Volná RAM

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.04.2010 | 11:21
johnyK   Návštevník
Čaute, keď zapnem pc mam využitých 10% RAM to okolo 400Mb, po spustený pár aplikácii dosiahnem napríklad 50% - 2000Mb keď zase vypnem aplikácie, aj všetky procesy mam spustené len tie ktoré som mal po štarte žiaden proces mi výrazne nezaberá viac pamäte ako predtým, ale zaťaženie pc je 25% - 1000Mb. Suma spotrebovanej pamäte procesmi neodpovedá, ani približne využitiu. Man Ubuntu 9.10 a kernel 2.6.31-21
nepozná niekto spôsob ako tuto pamäť znova uvolniť ?
vďaka.
    • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 12:22
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Uvolni si ich kernel sam.
      Nemusis sa obavat.
      • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 13:10
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        presne tak, to su zostatky zo zavretych aplikaciu - napomaha to ich rychlejsiemu znovuspusteniu (skus otvorit OO 1. krat potom ho zavriet a otvorit ho znovu)
        mam otazku naco ti je 4GB ramky ked ju nevuzijes ?? len zbytocne spotrebuva elektrinu :-D

        jadro by si pri uplnom naplneni ramky malo samo vycistit nepotrebny obsah (nahradit ho potrebnym) a v pripade preplnenia pouzije SWAP - co by si mal spozorovat na spomaleni OS co sa ti nedeje tak to ignoruj, mylsim ze 4GB ramky nemas sancu naplnit pri beznom pouzivani (ak nestihas video alebo nekreslis v blenderi)

        BTW neviem v ktorej aplikacii ale viem ze sa da zistit ktoru cast ramky pouziva system ktoru aktivne aplikacie a ktoru neaktivne
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 13:37
          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
          BTW neviem v ktorej aplikacii ale viem ze sa da zistit ktoru cast ramky pouziva system ktoru aktivne aplikacie a ktoru neaktivne
          Ak chces zistit pre jednotlive spustene procesy -> top, ak chces pozriet celkovo -> free.
          • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 13:43
            johnyK   Návštevník
            Vďaka, ja viem mam 4 Gb RAM je to dosť bohato mi to stačí, išlo mi o princíp. Niečo sa uklada do pamäti čo nepotrebujem. Prečo je to tak to viem ale či sa to da niejako zmazať
            • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 13:54
              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
              V case, ked sa to uklada do pamati, to potrebujes. To, ze to tam zostane ak by si to nahodou potreboval v buducnosti je zle? Ved ak to nebudes potrebovat, prepise sa to niecim potrebnym. Nijak to inym procesom nevadi, kernel sa o to postara.
              • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 15:54
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                ani to nespomaluje vykon ani nezatazuje (mylsim na spotrebu)
                je to ako ked robis nejaky vyskum - citas knihy za radom a ukladas ich okolo seba a zaplnas stol aj ked uz polku knih nepotrebujes stale tam su a ked uz nemas miesto na stole polozis dalsiu knihu na miesto tej nepotrebnej (respektive priamo na nu), ale ked zrazu potrebujes nieco co si vyuzival pred hodinou mas to hned poruke

                ake pekne prirovanie som pouzil :-DDD
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Volná RAM 03.04.2010 | 17:06
      Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
      Môžeš skúsiť ešte vmstat
      alebo: ps aux | awk '{print $4"\t"$11}' | sort | uniq -c | awk '{print $2" "$1" "$3}' | sort -nr
      Ináč je to zbytočne si tým lámať hlavu ak máš toľko pamäte. Keby si mal minimum, tak by si mal dôvod na starosť.