Zdielanie Wifi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2010 | 15:37
Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
Zdravim, mam Notebook gateway ML3108v a pouzivam v nom Ubuntu 9.04 a Win 7.
Windows 7 tam mam len koli tomu ze v Ubuntu sa mi neda nastavit zdielanie WiFi na ostatne PC ( v mojom pripade MDA) .
Chcem sa spytat ci by mi niekto s tym nevedel pomoc ako vytvorit alebo preco mi nechce vytvorit zdielanu siet.
Internet mam pripojeny LAN kablom .
    • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:05
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja som na to pouzival jeden firewall no neviem si spomenut ako sa volal, ale myslim ze to bol firestarter,
      a kedzo ten to zvladal malo by sa to dat nastavit aj rucne v iptables (asi)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:08
      Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
      zda sa mi ze ubuntu nema defaultne v sebe zabudovane nastroje na zdielanie... (ale neviem to presne)...

      skus kuknut v instalacnom centre ci tam nieje daky program na to.
      Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
      • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:17
        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
        no skusam to cez ten Firestarter ale nejako mi to nefunguje ... resp neviem ako nato .
        • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          myslim ze pri prvom pusteni sa sputi wizard v ktorom sa to da naklikat, respektive urcite sa do nastavit niekde v nastaveniach (urcite to ma preferences a sekciu intrenet sharing - ak som uvidol meno spravneho programu)

          a myslim ze este budes musiet vytvorit lokalnu siet pomocou wifi (ad-hoc alebo tak nejak sa to bude volat) na ktoru sa bude internet premostovat
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 20:14
            tomas.pruzina   Návštevník
            presne, chod do nastaveni firestarteru a ten dokonca priamo umoznuje sharovanie a mozes si zvolit z kerej karty ako co kde ... atd xD
            ja som to spojazdnil inym sposobom pomocou googlu, ale skutocne si nepamatam uz ako :)

            Dake dva konfiguraky v tom boli
    • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:24
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ak správne chápem, tak chceš vytvoriť novú wifi sieť v linuxe a na ňu sa pripojiť cez MDA. To sa mi na mojej sieťovke nikdy nepodarilo. V network-managerovi je síce položka vytvoriť sieť ale nevytvorí ju.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:35
        Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
        For: mayo_s
        jj presne o toto sa nsazim ... :) ale veru velke povzbudenie si mi teda nedal ...
        To sa naozaj na ubuntu neda nastavit a spustit zdielanie siete ??


        For: Branislav Poldauf:
        Neviem ale akosi tam naozaj nevidim nic take ako Internet Sharing... :(
        • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 17:57
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Skús kliknúť na ikonu network-managera (tá, kde sa pripájaš na wifi pri hodinách). Úplne dole je Vytvoriť novú bezdrôtovú sieť ... .
          Skús nejakú vytvoriť. A potom sa na MDA pozri, či ju vytvorilo. Ak áno, tak sa ťa môj problém netýka. Potom už len cez firestarter nastavíš zdieľanie internetu.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 18:28
            Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
            Ja ked dam cez Network manager vytvorit siet a dam ze ad-hoc a tam kde sa nastavuju IP dam zdielanie pre ine pocitace.
            Tak sa k nej linux zacne pripajat a po chvile mi napise Nazov siete odpojene.
            A to je cele co to spravi :((
            A cez Firestarter tak tam fakt neviem kde by som mohol nastavit zdielanie .
            • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 18:46
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              naistaloval som si firestarer , v preferences je INTERNET CONNECTION na prvu volbu treba dat lan (odkial ide net) na druhu wifi (wlan0 alebo co ktora bude lokalne zdielat) zaskrtnut zdielat internet a zaskrtnut pouzit DHCP

              vytvorit lokalnu siet (mne to fungovalo normalne presne tak ako pises) pripojit na nu dalsie zariadenia a je to , pouzival som to kym som si nekupil router
              skus ju vytvorit klinutim pravou mysou na NM a volbou upravit spojenia - ale pochybujem ze tam bude rozdiel

              nemam ako odskusat, nemam nic ine co mam wifi pri sebe dostupne aby som potvrdil ze lokalna siet funguje
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 18:52
                Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                Firestarter mi vyhodi chybu :
                Failed to start the firewall
                The device wlan0 is not ready.
                Prosim overte nastavenie vaseho sietoveho zariadenia a ze mate aktivne pripojenie na internet .

                Tak fakt nechapem kde robim chybu .
                • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:02
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  momentalne sa mi nedaju nasimulovat tvoje podmienky ale malo by sa mi dat koncom tyzdna, ak ti nikto nepomoze tak to otestujem a dam vediet

                  lebo momentalne mam len 1 book pripojeny na router (cez wifi) a ziadny sietovy kabel
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:04
                    Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
                    Jasne pockam, ak sa niekto ozve tak to skusim este s nim .
                    A dakujem za pomoc ... :)
                    • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:06
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      rad by som pomohol viac, amozno najdes odpoved dovtedy sam
                      predpokladam ze niekto na ubuntuforum uz nieco podobne riesil, pohladaj a ujo google najde aj na inych strankach a forach
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:11
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                        TOTO by mohlo pomoct
                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:33
                          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                          Malo by. Skúšal som podľa toho návodu vytvoriť ad-hoc sieť. Zdá sa, že ju aj vytvorilo. iwlist scan mi ju vypísal. Ale moje PDA ju nevidí. Tak neviem.
                          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Zdielanie Wifi 11.01.2010 | 19:21
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Takto sa to správa aj u mňa. Takže ju zrejme nevytvorí. Ak nemáš wifi sieť vytvorenú, je jasné, že firestarter na ňu nemôže nazdieľať net z eth.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk