Plocha bez ikon

Sekcia: Ostatné 10.01.2010 | 16:47
Avatar oooooo   Používateľ
Dobrý deň.
Používam MDV 2010 (ubgrade z 2009), aj po updatoch.
1/ Už od v2009 (a stále to trvá) sa mi často stáva, že po nabehnutí PC sa mi na ploche nezobrazia ikony, len holá tapeta. Poznám 2možnosti, ako ich vyvolať: Šipkou pobehať po celej ploche, alebo reštartovať PC. Je na to nejaké iné, správne riešenie?
2/ Niekedy obyčajné textové (.txt) dokumenty, napr.z emailovej pošty, ale aj iné, uložené v PC, nechcú sa otvoriť v ničom (kwrite, gedit, OOO, apod., doslova v ničom). Nepomôže ani vymazanie koncovky! Ale, povedzme po druhom reštarte, rozbehne sa to na čas...
3/ Tak isto, začal štrajkovať Shift+Del, ale stále; pomôže iba pravý klik a "odstrániť".
4/ V dolnej lište sa prestalo zobrazovať info o otvorených súboroch (ostatné v lište OK).
5/ Z ničoho-nič nereaguje WINE (ikonka len poskakuje, až asi po minúte skončí a - nič).
6/ Včera, pri bežnom vybavovaní normálnej emailovej pošty, mi firewall niekoľkokrát oznámil "skenovanie portov, t-com"; blacklist? whitelis? Dal som ho blacklistovať. Podotýkam, t-com je môj poskytovateľ internetu.
7/ Nainštaloval a zaregistroval som ZAV (zoner antivirus-free), viem, že na disku je, no nijako ho neviem vyvolať.
Čo to všetko má znamenať? Dá sa to nejak poopravovať, či musieť časom MDV preinštalovať (je pred zrútením?)? Podotýkam, som len zdvorilý užívateľ LINUXa, zbytočné harakiri mu nerobím (to sa radšej opýtam-mám síce českú MDV Linux, no nie všetko tam je..).
Ďakujem.
    • Plocha bez ikon 10.01.2010 | 16:50
      Avatar oooooo   Používateľ
      Českú MDV Linux=knihu
    • Re: Plocha bez ikon 10.01.2010 | 18:52
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ja by som skúsil vymazať (presunúť) nastavenia grafického prostredia (máš GNOME, KDE, ...?).
      Alebo vytvor nového užívateľa, či to bude robiť aj tam.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Plocha bez ikon 11.01.2010 | 00:38
        l_barbarossa   Návštevník
        zhruba tak ako pise mayo_s...

        1. a 3. pouzivas 3D efekty?
        2. ak pouzivas Gnome, klikni pravym tlacidlom na ikonu .txt suboru, z kontext. menu zvol vlastnosti, prejdi na kartu otvorit s a zvol si poradie programov, resp. pridaj programy, v ktorych chces subory otvarat
        4. opat zavisi, ake prostredie/aky panel pouzivas - zrejme si si vymazal z panelu applet "zoznam okien"
        5. spusti z terminalu wine meno aplikacie. este predtym sa mozes v terminali nastavit do adresara windows aplikacie
        k bodu 6 - taku hlasku mozes vidiet pokial mas povolene smb/nfs (zdielanie suborov) porty. blacklist je v takom pripade zrejme OK.
        7. ak si ZAV instaloval z rpm balika, chod do spravcu balickov, najdi si ten balik, oznac ho a v spodnej casti spravcu - kde sa zobrazuju info o balicku - rozklikni "zoznam suborov" alebo cosi podobne. spustitelne subory byvaju v adresari nieco/bin
        • Re: Plocha bez ikon 28.01.2010 | 15:05
          Avatar oooooo   Používateľ
          Pri prvotnej inštalácii som hneď nainštaloval KDE+GNOME, ale viac mi vyhovuje (a používam) KDE.
          3D efekty nepoužívam.
          • Re: Plocha bez ikon 28.01.2010 | 15:11
            Avatar oooooo   Používateľ
            Áno, ZAV som inštaloval z .rpm cez správcu bal.
          • Re: Plocha bez ikon 29.01.2010 | 10:40
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            KDE je určite fajn, ale momentálne je v velmi nestabilné, hocí sa označuje KDE4.X, ale prechodom na novú štruktúru je to vlastne KDE0.X alfa, pokial chceš ťažkotonážne prostredie tak daj GNOME a garantajum Ti že 99% spomínaných problémov zmizne, tie chyby v KDE neopravíš, keď to nevedia zatial dať dokopy ani borci od KDE, tých problémov sú plné fóra.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Plocha bez ikon 29.01.2010 | 10:40
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            KDE je určite fajn, ale momentálne je v velmi nestabilné, hocí sa označuje KDE4.X, ale prechodom na novú štruktúru je to vlastne KDE0.X alfa, pokial chceš ťažkotonážne prostredie tak daj GNOME a garantajum Ti že 99% spomínaných problémov zmizne, tie chyby v KDE neopravíš, keď to nevedia zatial dať dokopy ani borci od KDE, tých problémov sú plné fóra.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Plocha bez ikon 28.01.2010 | 18:10
      dash   Návštevník
      Skús sa prihlásiť ako používateľ xguest. Tie problémy ktoré sa v tom konte nebudú prejavovať potom vo svojom konte najlepšie vyriešiš zmazaním príslušných skrytých konfiguračných súborov vo svojom domovskom adresári.
    • Re: Plocha bez ikon 29.01.2010 | 11:12
      nezaregistrovany417   Návštevník
      Ja by som preinštaloval systém - sformátoval systémovú partíciu, nainštaloval najnovšie vydanie a NIKDY VIAC sa nepokúšal o upgrade
      • Re: bedňa+nezaregistrovany417 29.01.2010 | 12:46
        Avatar oooooo   Používateľ
        Vďaka;
        posadili ste ma na zadok - padla mi saňa...
        Tak som dobre tušil, že problém je asi niekde v upgradoch - od vtedy to začalo robiť nenápadne viac a viac. Najnovšie má problém so zdrojmi update - nevie sa pripojiť - do omrzenia chybové hlášky... Úfam sa, že jarná verzia to vyrieši (pôjde na "čistopis").
        Všetkým prajem pekný deň.
        • Re: bedňa+nezaregistrovany417 30.01.2010 | 00:42
          nezaregistrovany417   Návštevník
          možnože by to šlo aj nejako viac linuxovsky vyriešiť, ale ja som tiež pred pár dňami upgradoval a odišlo mi to :) už po niekoľký krát... upgrade operačného systému proste nie je triviálna operácia, ani na Linuxe, ani na Windowse, na Macu neviem, ale neskúšal by som
          • Re: bedňa+nezaregistrovany417 30.01.2010 | 01:17
            Avatar oooooo   Používateľ
            Ja som upgradoval vlastne 4-tý krát (od 2008.0 až do jesene na 2010.0), ale nikdy sa mi nenazbieralo toľko čudností (predtým to boli také nováčkovské "detské" chorôbky z mojej začiatočníckej neznalosti vecí a priatelia tu mi vždy pomohli). Ale teraz toto je super čudné - ba ani gnome mi neide poriadne - i tam sú zádrhele; tak som si myslel, či nie vírus, že dám celý stroj otestovať, ale originál Zoner Antivirus pre gnome (.rpm) ani neprdol. Tak som sa vrátil do KDE, tu orig. ZAVkde.rpm nafičal jedna báseň, ale zas ho neviem aktivovať-neviem vložiť aktivač.kľúč do "zavd.conf"-niako sa mi to nechce otvoriť. Asi je to taký bug (alebože ozaj vírus??), ako mi nedávno definitívne prestalo ísť priame mazanie Shift+Del (ide iba myšou-pravým)...
            Ale už kopa takých podobných problémkov, ktoré zbytočne strpčujú život..
            Snáď to do mája vydrží, kým príde ďalší MDVspring (:-)