Nechápem dôvod rýchlosti

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.01.2010 | 23:07
Avatar Benni Ubuntu9.10+Win - NTB AsusF5gl  Používateľ
Som na Pn-ke so zlomenou nohou, tak sa trošku hrajkám s NTB a tak som si (len tak z dlhej chvíľe) nahodil Ubuntu do Visty cez Wubi.
Prvý šok som zažil keď takmer nestihla prebehnúť pri inštalácií animácia predstavenia Ubuntu, druhý šok bol bleskový štart, cca o 10 sekúnd kratší ako pri priamej inštalácií na HDD a potom v GUI tie bleskové reakcie na všetko, inštalácia aktualizácií, FF(celkovo net), Terminál... Všetko ide akosi rýchlo... Nie že by mi to vadilo :-D ale zaujíma ma dôvod...
Jabber: martin.benko@jabber.com - icq: 422703828
    • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 13.01.2010 | 23:19
      Martin   Návštevník
      Teda netvrdím, že by som mohol mať pravdu, nie som odborník, ale vychádza mi to logicky asi tak, že ak na tej mašine ide Vista, tak musí mať dostatočne veľkú RAM-ku a výkonný procesor. Kde sú tie časy, kedy stačila RAM 640 kB...
      • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 13.01.2010 | 23:25
        Avatar Benni Ubuntu9.10+Win - NTB AsusF5gl  Používateľ
        No Asus F5gl - 1,86 GHz Intel procák, 2GB RAM, 250 GB HDD, Grafika Nvidia. Ale prečo ide ubuntu napevno na HDD pomalšie ako cez WUBI???
        Jabber: martin.benko@jabber.com - icq: 422703828
        • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 14.01.2010 | 18:25
          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
          zaujimave.... mohol by sa niekto co sa do toho rozumie k tomuto vyjadrit ... aj mna by to zaujimalo preco je to tak.
          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
          • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 14.01.2010 | 20:08
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            doteraz 100 percent pripadov co som videl isli po instalacii cez wubi pomalsie respektive bez povsimnutelneho rozdielu
            toto je mi zahada, lebo podla sposobu instalacie je to preurcene ze to pojde trosku pomalsie ale vzdy lepsie ako z live cd
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 14.01.2010 | 20:45
      WlaSaTy   Návštevník
      Hm, vzhladom na to ze start OS je obvykle z disku aj ked sa jedna o start zo suboru cez wubi, tak by som sa zameral na ovladac radica diskov a nastavenie prenosoveho komunikacneho protokolu. Je mozne ze ovladac v Wirdose nastavi "optimalnejse" tvoj HDD a to nastavenie je aktivne aj pri Wubi ale uz nie je aktivne pri studenom starte.
    • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 05:44
      Avatar unknown Arch  Používateľ
      no jam nam v ubuntu win xp cez sunvbox a tam to ide tiez extremne richlo nacita my ho tiez cca 10s, asi je to normalne ze OS pod OS ide richlo
      • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 05:46
        Avatar unknown Arch  Používateľ
        mozno je to tim ze tem OS nepotrebuje vyhladavat zariadenia ani nic ine a rovno mu ich doda OS co je nad nim
        • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 12:22
          WlaSaTy   Návštevník
          To s tym vyhladavanim zariadenim platilo v casoch jadra 2.0 a skoncilo v casoch jadra 2.2. Pouzivalo sa to ked este neboli ovladace na niektore typy zariadeni. Takto riesil napriklad kamarat streaming internetoveho radia, radiova karta aj s zvukovkou sa prestavila do modu SB, naladila sa frekvencia a po nacitani vyhadzaneho Linuxu sa samotny Linux postaral o streaming skonvertovaneho datoveho toku zo zvukovky na internet.

          Teraz to ma akurat tak dozvuky pri nastaveni niektorych registroch hardware. Teda ak vyrobca nedodal specifikaciu a ovladace vznikli sniffovanim komunikacie hardware. Vtedy sa nejaky ten jeden packet strati a jeho rozbor nemusi byt pouzity na tvorbu ovladaca.

          A k tomu OS v OS, tak vtedy mas cache diskoveho priestoru pre virtualizovaneho hosta na hypervizore, respektive v jeho RAM. A tak nie je OS v OS brzdeny diskovymi operaciami.
          • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 14:53
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            paci sa mi ze ze vies vysvetlit vsetko co som ja stihol pozorovat

            myslim tym ze start virtsystemu (vo virtualboxe napriklad) je rychlejsi ako z realneho HDD ale pustenie nestandartnej aplikacie alebo instalacia necoho noveho je vyrazne pomalsia

            a ty si mi teraz potvrdil ze to je tak ako som si myslel
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 18:08
              WlaSaTy   Návštevník
              Naucis sa aj ty :)

              Inak, tak vyrazne pomalsie to nie je, len I/O operacie pri zapise maju vyssiu reziu. Vyzera to ako keby system sekal. Tie lacne/zadarmove hypervizory totizto plytvaju s zbytocnym synchronizovanim diskov pri zapise kedze nosny OS ma na to vlastne technologie. Takze to vyzera ako keby sa system rozkaslal.

              Nieco podobne sa da pozorovat ak ma clovek RAM radovo v GB a vypadne mu DMA na disku, len je to horsie. Pokial su data v cache, tak to ide svizne ako malina. Ale pokial sa citaju z disku alebo sa nan zapisuju, tak to seka jak so starym tuberakom co si dava rannu cigaretu. Toto DMA sa naozaj da prirovnat k zbytocnemu volaniu sync.
    • Re: Nechápem dôvod rýchlosti 15.01.2010 | 12:32
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."