boot

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.06.2010 | 18:16
Lynxtris   Návštevník
Nainstaloval som linux ako druhy OS na 20 GB velke HDD na ktorom nic ine nie je. Pri zapínaní PC mi vsak automaticky nabootuje Win a neda mi na vyber iny OS vie mi s tym niekto poradit pls? Dik :)
    • Re: boot 17.06.2010 | 18:22
      Dragon   Návštevník
      Aku distribuciu si si nainstaloval? Aky predvoleny zavadzac pouziva?
      Bez tychto informacii Ti toho vela nikto neporadi. Akurat tak Ti mozem poradit, aby si si nainstaloval nejaky dobry zavadzac a nastavil si si ho.
      Inak, zvolil si pri instalacii systemu moznost nainstalovat zavadzac?
      • Re: boot 20.06.2010 | 11:38
        Lynxtris   Návštevník
        Mam Ubuntu Lucid lynx aky zavadzac ma to netusim a na moznost nainstalovat zavadzac si nepamatam ze by tam bola
        • Re: boot 21.06.2010 | 02:14
          Dragon   Návštevník
          Ubuntu pouziva Grub...
          A ano bola, len si trebalo trosicku kliknut na "Pokrocile" v predposlednom (ci poslednom?) kroku pred instalaciou.
          • Re: boot 22.06.2010 | 16:55
            Lynxtris   Návštevník
            robil som to presne podla navodu na tejto stranke a ziana moznost pokrocile tam neni
            • Re: boot 22.06.2010 | 19:28
              menom   Návštevník
              Dneska som instaloval nove slovenske ubuntu Greenie 7L final a instalacia prebehla v pohode, oproti Ubuntu 10.04 su hned ovladacie prvky na zatvorenie,minimalizaciu okien hned na pravej strane a ma aj hned v sebe Chrome,Gimp,Open Office, takze to nemusis stahovat cez aktualizacie.

              Mal som Ubuntu 9.10 a to Ubuntu 10.04 sa mi nepozdavalo.

              A presne tie veci co mi vadili su vyriesene v Greenie 7L preto som ho vymenil. TREBA VYSKUSAT.

              Ta moznost pokrocile je ked nedas instalovat ako ti same navrhne rozdelenie hdd , ale ty sam zvolis "pokrocile", na aku particiu o akej velkosti to chces instalovat, das tam formatovanie: ext4 ,
              ja mam 2gb ram, tak som swap particiu vobec nedaval a ide dobre.

              A po instalaci ti musi sam nabehnut grub, inak je niekde chyba.
            • Re: boot 22.06.2010 | 20:20
              Dragon   Návštevník
              Ubuntu som instaloval vcera a tu moznost som tam mal.
    • Re: boot 18.06.2010 | 14:14
      menom   Návštevník
      Ked ti vpohode nabehol Win tak sa to da jednoducho urobit.

      Vo Windows je na to program EasyBCD tento si nainstaluj a v nom mozes pridat linux.Potom ti nebude ukazovat grub ide to cez Win.
      • Re: boot 20.06.2010 | 11:38
        Lynxtris   Návštevník
        Nie je ten program nahodou na Win Vista?
        • Re: boot 20.06.2010 | 14:33
          menom   Návštevník
          Ide aj na W7 aj na Viste ho mam odskusany verzia 1.9 ale ked pohladas mala by byt aj starsia verzia na XP.
          Nejaky cas som mal dualboot W7 a v pohode mi k nemu EasyBCD pridalo XP.


          Ale bude to fungovat len ak Ubuntu bolo bezchybne nainstalovane ako prve a potom Win.

          Lebo ak si robil Ubuntu druhe a nabieha Win, tak instal. Ubuntu neprebehla spravne.

          Potom mozes opravovat Grub zavadzac, alebo nahodit iny, alebo to cele preinstalovat.