Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.03.2010 | 13:27
Lotar   Návštevník
O.S. Ubuntu 8.04
Takze nefunkcne mazanie cd a dvd-rw diskov je moj dlhodoby problem uz od ubuntu 7.04.
Skusal som k3b, gnome baker, brasero aj ten zakladny vypalovaci bazmeg co bol este defaultne v ubuntu (pred 8.04) ani jeden nefunguje. Po akoze "vymazani" RW je nefunkcny, system ho nenacita len sa toci a toci. Vtedy pomoze jedine premazanie daneho nosica vo windowse.

Vyskusal som aj mazanie v prikazovom riadku bez uspechu.
Tu je vypis:
lotar@lotar-desktop:~$ cdrecord -v dev=/dev/cdrom blank=all
TOC Type: 1 = CD-ROM
wodim: Operation not permitted. Warning: Cannot raise RLIMIT_MEMLOCK limits.scsidev: '/dev/cdrom'
devname: '/dev/cdrom'
scsibus: -2 target: -2 lun: -2
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... giving up.
wodim: Device or resource busy.
Cannot open SCSI driver!
For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
the wodim documentation.
lotar@lotar-desktop:~$ sudo cdrecord -v dev=/dev/cdrom blank=all
[sudo] password for lotar:
TOC Type: 1 = CD-ROM
scsidev: '/dev/cdrom'
devname: '/dev/cdrom'
scsibus: -2 target: -2 lun: -2
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... retrying in 1 second.
Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... giving up.
wodim: Device or resource busy.
Cannot open SCSI driver!
For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
the wodim documentation.
lotar@lotar-desktop:~$ wodim --devices
wodim: No such file or directory.
Cannot open SCSI driver!
For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
the wodim documentation.
lotar@lotar-desktop:~$ wodim -scanbus
wodim: No such file or directory.
Cannot open SCSI driver!
For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
the wodim documentation.
lotar@lotar-desktop:~$
    • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 15.03.2010 | 13:55
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Čo Ti vypíše príkaz
      cdrecord --scanbus
      a príkaz
      wodim --scanbus

      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 15.03.2010 | 14:05
        Lotar   Návštevník
        Ahoj.

        lotar@lotar-desktop:~$ cdrecord --scanbus
        wodim: No such file or directory.
        Cannot open SCSI driver!
        For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
        For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
        For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
        the wodim documentation.
        lotar@lotar-desktop:~$ wodim --scanbus
        wodim: No such file or directory.
        Cannot open SCSI driver!
        For possible targets try 'wodim --devices' or 'wodim -scanbus'.
        For possible transport specifiers try 'wodim dev=help'.
        For IDE/ATAPI devices configuration, see the file README.ATAPI.setup from
        the wodim documentation.
        lotar@lotar-desktop:~$
        • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 15.03.2010 | 14:40
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Skús spustiť ako root napr. ten gnomebaker
          a tak sa pokús vymazať nejaké CD/DVD či to pôjde.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 15.03.2010 | 14:57
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            To jest v Termináli príkaz
            su -
            a potom príkaz
            gnomebaker
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 16.03.2010 | 16:29
              Lotar   Návštevník
              Postupne som zistil ze prikazy na cdrecord mi nefunguju preto lebo cdrecord ani nemam nainstalovany :D
              Ani nie je balik v synapticu. Totiz ten chlapik co to vyvija ma(l) problemy s niektorymi linuxakmi a tusim zmenil aj gpl licenc.
              Takze mam tam wodim a dvd+rw-tools (co je ak si dobre pamatam fork z cdrecord).
              Mam nainstalovany k3b a ten som spustil v konzole. cd-rw vymazal ale dvd-rw nie. Tam mi vypisuje ze dvd-rw netreba vymazat staci prepisat. Lenze ked si ten rw dam prepisat tak je po prepise necitatelny.
              k3b "maze" dvd-cka pomocou dvd+rw-tools tak som spustil v konzole prikaz:
              dvd+rw-format -force /dev/dvd
              ten mi detekoval plny dvd+rw a zacal akoze mazat. Po cca 2min (bez chybovej hlasky) vyhodil dvd-rw, ktory je odvtedy absolutne nepouzitelny (system ho nevie nacitat).
              Dalej sa mi nechce experimentovat totiz momentalne mam uz len 2 kusy dvd-rw a tie si uz nemienim obetovat na oltary poznania.
              Vyzera to tak ze cd-rw maze a to je dobre lebo tie pouzivam castejsie (live iso cd) no a na mazanie dvd raz za 1-2 mesiace pouzijem nero.
              • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 16.03.2010 | 21:02
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                V Tvojom príspevku je celkovo veľa nejasností, ohľadom toho, ako popisuješ tvoj problém.
                Citujem Ta:
                "Takze nefunkcne mazanie cd a dvd-rw diskov je moj dlhodoby problem uz od ubuntu 7.04.
                Skusal som k3b, gnome baker, brasero aj ten zakladny vypalovaci bazmeg co bol este defaultne v ubuntu (pred 8.04) ani jeden nefunguje. Po akoze "vymazani" RW je nefunkcny, system ho nenacita len sa toci a toci. Vtedy pomoze jedine premazanie daneho nosica vo windowse."

                Nuž, milý Lotar, TOTO si naozaj napísal, keď si žiadal pomoc.
                ... a ja sa pýtam, ako si mohol (do sexuálného podpriestoru) skúšať napr. Gnome Baker, keď TERAZ píšeš, že Gnome Baker nemáš nainštalovaný a podobné nezmysly.
                oberáš ľudí o čas, ktorý môžu použiť na pomoc iným ...
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 16.03.2010 | 22:41
                  Lotar   Návštevník
                  Kde som pisal ze nemam nainstalovany gnome baker? Pisal som o cdrecord. Mam dojem ze si neprecital cely moj posledny prispevok.
                  Mam vyskusane mazanie dvd-rw pod ubuntu 8.04 v gnome baker, brasero, k3b a ani jeden nemaze a nemazali ich ani v ubuntu 7.04, 7.10. Naposledy mi mazanie dobre fungovalo v ubuntu 6.10. A nie je to chyba dvd mechaniky ani nosicov lebo vo windowse funguje bez problemov.

                  V podstate je jedno ci ide o k3b, gnome baker a dalsie lebo vsetky su len graficke nadstavby wodim a dvd+rw-tools.
                  Lenze pochop ma ze dvd+rw co sa mi vcera podarilo vymazat do vecnych lovisk s k3b (respektive dvd+rw-tools) uz bol asi desiaty za tu dobu a ja na to uz nemam financie aby som dalej skusal.
                  • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 10:46
                    Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                    Ahoj,
                    neviem riesenie na tvoj problem, ale ja som vyskusal uz viacero distribucii ako napr aj Ubuntu, Debian, Fedora, momentalne Arch a vo vsetkych mi v pohode islo napalovat aj vymazavat CD-RW aj DVD-RW a dokonca v tych programoch ako k3b ci Brasero, mam taky pocit, ze v tych programoch chyba nebude ...

                    Pises ze mas Ubuntu 8.04, kedy si naposledy robil update, alebo upgrade?
                    Ake verzie tych napalovacich programov vlastne pouzivas?
                    Slackware
                    • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 12:48
                      Lotar   Návštevník
                      Cav.
                      System udrzujem aktualny, naposledy som aktualizoval vcera. No minimalne 2x za tyzden ich prekontrolujem.
                      Cize mam uz vlastne ubuntu 8.04.4
                      kernel: 2.6.24-27
                      gnome: 2.22.3
                      k3b: 1.0.4 (using kde 3.5.10)
                      brasero: 0.7.1
                      wodim: 9:1.1.6
                      dvd+rw-tools: 7.0
                      Novsie v hardy repo nie su.
                      • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 13:02
                        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                        No neviem, mozno sa mylim, ale mne tie verzie pripadaju trocha stare ...

                        Napr. ja mam Arch a vnom:

                        kernel: 2.6.32
                        gnome: 2.28.2
                        brasero: 2.28.3-2
                        dvd+rw-tools: 7.1-2

                        A aj samotne Ubuntu 8.04 -- neskusis teraz ked vyjde Ubuntu 10.04 ?
                        Slackware
                        • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 14:25
                          Lotar   Návštevník
                          Tak su starsie, lebo je to uz 2 rocny system ale okrem toho mazania som spokojny. Ale samozrejme planujem prejst na 10.04 LTS len najprv si pockam par mesiacov aby opravili zakladne bugy, ktore tam pravdepodobne budu.
                          • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 15:05
                            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                            nuz tak ti neostava nic ine, len si pockat na novu verziu a potom uvidis ci ti to pojde :-)
                            Slackware
    • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 21:04
      WlaSaTy   Návštevník
      Error trying to open /dev/cdrom exclusively (Device or resource busy)... giving up.
      
      Nic vzlom, ale odpojil si to medium pred tym ako si ho isiel prepisat? Mne totiez koli tomu blblo. A odporucam pouzit aj napriklad prikaz fuser -cu /dev/cdrom ktory vypise uzivatela a procesy ktore sa zavesili na dany subor, teda blokove zariadenie optickej mechaniky. Predsa len asi nie je moc vhodne ked si pocas prepalovania povie nejake okno suboroveho managera ze sa pozre znovu na medium a pohne motorom.

      PS.: ak este mas nejake z tych _pokazenych medii, tak ich skus paerametrom blank=fast, mozno ich to ozivi.

      PS.: to uz blbuntu naozaj odpililo cdrecord a nahradilo ho pomocou wodim?
      • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 23:23
        Lotar   Návštevník
        Ako myslis odpojil? Mal som dat predtym prikaz umount... alebo take nieco?
        Ten prikaz "cdrecord -v dev=/dev/cdrom blank=all" som vyskusal preto lebo som nevedel ze ubuntu uz cdrecord nepouziva. No az ked som zistil ze tam je wodim a na dvd disky dvd+rw-tools tak som vyskusal ten prikaz dvd+rw-format -force /dev/dvd
        Ale o odmontovani sa tam nepisalo (v manualoch)

        Problem je ten ze tie pokazene medie system nevie nacitat. Ked ich dam do mechaniky tak sa len tocia a zelene svetielko blika do nekonecna. Ziadna ikona dvd disku, a nic ani v /cdrom ani v /media/cdrom0

        V synapticu nemam nic ani cdrecord ani cdrtools (mam pridane univerze, multiverze, main, restricted).

        Na anglickej wikipedii som nasiel toto:

        cdrtools (formerly known as cdrecord)
        Licensing change
        In recent versions, starting with 2.01.01a09, most code from cdrtools has been relicensed under the CDDL,[1] while other parts are still licensed under the GPL. Jonathan Corbet, founder of the LWN.net news source argued this change makes it impossible to legally distribute cdrtools binaries.[2].

        Debian,[3] Red Hat,[4][5] and Mandriva[6] dropped the versions of cdrtools with CDDL code from their distributions. The Debian project created cdrkit, a fork of cdrtools.[7] In August 2008, Mark Shuttleworth offered to ask the Software Freedom Law Center for a legal opinion on whether cdrtools could be included in Ubuntu, provided Schilling agreed to accept the opinion.[8]

        Since the licensing change, cdrtools added some bug fixes and new features, such as UTF-8 support for mkisofs, support for multi extent files (> 4 GB) in mkisofs, support for correct hard links in mkisofs and Blu-ray support in cdrecord.
        • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 23:50
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          jasne ze si ho mal dat odpojit. ak nevies ako presne odpojit to RW tak myslim ze ti postaci sudo umount -a. Ale v case odpajania nesmies mat spusteny ziaden program, ktory by mohol pristupovat k tomu mediu.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 17.03.2010 | 23:51
            Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
            ak mas nejaky "zbytocny HDD" tak ho skus mountnut pod linuxom a naformatovat. potom kukni ci je mozne k nemu pristupovat :D to je presne ako s CD/DVD-RW.
            Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
            • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 18.03.2010 | 00:51
              WlaSaTy   Návštevník
              Pri disku to hlavickam moc nevadi, tie su na to dizajnovane. Data to zlikviduje, ale platna sa neznici. Horsie je to ked vypalovaci luc v optickej mechanike vyskriabe do podpivnika nejaky abstraktny vzor.

              Ale, IMHO stacilo kliknut na ikonku a vybrat ze "odpojit". Presne tak ako pri napriklad USB klucikoch.
              • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 18.03.2010 | 10:41
                Lotar   Návštevník
                Ked kliknem na ikonku (pravy klik samozrejme) dvdrw tak tam nemam, ani som nikdy nemal moznost odpojit ako napr. pri usb klucikoch alebo hdd. Mam tam len moznost vysunut.
                Ale ten prikaz "sudo umount -a" funguje. Disk zostane v mechanike a je odpojeny. Dokonca aj v tux commanderi mozem vybrat moznost odpojit alebo vysunut cd, dvd. Neviem preco ta moznost nie je v nautilus.
                Nabuduce si to vyskusam tak ako navrhujete. Len problem je v tom ze mam uz len 2ks dvd-rw a tie by som uz nerad znicil mojimi experimentmi.
                Kupim si radsej nejake tesco dvdrw a na tom budem skusat.

                • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 18.03.2010 | 22:14
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :ze mam uz len 2ks dvd-rw a tie by som uz nerad znicil mojimi experimentmi

                  Vravel niekto nieco o novych? Tie stare ak si nevyhodil tak skus. teraz chces skusit ci to hned tak rychlo padne alebo nie.

                  PS tiez som si kupil balik DVD ktore mali na krabici RW ale neboli.
              • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 18.03.2010 | 18:00
                Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                hmm. tusim si znalec co sa tyka pouzitia znicenych CD/DVD nosicov. Takisto aj ja... Mne sa to ale stalo s HDD. Je mi jasne ze disk neznicim. ale potom ho musim dat znova reformatovat aby som ho mohol pouzit.
                Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Nefunkcne mazanie CD, DVD-RW 18.03.2010 | 18:38
      l_barbarossa   Návštevník
      mas sa pridat do grupy "cdrom", ak taka neexistuje mas ju vytvorit:
      /usr/sbin/groupadd -f cdrom
      /usr/sbin/usermod -a -G cdrom lotar

      ak "lotar" je tvoje username