Ovladanie kubuntu bez mysi

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.01.2010 | 14:09
raptor   Návštevník
Zdravim vsetkych, mam mozno lamersku otazku (s linuxom este len zacinam) Da sa ovladat linux (kubuntu 9.10) bez mysi? Mam na mysli nejake klavesove skratky - otvorit internetovy prehliadac, usbcko, nejaky dokument a podobne. Za rady vopred dakujem
    • Re: Ovladanie kubuntu bez mysi 17.01.2010 | 15:27
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      Ak si nastavis klavesove skratky(nejake tam uz urcite su, ale nepouzivam KDE, takze neviem presne), tak sa to da ja bez mysi...
      #! /usr/bin/env python
      • Re: Ovladanie kubuntu bez mysi 17.01.2010 | 15:56
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        tiez neviem kde sa to da v kde ale v gnome to urcite ide, ale komp bez mysi sa najlepsie ovlada terminalom, napriklad v tty1 mys ani pouzit nemozes
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Ovladanie kubuntu bez mysi 17.01.2010 | 15:55
      Martin   Návštevník
      Dá sa to, hoci nie celkom dokonale, niekde skrátka musíš kliknúť, napríklad ak chceš aktivovať niektoré okno alebo riadok, aby si s ním vôbec mohol pracovať alebo doňho písať.

      Dá sa to aj v Krusaderi (to je niečo ako Norton Commander alebo Total Commander), aj tam si v hornom menu nájdi Nastavenia > Nastaviť klávesy. Túto možosť nastavenia máš prakticky v každej aplikácii.

      Aplikácie spustíš cez príkazový riadok, ktorý vyvoláš stlačením kláves ľavý Alt + F2 a potom Enter. V Konquerore si pozri Nastavenia > Nastaviť klávesy, tam máš skratky.

      Vyskúšaj si klávesovú skratku ľavý Alt + F12 a šípky na klávesnici a sleduj, čo to urobí s kurzorom myši. Ukončíš to stlačením Entra.
      • Re: Ovladanie kubuntu bez mysi 17.01.2010 | 16:15
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        On myslel napr. to, ze pre PrintScr tlacitko si definuje, ze pri zmacknuti to vykona napr.
        scrot -e 'mv $f ~/screenshots/ 2>/dev/null' ( urobi to proste screenshot a ulozi ho do zlozky ~/screenshots/ )

        V mojom prostredi to ide jednoducho :)

        awful.key({}, "Print", function () awful.util.spawn("scrot -e 'mv $f ~/screenshots/ 2>/dev/null'")

        A pritom to prostredie ma len par kb :) ( http://i49.tinypic.com/2e19e1d.jpg )

        Pouziva to gtk+ temy - takze je to velmi pekne nastavitelne, je to uplne minimalisticke ( arch + prostredie awesome3 + web server mi zeru po starte cca 130 MB RAM ), velmi rychle a strasne dobre nastavitelne. Mega prostredie ala KDE / GNOME si ma uz nikdy neziskaju, tomu verim..
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Ovladanie kubuntu bez mysi 17.01.2010 | 16:17
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          A tak ako prntscr ma aj dalsie tlacitka ( specialne ) s napr. ikonkou Www , Office , Calc, a pod.. a tie by rad vyuzival.. Neviem ci to bude v momentalnej verzii KDE nastavitelne. KDE4 ( prostredie ktore pouziva kubuntu ) je este stale vo velkom vyvoji..
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people