RH -> FC upgrade problem

Sekcia: Konfigurácia 11.01.2010 | 18:59
Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
ahojte. kedze moj predchodca nepoznal asi slovo aktualizacia linuxoveho servra, tak momentalne riesim problem ... aktualizujem z RedHat 7.2 (prosim, nesmejte sa tolko ...) az na fedoru core na co najvyssiu verziu.
siel som postupne od 7.2, cez 7.3, 8.0 a 9.0 ... momentalne po konzolovom logine sa mi system idenftifikuje ako FC 1 a mam problem s rozhasenymi zavislostami. uz som zufaly, kedze ja som debianista a google uz je prikratky, najde sa niekto ochotny na par minut ci uz na jabber alebo sem?

potrebujem sa pohnut dalej ... a stroj nemozem odstavit a ani zmenit disky a pod. momentalne je to ostry FW, SMTP server, Proxy a pod.
    • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 19:31
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      absolutne streleny napad.

      1. ked aktualizovat, tak skor na RHEL (alebo klony), fedora s polrocnym cyklom nie je na server najvhodnejsia.

      2. na aktualnu verziu aj tak zrejme bez problemov neprejdes, kedze medzi FC 4 a 5 a medzi 9 a 10 boli vykonane nejake zmeny (nepytaj sa ake, z hlavy to neviem) a bola silne odporucana reinstalacia.

      myslim, ze odstaveniu servera na par hodin sa nevyhnes, v noci zo soboty na nedelu by si to nemuselo vela ludi vsimnut.
      • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 19:46
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        ahoj peter. dakujem za info.
        1. chcem tam dat centOS alebo debian. potrebujem to preto aspon na styrku kvoli tomu, ze uz tam pojdu niektore veci, ktore pod RH 7.2 neboli v ramci sietovania mozne (vela veci sa skusalo, nezabralo a zistilo sa, ze je to chybou starych iptables a pod., proste sa to nabalilo)

        2. myslim, ze aj FC4 postaci aspon na tych par dni. viem, ze sa nevyhnem, caka sa na nove stroje, ktore budu sluzit ako nahrada, kde sa rozbeha vsetko potrebne a vlastne potom bude server dole len par minut.
        • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 19:56
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          tak "tych par dni" uz mohla dosluzit aj 7.2-ka, aj napriek tomu, ze potrebujes nove funkcie.

          bohuzial jednoduche riesenie bez "offline" asi nie je mozne.
          • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 20:09
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            z mojej hlavy to nie je ... ja som hovoril, ze pockajme ... ale nie ... ja to tu neřídim u nas vo firme ...
            • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 21:02
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              ak sa caka na nove stroje, tak to bude do tyzdna. to uz ste na starom serveri so starym systemom mohli vydrzat.
              • Re: RH -> FC upgrade problem 11.01.2010 | 21:08
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                tiez som hovoril ...
    • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 00:21
      WlaSaTy   Návštevník
      Redhat 7.3, to je kolko rocny system? Sedem? Smiat sa Ti nebudem, ale zaraza ma ze taketo nieco "robis na ostro". Tvoj sef je asi drsnak, a drsnaci chodia na ostro.

      Tvoj veduci chcel pripravit system tak, aby bol lahko preklopitelny na nove zelezo. Momentalne mozes byt rad ak Ti nabehne po reboote, to riziko je ozaj vysoke. Obvykle sa zmapuje co bezi na stroji ktory ides migrovat, z toho sa urci sposob migracie (napriklad preklopenie do virtualky na vykonnejsiom stroji v stavajucej konfiguracii, instalacia vsetkych sluzieb v podporovanej stabilnej verzii na fyzicky box aj s dumpom databaz a preklopenim doplnkovych dat (mail,...) alebo postupnym upgrade testovanym na zaloznom zeleze. Byt Tebou, tak si skontrolujem ci mam kompletnu zalohu daneho systemu z pred zabavkou s upgrade.

      Tak s Tebou zacvicil, ze pozdravujem. Vyslo mu to. Pokial tam nemas databazy, tak tie emaily su obvykle na FS ako plaintext, Proxy ma konfigurak a FW budes ajtak musiet prekopat z IPCHAINS na IPTABLES. Otazkou je co este tam bezi.

      PS predpokladam ze mas naozaj plnu zalohu pouzitelnu v pripade pohromy a ze mas zalozny stroj kde ju teraz obnovujes.
      • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 11:28
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        ahoj WlaSaTy :)

        bola tam RH 7.2 z roku 2001 ... :) aktualne som niekde medzi FC 1 az FC 3 ...
        inu moznost nez naostro nemam. cakame na nove dvojicky stroje. ale poziadavka padla "spravit teraz" bez ohladu na to, ze varujem, co sa moze stat. Tiez by som bol radsej cista instalacia CentOS na nove servre, ale ... bezi tam SMTP, apache, proxy, DNS, SQUID ... a samozrejme preklapka z IPCHAINS na IPTABLES ako hovoris je viac nez nutna.

        prave kvoli routingu robim ten upgrade, kedze doteraz tam boli 3 sietovky, z toho jedna zabezpecovala vnutorny rozsah 10.100.100.* , zvysne dve boli od providera Dial Telecom, kde boli nastavene vonkajsie IPcky. Teraz mame aj Chello Fiber Bussiness a system odmieta routing cez toto rozhranie zaroven s tym, ze odstavi zvysne dve vonkajsie spojenia ... :-/
        • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 16:32
          WlaSaTy   Návštevník
          To vis, IPCHAINS je 10 rokov pozadu.

          Inak drzim palec, a verim ze aspon zaloznu dvojicku urobis nanovo a prepnes na nu data aby si mohol neskor prekopat tu dalsiu dvojicku. Inak budes mat dost silne riziko ze to uz nenastartuje po reboote.
          • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 16:34
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            veru. sice velmi v uspesny koniec neverim, drzim palce :-)

            potom nech poreferuje :-)
          • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 16:40
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            ta dvojicka je vlastne nahrada, cize tam "offline" rozbeham komplet vsetko nanovo a doladim konfiguracie ako named, dhcp a pod. ... ako nahle to pojde, prehodim masiny.
            • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 19:50
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, tak sa to obvykle robi, len s vynimkou ze na primar to len prehodis ale s novym jadrom (zoberes s sekundaru) a potom to poprehadzujes medzi sebou tak aby to finalne malo len novy a podporovany software.

              Inak, dufam ze povodna poziadavka nebola aby si pripravil system na beh na novej masine, to by bolo hlavne nove jadro teda iba.
              • Re: RH -> FC upgrade problem 12.01.2010 | 19:55
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                nie. poziadavka bola dat to do stavu, aby siel ten routing, ked uz sa plati tych 35 - 40 eur mesacne.
                • Re: RH -> FC upgrade problem 13.01.2010 | 10:01
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Tak to znamena jadro a nastroje okolo iptables aj s ostatnymi sietovymi nastrojmi. Ale uz len tie sietove nastroje rozbiju naveznosti ak si ich neprelozis sam.

                  Otazkou je ako to vybalancujes, ale to je uz mimo tehjto otazky.
                  • Re: RH -> FC upgrade problem 13.01.2010 | 10:47
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    suhlas. oznacujem ako vyriesene a uz asi aj nepotrebne sa k tomu vyjadrovat.