Linux Router

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.03.2010 | 17:22
Pato   Návštevník
Caute, chcel by som as opytat ci tuna uz niekto skusal prerobit PC s linuxom na router... mam na mysli nieco ako <WAN> => <Linux router> => <switch/router(z obchodu) => ostatne pc(LAN)

Cital som o tom vela na internete ze je to mozne, ale chcel by som vediet ci sa mi to oplati robit ci to stoji za ten cas a namahu a ake to ma vyhody oproti komercnym routrom(2routre z obchodu a jeden starsi PC mam doma takze o cenu mi neide).

Taktisto by ma zaujimalo ci by sa tomu routru dala priradit nejaka vlastnost ako antivirus, aby to nieco odfiltroval, a ci by potom ten komp vedel fungovat aj ako ftp server - mam doma externy HDD a nanho si vsetci ukladame vecsie subory a prenasanie je dost otravne, ale to uz asi chcem vela ;)

Dakujem
    • Re: Linux Router 06.03.2010 | 18:07
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Samozrejme, ide o minutovu zalezitost.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Linux Router 06.03.2010 | 19:48
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      Ano je to jednoduche, len sa to neoplati z hladiska setrnosti elekt. energie :), ked sa pozries kolko wattovy zdroj je tam tak to hned pochopis ;) a hluk aky to robi iba ak by si to mal niekde na pojde :)) a na ukladanie je lepsia samba ako ftp lokalne :)
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • Re: Linux Router 06.03.2010 | 19:52
      shade   Návštevník
      >chcel by som vediet ci sa mi to oplati robit

      To si budes musiet zodpovedat sam. Zalezi od pozadovaneho vykonu. To starsie pc o ktorom pises a predpokladam ze ho chces pouzit ako router moze mat dost velku spotrebu. Na domace pouzitie by ti kludne mohol stacit "router z obchodu" s openwrt a usb portom na pripojenie hdd. Samozrejme take riesenie bude vykonovo, ale na druhu stranu aj prikonovo, uplne inde ako stare pc.
    • Re: Linux Router 06.03.2010 | 20:15
      Pato   Návštevník
      Aha takze podla toho co pisete je to dobre tak akurat nato aby som mohol povedat :"Viem urobit z kompu router!" :)))

      No mna nato priviedla hlavne myslienka ze by som natom spustil nejaky lokalny antivirak... mama so setrou vkuse do mesiaca dajak zavyruju kompy a to aj cez vsetky antiviraky firewally a neviem co este nechapem ako to robia... Takze pokial by to bolo schopne vyradit vyrusi tak by mi ta spotreba zato aj stala...
      • Re: Linux Router 06.03.2010 | 20:31
        WlaSaTy   Návštevník
        Koli proxy antiviraku drzat cca 100W cely den a noc, to bude stat rocne viac ako ten router. Ten antivirus by som dal na koncove kompy. A vymen to modre E za normalny internetovy prehliadac.

        PS.: Nevravim ze by router z obchodu s alternativnym firmware nedokazal spustat antivirovu kontrolu nad stahovanou postou a subormi z internetu, ale asi by to dokazalo spomalit linku.
        • Re: Linux Router 06.03.2010 | 21:22
          Pato   Návštevník
          Njn takze nato asi kaslem... niekedy neskor to skusim len tak pre vedomost :) diky za nazor vsetkym
          • Re: Linux Router 07.03.2010 | 14:30
            dash   Návštevník
            Ale tú výmenu modrého E by si mal skúsiť...