(Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky

Sekcia: Hardware a Drivery 30.12.2009 | 13:04
Avatar pitke ubuntu  Používateľ
Kedže nová utilita na kontrolu disku mi stále vyhadzuje poškodené sektory na disku, hľadal som nejaký nástroj na opravu a našiel som toto: odkaz na článok
http://myego.cz/item/ubuntu-linux-fyzicky-nici-notebookove-disky/category/linux-ubuntu/group/linux
neviem, čo si mám o tom myslieť....
čo vy nato?
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:10
      Avatar jajo Debian|Sabayon|win7  Používateľ
      mne síce odišiel na nb disk, ale tam mi začalo hučať ložisko... čo s obsahom článku nemá nič spoločné...
      pripadá mi to, ako keby som sa nemal pozerať viac ako raz denne do zrkadla, lebo sa opotrebí amalgámová vrstva :P
      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:17
        Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
        +1 :)
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:10
      Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
      pozri si dátum: Sunday, 04.11.07

      Myslíš, že za 2 roky to neopravili?
      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:16
        Avatar pitke ubuntu  Používateľ
        no neviem....
        preto sa pýtam....
        opravili to?
        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          nie som si isty ci to vobec bol problem

          takmer 5 rokov pouzivam ubuntu (uz od prvych verzii) dennodenne na staruckom 10GB disku a dodnes funguje bezproblemovo

          dennodenne mylsim naozaj dennodenne (je to nas domaci desktop) - vratane stahovania dat (tak 3 filmy vojdu a potom ich musim presunut na ext disk :-DD)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 14:20
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          bolo to velke halo daky ten cas dozadu - a moze to byt stale tak, zeby nejaka stara verzia ubuntu vyrazne skodila. novsie by mali byt bez problemov a cez aktualizacie tiez tie starsie by mohli byt fixnute.
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 13:25
      Avatar rolec Archlinux, Ubuntu  Používateľ
      no ono myego nie je prave 100% zdroj informacii
      co som o tom cital tak ta chyba sa tykala iba specifickych diskov a vyskytovala sa aj vo windowse
      v kazdom pripade je vela inych moznosti ako sa mozu vyskytnut na disku chybne sektory, keby ubuntu odpalovalo kazdy disk do pol roka myslim ze by z toho bol celkom velky rozruch
      :(){ :|:& };:
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 14:11
      Avatar Thomas Ubuntu 10.04  Používateľ
      je to opravene.. aspon myslim.. na mojom NB pocut parkovanie hlav, len ked ide z baterie... parkovanie hlav sluzi aj na znizenie spotreby energie...
      I HAVEN'T PROBLEM, I HAVE LINUX
      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 14:57
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        Kebyže mi tie hlavy parkovali tak by som to počul nie? Bolo by počuť cvaknutie. A nič take nepočujem takže všetko je OK!
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 14:59
          Avatar Thomas Ubuntu 10.04  Používateľ
          ano, myslim, ze by si to pocul..
          I HAVEN'T PROBLEM, I HAVE LINUX
          • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 15:00
            Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
            Mám 3 disky a keď vypínam PC tak počujem: cvak-cvak-cvak a potom sa vypne počítač. ten zvuk je parkovanie hláv na každom disku.
            http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 20:35
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      ono sa to tykalo myslim len toho pripadu aj na notebooku bolo nastavene cez nejaky mod agresivne setrene energie...
    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 21:01
      WlaSaTy   Návštevník
      Poskodene sektory na disku. No, myslime si o rom, ze pozeras filmy v autobuse alebo vo vlaku. Nepredpokladam ze si podlahol uchylke pocuvania hudby z notebooku v ruksaku cez BT sluchadla pocas brusenia inlajnov.

      Alebo si myslime ze mas dualboot a disky pripajas naraz v oboch OS ktore nevypinas ale hybernujes medzi prepinanim OS.

      To su dve najcastejsie chyby pri ktorych odchadza disk alebo data na nom ulozene. Keby si napisal ze ako znela ta chyba, tak by sa s tym dalo nieco urobit. Takto mozeme povedat len ze to mas pokazene ale nemyslime si ze je spravne to zhadzovat na OS.
      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 30.12.2009 | 22:40
        Avatar pitke ubuntu  Používateľ
        ja to nezhadzujem na OS, na ubuntu a celkovo linux nedopustím, len som xcel vedieť názor skusenejších.....
        a čo sa týka poškodených sektorov, nič také nerobím o čom píšeš a myslím si, že sa jedná o jeden z mnohých bugov o ktorých určite vieš, kedže si taký sčítaný.....
        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 31.12.2009 | 12:12
          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
          A dá sa nejako v Linuxe vlastne zistiť koľko blokov je chybných? Vo win sú na to nástroje ale v Linuxe neviem. Dá sa to nejako?
          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
          • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 31.12.2009 | 16:08
            TOWLP   Návštevník
            badblocks
            • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 01.01.2010 | 16:21
              WlaSaTy   Návštevník
              badblocks v nedestrukcnom mode nemusi odhalit problem prepisu, ale na zaciatok by som ho odporucil hlavne v kombinacii s fsck (oboje z LiveCD) a k tomu aj skontrolovat vystup z S.M.A.R.T :-)

              Zaujimalo by ma ci dokaze zdroj dodat dostatok energie aj diskom a ci nie su kablle zle zasunute. Tak isto by ma zaujimalo ako vobec system reportoval dane chyby. Ale to sa asi nedozvieme, ved naco by zadavatel vobec podporil svoje slova. Staco povedat ze je to chyba Ubuntu Linuxu a plamenna debata je na svete.

              PS.: za posledne roky som si vsimol len jednu chybu Linuxu pri praci s diskom, jednalo sa o implementaciu fragmentacie pomocou technologie deravych suborov, ale nejako som s tym neutrpel. Ostatne chyby boli obvykle nekompatibilitou firmware diskov a radica. Ale tuto nekompatibilitu Linux dokazal vela krat korelovat.
              • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 01.01.2010 | 21:17
                Avatar pitke ubuntu  Používateľ
                ok. chybová hláška znie:
                REALLOCATED SECTOR COUNT
                Count of remapped sectors.When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as "reallocated" and transfers data to a special reserved area(spare area)

                urobil som diagnostic test s utilitou vyrobcu, hdd v poriadku, potom som skusal cez live cd fsck, priznám nemám s tým skusenosti, nevedel som ktorý disk pripojiť, vraj to treba najprv unmountnuť,nepodarilo sa. no jednoducho chybová hláška sa objavuje ďalej, ....
                • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 01.01.2010 | 22:00
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ta sprava pochadza z S.M.A.R.T a ta je spravovana na urovni hardware.

                  Ak je ten disk v databaze zariadeni korektne podporojucich S.M.A.R.T, tak Ti ide do kytek bez ohladu na to ci nastroj od vyrobcu hlasi ze je to v poriadku. A Linux za to naozaj nemoze.

                  PS.: nevylucujem ze sa jedna o falosny poplach, v poslednej dobe sa mnozia vystraseny uzivatelia ktory si pokupovali HDD co maju zle implementovany S.M.A.R.T reporting a OS ich dokaze s touto istou hlaskou dobre vystrasit.
                • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 04:09
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Technológia S.M.A.R.T. zaznamenáva priamo v disku chybové operácie, sú tam dané limity čo je OK a čo už nie, programy čo vedia tento záznam prečítať, ako napríklad Palimpsest Disk Utility čo sa nachádza v Ubuntu v menu Systém -> Disk Utility, ťa upozornia že nejaký parameter vybočuje z normálu, môže to znamenať že disk časom oddíde, ale nemusí, je to len informácia že je nejaký parameter mimo rozsah, určite by som si na tvojom mieste disk vyzálohoval, nezaberie na to nič, jediné čo môže pomôcť je flashnúť do disku nový firmware, ale k tomu je väčšinou sa problém dostať, ešte doplním že na vonok sa disk správa OK.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 01.01.2010 | 23:03
                Slavo   Návštevník
                mhm, niekedy je lepsie pisat s kludom, zadavatel nehadzal chybu na linux a dalej ho chce pouzivat ako pisal v diskusii ako reakciu dokonca na tvoj prispevok, na zaciatku vysvetlil ako prisiel k tomu clanku a chcel vediet co je stym, keby sa stala podobna vec mne tiez by ma to zaujimalo co je pravdy na tom clanku ktory nalinkoval
                • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 01.01.2010 | 23:38
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ahoj Slavo,
                  precitaj si predmet otazky a pochopis ci zadavatel nehadzal chybu na Linux.

                  Otazkou je preco tak urobil. Ci len chcel pritiahnut zbytocne moc velku pozornost, alebo len bolo malo ludi na pokeci.
                  • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 01:12
                    Avatar pitke ubuntu  Používateľ
                    ale no tak.......
                    predmet otázky je predsa názov článku, na ktorý som nechal link....
                    prečo ma zhadzuješ? potrebuješ byť dôležitý?
                    ja som sa chcel len poradiť.......
                    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 02:33
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Predmet prispevku si vyberas sam. Teda, pokial Ti to nenariadi zmluva.

                      A mozes mi prosim Ta povdat v com som Ta zhadzoval? Alebo v com boli moje reakcie neprimerane? Pretoze tie tvoje boli nvcelku ok. Skoda ze podla inych kulturnych kriterii.
                  • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 16:26
                    Slavo   Návštevník
                    no predmet je bombasticky to mas pravdu, asi po vzoru novin kde nazov predava a po kliknuti na nazov zistis ze clanok je takmer o niecom inom a nazvu sa dotyka okrajovo :)

                    ale niekedy to pomaha, minimalne je ta diskusia zivsia a viac ludi klikne , skor sa dockas odpovede ked nezapadne
                    • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 17:55
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ano, skor sa dockas opovede.

                      Staci povedat jednoznacne klamstvo a hecovat slovami "U vas v komunite nedokazete ani takuto jednoduchu vec". Jediny problem je ze taketo chovanie je za hranicou slusnosti.

                      PS.: Preco mam dojem, ze vzdy ked narazim na prispevok rovnakej kategorie, tak clovek nepotrebuje ani poradit? Len ako keby pocital ze kolko ludi nachyta. Nieco ako sociologicky prieskum infividui hovoriacich argotom.
                      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 18:59
                        Avatar pitke ubuntu  Používateľ
                        existujú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa nedajú pochopiť, ale môj príspevok medzi ne nepatrí, skôr niektoré reakcie naň....
                        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 19:26
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Och Pitke,
                          Keby si sa takto slusne opytal uz od zaciatku, mohlo byt aj nebo zelene.
                      • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 21:33
                        Slavo   Návštevník
                        hej, take pripady sa stavaju, ja sa ich snazim na kazdej diskusii ignorovat, minule ma napr. pobavil ten co chcel spravit ulohu z programovania podobnym systemom, "aj tak to nedokazete!"

                        no tu okrem bombastickeho nazvu podobny scenar nevidim, ale je to len moj nazor, tiez som doteraz o tom nepocul a zaujalo ma to kedze ubuntu pouzivam a klikol som aj koli nazvu, mohol byt sice napr. "Vraj ubuntu nici disky, co vy nato" no az taky velky rozdiel by som vtom nevidel
                        • Re: (Ubuntu) Linux fyzicky ničí notebookové disky 02.01.2010 | 22:24
                          WlaSaTy   Návštevník
                          To vies, na tomto je zalozeny Viral Marketing.