based(aj to ubuntu)
      na mandrive(rpm balicky) sa pouziva na instalaciu prikaz urpmi
      bohuzial ju nepouzivam takze nejake detailne info neviem poskytnut
      viac info:http://wiki.mandriva.com/en/Drakrpm
      :(){ :|:& };:
    • Re: Mandriva a prikazy? 15.10.2009 | 22:44
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Zdravim,

      Takze v Mandriva sa instaluje pomocou urpmi namiesto apt-get. Je to nazov balickovacieho systemu. Balicky sa instaluju .rpm a nie .deb ako v *buntu systemoch. Dalej ti velmi silno odporucam tento link : http://wiki.mandrivalinux.cz/
      Ak sa chces prihlasit ako root v prikazovom riadku pouzi prikaz su a potom zadaj heslo.
      Daj vediet, ak ti mozem este nejako pomoct.
      Viem, že nič neviem.
      • Re: Mandriva a prikazy? 16.10.2009 | 00:06
        Ext4   Návštevník
        Joj no mam este dost otazok ohladne Mandirvi bo sa mi zapacila ale chcel by som na listu aby mi ukazovalo teplotu HW.
        Na ubuntu som to mal ale tu to akosi neviem spravit tam som to mal cez lm-sensor a temptaturi aplet .
        Ak by si mi mohol poradit v tomto :)
        • Re: Mandriva a prikazy? 16.10.2009 | 00:34
          milox   Návštevník
          sensors applet
          • Re: Mandriva a prikazy? 16.10.2009 | 16:56
            ext4   Návštevník
            No toto presne :)) :D a este ako to nainstalujem a aj lm-sensor neviem nainstalovat .
            • Re: Mandriva a prikazy? 16.10.2009 | 22:18
              Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
              Zdravim,

              Otvor si v menu "Install and remove software", v lavo hore si nastav vyhladavanie vo vsetkych balickoch. Obidve volby nastan na "All". A potom do policka Find zadaj lm_sensors. A nainstaluj, ak to este nemas.
              Viem, že nič neviem.
        • Re: Mandriva a prikazy? 16.10.2009 | 22:26
          Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
          Takze take nieco je System monitor - Temperature widget. Klikni na pracovnu plochu pravym tlacitkom mysi a zvol "Add widget". Ak tam tu volbu nemas musis najprv "Unlock widgets". Otvori sa ti okno, kde si mozes nainstalovat a pozapinat mnozstvo widgetov. To iste sa da pridat aj na listu ak kliknes pravym tlacidlom mysi na listu a tam Panel Options -> Add widget. Snad som to vysvelil spravne a dostatocne, ked nie ozvi sa.
          Viem, že nič neviem.