UPS a viewpower

Sekcia: Hardware a Drivery 29.01.2010 | 15:08
Flexon   Návštevník
Zdravim. Kupil som si UPS od FSP. Na ubuntu 8.10 som pouzival program na sledovanie parametrov el. siete viewpower vo verzii 2.01 a islo vsetko OK. Teraz ta ista verzia na ubu 9.10 nefunguje. Viete poradit preco? Dakujem
    • Re: UPS a viewpower 29.01.2010 | 15:14
      Flexon   Návštevník
      Uz to funguje :D SUDO :D Vyriesene
      • Re: UPS a viewpower 29.01.2010 | 23:29
        Avatar denwerko Ubuntu,Gentoo,Debian  Používateľ
        Dobre vedieť že to ide :) rozmýšlam nad kúpou. Dakujem
      • Re: UPS a viewpower 06.03.2011 | 19:29
        marinex   Návštevník
        Ahoj koupil jsem si EP 850 Line interactive UPS od FSP Group provedu instalaci ./installViewPowerToLinux.bin (verze V2.07 SP1 na http://www.power-software-download.com/viewpower.html) istalace probehne v poradku, ale kdyz se spusti v prohlizeci tak to zadnou UPS nenaslo, muzete mi poradit? Rakali jste ze jste pouzili sudo? Mam tomu rozumet ze jste to instalovali pod rootem.

        Diky za odpoved
        • Re: UPS a viewpower 06.03.2011 | 21:03
          WlaSaTy   Návštevník
          Zaujímalo by ma čo si môźeme predstavovať pod pojmom "ale kdyz se spusti v prohlizeci tak to zadnou UPS nenaslo".
          • Re: UPS a viewpower 07.03.2011 | 12:29
            marinex   Návštevník
            Po instalaci toho xxx.bin (ViewPower) souboru se spusti ViewPower Monitor System (ikonka v liste) a soucasne se zavola firefox ve kterem se pak spusti aplikace pro sledovani a upravu ruznych nastaveni jako posilani emailu, nastaveni shutdown, atd..., rovnez lze tu webovoue aplikaci zavolat pres symlink, ktery mam v Home. Kamen urazu je ze, v te webove aplikaci je stav v levem hornim rohu "Monitored UPS: none" UPS ma zapojeny usb kabel pro komunikaci s PC a UPS je taky zapojena. pouzivam Ubuntu 10.10.
            Diky za pomoc
          • Re: UPS a viewpower 07.03.2011 | 13:08
            marinex   Návštevník
            Mala oprava: ten stav je v pravem hornim rohu "Monitored UPS: none" :-)
            • Re: UPS a viewpower 07.03.2011 | 19:58
              WlaSaTy   Návštevník
              Tak tu sa vynára niekoľko otázok.
              1) Ak máš priamo v distribúcii podporu sledovania UPS, aký bol dôvod inštalácie iného SW?
              2) S akým výsledkom to bolo nainštalované?
              3) má užívateľ právo na čítanie z USB kábla ktorým je pripojená UPS?

              • Re: UPS a viewpower 07.03.2011 | 22:58
                marinex   Návštevník
                ad 1) netusim zda je v ubuntu 10.10 nejaky SW na sledovani UPS, duvod instalace je ze vyrobce UPS - FSP GROUP INC. (Fortron) - dodava ViewPower Management Software (http://www.power-software-download.com/viewpower.html) k UPS, kterou jsem koupil.
                ad 2) instalace probehla bez problemu, zadne chybove hlaseni se na terminalu neobjevilo - instaloval jsem ho pod beznym uzivatelem, tim myslim neprovedl instalaci pod rootem ani jsem nepouzil k instalaci sudo (sudo ./installViewPowerToLinux.bin)
                ad 3) ma protoze pripojeni jinych zarizeni k usb funguje (prenosna flash pamet)

                • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 12:52
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Takže to zhrnieme. Ak si inštalácia toho SW nevypítala heslo, tak je dosť možné že služba čítajúca UPS pripojenej cez USB nedokáže komunikovať s danou UPS kôli právam. Na to poukazuje aj to, že inštalácia nepožadovala heslo. To, že ostatné zariadenia USB fungujú ešte neznamená že právo čítať stav z UPS má každý užívateľ.

                  Ako, netvrdím, že by bol veľký problém odpojiť na chvíľku ten USB kábel, pripojiť ho naspeť a pozrieť sa či pribudla nejaká správa vo výstupe z dmesg ohľadne USB zariadenia (asi USB2COM prevodník pre RS232 v /dev/). Následne by stačilo dočasne upraviť práva na nové zariadenie, a skúsiť či to už bude vidno. Pre permanentný fix by malo stačiť pridať užívateľa do potrebnej skupiny alebo rovno upraviť hotplug keďže ten sa za posledných pár rokov zmenil a pochopiteľne tak staré programové vybavenie môže tento fakt ignorovať.

                  Ale, ajtak by som odporučil radšej pohľadať v synaptic-u nejaké nástroje na prácu s UPS a vychutnať si podporu od distribúcie. Samotné UPS ajtak komunikujú veľmi jednoduchým textovým formátom, takže šanca že tá UPS je nepodporovaná priamo v distribúcii je minimálna.
                  • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 14:32
                    marinex   Návštevník
                    Vypsal jsem si lsusb a tu UPSku to naslo:
                    Bus 003 Device 002: ID 0665:5161 Cypress Semiconductor USB to Serial
                    Koukal jsem se po jinem SW NUT(Network UPS Tools), moje UPSka tam nebyla zahrnuta v podpore, nicmene jsem zkusil tu variantu co jsi rikal o tech pravech. Nejprve jsem ukoncil beh toho ViewPower a pak jsem ho spustil se sudo pres ten symlink, ktery ukazuje na spousteci script ViewPower:
                    sudo ./ViewPower
                    A zabralo to! Ted kdyz se mi otevre ve firefoxu ten frontend uz je tam identifikovana a ukazuje to jeji stavy a muzu provadet jeji nastaveni.
                    Jeste jednou diky za terpelivost

                    • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 15:01
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Aj to je riešenie.

                      I keď ja osobne by som zbytočne nebeźal služby pod root-om ak nemusím. A v tomto prípade naozaj nemusím.
                      • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 16:26
                        marinex   Návštevník
                        Taky bych byl radeji kdyby to bezelo pod jinym uzivatelem, ale nejsem zase tak kovany v linuxu :-( mohl by jsi mi poradit jak to provest? mam zalozenyho uzivatele bez home, ale dal netusim jak pokracovat...
                        • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 16:29
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Najprv je treba zistiť ktoré zariadenie reprezentuje ten kábel pre UPS, informácie o ňom sa pribudnú vo výstupe z dmesg po jeho pripojení. Keď sem dáš tú informáciu, tak uvidíme źe čo a ako ďalej.
                          • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 10:15
                            marinex   Návštevník
                            Ahoj tady je vypis s dmesg
                            demsg bez grep
                            dmesg | grep usb
                          • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 10:23
                            marinex   Návštevník
                            • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 13:28
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ďakujem, ale RapidShare sa zobrazuje na telefóne dosť zle. Opýtam sa teda ešte raz. Čo pribudlo v dmesg po pripojení UPS cez USB?
                              • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 15:23
                                marinex   Návštevník
                                [ 0.293943] usbcore: registered new interface driver usbfs
                                [ 0.293959] usbcore: registered new interface driver hub
                                [ 0.293997] usbcore: registered new device driver usb
                                [ 2.473160] ehci_hcd: USB 2.0 'Enhanced' Host Controller (EHCI) Driver
                                [ 2.473420] ehci_hcd 0000:00:10.4: new USB bus registered, assigned bus number 1
                                [ 2.526940] ehci_hcd 0000:00:10.4: USB 2.0 started, EHCI 1.00
                                [ 2.527102] hub 1-0:1.0: USB hub found
                                [ 2.527190] ohci_hcd: USB 1.1 'Open' Host Controller (OHCI) Driver
                                [ 2.527207] uhci_hcd: USB Universal Host Controller Interface driver
                                [ 2.527304] uhci_hcd 0000:00:10.0: new USB bus registered, assigned bus number 2
                                [ 2.527471] hub 2-0:1.0: USB hub found
                                [ 2.527599] uhci_hcd 0000:00:10.1: new USB bus registered, assigned bus number 3
                                [ 2.527772] hub 3-0:1.0: USB hub found
                                [ 3.120040] usb 3-2: new low speed USB device using uhci_hcd and address 2
                                [ 3.894897] usbcore: registered new interface driver hiddev
                                [ 3.915085] generic-usb 0003:0665:5161.0001: hiddev96,hidraw0: USB HID v1.00 Device [INNO TECH USB to Serial] on usb-0000:00:10.1-2/input0
                                [ 3.915277] usbcore: registered new interface driver usbhid
                                [ 3.915281] usbhid: USB HID core driver
                                [20014.016289] usb 3-2: USB disconnect, address 2
                                [20049.288060] usb 3-1: new low speed USB device using uhci_hcd and address 3
                                [20049.506569] generic-usb 0003:0665:5161.0002: hiddev96,hidraw0: USB HID v1.00 Device [INNO TECH USB to Serial] on usb-0000:00:10.1-1/input0
                                [20484.720074] usb 3-1: USB disconnect, address 3
                                [20510.076051] usb 3-1: new low speed USB device using uhci_hcd and address 4
                                [20510.296115] generic-usb 0003:0665:5161.0003: hiddev96,hidraw0: USB HID v1.00 Device [INNO TECH USB to Serial] on usb-0000:00:10.1-1/input0

                                Posledni 3 radky
                                • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 19:42
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  No, ale to je výstup z príkazu dmesg|grep usb a nie je to zrovna to čo som chcel. Ja som sa pýtal čo pribudlo vo výstupe z dmesg po opetovnom pripojení tej UPS cez USB kábel. V tvojom výstupe nevidím vytvorenie zariadenia v /dev, ale vidím jeho referenciu v /sys.
                                  • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 22:53
                                    marinex   Návštevník
                                    Ahoj, tak jsem odpojil a pripojil kabel usb od UPS a provedl dmesg a vysledek jsem dal na uvedeny odkaz, protoze sem mi to nechtelo povolit dlouhy text :-)
                                  • Re: UPS a viewpower 09.03.2011 | 22:55
                                    marinex   Návštevník
                                    Tak oprava toho odkazu :-) vysledek dmesg
                                    • Re: UPS a viewpower 10.03.2011 | 16:08
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Ten výstup z dmesg obsahuje len referenciu na virtuálnu USB klávesnicu kôli emulácii stlačenia suspend/hibernate/shutdown pri výpadku napájania a je tam aj referencia na USB2SERIAL prevodník. Ale device file naň priamo nevidím, a to je dosť divné. Takže by som asi odporučil kuknúť výstup z príkazu:
                                      find /dev -ls | grep -i -e usb -e acm
                                      nakoľko sa tie prevodníky chovajú ako uuyACM (pre emuláciu modemu) alebo ttyUSB (pre sériové porty na USB). Tam je potom uvedený názov aj s právami a z toho sa dá vyskladať konfigurácia pre UDEV.
                                      • Re: UPS a viewpower 10.03.2011 | 17:20
                                        marinex   Návštevník
                                        find /dev -ls | grep -i -e usb -e acm Teda ja koukam :-) ja tam zadnu klavesnici nevidel ani prevodnik USB2SERIAL nebo tu referenci /sys. Jak to vlastne z toho vypisu poznas?
                                        • Re: UPS a viewpower 10.03.2011 | 23:02
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Kukám, kukám, nevidím. Že by sa už UPSky hlásili pod jedným zariadením ? Zvláštne. Čo o tej UPSke píše lsusb?
                                          • Re: UPS a viewpower 13.03.2011 | 18:42
                                            marinex   Návštevník
                                            Bus 003 Device 002: ID 0665:5161 Cypress Semiconductor USB to Serial
                                            Device Descriptor:
                                            bLength 18
                                            bDescriptorType 1
                                            bcdUSB 1.10
                                            bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
                                            bDeviceSubClass 0
                                            bDeviceProtocol 0
                                            bMaxPacketSize0 8
                                            idVendor 0x0665 Cypress Semiconductor
                                            idProduct 0x5161 USB to Serial
                                            bcdDevice 0.02
                                            iManufacturer 1 INNO TECH
                                            iProduct 2 USB to Serial
                                            iSerial 3 20100205
                                            bNumConfigurations 1
                                            Configuration Descriptor:
                                            bLength 9
                                            bDescriptorType 2
                                            wTotalLength 34
                                            bNumInterfaces 1
                                            bConfigurationValue 1
                                            iConfiguration 3 20100205
                                            bmAttributes 0x80
                                            (Bus Powered)
                                            MaxPower 100mA
                                            Interface Descriptor:
                                            bLength 9
                                            bDescriptorType 4
                                            bInterfaceNumber 0
                                            bAlternateSetting 0
                                            bNumEndpoints 1
                                            bInterfaceClass 3 Human Interface Device
                                            bInterfaceSubClass 0 No Subclass
                                            bInterfaceProtocol 0 None
                                            iInterface 4 Sample HID
                                            HID Device Descriptor:
                                            bLength 9
                                            bDescriptorType 33
                                            bcdHID 1.00
                                            bCountryCode 0 Not supported
                                            bNumDescriptors 1
                                            bDescriptorType 34 Report
                                            wDescriptorLength 27
                                            Report Descriptors:

                                            ** UNAVAILABLE **
                                            Endpoint Descriptor:
                                            bLength 7
                                            bDescriptorType 5
                                            bEndpointAddress 0x81 EP 1 IN
                                            bmAttributes 3
                                            Transfer Type Interrupt
                                            Synch Type None
                                            Usage Type Data
                                            wMaxPacketSize 0x0008 1x 8 bytes
                                            bInterval 32
                                            Device Status: 0x0000
                                            (Bus Powered)
                                            • Re: UPS a viewpower 14.03.2011 | 13:21
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Áno, tak toto je to zariadenie ktoré emuluje klávesnicu cez user space na usb2com prevodníku z UPS. Máš nejaký dôvod držať sa tej aplikácie keď nechceš skúsiť nástroj podporovaný priamo distribúciou? Netvrdím, že je veľký problém nahodiť dostatočné práva na čítanie a zápis pre USB zariadenie s ID 0665:5161 tak aby to vedel prečítať okresnaý užívateľ pod ktorým bude bežať služba monitoringu UPS, ale pripadá mi to ako škrabať sa pravou rukou za ľavým uchom.
                                              • Re: UPS a viewpower 21.04.2011 | 03:59
                                                marinex   Návštevník
                                                Ahoj, omlouvam se za delsi odmlku. Nemam duvod se drzet te aplikace jen jsem si rikal, ze kdyz vyrobce UPSky ji dava jako sw, ktery se ma pouzivat tak by bylo fain to rozbehat. Nakonec se mi ji podarilo rozbehat, ale ta plikace zrejme neni stable, protoze pri pokusu o preruseni dodavky ukazuje zmenu stavu spravne ale pri nahozeni proudu vytuhne a uz nekomunikuje :-) Ja pouzivam Ubuntu, namam moc velky prehled o tom co moje distribuce podporuje, Bylo by fain kdyby jsi mi mozna navrhnul nejakou aplikaci(e), ktere by byly schopne s tou moji UPSkou pracovat. Jen zbezne jsem narazil na upsd a na Apcupsd a daemon for controlling APC UPSes
                                                Jeste jednou dekuji za pomoc a moc to ocenuji

                                                M.
                                                • Re: UPS a viewpower 21.04.2011 | 13:53
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  Neviem či si čítal posledný odstavec príspevku zaslaný pred mesiacom a pol o 08.03.2011 11:52, ale predpokladám že si sa už pozrel do nástroja na správu software a tým pádom vieš aké aplikácie sú na správu UPS. Je ich tam dosť.
                                                  • Re: UPS a viewpower 21.04.2011 | 14:35
                                                    marinex   Návštevník
                                                    Pokusim se nejaky vybrat a uvidim :-)

                                                    M.
                                                    • Re: UPS a viewpower 23.04.2011 | 00:01
                                                      luboz   Návštevník
                                                      Ospravedlnujem sa, ze mozno nenapisem k veci, no viewpower je dost zvlasty sw. Na linuxoch som ho nepouzival, na XPckach ano.
                                                      Spolocne ale na oboch verziach, ze je to napisane v Jave!
    • Re: UPS a viewpower 08.03.2011 | 13:27
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      skus este pozriet aj sem na koniec zoznamu ...