Problém so zaplnením RAM a SWAP

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.04.2010 | 13:20
Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
Zdravím,
Celkom k spokojnosti som do teraz používal Win XP či už v práci alebo doma. inštaloval som ho na všetky domáce pc, prípadne priatelom ked potrebovali dat do kopy pc.
Podarilo sa mi získať notebook Compaq Evo N620c, 1,4GHz, 512MB RAM, na kt. som mal k spokojnosti XP pro. Zvedavost mi nedala a kúpil som si užívateľskú príučku Linux Mandriva 2010 s inštalačnými GB diskDVD a Extra softom. Nainštaloval som všetko podľa príučky, zvolil som prostredie Gnome a zo zvedavosti zapol Compiz 3D plochu. Od tej chvíle sa nb značne spomalil az na mieru kedy sa neda použit. Kedže som v príučke nenašiel ako odinštalovať Compiz (a vypnutie 3D efektov v systéme nepomáhalo), tak som ho v správcovi softwaru odinštaloval. Nb začal fungovať správne, ale pri pokuse skontrolovať v správcovi softwaru ci mám nainštalované obládače b43 a ndiswrapper sa znova nb spomalil až na mieru nepoužitelnosti.

Prejavuje sa to nasledovne(mám nastavené 1,8GB SWAP): po štarte a prihlaseni do systemu, spustim monitor systemu. v tej chvili je využitie RAM cca 160-200MB, SWAP 0%. Nič s nb nerobím a pomaličky samo od seba sa zvyšuje využitie RAM až na 90%....samozrejme že už pri 60% využiti RAM sa začne využívať aj SWAP. Po 25min od štartu systemu, ukazuje monitor sys. 90-95% využitia RAM a 50-80% využitie SWAP.

Netuším čo to spôsobuje. Medzi procesmi nie je žiaden proces, kt. by enormne zaťažoval pamäť.

Hľadaním (či skôr hádaním) chyby som zabil už týždeň. Mimo toho sa mi nedari nainštalovať alebo rozbehať PCMCIA Wifi kartu.
    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 14:43
      Avatar usamec   Používateľ
      skus niekde popozerat ktory proces kolko pamete zabera a podla toho patricne veci odstrelit/updatnut na neleakujucu verziu
      • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 14:50
        Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
        Vedel by si mi aspon orientačne povedat o ake cislo sa jedna? Aby som nezačal vypinat procesy co zaberaju 3-5Mb pamäte.
        • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 15:50
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          mozno by bolo fajn poslat sem vypis prikazov:

          top -u tvoje_meno
          top -u root


          a taktiez mozes skusit nainstalovat openbox a pouzit ho namiesto gnome a mozes zistit, ci to bude stale po dakych tych minutach brutalne naberat na zaplneni ram/swap
          • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 21:49
            Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
            Ospravedlnujem sa za blbu otazku ale ako mam skopirovat text z konzoly? Asi by bola blbost davat tu screenshot.

            Vdaka za strpenie.
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 22:04
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              nemusi byt blbost davat screenshot, v greenie je napriklad na to robena uprava.

              skopirovat mozes jednoducho, oznacis text v terminali a kliknes tam na kopirovat a sem potom na vlozit. alebo mozes ulozit do suboru

              top -u buggi7 > subor123
              CTRL+Z
              kate subor123
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 03:04
                Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                No priznam sa ze začínam byť frustrovany :(
                Nič čo som do teraz vedel z XP nefunguje.
                Nastavenia systemu / system / spustit konzolu ako administrator - tam neviem s myskou nic spravit (resp touchpadom) - ako nahle oznacim text tak sa mi pri zmene (textu) odznačí a klávesové skratky nefunguju...neviem preniest text

                Spravil som screenshoty: top -u root; top -u buggino; free ale neviem ich vlozit do tejto diskusie ako obrazok - a v zapale netrpezlivosti sa mi nedari najst nejaky návod ako na to.

                Neviem si prepnúť anglicku klávesnicu na vloženie > znaku aby som vyskúšal príkaz co mi radiš..

                Skúsil som vypnut niektoré služby pri štarte (podla uživatelskej priučky) ale nepomohlo to...

                Ešte k tomu neustále reštartovanie ( a nekonečne čakanie na odozvu systemu pri vypínani)....

                Ako sformatujem disk, nech to nainštalujem na novo? Nb na začiatku bežal bez problemov. Musel som niečo pokašlat tym Compizom 3D. Alebo naozaj Gnome tak zaťažuje system? Veď bežal zapnuty niekolko hodin bez problémov. Takéto komplikacie ma demotivujú a dochádzami inšpirácia.
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 07:55
                  Martin   Návštevník
                  Špeciálne znaky ako `@#$&<> sa dajú vložiť pomocou klávesy AltGr, čiže pravý Alt + klávesa. Skús takto prebehnúť celú klávesnicu a tak najlepšie zistíš, aké znaky na nej v skutočnosti máš.

                  Okrem toho si prečítaj diskusné fórum na stránke mandrivalinux.cz, tam sa píše o zaplnenej RAM, len sa mi to nechce hľadať.
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 11:44
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  odfotit napriklad v gimpe, prehodit to na JPG s kvalitou napr 70 percent a uploadnut na imageshack.us :)
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 03:04
                Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                No priznam sa ze začínam byť frustrovany :(
                Nič čo som do teraz vedel z XP nefunguje.
                Nastavenia systemu / system / spustit konzolu ako administrator - tam neviem s myskou nic spravit (resp touchpadom) - ako nahle oznacim text tak sa mi pri zmene (textu) odznačí a klávesové skratky nefunguju...neviem preniest text

                Spravil som screenshoty: top -u root; top -u buggino; free ale neviem ich vlozit do tejto diskusie ako obrazok - a v zapale netrpezlivosti sa mi nedari najst nejaky návod ako na to.

                Neviem si prepnúť anglicku klávesnicu na vloženie > znaku aby som vyskúšal príkaz co mi radiš..

                Skúsil som vypnut niektoré služby pri štarte (podla uživatelskej priučky) ale nepomohlo to...

                Ešte k tomu neustále reštartovanie ( a nekonečne čakanie na odozvu systemu pri vypínani)....

                Ako sformatujem disk, nech to nainštalujem na novo? Nb na začiatku bežal bez problemov. Musel som niečo pokašlat tym Compizom 3D. Alebo naozaj Gnome tak zaťažuje system? Veď bežal zapnuty niekolko hodin bez problémov. Takéto komplikacie ma demotivujú a dochádzami inšpirácia.
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 22:06
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              CTRL+SHIFT+C
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 22:33
              Avatar fixinko Slackware,Gentoo,Solaris  Používateľ
              oznacis s mysou, a potom SHIFT+INSERT... a optimalne sem mozes hodit aj vypis z prikazu "free", kde ti povie kolko fyzickej ram, buffrov, swap-u mas obsadeneho/volneho.. a imho ani sa nedivim ze s 512MB ram ti chce pri pouzivani gnome swapovat..
              So let it be written, so let it be done....
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 11:45
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                suhlasim

                mozno by to chcelo system s prostredim XFCE ci LXDE - maju menej funkcii ako gnome ci kde, no zaroven su vyrazne menej "nenasitne"
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 15:00
                  Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                  Tak dobre...ohladom zapnenia RAM ma napada uz len jedna vec:

                  Compiz 3D som odinstaloval v správcovi softwaru - ale aj po restarte som nasiel v menu ponuku: Compiz 3D nastavenie - a po spusteni sa ukáže prázdne okno bez tlačítok (pred tým tam bolo nastavovanie efektov). Mohlo by to byt spôsobené tým?

                  Dalsia vec:
                  V noci som sa oblrnil trpezlivostou a v správcovi softwaru som nainstaloval XFCE (ak si spávne pamätám názov). Po reštarte systému sa mi na uvodnej obrazovke (kde si vyberám kt. systém sa má zavádzať) neobjavila nova polozka.

                  V nastavení systému / start / som nasiel nastavenie zoznamu ponúknutých systémov pri starte. Je tam aj moznost pridat položku.
                  Kde mi spravca softwaru nainstaloval xfce, aby som zadal proastredie xfce do zozamu?

                  • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 13.04.2010 | 19:56
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    Odhlás sa. A pri prihlasovaní tam niekde bude položka na zmenu grafického prostredia (typ sedenia alebo ako to je nazvané).
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 14.04.2010 | 12:49
                      Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                      Vďaka za odpoveď. Problém s samovoľným postupným zaplnením RAM a SWAP pretrvávava aj po zmene grafického prostredia na XFCE.

                      Pokúsim sa tu dostať tie výpisy. Ospravedlňujem sa za zdržiavanie, ale mám aj iné povinnosti a časovo nestíham. :)
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 14.04.2010 | 15:17
                  Jozko   Návštevník
                  Mal som na rovnakom notebooku kde4 a fungoval uplne v pohode, tak silne pochybujem, ze to bude gnomom.
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 12.04.2010 | 23:13
              dedo jozef   Návštevník
              oznacit myskou a stred. tlacitkom prilepit
    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 14.04.2010 | 15:33
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Ja Ťa len chcem upozorniť, že si možno svojou HW konfiguráciou narazil na momentálny problém Mandriva 2010. ktorý ako začiatočník v Linuxe nevieš teraz ešte riešiť. A čo tak, skúsiť si inú linuxovú distribúciu ako je Mandriva, to znamená napríklad: Ubuntu, Fedora, openSUSE ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 14.04.2010 | 17:45
        Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
        Prišiel som na to! Keď vyberiem PCMCIA kartu GT combo EDGE+wifi (používal som ju len ako wifi kartu pod win XP) zo slotu tak v tom momente spadne vyuzitie RAM na 35,7% a nb sa správa normálne
        Karta nie je (nebola) nainštalovaná - resp. nepodarilo sa mi ju nainštalovať. V správcovi HW ju system detekuje ale nič viac s ňou neviem spravit.

        Je možné ze som spravil niečo s ovladačami b43 alebo s ndiswrapper?
        • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 16.04.2010 | 22:02
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Potrebuješ používať tú PCMCIA kartu v linuxe Mandriva 2010 ??
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 16.04.2010 | 22:43
            Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
            No v tom nb nie je ina moznost ako pripojit wifi. Kabel mam len 2,5m (ale je hadam jasne ze je to nepohodlne).
            Jedna sa o Compaq Evo N620c
            Pokusal som sa zapojit do neho mini PCI wifi kartu intel 2200BG, ale podla vsetkeho BIOS ju nedokaze rozoznat, lebo hned po zapnuti pristroja vypise hlasku ze detekuje nepodporovane wifi zariadenie. Mam ho odstranit a restartovat. (mimo toho nema predpripravu pre mini PCI wifi karty - anteny). Preto mi ostala moznost PCMCIA karty , dalsia vyhoda je ze trci z pristroja len 6mm cize ma nijak neobmedzuje v mobilite. USB porty su len na zadnej strane co je max. nepohodlne a nebezpecne ak mas nb polozeny na kolenach.

            Problem je v tom ze neviem identifikovat proces (pomocou prikazu top alebo pomocou programu htop) kt. sposobuje sarapatu. V momente ako karu zasuniem tak mi podla spomenutych programov narastaju pocty Tasks.

            Ak by niekto mal nejaky navrh na riesenie, budem vdacny. Ak nie tak sa pokusim znova nainstalovat system - ine riesenie ma nenapada.
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 16.04.2010 | 22:49
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 03:20
                Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                Dakujem za super typ. Chcem najprv vyriesit problem s mnoziacimi sa tasks a ked toto odstranim tak sa pustim do instalacie. V podstate som nasiel nieco ohladom instalacie aj na:

                http://sourceforge.net/apps/mediawiki/ndiswrapper/index.php?title=Option_GT_Combo

                len zatial neviem co s tym... predsa len nemam ziadne skusenosti s prepisovanim konfiguracnych suborov.
      • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 15.04.2010 | 02:30
        Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
        Takže mám screenshoty pre píkazy:
        top -u meno
        top -u root
        free

        po štarte systému to vyzerá takto:

        top -u meno; http://img541.imageshack.us/i/topumenostart.jpg/

        top -u root; http://img441.imageshack.us/i/topurootstart.jpg/

        free; http://img441.imageshack.us/i/freestart.jpg/

        po vložení PCMCIA GT combo EDGE+wifi karty (a ked monitor systému vykazoval 70% vyuzitie RAM):

        top -u meno; http://img13.imageshack.us/i/topumenocardin.jpg/

        top -u root; http://img46.imageshack.us/i/topurootcardin.jpg/

        free; http://img21.imageshack.us/i/freecardin.jpg/

        V správcovi SW som uz odinstaloval aj b42 a ndiswrapper. Ked nie je karta zasunutá tak nb funguje bez problémov. Mám aj inú možnosť pripojenia k netu - cez kábel ale rád by som nejak odstránil tento problém a spojazdnil wifi.

        K grafickému prostrediu:

        Gnome po štarte systému (v monitore systému) ukazuje 22-32% využitie RAM;
        XFCE po starte sys. ukazuje 35-37% vyuzitie RAM.
        V oboch prípadoch aj kde nieco robím (nastavenia, skusam programy a podobne) ked povypínam vsetky prog. tak vyuzitie RAM sa vráti do východzej úrovne :)
        • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 16.04.2010 | 01:54
          Avatar fixinko Slackware,Gentoo,Solaris  Používateľ
          hm, ten kutas sa snazi asi loadnut firmware co mu asi nejde... a zaroven asi spusta nejakeho pametozruta ktory papa bajty z pamete, az ti to zacne cele swapovat... este by to mozno chcelo vidiet strace tych firmware.sh skriptov... co take robia ze musia cakat na i/o...
          So let it be written, so let it be done....
          • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 16.04.2010 | 18:25
            Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
            Takže vieš mi povedať ako získam tie informácie?
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 17.04.2010 | 12:17
              WlaSaTy   Návštevník
              Program strace nie je urceny na skripty, takze doslovne cez strace nijak. Ale je mozne pridat do toho skriptu prepicav set -x aby to vypisovalo v debug mode (vyzera to podobne ako strace ale je to nine cinske slovicko).

              A asi by bolo vhodne overit ci tie ovladace su pre tvoje jadro alebo nie. Je mozne ze ta karta uz ma priamo v jadre ovladac. Za tie roky by sa uz patrilo.
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 03:27
                Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                Uf..chvilu to potrva kym sa zorientujem v tom co by som mal urobit.

                Pocas vikendu som skumal program Htop a podarilo sa mi aspon nieco, co by vam skusenejsim mozno pomohlo a to, ze po zasunuti karty sa stale dookola spusta proces z adresy

                /sbin/udevd -d

                Pricom standardne su po starte systemu aktivne dva procesy z danej adresy (hadam pochopite ako to myslim) a pozasuniti karty sa kazde tri sekundy spusti 5-10 novych a rovnakych procesov s danou adresou.

                ten subor neviem otvorit, takze uvitam nejake rady, kedze jedine riesenie na mnoziace sa tasks kt. v sucastnosti viem spravit je nainstalovat system odznova a dufat ze sa to uz nebude opakovat.
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 21:34
                  WlaSaTy   Návštevník
                  No, takto je zaujímavé. Pokial startuje udev daemon (asi aj s hotplug-om) nejake skripty do kolecka az dokial nenastane fork bomba, tak sa natiskaju dve otazky:
                  1. Boli vykonane nejake kroky na instalaciu ovladacov danej karty?
                  2. Je mozne ten notebook pichnut niekam na internet po kabli a dat update systemu?
                  • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 21:50
                    Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                    Ano, ja ako absolutny amater v linuxe som si myslel hned po prvej instalacii linuxu v zivote, ze nainstalovat ovladace bude tak lahke ako nainstalovat ovladace v spravcovi HW vo win XP, takze som sa pokusal nainstalovat stale dookola vsetky subory z adresara (na CD s ovladacmi od karty) kt som pouzil pri instalacii na Win XP, pomocou ndiwrapper. Potom mi tam ponuklo b43 no a ja som neotalal a vyskusal som aj to.

                    A niekde medzi mojimi pokusmi o "rozbehanie" karty, zacalo robit toto.

                    Ano nie je problem pichnut nb na net cez kabel, vcerajsie (ci skor dnesne) odpovede som pisal z neho.

                    Hned skusim update systemu, ale robil som ho (update) hned po instalacii systemu (podla odporucania uzivatelskej priucky).

                    Podotykam ze som neprepisoval obsah ziadnych suborov, kedze nemam sajnu co mam a co nemam prepisat - preto mi ani hore spomenutý návod zatial nepomohol - lebo nechapem ako sa mam dostat k:
                    Networking --> ...atd.
                  • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 22:49
                    Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                    Updatoval som system ale podla nazvov usudzujem ze sa updatoval firefox, vela suborov Openoffice a nieco z linuxu (nezaznamenal som si co to bolo), zahada s kartou pretrváva....

                    Skusil som spustit instalaciu Linux Mandriva odznova, tým ze som dal nabootovat instalacne cd, ale po kratkej chvile mi vypíse: fatal error a tym to hasne :(

                    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 23:00
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Ano, instalacia ovladacov z internetu obvykle konci takymto sposobom. A je jedno ci je to v Linuxe, BSD, Windows alebo v inom operacnom systeme. Doteraz nechapem preco vyrobcovia schvalne nedodrziavaju standardy bezneho hardware. Len tvorba a distribucia ovladacov im potom ukrajuje nemale casti zo zisku. Je to zvlastne, ale v Cine uz toto pochopili.

                      Inak, skus to medium vypalit este raz alebo aspon skontroluj jeho checksum. Neviem ako to ma Mandriva, ale obvykle sa na instalacnom subore vyskytuje nieco ak md5sum.txt obsahujuci informacie pouzitelne k overeniu ci sa to instalacne medium nepokazilo.
                      • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 20.04.2010 | 23:57
                        Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                        Ono instalacné DVD som dostal (kupil si) spolu s príruckou Linux Mandriva 2010, a z neho som ja instaloval. Myslis si ze by mohlo obsahovat chybu?

                        Asi použijem inštalačné medium Win XP aby som sformatoval disk, po naformatovani prerusim instalaciu a znova pouzijem Medium Linux.
                        • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 00:24
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Ak si ho mal na slniecku, alebo si ho pokkrabkal, tak moze byt pokazene. Ale, tak isto je mozne ze mas len zaspinenu mechaniku alebo ze mas prehriaty komp.

                          PS.: to s tym formatovanim. Ako vtip to bolo slabe.
                          • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 01:12
                            Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                            Nemal som ho na slniecku :)
                            Bolo len spinave - po utreti mi uz vsetko fungovalo.

                            Inac preco by to mal byt vtip? Vychadzal som z toho ze medium je v poriadku kedze ma len 3 tyzdne (v obale), neviem ako inac by som sformatoval disk. Takze som pouzil instalacny disk XP aby som sformatoval disk. Potom ked mi po vlozeni Lunux instalacneho disku vypisalo rovanku chybu, poutieral som medium a instalacia pokracovala.

                            Pre teba je to mozno zabavne (nezazieram ti to), ale snazim sa vyriesit problem vlastnymi moznostami a skusenostami. Urcite by mi pomohlo keby mi tu prisiel nejaky macher a nahodil to (OS Linux) na prvy krat so vsetkym cok tomu patri, ale bohuzial nik v mojom okoli mi nevie pomoct, tak vypisujem na toto forum. Mimo toho mam aj ine povinnosti (praca, frajerka a podobne), takze neskacem radostou od zeme ze sa s tym uz babrem nejaky ten tyzdem a neviem sa pohnut z miesta. Nehovoriac ze nemam paru ako mam tie ovladace nainstalovat a poupravovat, kedze to ma s pracou v XP len pramalo spolocne....

                            Toto neber ako vylev zlosti alebo utok na tvoju osobu - len som ti chcel ozrejmit situaciu.

                            Inac som prisiel k zaujimavemu zaveru. Kedze som cital aj ine fora pri hladani riesenia na moj problem, prisiel som k zaveru ze rozmanitost linuxu (jednotlivych distribucii) nie je az taka super vlastnost, lebo natrafit na odbornika pre tu kt. distribuciu moze byt pre amatera bez skusenosti s OS Linux riadny probem. Mimo toho (aj ked tu je vela ortodoxnych linuxakov - bez uražky) ma win prave tu prednost ze obycajny uzivatel ma len obycajne XP-čko a tym padom sa nemoze stat ze mnou nadobudnute skusenosti so spravou Xp-cka pre domacich uzivatelov mi budu na hovno. Samozrejme ze Vista a Sedmicka su ine ako XP (nehadam sa) ale ak porovnam rozmanitost tychto troch OS s kvanom distribucii, ak si myslim ze v tomto ma MS naviac.

                            Neber to ako utok alebo urazku - je to len konstatovanie nadejneho uživatela linuxu :)
    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 15:37
      Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
      Problém so zaplnením RAM a SWAP som vyriešil Novou inštaláciou systému. Po pripojení PCMCIA karty sa Tasks nemnožia.


      Zatial sa mi nepodarilo nainštalovať kartu. Vedeli by sme ma niekto odkázať (alebo poradiť krok po kroku) ako použiť tieto návody:

      http://www.abclinuxu.cz/hardware/pripojeni-na-sit/bezdratove/pcmcia/option-gt-combo-edge

      alebo

      http://sourceforge.net/apps/mediawiki/ndiswrapper/index.php?title=Option_GT_Combo

      Ako sa dopracujem k tymto riadkom (v čom ich mam prepísať):

      Networking -->
      Generic IEEE 802.11 Networking Stack
      [*] Enable full debugging output
      --- IEEE 802.11 WEP encryption (802.1x)
      <*> IEEE 802.11i CCMP support
      <*> IEEE 802.11i TKIP encryption
      <*> Software MAC add-on to the IEEE 802.11 networking stack
      [*] Enable full debugging output

      Device Drivers -->
      Network device support -->
      Wireless LAN (non-hamradio) -->
      <*> Broadcom BCM43xx wireless support
      [*] Broadcom BCM43xx debugging (RECOMMENDED)
      BCM43xx data transfer mode (DMA + PIO)
      • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 17:03
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Najprv si nainštaluješ firmware pre ten tvoj HW.

        Cez tvoj manažer balíčkov jednoducho pridáš (z repozitárov pre Tvoje distro) balíček bcm43xx-fwcutter.
        Reštart PC.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 17:11
          Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
          Mam...
          • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 20:11
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Firmware zavedeme například příkazem:
            bcm43xx-fwcutter -w /lib/firmware wl_apsta.o
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 20:45
              Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
              subor: wl_apsta.o nemožem skopirovat do priecinka
              /lib/firmware, (kedze som ho stiahol tak je v priecinku:
              home/meno/download)

              A ked zadam prikaz :
              bcm43xx-fwcutter -w /lib/firmware wl_apsta.o - vypise: Cannot open input file wl_apsta.o

              Ak zmenim pristupovu cestu tam kde mam ulozeny spomenuty subor, tak mi vypise:

              Usage: bcm43xx-fwcutter [OPTION] [driver.sys]
              -l|--list List supported driver versions
              -i|--identify Only identify the driver file (don't extract)
              -w|--target-dir DIR Extract and write firmware to DIR
              -a|--alt-iv Extract alternative initvals (only 3.10.x.x)
              -p|--postfix ".FOO" Postfix for firmware filenames (.FOO.fw)
              -v|--version Print bcm43xx-fwcutter version
              -h|--help Print this help
              • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 20:47
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Zadávaš príkaz ako root ?
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 21.04.2010 | 21:11
                  Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
                  Ano. Spustim si konzolu ako administrator ale aj tak mi vypise tento text.

                  Inac co vlastne robi ten prikaz?

                  • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 22.04.2010 | 12:07
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Aj keď kopíruješ ten ovládač do lib/firmware, aj vtedy si root ?
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Problém so zaplnením RAM a SWAP 22.04.2010 | 21:21
      Avatar buggi7 Linux Mandtriva 2010  Používateľ
      Problém som vyriešil preinštalovaním systému.

      Ovládače karty mi pomohol nainštalovať jeden maník cez TeamViewer.