Gentoo: nedari sa naistalovat grub

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.07.2010 | 22:00
Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
Prave instalujem Gentoo na jeden starsi NTB krok za krokom podla dokumentacie Gentoo Linux x86 Handbook. Som uz skoro na konci, zostava nainstalovat GRUB a nabootovat Gentoo z HDD. Lenze instalacia grubu sa nedari :-(
Prikladam vystupny log z prikazu "emerge grub". Hlavne zaverecne riadky tohoto logu vam dufam napovedia viac o pricine problemu ako mne. Zatial som postrehol, ze jednou z pricin bude pravdepodobne absencia suboru mounts v adresari proc (Adresar proc je prazdny. Len zo zvedavosti som si prezrel obsah adresarov proc v distrach OpenSUSE a Ubuntu na druhom PC a zistil som, ze adresar proc maju taktiez prazdny. Zaujimave :-D ).
    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 03.07.2010 | 22:16
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ak ti nevadi obchadzat problem miesto jeho riesenia, nainstaluj si LILO a mal by si mat po problemoch
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 03.07.2010 | 22:25
        Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
        Diky, tuto moznost mam ako zalozne riesenie (dufam, ze LILO nainstalovat pojde). Najprv chvilu pockam, ci niekto predsa len neporadi s tym GRUBom. Ja budem samozrejme skusat dalej tiez. ;)
    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 03.07.2010 | 22:50
      pejta   Návštevník
      máš mountnute /boot ?
    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 00:29
      dANDO   Návštevník
      "Please mount your /boot partition manually!"

      myslim ze ti to presne napisalo co treba robit.
      alebo mas nejaky problem z ocami?
      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 01:16
        WlaSaTy   Návštevník
        Myslím že to platí len, pokiaľ je /boot samostatnou oblasťou, pozri si ako vyzerá distribučný fstab. Tá chyba sa prejavuje ak človek nepripojí proc, sys, dev a neupraví fstab podľa návodu.

        Ale, ten log z komplikácie grub-u, tak ten vyzerá ako kebu to chcelo pustiť na noc memtest.
        rm: cannot remove `/var/tmp/portage/sys-boot/grub-0.97-r9/temp/.ecompress7093.5091': Directory not empty
      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 01:32
        Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
        Som presvedceny, ze /boot particiu mam pripojenu spravne. Vsetky particie som vytvoril a pripojil presne podla dokumentacie, kapitola 4.e. Připojení souborových systémů:
        4.e. Připojení souborových systémů

        Nyní jsou oddíly připraveny a inicializovány, a je je tedy možno připojit, slouží k tomu příkaz mount. Nezapomeňte vytvořit nezbytné adresáře, do kterých budete připojovat každý vytvořený systém souborů. Jako příklad připojíme naše souborové systémy / a /boot:

        Výpis kódu 5.1: Připojení souborových systémů

        # mount /dev/hda3 /mnt/gentoo
        # mkdir /mnt/gentoo/boot
        # mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/boot

        P.S. dANDO: myslim, ze mas trochu problem z gramatikou... ;)
        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 02:33
          WlaSaTy   Návštevník
          Pýtať sa či si sa chroot-ol a či si opravil fstab asi nemá význam keďže to máš všetko správne. A tak isto nemá význam skontrolovať či je ten stroj v poriadku a neblbne mu ACPI´a RAM. Napr. cez memtest.
          • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 04:55
            Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
            Neber to zase tak, ze som za kazdu cenu presvedceny, ze mam vzdy vsetko spravne. Na druhej strane ale predpokladam, ze ked postupujem podla overenej dokumentacie, citam ju pozorne a snazim sa presne dodrziavat doporucene pokyny, tak by veci mali fungovat. ;)
            Pýtať sa či si sa chroot-ol... # chroot /mnt/gentoo /bin/bash
            # env-update
            # source /etc/profile
            # export PS1="(chroot) $PS1"
            ...či si opravil fstab... Opravil, ale ruku do ohna za seba nedam, ze spravne... :-D

            # nano -w /etc/fstab

            /dev/hda1 /boot ext2 defaults 1 2
            /dev/hda2 none swap sw 0 0
            /dev/hda3 / reiserfs notail,noatime 0 1
            /dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro 0 0
            proc /proc proc defaults 0 0
            shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid,noexec 0 0
            A tak isto nemá význam skontrolovať či je ten stroj v poriadku a neblbne mu ACPI´a RAM. Napr. cez memtest. Dobry postreh, to nemozem vylucit. Napr. pri bootovani z CD musim instalacny proces spustat s parametrom "acpi=off", bez neho mi to zamrzne. Ale docital som sa, ze toto opatrenie je pri starsich PC takmer standardnym javom.

            Lenze zda sa, ze hlavnu pricinou je prave absencia suboru mounts v adresari proc. Urobil som takyto pokus: nasiel som si na internete jeden konkretny subor mounts. Pokusne som vytvoril prazdny subor mounts vo svojom proc adresari a vlozil som donho obsah z internetoveho vzoru (i ked som vedel, ze to asi nebude presne pasovat aj na moje Gentoo). Znovu som skusil nainstalovat grub prikazom "emerge grub" a ono to naraz slo! Dokoncil som instalaciu podla dokumentacie:

            # nano -w /boot/grub/grub.conf

            default 0
            timeout 10
            splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz

            title=Gentoo Linux 2.6.32-r7
            root (hd0,0)
            kernel /boot/kernel-2.6.32-gentoo-r7 root=/dev/hda3


            # grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab
            # grub-install /dev/hda


            Skusil som nabootovat z HDD. Bootovanie zacalo, ale dopadlo podla ocakavania neuspesne. Tu je zaverecna cast vypisu z bootovacieho procesu:

            Please append a correct "root=" boot option; here are available partitions:
            0800 78150744 sda driver: sd
            0801 40131 sda1
            0802 5301045 sda2
            0803 9687195 sda3
            0804 1 sda4
            0805 8715231 sda5
            0806 1542208 sda6
            0807 57633156 sda7
            0b00 1048575 sr0 driver: sr
            Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(2,0)
            Pid:1, comm: swapper Not tained 2.6.32-gentoo=r7 # 1
            Call Trace:
            [<c14efe77>] ? printk+0+f/0x11
            atd...


            Vidim to tak, ze obsah suborov "mounts" a podla neho vytvoreneho "/etc/mtab" pre moje Gentoo "nesedi" a narobilo to pri bootovani chaos. Dokonca aj moj HDD a vsetky particie na nom sa "zmenili" z hda na sda... :-D

            Aby som vylucil, ze islo o nahodu, znova som nabootoval z instalacneho CD Gentoo, pripojil som oddiely / a /boot, chroot-ol som sa, zmazal som subory "/proc/mounts" a "/etc/mtab" a spustil som "emerge grub". Instalacia sa nepodarila, skoncilo to rovnakymi chybovymi hlaseniami ako na zaciatku.

            Podla mna je to jasne: kluc k uspechu je spravne zostaveny obsah suboru mounts.



            • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 11:31
              WlaSaTy   Návštevník
              Pokial ta chyba z logu co si sem dal existovala, tak by som si rozmyslel pokracovat bez testov.

              Inak, skus sa zamysliet medzi diskami hda a sda v casoch libata.

              PS." klucom k uspechu je citanie a nevynechavanie dolezitych casti.
            • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.07.2010 | 14:57
              Avatar yetti Gentoo, CentOS, Sabayon  Používateľ
              podla toho co mas vo fstab a co vypisuje bootovanie, je rozdiel v pomenovani diskov
              prepis hda na sda a imho malo by to fungovat
              --<br/> Pekný deň a úsmev na tvári !!!
              • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 07.07.2010 | 19:38
                Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                Diky chlapi, zabralo to. ;) Zamenil som v suboroch "/etc/fstab" a "/boot/grub/grub.conf" vsetky hda za sda a boot z HDD uz funguje (Uz teraz chapem: nove distro, nove jadro, nova doba... Technicka evolucia sa vali nekompromisnym tempom vpred a s (P)ATA diskami sa proste uz dnes nepocita. Jednoducho ma to nenapadlo hned.).

                Teraz by mala nasledovat instalacia grafickeho prostredia. Opat som sa snazil riadit navodom. Postup sa zdal byt jasny:
                1. zistim si dostupne ovladace prikazom "emerge -pv xorg-x11"
                2. na zaklade vypisu z prikazu "emerge -pv xorg-x11" zvolim ovladace, ktore chcem instalovat a zadefinujem ich hodnotami INPUT_DEVICES="..." a VIDEO_CARDS="..." v soubore "/etc/make.conf"
                3. nainstalujem Xorg prikazmi "emerge xorg-x11", "env-update" a "source /etc/profile"
                4. vygenerujem xorg.conf prikazom "Xorg -configure"
                V idealnom pripade by mal vystup z prikazu "emerge -pv xorg-x11" dopadnut nejako takto:

                # emerge -pv xorg-x11

                These are the packages that would be merged, in order:

                Calculating dependencies... done!
                [ebuild R ] x11-base/xorg-x11-7.0-r1 USE="-3dfx" INPUT_DEVICES="keyboard
                mouse -acecad -aiptek -calcomp -citron -digitaledge -dmc -dynapro -elo2300
                -elographics -evdev -fpit -hyperpen -jamstudio -joystick -magellan -magictouch
                -microtouch -mutouch -palmax -penmount -spaceorb -summa -synaptics -tek4957
                -ur98 -vmmouse -void -wacom" VIDEO_CARDS="nvidia -apm -ark -chips -cirrus
                -cyrix -dummy -fbdev -fglrx -glint -i128 -i740 -i810 -imstt -mach64 -mga
                -neomagic -nsc -nv -r128 -radeon -rendition -s3 -s3virge -savage -siliconmotion
                -sis -sisusb -tdfx -tga -trident -tseng -v4l -vesa -vga -via -vmware -voodoo" 0
                kB


                Lenze ako to uz v zivote chodi, realita byva obycajne ina. Moj balik "xorg-x11" totiz ziadne ovladace neobsahoval:

                # emerge -pv xorg-x11

                These are the packages that would be merged, in order:

                Calculating dependencies... done!
                [ebuild N ] x11-base/xorg-x11-7.4-r1 0 kB


                V navode nastastie s takouto variantou pocitali: Také je možné, že se balík jmenuje trochu jinak; v takovém případě zkuste zadat "emerge -pv xorg-server"
                emerge -pv xorg-server

                These are the packages that would be merged, in order:

                Calculating dependencies... done!
                [ebuild R ] x11-base/xorg-server-1.7.6 USE="ipv6 nptl xorg -debug -dmx -hal -kdrive -minimal -sdl -tslib" 0 kB


                Teraz uz aspon nieco, ale ono to dvakrat nevyzera na ovladace, ktore by som prave potreboval...

                ... pokracovanie v dalsom prispevku >>>
              • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 07.07.2010 | 19:55
                Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                Tak som snad zo zufalstva skusil, co mi vypise prikaz "emerge -pv xorg drivers":

                emerge -pv xorg drivers

                These are the packages that would be merged, in order:

                Calculating dependencies... done!
                [ebuild N ] sys-power/acpid-2.0.4-r2 73 kB
                [ebuild N ] x11-libs/libXinerama-1.1 USE="-debug" 240 kB
                [ebuild N ] x11-drivers/ati-drivers-10.5 USE="modules qt4 -debug (-multilib)" 98,530 kB
                [ebuild R ] x11-base/xorg-drivers-1.8 INPUT_DEVICES="evdev keyboard mouse synaptics -acecad -aiptek -joystick -penmount -tslib -virtualbox -vmmouse -void -wacom" VIDEO_CARDS="fbdev fglrx* radeon radeonhd -apm -ark -ast -chips -cirrus -dummy -epson -geode -glint -i128 -i740 (-impact) -intel -mach64 -mga -neomagic (-newport) -nouveau -nv -nvidia -r128 -rendition -s3 -s3virge -savage -siliconmotion -sis -sisusb (-sunbw2) (-suncg14) (-suncg3) (-suncg6) (-sunffb) (-sunleo) (-suntcx) -tdfx -tga -trident -tseng -v4l -vesa -via -virtualbox -vmware (-voodoo) -xgi" 0 kB
                [blocks B ] >=x11-base/xorg-server-1.8.0 (">=x11-base/xorg-server-1.8.0" is blocking x11-drivers/ati-drivers-10.5)

                Total: 4 packages (3 new, 1 reinstall), Size of downloads: 98,841 kB
                Conflict: 1 block (1 unsatisfied)

                * Error: The above package list contains packages which cannot be
                * installed at the same time on the same system.

                ('ebuild', '/', 'x11-drivers/ati-drivers-10.5', 'merge') pulled in by
                x11-drivers/ati-drivers required by ('ebuild', '/', 'x11-base/xorg-drivers-1.8', 'merge')


                For more information about Blocked Packages, please refer to the following
                section of the Gentoo Linux x86 Handbook (architecture is irrelevant):

                http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1#blocked


                Bingo! Zda sa, ze teraz by sa uz vyberat dalo... Lenze, je tu ten nestastny konflikt. Tak som pozrel, co mudreho mi poradia ohladne blokovanych balickov v tom odkaze zo zaveru vypisu. Musim sa priznat, ze ma fakt dostali:

                Pro vyřešení blokování máte dvě možnosti - nový balíček nemusíte instalovat, anebo odstraníte balík vytvářející konflikt.
                Tak na toto by som urcite sam neprisiel... Horsie je, ze zabudli na to najdolezitejsie: uviest prakticky priklad, ako zostavit syntaxu pre instalaciu tak, aby sa zabranilo instalacii jedneho z dvojice balickov vyvolavajucich konflikt.

                Takze k veci: potrebujem nainstalovat balicek "xorg-drivers". Instalacia tohoto balicka je vsak blokovana konfliktom balickov "xorg-server-1.8.0" a "ati-drivers-10.5". Bez balicka "ati-drivers-10.5" sa dufam zaobidem, kedze mam grafiku intel. Ako teda spustim instalaciu balicka "xorg-drivers" bez nutnosti instalacie balicka "ati-drivers"?

                Vopred diky ;-)
                • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 07.07.2010 | 21:12
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  nastav si VIDEO_CARDS ...


                  [ebuild R ] x11-base/xorg-drivers-1.8 INPUT_DEVICES="evdev keyboard mouse synaptics -acecad -aiptek -joystick -penmount -tslib -virtualbox -vmmouse -void -wacom" VIDEO_CARDS="fbdev fglrx* radeon radeonhd -apm -ark -ast -chips -cirrus -dummy -epson -geode -glint -i128 -i740 (-impact) -intel -mach64 -mga -neomagic (-newport) -nouveau -nv -nvidia -r128 -rendition -s3 -s3virge -savage -siliconmotion -sis -sisusb (-sunbw2) (-suncg14) (-suncg3) (-suncg6) (-sunffb) (-sunleo) (-suntcx) -tdfx -tga -trident -tseng -v4l -vesa -via -virtualbox -vmware (-voodoo) -xgi" 0 kB

                  toto tam nie je na srandu... mas intel graficku kartu a mas tam vo VIDEO_CARDS -intel ? Naco si davas gentoo, ked necitas manual?

                  Ale to som sice robil aj ja, ked som s gentoo zacinal...
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 09:25
                    Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                    Diky moc za nakopnutie spravnym smerom. Hodnoty v "/etc/make.conf" som sice nastavene mal, lenze poriadne divoke:

                    INPUT_DEVICES="keyboard mouse"
                    VIDEO_CARDS="intel"
                    VIDEO_CARDS="fglrx"

                    A potom ze preco mi to tam silou-mocou chcelo natlacit balik "ati-drivers"... :-D

                    Po odstraneni riadku VIDEO_CARDS="fglrx" uz balik "xorg=drivers" samozrejme isiel bez problemov nainstalovat.

                    # emerge xorg-drivers
                    # env-update
                    # source /etc/profile


                    Nakoniec som skusil vygenerovat subor "xorg.conf" prikazom "Xorg -configure". Lenze nepodarilo sa... V "/etc/X11" sa ziadny subor "xorg.conf" nevytvoril. Prikladam Xorg.0.log z prikazu "Xorg -configure".

                    Ovladace nainstalovane su. Tu je vypis z prikazu "emerge -pv xorg-drivers" po instalacii balika "xorg-drivers".

                    Hodnoty v "/etc/make.conf" mam teraz nastavene takto:

                    INPUT_DEVICES="evdev keyboard mouse synaptics"
                    VIDEO_CARDS="intel vesa"

                    Model NTB je Toshiba Satellite A30. Tu je jeho technicka specifikacia (RAM =1GB).

                    Bez problemov na nom viem nabootovat Live CD Slax. Prikladam "xorg.conf" zo Slaxu, taktiez mozno poskytne nejake uzitocne info.
                    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 10:30
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      Xorg -configure ti vytvori subor /root/xorg.conf.new ;) ten si nakopci do /etc/X11/xorg.conf
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 10:51
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ten konfig sa už dávnejšie nepoužíva. Teda okrem špeciálnych prípadov (lacný LCD ktorý nevie korektne povedať rozlíšenie a frekvencie, alebo kábel s odcvaknutým PINmi 12 a 15 cez ktoré idú uvedené informácie, a podobne).

                        Oveľa vhodnejšie je pozrieť log z xwindows v /var/log. Niekedy sa stane že sa dvihne verzia knižníc a balíky sa reverzne nebuildnú. Od toho je príkaz revdep-rebuild.
                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 20:22
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          miernejsi Off topic: nevies ako je na tom FreeBSD? Tam sa mi zda, ze xorg.conf je este stale potrebne pouzivat.
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 20:47
                          Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                          Bohuzial pravdu mal pan WlaSaTy. V adresari /root som nasiel namiesto zasluzenej odmeny velke ho*no... Ale bolo prijemne zase aspon chvilu verit v happyend . ;)

                          Oveľa vhodnejšie je pozrieť log z xwindows v /var/log
                          ... velmi rad by som ho tu zverejnil, keby tam bol... :-(

                          root@slax:/mnt/hda3/var/log# ls -laF
                          total 376
                          drwxr-xr-x 5 root root 344 Jul 7 20:25 ./
                          drwxr-xr-x 12 root root 312 Jul 3 12:57 ../
                          -rw-r--r-- 1 root root 6130 Jul 7 20:25 Xorg.0.log
                          -rw-r--r-- 1 root root 6130 Jul 7 20:18 Xorg.0.log.old
                          -rw-r----- 1 root root 46382 Jul 8 06:25 dmesg
                          -rw-rw---- 1 250 250 1628 Jul 7 19:35 emerge-fetch.log
                          -rw-rw---- 1 250 250 178855 Jul 7 20:21 emerge.log
                          -rw------- 1 root root 24024 Jul 8 06:25 faillog
                          -rw-r--r-- 1 root root 292292 Jul 8 06:25 lastlog
                          drwxr-xr-x 2 root root 72 Jun 22 11:30 news/
                          drwxr-xr-x 3 root root 72 Jun 22 14:48 portage/
                          drwxrwx--- 2 root 250 88 Jun 22 16:44 sandbox/
                          -rw-rw-r-- 1 root 406 111744 Jul 8 06:25 wtmp
                          • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 22:44
                            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                            A co si myslis , ze je Xorg.0.log ?
                            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                            • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 23:15
                              Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                              Myslim, ze to bude to, co som zverejnil o 2 prispevky vyssie... (pozor: nevlozil som to do prispevku priamo, ale ako hyperlink!) ;)

                              P.S. inac, vobec sa ti nedivim, ze si to prehliadol. Skutocnost, ze ten modry text dost velmi splyva s textom farby ciernej stacili uz postrehnut asi vsetci. S vynimkou dvoch panov: toho, ktory default skin tohoto fora vymyslel, a toho, ktory ho ako default skin vybral. :p
                              • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 08.07.2010 | 23:58
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Myslíš ten log z príkazu Xorg -configure ? Ten sa asi moc nedá použiť keďže sa odvoláva na VMWare a hneď na to spadne ako keby bol ten počítač navyše pretaktovaný či mal vadnú RAM.
                                • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 09.07.2010 | 02:30
                                  Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                  No myslim, no... Ja som inac v tom logu tiez nic zaujimaveho nevidel, ale radsej som si pockal na vase nazory, lebo ma tu uz jeden pan upozornil, ze mam nieco s ocami... :p

                                  Tym poznatkom ze "konfig xorg.conf sa uz davnejsie nepoziva" si ma vlastne upozornil, ze navod ktorym som sa doteraz riadil, prilis cerstvy asi nebude. A to sa vie, ze nebol: aktualizace: 9.6.2007

                                  Skusil som novu cestu podla modernej anglickej verzie navodu (Updated May 23, 2010) s pouzitim HAL bez vygenerovania xorg.conf. Dopadlo to uz tradicne bez happyendu, ale novy Xorg.0.log, vygenerovany prikazom startx, vyzera tentokrat ovela slubnejsie. ;)

                                  • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 09.07.2010 | 13:42
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Vzhladom na tu informaciu s VMWare grafickym ovladacom, skus nam najprv popisat aku mas zostavu, ci to gentoo bezis priamo na stroji alebo cez virtual box, qemu, kvm, vmware ci inu virtualizacnu technologiu a ci ta zostava dobre chladi a ci sa chova stabilne.

                                    Totizto, z toho co pises, z toho naozaj nie je jasne ze ci ta skladacka nie je pretaktovana, ci je zdroj dostatocny, ci je chladenie v poriadku, ci si nahodou nevypinal ACPI starajuce sa mimochodom aj o pracovne frekvencie na doske a chladenie, ci si nevypinal APIC starajuci sa o smerovanie na zbernici. Tie chyby poukazuju na nesulad v HW komponentoch alebo na ich zle nastavenie (presnejsie povedane, prestavenie) pri starte systemu.

                                    Mimochodom, instalacna prirucka krok za krokom sa vola Gentoo Handbook a podla nej sa to aj mne vzdy podarilo. Pokial som teda napriklad nevynechal nejake kroky alebo nepouzil LiveCD s grafikou (z ktoreho IMHO instalacia nikdy nesla).
                                    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 09.07.2010 | 20:46
                                      Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                      Vela veci, na ktore sa pytas, som uz uviedol v mojich predchadzajucich prispevkoch. Nie je vsak pre mna problem dat to sem znovu:

                                      skus nam najprv popisat aku mas zostavu, ci to gentoo bezi priamo na stroji alebo cez virtual box, qemu, kvm, vmware ci inu virtualizacnu technologiu a ci ta zostava dobre chladi a ci sa chova stabilne.
                                      PC zostava = starsi notebook Toshiba Satellite A30. Jeho parametre presne zodpovedaju tejto technickej specifikacii, RAM=1GB, HDD je tento uplne novy Western Digital 80GB.

                                      Gentoo mam nainstalovane priamo na HDD Takto:

                                      /dev/hda1 ext2 32MB Boot partition
                                      /dev/hda2 swap 512MB Swap partition
                                      /dev/hda3 reisersf 9456MB Root partition


                                      Chladenie notebooku je povodne. Notebook spolahlivo sluzi uz dlhe roky, takze to chladenie asi vyrobca nevyriesil uplne zle. Mesiac dozadu som cez mriezku nad ventilatormi odsal vysavacom z utrob NTB slusne mnozstvo prachu a chlpov a dovolim si tvrdit, ze ucinnost chladenia je momentalne na urovni aspon 90% svojho maxima.

                                      Co sa tyka stability, zatial som ziadny problem nepostrehol. Bootovanie z instalacneho CD je svizne a bez akychkolvek znamok mrznutia. Na notebooku spustam aj live distro Slax s parametrom copy2ram, ktory tu asi vysvetlovat nemusim... A Slax si v RAMke "plava" s lahkostou pstruha z horskeho potoka.

                                      ci si nahodou nevypinal ACPI starajuce sa mimochodom aj o pracovne frekvencie na doske a chladenie, ci si nevypinal APIC starajuci sa o smerovanie na zbernici. Tie chyby poukazuju na nesulad v HW komponentoch alebo na ich zle nastavenie (presnejsie povedane, prestavenie) pri starte systemu.

                                      BIOS tohto NTB je na nastavenia vyslovene "skupy" a nastavit v nom (cize eventualne dobabrat) toho vela nejde. O nejakom pripadnom pretaktovani sa tu bavit nema cenu. Myslim, ze zapnutie/vypnutie ACPI, APIC a podobnych ficuriek mozeme s kludnym svedomim vylucit. Nemam teraz NTB pri sebe, ale slubujem, ze to kazdopadne doma skontrolujem.

                                      Este k tomu ACPI: boot z instalacneho CD musim spustat s parametrom acpi=off. Ide vsak o znamu vec, takze podozrive mi to nepripada:

                                      acpi=off
                                      Completely disables ACPI. This is useful on some older systems and is also a requirement for using APM. This will disable any Hyperthreading support of your processor.

                                      Mimochodom, instalacna prirucka krok za krokom sa vola Gentoo Handbook a podla nej sa to aj mne vzdy podarilo. Pokial som teda napriklad nevynechal nejake kroky alebo nepouzil LiveCD s grafikou (z ktoreho IMHO instalacia nikdy nesla).

                                      Instalacna prirucka, z ktorej som vychadzal ja, sa vola Gentoo Linux x86 Handbook a je v cestine. Ale uznavam, ze ceska verzia nie je prave vzdy aktualna.

                                      Pripustam, ze zopar problemov som si pri instalacii vyrobil sam, pretoze som prehliadol alebo hned nepochopil niektore dolezite kroky. Lenze na druhej strane jednoducho nejde zostavit tak dokonaly manual, ktory by vychytal a popisal riesenia vsetkych moznych problemov, ktore sa pocas instalacie mozu vyskytnut.

                                      A obraz instalacneho CD, ktory som pouzil, ma nazov install-x86-minimal-2010.nieco.iso (nemam ho teraz pri sebe). Urcite to nie je to obavane LiveCD.

                                      ... snad som zodpovedal na vsetko. Keby nie, doplnim. ;-)







                                      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 09.07.2010 | 21:59
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Takže to zhrnieme.

                                        Postarší notebook ktorý by mal byť funkčný. Jediné testy na ňom vykonané boli pomocou skopírovania Live distribúcie do RAM a odporúčaný test (napríklad memtest) nebol spustený. Bol použitý inštalačný manuál v jazykovej mutácii bez aspoň zbežnej kontroly či nie je zastaralý . ACPI starajúce sa o chladenie a takty komponentov je vypnuté.

                                        Prečo si vypínal to ACPI mi je záhadou. Je pravda že implemenácia ACPI pred vyše šiestimi rokmi bola obvykle nepochopením jej definície výrobcom, ale predpokladám že za tie roky tam bol daný posledný BIOS ktorý mohol veľa vecí vyriešiť. ACPI sa vypínalo len keď jeho implemenácia nebola opravovaná pomocou kódu priamo v Linuxovom jadre alebo pokiaľ BIOS nevedel povedať že nemá APIC.

                                        Inak, samotná inštalácia Gentoo je dosť dobrý stress test a dokáže kvalitne otestovať stabilitu zostavy. Problém je v tom, že sa počas samotnej inštalácie vyskytli závažné chyby ktoré je treba odfiltrovať od preklepov. Takže by som znova odporučil stress testy, ale tento krát vo väčšej miere. Teda nielen Memtest, ale aj badblocks (s zápisom, dúfam že nemáš NB ktorý má BIOS na HDD) a ostatné testy, napríklad pomocou stress linux-u. Ak tieto testy dopadnú OK, tak by som odporučil použiť aktuálnu inštalačnú príručku, hoci aj s pomocou google translatora.

                                        PS.: Tie Live distrá čo žíhali jak drak v RAMke, tak tie neotestovali funkcionalitu (a chladenie) pomalšej časti zbernice na ktorej je napojený napríklad HDD. Nie vždy stačí vysať prach z ventilátora, najmä ak sa vysávačom môže poškodiť ložisko. A navyše ten vysávač asi nevytiahne prach z hĺbky štvrť metra.

                                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 10.07.2010 | 22:43
                                          Avatar asi Gentoo  Používateľ
                                          Máš naštartovaný hal deamon (čerta) /etc/init.d/hald start
                                          rc-update add hald default

                                          v /usr/share/hal/fdi/ mas nastavenia ktoré skopíruješ do /etc/hal/fdi/policy/ ak ti to hal nerozbehá sám.
                                          Tiež s praxe odporúčam xorg.conf vygenerovať i keď to je nie vždy nutné.
                                          napr: X --configure A ak ti bude po štarte xorg mrznúť zakáž AllowEmptyInput
                                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 11.07.2010 | 15:29
                                          Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                          WlaSaTy: Takže by som znova odporučil stress testy, ale tentokrát vo väčšej miere. Teda nielen Memtest, ale aj badblocks (s zápisom, dúfam že nemáš NB ktorý má BIOS na HDD) a ostatné testy, napríklad pomocou stress linux-u. Ak tieto testy dopadnú OK, tak by som odporučil použiť aktuálnu inštalačnú príručku...

                                          OK, dal som na teba. Spustil som memtest, badblocks aj niektore testy zo stresslinuxu. Ziadny problem som pri nich neodhalil. Zmazal som cely disk, znovu vytvoril jednotlive particie a postupujem od piky nanovo podla aktualnej instalacnej prirucky. Prave som vo faze pred kompilaciou jadra a rad by som prekonzultoval niektore veci:
                                          1. zvolit opat rucnu konfiguraciu jadra (ako minule), alebo tentokrat pre istotu pouzit genkernel?
                                          2. vynutit si za kazdu cenu podporu pre ACPI pouzitim premennej USE="acpi" v /etc/make.conf ?

                                          Zastavim sa opat pri tom ACPI. Pises ze ti je zahadou, preco ACPI vypinam pri bootovani z instalacneho CD pomocou parametru acpi=off. Pretoze jednoducho musim, inak pri bootovani vzdy zamrznem na tomto kroku. Predpokladal si, ze posledny BIOS urcite vela veci vyriesi. Tak som BIOS aktualizoval z povodnej verzie 1.4 na verziu 1.8 (updatetime: 2007-11-23, na 99% posledna verzia, novsi bol vydany len asi tazko...). Nezmenilo sa vsak nic: ziadne nove nastavenia v BIOSe nepribudli a stale musim bootovat s parametrom acpi=off. Ak by ta zaujimalo, co vsetko je mozne v mojom BIOSe nastavit, tak nech sa paci... Potom som ale na nete nasiel tento uzivatelsky manual, ktory v sebe ukryva odpoved, ako je to s ACPI mojho NTB.

                                          P.S. A naschval ti to dopredu neprezradim, aby si si ten manual najprv prezrel a az potom sa k tomu vyjadril. :p

                                          _________________________________

                                          asi:

                                          Dakujem pekne za tipy. Vsetky tie kroky, ktore doporucujes, som skusil ale nepomohlo to. Uz je to aj tak jedno, instalujem nanovo. ;)

                                          • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 11.07.2010 | 17:51
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Už naozaj neviem čo Ti mám odpovedať.

                                            Sám uznáš že manuál podľa ktorého si to robil predtým obsahuje neaktuálne kapitoly ale držíš sa ho ako kliešť.

                                            Pýtaš sa či máš niečo vyskúšať. Máš dosť rýchly procesor, takže kým si prečítaš odpoveď tak si to už mohol dávno vyskúšať.

                                            Ohľadne ACPI, tak asi si si už všimol na čo sa tá technológia používa. Ale tie chyby zo spustení progamov čo si sem dal vyzerajú naozaj na to, že sa minimálne prehrieva ten stroj. Ak ho chceš silou mocou mať vypnuté, tak si pozri na internete koľko metrový plamienok vyletí napríklad z baterky po jej prehriatí. Takých videí je naozaj požehnane.

                                            PS.: predpokladám že si toto nezabudol zahrnúť do jadra
                                              │ Symbol: ACPI_TOSHIBA [=n]                                               │
                                              │ Prompt: Toshiba Laptop Extras                                           │
                                              │   Defined at drivers/platform/x86/Kconfig:475                           │
                                              │   Depends on: X86 [=y] && X86_PLATFORM_DEVICES [=n] && ACPI [=y] && INP │
                                              │   Location:                                                             │
                                              │     -> Device Drivers                                                   │
                                              │       -> X86 Platform Specific Device Drivers (X86_PLATFORM_DEVICES [=n │
                                              │   Selects: INPUT_POLLDEV [=m] && BACKLIGHT_CLASS_DEVICE [=m]            │
                                              │                                                                         │
                                              │                                                                         │
                                              │ Symbol: TOSHIBA [=n]                                                    │
                                              │ Prompt: Toshiba Laptop support                                          │
                                              │   Defined at arch/x86/Kconfig:915                                       │
                                              │   Depends on: X86_32 [=y]                                               │
                                              │   Location:                                                             │
                                              │     -> Processor type and features                                      │
                                            
                                            • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 31.07.2010 | 17:37
                                              Mepho   Návštevník
                                              Inak velmi zaujimavy thread, ste ho celkom slusne sundali :)
                                              Gentoo nie je pre ludi, co nevedia citat a najma porozumiet citanemu, resp anglictine pretoze tie lokalizovane verzie su outdatnute a aj tak gentoo nema moc jazykovu podporu, cize bez eng sa clovek nezaobide.
                                              Tvorcovi vlakna odporucam nejaku user friendly distribuciu kym sa nauci co a ako.
                                              A ono je aj v tom navode napisane, btw, ze pokial clovek nevie co robi, ma pouzit genkernel na kompilaciu jadra a modulov, to nainstaluje vsetko a nie su problemy (okrem zufale pomaleho bootu a problemov s hibernaciou - treba prekompilovat tuxonice-sources, hoc aj s genkernel --kerneldir=/usr/src/tuxonice-^version^, potom uz zvycajne hibernacia funguje tip top). Oh a este neodporucam na tom booku nastavit v make-u -march= a -mtunes= (inak ako defaultne nocona), pretoze to bude podla googlu vydavat divne zvuky pri prechodoch do C3 statov procaku.
                                              Fenomen opisany TU
                                              • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 03.08.2010 | 19:52
                                                Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                Caute, dlhsie som sa odmlcal... Zreferujem podstatne fakty: instalacia sa na druhy pokus podarila a Gentoo i s KDE pomalicky vo volnych chvilach doladujem coraz blizsie k mojim predstavam.

                                                WlaSaTy, sorry za ten uzasny kamenak s manualom. Ten sa mi tak nahderne "podaril" + ta tvoja reakcia, ze som z toho mal par dni svalovicu od smiechu. Samozrejme, ze som tam chcel dat odkaz na manual anglicky.

                                                Gentoo nie je pre ludi, co nevedia citat a najma porozumiet citanemu...
                                                Tvorcovi vlakna odporucam nejaku user friendly distribuciu kym sa nauci co a ako.


                                                Mepho, ked niekto urobi chybu, nemusi to nutne znamenat, ze nevie citat alebo porozumiet citanemu. Moze byt jednoducho len nepozorny. Tak ako ty, ked mi doporucujes zacat nejakou user friendly distribuciou a nevadi ti, ze uz mam nejaky ten rok dve take uvedene v profile...

                                                Mam tu par drobnosti, ktore sa mi zatial nedari poriesit svojpomocne. Napriklad spravne zobrazovanie diakritiky na NTFS particiach. Podporu pre NTFS nainstalovanu mam (NTFS-3G), citat i zapisovat viem aj pod beznym uzivatelskym uctom. Fstab pre NTFS particiu vyzera takto:
                                                /dev/sda6 /mnt/data ntfs-3g users,umask=0002,nls=utf8,rw 0 0

                                                A /etc/locale.gen takto:

                                                en_US ISO-8859-1
                                                en_US.UTF-8 UTF-8
                                                cs_CZ ISO-8859-2
                                                cs_CZ.UTF-8 UTF-8
                                                sk_SK ISO-8859-2
                                                sk_SK.UTF-8 UTF-8


                                                Fonty, ktore pouzivam v KDE vedia diaktikitu zobrazovat spravne, tam problem nebude.
                                                • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 03.08.2010 | 20:32
                                                  Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
                                                  Samotny driver podporuje utf16 cize tam problem nie je.
                                                  Pre FAT sa to da nastavit priamo v kerneli, je tam (iso8859-1) Default iocharset for FAT
                                                  Avsak v NTFS by to uz malo byt vsetko ok, asi by som skusil fsck.ntfs popripade mas problemy s systemovymi fontami.
                                                  Ale ak to robi len s ntfs tak neviem v com je problem, skusal si na to FS premenovat nieco, s pouzitim diakritiky?
                                                  Ak by to fungovalo tak napisat skript na prevod unicode >> sk nie je problem, dokonca na to existuje aj nejaky soft (prevadzal som raz titulky, nepamatam nazov ale da sa pogooglit, tusim tvorcovia z CVUT)
                                                  • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 04.08.2010 | 20:11
                                                    Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                    Mas pravdu, problem s diakritikou nemam len na NTFS particiach, ale taktiez aj na systemovej ext3 particii. Vytvorim napr. subor áčko.txt a vsetko sa zda byt v poriadku. Ked vsak znovu otvorim adresar, v ktorom mam subor áčko.txt ulozeny, najdem tam subor á?ko.txt...

                                                    Mam pochybnosti, ci za to moze pouzity font. KDE mam ciastocne poslovencene a vsetky prelozene polozky sa mi v nom zobrazuju spravne (ukazka). Ako je vidiet z obrazku, font mam nastaveny prakticky na vsetko ten isty a ten slovensku diakriktiku vie. Tu je dalsi dokaz. Samozrejme vyskusal som aj ine fonty, vysledok vsak vzdy rovnaky.

                                                    Preto si myslim, ze skor bude potrebne editovat nejaky konfiguracny subor, a opravit v nom kodovanie. Navodov na nete by bolo hafo, ja uz ale mam novu verziu xwindow (ci ako sa tomu nadava...) v ktorej konfiguraky typu xorg.conf atd uz neexistuju, takze tie navody su mi tak na 2 veci...

                                                    S tym skriptom taktiez napad, ale este chvilu pockam. To musi predsa ist aj jednoduchsie.
                                                    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 05.08.2010 | 01:07
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Ahoj Jozol,
                                                      ten hlod s tým ako že používaš anglickú dokumentáciu a nie českú si povedal skutočne kvalitne. Škoda že tie chyby zodpovedali naozaj práci podľa zastaraléno českého prekladu.

                                                      Ale, čo myslíš. Líšia sa takto tie dve jazykové mutácie aj v prípade lokalizácie? Ja Ti môžem potvrdiť že áno.
                                                    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 05.08.2010 | 19:40
                                                      Avatar Ferdinand Neusch   Používateľ
                                                      Hm pozri sa na TOTO. Da sa to aplikovat aj na slovencinu. Popravde som to neskusal, nikdy som nemal problem s diakritikou, pretoze ju jednoducho nepouzivam mimo web-u...
                                                      Hadam pomoze
                                                      • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 01:13
                                                        Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                        Diky za tip. Vo volnych chvilach som s tym par dni trosku experimentoval a vyskusal aj tebou doporuceny navod i vela inych navodov najdenych na internete. Slavil som ciastocny uspech. Podarilo sa mi napr. kompletne poslovencit menu KDE, opravit slovensku diakritiku v konzole (Midnight commander).
                                                        Problem s diakritikou v nazvoch suborov som ale neodstranil uplne. Diakritika sa mi uz zobrazuje spravne pri suboroch na systemovej ext3 particii a taktiez v nazdielanych priecinkoch na ostatnych PC v domacej sieti (pripajam sa cez Sambu). Naopak zle sa mi zobrazuje pri suboroch na NTFS (paralelna instalacia Win XP) a FAT32 particiach (USB kluc).

                                                        Konkretny priklad z praxe: pod Windows vytvorim na NTFS a FAT32 particiach subor "žinčícá.txt". Nabootujem Gentoo a vidim subor "ĹžinÄ?Ă­cĂĄ.txt". Skusim ho premenovat.

                                                        rename ĹžinÄĂ­cĂĄ.txt žinčícá.txt

                                                        Zda sa ze fajn, ziadne chybove hlasenie sa neobjavilo... Pozrime si vysledok:

                                                        # ls -l
                                                        -rwxr-xr-x 1 root root 0 Aug 13 18:15 ĹžinÄ?Ă­cĂĄ.txt


                                                        OK, sme tam kde sme boli... Skusam na NTFS & FAT32 particiach vytvorit adresar "žinčícá".

                                                        # mkdir žínčícá
                                                        mkdir: cannot create directory `žínčícá': Invalid or incomplete multibyte or wide character


                                                        Dobre, pohrame sa trosku s kodovanim. Otestujeme utilitu convmv. NTFS:

                                                        # convmv -f utf8 -t iso-8859-2 --notest ĹžinÄ?Ă­cĂĄ.txt

                                                        mv "./ĹžinÄĂ­cĂĄ.txt" "./žinčícá.txt"
                                                        Error: Invalid or incomplete multibyte or wide character
                                                        Ready!


                                                        FAT32:

                                                        # convmv -f utf8 -t iso-8859-2 --notest ĹžinÄ?Ă­cĂĄ.txt
                                                        mv "./ĹžinÄĂ­cĂĄ.txt" "./žinčícá.txt"
                                                        Error: Invalid argument
                                                        Ready!


                                                        Som velmi blizko a zaroven velmi daleko... Nieco brani tomu, aby sa prejavilo spravne kodovanie. Snad niekdo z vas skusenejsich spozna kde je problem a poradi.

                                                        Pre uplny obraz zverejnujem aj obsah suboru fstab:

                                                        /dev/sda1 /mnt/xp_en ntfs-3g users,umask=0002,nls=utf8,ro 0 0
                                                        /dev/sda2 none swap sw 0 0
                                                        /dev/sda3 / ext3 noatime 0 0
                                                        /dev/sda6 /mnt/data ntfs-3g users,umask=0002,nls=utf8,rw 0 0
                                                        /dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,utf8 0 0
                                                        /dev/sdb1 /mnt/usb_flash vfat auto,users,utf8,suid,dev,exec,rw 0 0
                                                        proc /proc proc defautls 0 0
                                                        shm /dev/shm tmpfs nodev,nosuid,noexec 0 0
                                                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 01:26
                                                          Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ
                                                          mas nastavene spravne kodovanie v terminali/konzole?

                                                          a rozsir si svoj /etc/locale.gen, zvycajne pouzivam toto a nemam problem. sice to tvoj problem asi nevyriesi ale cim viac, tym lepsie :)

                                                          sk_SK.UTF-8 UTF-8
                                                          sk_SK ISO-8859-2
                                                          sk_SK IBM852
                                                          sk_SK CP1250

                                                          nezabudni na "locale-gen"
                                                          • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 15:06
                                                            Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                            Myslim, ze kodovanie mam v terminali/konzole nastavene spravne, kedze znaky s diakritikou sa mi v nom/nej zobrazuju OK.

                                                            /etc/locale.gen som doplnil podla tvojho doporucenia a vygeneroval som nove locales prikazom locale-gen. Tak ako si predpokladal, nezabralo to. :-)
                                                        • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 15:12
                                                          WlaSaTy   Návštevník
                                                          Ahoj Jozol,
                                                          Si na omyle. Vzdalujes sa a dokonca milovymi krokmi. Namiesto toho aby si spojazdnil centralizovane unicode, tak prechadzas na jednoznakovu kodovu stranku. Asi by si mal naozaj pouzit aspon babelfish alebo prekladac od google.

                                                          Aku mas prosim Ta zostavu ze namiesto rebuildu systemu (koli nastoleniu konzistencie) zmenis nick?
                                                          • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 17:37
                                                            Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                            WlaSaTy,

                                                            laskavo by som ta poprosil, ze ak mi nechces pomahat, tak do tohto vlakna uz neprisievaj. Tvoje posledne prispevky uz nesuvisia s riesenim problemu a zbytocne zneprehladnuju cele vlakno ludom, ktori mi pomahat chcu.

                                                            Ak mas potrebu vybavovat si so mnou osobne ucty, v profile najdes moj e-mail. Vyriesime to medzi 4 ocami. ;-)
                                                            • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 18:10
                                                              WlaSaTy   Návštevník
                                                              Ahoj.
                                                              v predchadzajucom vlakne som vysvetloval zaklady prace s emerge. V tomto vlakne som vysvetloval nebezpecenstvo pouzivania zastaralych priruciek. Vsetko zbytocne. Teraz posledne som sa snazil aspon podotknut ze sa tu zas a znova niekto ubera smerom od riesenia problemu.

                                                              Ak toto moje chovanie povazujes za vybavovanie si uctov, tak za co maju ostatny ludia povazovat zbytocnu otazku s ignorovanim ponuknuteho riesenia?

                                                              Ak mi chces nieco osobne, tak mi zavolaj. Rad sa osobne porozpravam s clovekom co si toto vsetko moze dovolit.
                                                              • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 20:58
                                                                Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                                Ano, velmi rad ti zavolam a porozpravam sa osobne. Ale neverim tomu, ze sa zachovas ako chlap a das mi na seba nejaky kontakt. To nie je tvoj styl...

                                                                Alebo mozeme zajst na pivko. Zijes pravdepodobne stale v BA a holdujes metalu. To ja taktiez. Pozyvam ta. ;-)
                                                                • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 14.08.2010 | 21:09
                                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                                  Moj kontakt je zdokumentovany. Ak si stale taky frajer ako sa chovas, tak si ho zistis obratom ruky.

                                                                  A aby si nevravel ze ho pred Tebou zatajujem, tak moje telefonne cislo bolo svojho casu posprejovane po celom Ruzinove, a na vela miestach este stale je. Doteraz neviem preco.
                                                                  • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 15.08.2010 | 11:00
                                                                    Avatar quinkent Ubuntu 8.04, OpenSUSE 11.0  Používateľ
                                                                    Takze ja sa chovam ako frajer, kedze jednam priamo? Diky, to je vlastne kompliment. ;-)

                                                                    Ako mam potom nazvat ja teba, ked mi na priamu vyzvu das takuto "priamu" odpoved... Hodilo by sa ti ine meno, ale zostanem slusny a nazvem ta len machrom. Machrujes, ze ti mozem zavolat, ale nemas dost odvahy napisat mi mail a dat mi na seba kontakt. Radsej budes chodit okolo horucej kase...

                                                                    Prepac, nebudem snorit po internete alebo vyvolavat na kazde vysprejovane cislo, ktore v Ruzinove uvidim. Je pod moju uroven pchat sa do zadku niekomu, kto v skutocnosti nema zaujem sa so mnou skontaktovat.



                                                                    • Re: Gentoo: nedari sa naistalovat grub 15.08.2010 | 13:53
                                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                                      Pokial povazujes ignorovanie riesenia za priame jednanie, tak si dost silne individuum. Tak isto beriem za silnu frajerinu ked tvrdis ze si necital nespravne riadky ale ze si bral do uvahy tie spravne. Uz mi je jedno ci si tak robil schvalne aby si sa mal s kym porozpravat alebo ci to bolo koli tomu ze sa Ti nechcelo luskat automaticky preklad.

                                                                      Ale, jedno je iste. Pozornost mas dobru kedze si sa snazil elegantnym sposobom zhodit zo stola ten problem s nevhodnym manualom. Takze ak mas dobru pozornost, tak ju vyuzi. Aspon budem vediet ci Ti ide len o to aby si niekoho zas vyhecoval alebo mas zaujem prilozit ruku k dielu. K dielu o rieseni Tvojho problemu.