antivirak pre server a desktop

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.01.2010 | 12:36
Avatar miamia   Používateľ
Ahojte,

ake mate skusenosti s antivirakmi pre linux? Viem, ze obecne je malo virov na linux, ale aj tak, predsa je to len operacny system... Chcel by som preto poznat vas nazor na to, aky je dobry antivir pre server a pre desktop linux?
Videl som napriklad, ze pre desktop ma Nod nejaku betaverziu...

diky
    • Re: antivirak pre server a desktop 15.01.2010 | 12:39
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      na desktop je to zbytocne. na mail server mozno skor ano, uz len preto aby sa haved nesirila dalej a nerobila problem koncovym uzivatelom. pre free riesenie skus pozriet clamav.
    • Re: antivirak pre server a desktop 15.01.2010 | 13:15
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      "malo virov pre linux" - dokopy ziaden..

      "predsa je to len operacny system" - ak sa pocitac infikuje skodlivym kodom - je to iba chyba uzivatela , nakolko musel spustit a administratorskymi pravami skript, ktory mu prisiel mailom... v tomto pripade je teda vir samotny uzivatel, nie skodlivy kod.. ( nepocitame hacknutie pocitaca a pod., ale iba pouzivanie "skodlivych kodov" )

      na desktop teda nie je podla mna antivir potrebny.
      na server by som vsak antivir dal, aby filtroval maily ktore obsahuju skodlive spustacky pre windows, popr. ich eliminoval na ftp serveri a pod..

      O com viem tak antiviry pre linux robi: panda, avg, avast, clamav
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 22:13
        peter   Návštevník
        > "malo virov pre linux" - dokopy ziaden..

        http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_malware#Viruses

        > ..., nakolko musel spustit a administratorskymi pravami skript

        preco zrovna skript? preco nie binarku? preco nie napr. PDF (ano, acrobat reader mal tiez nejake problemy) o exploitoch si uz pocul? nie tak davno mal kernel problem ked mohol bezny user ziskat root.
        • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 22:27
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Teraz nechápem, o čom to hovoríš. Skús to bližšie vysvetliť.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 23:05
            Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
            Hovoril zhruba to, ze neplatia nasledovne tvrdenia: "Ak vírus nespustíš s administrátoskými právami, tak ich nedostane.", "Vírusy pre linux neexistujú."

            A este to, ze nemusi ist o cudzi skript, ale aj o binarku, pripadne si otvoris "infikovane" PDFko a podobne. Ciest je veľa:-)
            Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
            • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 00:47
              WlaSaTy   Návštevník
              No a ktory virus funguje na Linuxe? Pametam si ked este museli opravovat jadro aby aspon trochu fungoval jeden z tych "virusov".

              PS.: Ahoj, ja som Slovensky virus. Prosim ta zmaz si nejaky subor na disku a posli ma dalej.
              • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 11:32
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                :-)
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 11:50
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                myslim ze tento sposob moze byt velmi ucinny, videl som "crack" pre jeden (nepamatam ktory) windows program v ktorom autor pisal ze sa treba prepnut do zachranneho rezimu a POZOR zmazať nejake subory (systemove), kamarat to spravil a windows (vtedy este XP) uz nepustil (nakopirovanie rovnakych z inej instalacie winu nepomohlo)

                nikdy nepodcenuj naivnost (az blbost) ludi
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 12:04
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Aha, takže máte na mysli "linuxový malware", škodlivý kód napísaný pre linux. Avšak to nie je typický "vírus" ale "malware". Teda trochu odbočím, je to podobná situácia, ktorá tu už bola veľakrát spominaná a síce vírusy pre Mac OS a prípadna nutnosť antiviráku pod MAC-om (OS). Mac je UNIX - so všetkou silou užívateľských práv, čo k tomu patrí - s úžasnou grafickou nadstavbou.

              Linux ako brat UNIXu je na tom obdobne s existenciou linuxového malware, ktorý skutočne preň existuje využívajúc bug v kóde. Avšak keď sa chyba objaví, je zverejňovaná na Internete a okamžite sa zjedná náprava/oprava kódu tak, aby neumožňoval takémuto malware možnosť realizácie.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 13:09
                Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                Ak zoberies typicky virus (v zmysle definicie pocitacoveho virusu), tak ten nie je problem spravit. Budes mat trosku problem ziskat administratorske prava, ale v principe to nie je nemozne (pomerne dlho boli v jadre bezpecnostne chyby (napr. vmsplice...). Je pravda ze sa opravili hned po zverejneni, ale predtym tam boli, dali sa zneuzit. Nejake tam asi este su a daju sa zneuzit. Vie o nich niekto?

                Odteraz budem pvazovat za virus lubovolny skodlivy kod. Co taky "virus" potrebuje spravit?
                1.) potrebuje sa spustit aspon pod nejakym uzivatelom. Toto sa da dosiahnut mnohymi sposobmi. Napriklad zle PDFko, alebo chyba v akejkolvek inej pouzivanej aplikacii (napr. firefox). Vsimnite si, ze na toto uzivatel nemusel spustit ziadny cudzi skript! Odteraz vie "virus" robit skodu a sirit sa dalej (ci uz v ramci uzivatelovho konta, alebo na ine stroje).

                2.) Ak ziska roota, o to lepsie. Zistat roota je o nieco tazsie, v principe na to potrebujes vyuzit bug v nejakej aplikacii co bezi pod rootom, alebo bug v kerneli. Pripadne, ak "virus" bezi pod administratorskym uctom* a podmienky su priaznive (co plati pre priemernu instalaciu priemerneho linuxu), tak "virus" moze ziskat roota.

                Ano, "virusov" pre linux je malo (momentalne mozno aj ziaden) ale nie je to preto, ze linux je brutalne bezpecnejsi ako windows. Je to preto, lebo udrziavanie
                virusu pri zivote (hladanie dier, updatovanie nech funguje s najnovsimi exploitami...) je asi o nieco nakladnejsie ako udrziavanie windowsoveho virusu a linux** nema taku uzivatelsku zakladnu, aby sa to oplatilo.

                Este jedno zamyslenie: antivirusovy software -- oni vlasne nahradzaju zaplaty windowsu. Snazia sa co najcastejsie vydavat aktualizacie a teda s aktualizaciami je to tam podobne ako v linuxe. Akurat problem je, ze nie kazdy ma antivirus.

                Zaujimava by bola tiez otazka, ako by to vyzeralo, kebyze zacne niekto pisat "virusy" pre linux. Asi by bezpecnostna uroven beznych distribucii bola na lepsej urovni ako teraz.

                V skratke: linux je dobre chraneny proti "virusom" ale nie je imunny (toto som videl na wikipedii a suhlasim s tym:-) )

                *) Administratorsky ucet != root. Administratorsky ucet je ucet, ktory sa pouziva na spravu kompu, co znamena, ucet, z ktoreho nejakym sposobom ziskam roota. Ak si to tak uvedomime, tak skoro vsetci bezne surfujeme pod administratorskym kontom (alebo neodaj ak si potrebujete nainstalovat nejaky balik, tak sa prihlasite ako root do konzoly a nepouzijete su a podobne?:-) )

                **) Myslim desktopove instalacie, nie nejake instalacie na routroch a podobnych zariadeniach
                Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
              • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 17:24
                peter   Návštevník
                A keby som bol zly tak napisem, ze na Unixe boli virusy skor ako nejaky Win vobec existoval.

                http://en.wikipedia.org/wiki/Creeper_virus
                • Re: Wiki fakty 18.01.2010 | 14:38
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Teraz som sa až dostal k odpovedi ohľadom tvojho nesprávneho názoru, že na UNIX-e boli "vírusy" skôr ako na MS Windows.

                  peter.

                  Keď používaš wiki, čo je samo-osebe výborná vec tá wiki, treba do dôsledkov preštudovať aj odkazy na ďalšie súvislosti, čo spôsobilo, že si si nepozrel, že operačný proprietárny experimentálny systém TENEX určený pre DEC, ktorý sa cituje v súvislosti s vírusom Creeper v žiadnom prípade NIE JE UNIX-om.

                  Nesúhlasím s tebou tiež v tom, že sa prvé naozajstné časti malware-kódu pre *nix, to znamená prvé naozajstné "vírusy" pre *nix, -ak sa dá tak nazvať samo-reprodukujúci sa malware kód- sa objavili tak skoro (roku 1971), lebo dôveryhodné zdroje hovoria až o rokoch 1996-1997 !

                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: antivirak pre server a desktop 15.01.2010 | 15:20
      Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
      Mám Avast na desktope, ale ešte mi v linuxe nenašiel žiaden virus. Vo windowse som s ním spokojný, tak si myslím, že linuxová verzia je tiež dobrá, aj keď nie tak prepracovaná (ale to je asi v linuxe úplne zbytočné).
      • Re: antivirak pre server a desktop 15.01.2010 | 23:21
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        No ku tomu KlamAV. Windows mam asi zapratany virusmi tak som ho cez Linux pomocou toho programu oskenoval a dopladlo to zaujmavo. Naslo mi 58 problemov/virusov a po ich odstraneni ide windows stale rovnako ledva, nejde tam Opera, ani Mozilla a ani Avast.... Takze akoze naozaj nechapem co dorabal KlamAV ked sa toto stalo.
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 01:51
          Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
          ty si myslis ze po odstraneni virusov ti bude system este k tomu windows slapat ako predtym? tu na nete som nasiel jednu definiciu, par viet ale na vysvetlenie to staci: virus - program (... sekvencia kódu), ktorý sa bez vedomia používateľa počítača pripája, prepisuje alebo inak modifikuje iné programy, dokumenty, resp. systémové oblasti pevného disku a diskiet s cieľom vlastnej reprodukcie. Okrem samotnej reprodukcie môže pritom kód vírusu vykonávať rôzne grafické, zvukové a textové efekty, ale aj deštrukčnú činnosť, ako napr.: mazanie, kódovanie či inú modifikáciu súborov i sektorov pevného disku.
          www.satforum.sk
          • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 12:09
            jano   Návštevník
            Neviem, ale kde je napísané, že "pomalosť", rsp. nefunkčnosť aplikácií spôsobuje vírus, prípadný iný škodca / keď odpočítam neuvážené a nezmyselné inštalácie, čo je najčastejším dôvodom nefunkčnosti OS a toto sa týka aj linuxu.
            • Re: antivirak pre server a desktop 16.01.2010 | 12:17
              Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
              nemusi len virus ale "aj" virus... nemzmyselne instalacie sa daju odinstalovat a registre vycistit a barz co ine, len neexistuje soft co ti opravi zmodifikovany kod virusom v inych aplikaciach
              www.satforum.sk
    • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 01:01
      Avatar miamia   Používateľ
      chlapi kua, ja som vedel, že to dopadne o rozoberaní toho, aké vírusy bežia na linuxe :-D
      a presne tomuto som sa chcel vyhnúť... išlo mi len o to, vedieť, aký av tam nahodiť (server, desktop) a basta.
      • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 01:06
        WlaSaTy   Návštevník
        Chlape,
        kup si hociaky ktory ma aj podporu. Ak nieco "zname" prelezie, tak im to daj ako reklamaciu. Potrebujes k tomu vobec nejaku diskusiu ak to mas na podnikatelske ucely?
        • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 01:25
          Avatar miamia   Používateľ
          ja sa moc vo svete linuxovych virov neorientujem (vo win hej, ale linux je pre mna v tomto spanielska dedina). s kamosmi mame par pc a jeden server, tak trochu experimentujeme. preto som si povedal, ze sa radsej spytam fachmanov :)

          takze diky vsetkym za odpovede
          • Re: antivirak pre server a desktop 17.01.2010 | 01:40
            WlaSaTy   Návštevník
            Pokial je to komunitny server, tak tam daj kludne hociaky antivirus. Ani jeden produkt neochrani pred viirusmi na 100%. Ak chces pouzit demoverziu nejakeho komercneho,tak si precitaj licencne podmienky. To opakovane preinstalovanie je proti nim.
    • Re: antivirak pre server a desktop 05.02.2010 | 14:32
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Pre informáciu aj terajšie čerstvé hodnotenie s víťazom: BitDefender. http://www.tuxradar.com/content/get-best-virus-scanner-linux
      Aj tak je podľa mna na to najvhodnejší ClamAV + nainštalované Dazuko, keď už máte používať niečo na scan. Pozor, ClamAV zatiaľ nevie scanovať ISO obrazy !
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."