Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ]

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.03.2010 | 18:24
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobrý deň. Po veľmi veľa pokusoch s grafickým prostredím na FreeBSD ( xorg v poriadku, nvidia driver v poriadku, ale veľmi veľa konfliktov medzi balíčkami pri nahadzovaní fluxboxu a pod.. ) som sa rozhodol, že musím meniť stratégiu boja.

Nakoľko som chcel presedlať z linuxu na unixový server, zapojil som komp ktorý mi doma sedel nepoužitý a nahodil naň FreeBSD, mojim plánom bolo používať notebook na voľný čas a tento PC ako workstation ( nič moc, len grafické prostredie a poriadne nakonfigurovaný mail/ftp/web server ). To však ale stroskotalo. Hľadal som aj iné riešenie - našiel som PC-BSD ale to sa mi nepozdáva, chcem ostať pri čistom poriadne nakonfigurovanom FreeBSD na serveri.

Preto som sa rozhodol takto: Notebook budem používať ako workstation, ale všetko čo budem testovať budem automaticky ukladať na server ( niečo ako zdielané priečinky po sieti ).. Nakoľko ide o internú sieť, problém s tým nebude myslím si.

Tu však prichádzam k jadru môjho problému - ako na FreeBSD vytvoriť zdielané priečinky po sieti, ako k nim pristupovať cez linux ? ( ešte pred zdielanými priečinkami po sieti ma napadlo FTP ale to je obvikle zdĺhavé, kopírovať a editovať mi príde nepraktické.. )

Všeobecne vzato ide o to, aby som mal primárny server, ktorý bude zdialať /srv/http/ a ja to budem môcť editovať a plne k tomu priečinku pristupovať cez sieť. Predstavujem si to nejak tak, že budem mať tento zdielaný priečinok "pripojený" v mojom /var/www/ a o nič viac sa starať nebudem.

Máte nejaké nápady, rady, návody? Ďakujem
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ] 28.03.2010 | 18:49
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Nakonfiguruj si nfs zdieľanie na tom servri. Nfs môžeš potom pripojiť ako klasický prípojný bod.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [Linux vs. FreeBSD ] 28.03.2010 | 21:37
      yetti   Návštevník
      jednoznacne nfs

    • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ] 28.03.2010 | 23:31
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      NFS vyzerá parádne.. až na to že:
      http://bugs.archlinux.org/task/17721

      mount mi píše
      mount.nfs: access denied by server while mounting 10.174.32.104:/usr/local/www/apache22/data

      Pravdepodobne ide o bug v balíku arch linuxu :(
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ] 31.03.2010 | 17:18
        Avatar partizan Arch  Používateľ
        Na toto je lahky liek - do parametrov pre mount pridaj vers=3.
        Ten "bug" je sposobeny tym ze defaultne sa zacala pouzivat NFSv4 a kedze server ti pravdepodobne bezi len v rezime v3 tak ti to odmietne pripojit klienta.
        Arch & Metal
        • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ] 31.03.2010 | 17:57
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Viem, o tejto možnosti som čítal, ale ani táto mi nepomohla ( ani pri mountovaní ručne ani pri fstabe, ani tá ďalšia možnosť ... ). Potom čo som zvážil čo je a čo nie je vhodné pre môj notebook a teda aj po zmene distribúcie som zistil, že bola chyba aj na serveri :)

          Topic uzavretý, vďaka za ochotu pomôcť.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Spôsob prepojenia workstation -> server [ Linux vs. FreeBSD ] 31.03.2010 | 18:10
      BoBLO   Návštevník
      Na BSD spust SSH server a na klientovi sshfs.