Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.08.2010 | 21:47
pablo_escobar   Návštevník
Zdravičko. Vedel by mi prosim niekto poradiť ako jednoducho a zrozumitelne rozbehnúť usb modem huawei 1752 od Orange pod Linuxom (Ubuntu 10.04)? Skúšal som dva návody ako to spraviť a žial neviem či mojou vinou alebo nie, ale podľa jedného sa mi nepodarilo tento modem pod linuxom spojazdniť. Tretí tip čo som dostal - : www.draisberghof.de/usb_modeswitch/ - lpodľa tohto návodu to žial ako začiatočník (mám ubuntu cca mesiac) nedokážem skompilovať balík usb-modeswitch-1.1.3.tar.bz2 (cez terminál zatial dokážem tak max. ako root vypnúť alebo reštartovať pc) - skúšal som pozrieť aj nejajké návody na kompilovanie programov zo zdrojových kódov ale akosi sa mi to nedarilo, neboli dosť podrobné pre človeka ktorý nieje ešte kamarát s terminálom....Prípadne ak by ste mi vedeli poradiť distro pod ktorím tento modem ide bez problémov - rád ho vymením za ubuntu. Ako som spomenul, som začiatočník, zaujal ma linux a rád by som si ho nechal aj na notebooku-lenže tento modem je jediný môj prístup na net cez notebook, a ak ho nerozbehnem asi sa budem musieť opäť používať na noťase len Billove widle :-(
    • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 02.08.2010 | 21:54
      pablo_escobar   Návštevník
      prepáčte, až teraz som si všimol že píšem ako idiot, ospravedlnujem sa, som po nočnej :D
    • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 02.08.2010 | 21:57
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      Modeswitch sa da instalovat z repo: apt-get install usb-modeswitch
      sudo apt-get remove windows
      • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 03.08.2010 | 02:13
        Avatar pablo_escobar   Používateľ
        viem, inštalovať ho cez centrum software ubuntu som skúšal ako prvé, lenže mi to s ním akosi nefungovalo. Po inštalácií, keď som zapojil modem a hodil do terminálu usb_modeswitch nedalo sa mi propijiť - hoci modem začal svietiť modro. Ani cez gnomePPP mi usb modem vôbec nenašlo....Na ubuntu fore mi poradili inštalovať ten usb-modeswitch z toho linku čo som vyššie spomínal - vraj je to nejaká novšia verzia ako je v repozitaroch. (Lenže tú žial neviem inštalovať, lebo ju treba pravdepodobne kompilovať zo zdrojoveho kodu). Napísať sem ma napadlo ako posledná možnosť. Kludne prejdem aj na iné distro, pokial niekomu tento modem pod ním funguje.
        • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 03.08.2010 | 02:58
          Avatar drak_dragon   Používateľ
          Ahoj,
          mohol by si trosicka blizsie specifikovat to "...lenže mi to s ním akosi nefungovalo...nedalo sa mi propijiť..."?
          Nedavno som sa totiz na Ubuntu (a Xubuntu) mocoval s jednym modemom. Nejednalo sa o tento model, ale rozbehal som ho obdobne pomocou usb-modeswitch. Mam teda skusenosti, ktore by Ti mohli pomoct.
          Mozes mi napisat, co presne Ti po zapojeni modemu vypise prikaz usb_modeswitch? Upozornujem, ze tento prikaz je potrebne aplikovat ako root.
          • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 03.08.2010 | 09:33
            Avatar pablo_escobar   Používateľ
            Takze, preinstaloval som pre istotu z repozitarov baliky usb_modeswitch a usb_modeswitch - data....Zapojim modem do usb, napisem do terminalu usb_modeswitch a vypise toto: [sudo] password for rudo:
            Error: Could not find file /etc/usb-modeswitch.conf


            usb_modeswitch -e

            * usb-modeswitch: handle USB devices with multiple modes
            * Version 1.1.0 (C) Josua Dietze 2010
            * Based on libusb 0.1.12

            ! PLEASE REPORT NEW CONFIGURATIONS !

            Hmm, zvláštne že pri staršej verzii usb modeswitchu som tam ten súbor .conf mal, dokonca som ho aj upravoval podla návodu.
            (Asi pred týždňom som skúšal aj staršiu verziu usb_modeswitchu z tohto návodu: http://www.blogcatalog.com/blog/iwrite-2/dbbfb38ae5ef9ccef8540aad7f9edbd6 - vtedy sa mi ten modem rozsvietil na modro, ale to bolo žial všetko. Ale neviem už čo mi to vypisovalo vtedy. Môžem však skúsiť opäť tam dať tú staršiu z toho návodu a hodím sem čo to vypisuje)
            • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 03.08.2010 | 14:12
              Avatar drak_dragon   Používateľ
              Kasli na starsiu verziu. Vsak podla toho linku, co si mi sem hodil, by nemal byt problem ten konfiguracny subor vytvorit, nie?

              Tam v kroku 5. je dolezita sucast toho suboru - cely subor Ti je zbytocny - tam su udaje k mnohym modemom a vsetky su defaultne aj tak zakomentovane - Tebe staci potom odkomentovat iba jeden dany modem, resp. vytvorit mensi subor iba pre dany modem. Cize vytvor subor /etc/usb-modeswitch.conf, do ktoreho vpis toto:

              # Huawei E1752

              DefaultVendor= 0x12d1
              DefaultProduct= 0x1446

              TargetVendor= 0x12d1
              TargetProdct= 0x1001

              MessageEndpoint= 0x01

              MessageContent= "55534243000000000000000000000011060000000000000000000000000000"


              Nezabudni, ze subor treba vytvorit zase pod rootom, lebo do priecinku /etc bezny uzivatel nema pravo zapisovat. Potom vyskusaj aplikovat prikaz a hod mi sem vypis, uvidime co dalej...
              • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 04.08.2010 | 13:16
                MilanM   Návštevník
                Mal som cez vikend tento modem a teraz neviem ci som ho mal zle nakonfigurovany alebo uz bol cervivy, ale ani po pridani tych par riadkov do usb-modeswitch to nefungovalo tak aby vytvorilo funkcne spojenie. Tvaril sa ze sa pripaja na operatora, ale operator stale odpovedal nulovymi adresami a nakoniec modem na druhej strane zavesil. Pritom modeswitch pouzivam v pohode na pripajanie do orange cez modem toshiba (piskota :-) ).
                • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 04.08.2010 | 14:47
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  A aky konretny vystup Ti usb_modeswitch vypisal?
                  • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 04.08.2010 | 15:08
                    MilanM   Návštevník
                    Tak to uz nezistim, modem uz nemam.
              • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 04.08.2010 | 20:37
                Avatar pablo_escobar   Používateľ
                Akurat som v robote, tak zajtra ako pridem domov to skúsim a dám vedieť či sa podarilo...Inak dík za radu.
                • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 05.08.2010 | 22:57
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  Za malo.
              • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 05.08.2010 | 20:47
                Avatar pablo_escobar   Používateľ
                Tak vytvoril som si na ploche ten subor, len prosim ta akym prikazom v terminali presuniem ten subor usb-modeswitch.conf do toho priecinku /etc? Sudo + aky prikaz?
                • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 05.08.2010 | 23:04
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  Je to tento prikaz "cp" (copy), za nim nasleduje kopirovany subor a potom miesto, kam sa ma skopirovat, konkretne:

                  sudo cp usb-modeswitch.conf /etc

                  Az na to, ze musis zadat celu cestu k suboru. V Ubuntu by Ti malo fungovat, ked uchopis subor mysou a prosto ho presunies na okno terminalu - nemusis pracne vypisovat celu cestu.
                  • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 06.08.2010 | 11:11
                    Avatar pablo_escobar   Používateľ
                    Skopirovane :)...Ale žial modem aj tak nejde, nenajde mi ho - toto mi to vypisuje keď zadam do terminalu usb_modeswitch : Looking for target devices ...
                    No devices in target mode or class found
                    Looking for default devices ...
                    No default device found. Is it connected? Bye.

                    Inak vďaka že máš somnou trpezlivosť...No neviem, či už fakt mi nezostáva len skompilovať tú najnovšiu verziu modeswitchu z toho zdrojáka. Bez normalneho pristupu na net to nemá moc no notebooku význam, ved cez wifi - blava.zadarmo mi to ledva stiahlo z repozitarov ten modeswitch.
                    • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 06.08.2010 | 11:47
                      karel   Návštevník
                      a to desi ze nemas normalny net?
                      • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 06.08.2010 | 18:36
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Pravdepodobne je tam, kde sa za normalny net povazuje GPRS/EDGE.

                        Ale naspet k otazke, ake cisla vyrobcu a produktu vyhadzuje prikaz lsusb?

                        • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 06.08.2010 | 21:40
                          Avatar pablo_escobar   Používateľ
                          lsusb: Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
                          Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
                          Bus 001 Device 003: ID 12d1:141b Huawei Technologies Co., Ltd.
                          Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
                          Tak na PC mam normalny net - kabel, lenze mam to viazane na sietovu kartu. A kvoli notebooku som si dal cez Orange ten mobilny internet, jednak aby som mal aspon dake pouzitelne pripojenie a aby som v robote mohol aspon maily kuknut a tak...Hovorim, pod windowsom ide bez problemov, lenze zacal som sa zaujimat teraz troska o linux a rad by som si ho nehal aj na noťase.
                          • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 06.08.2010 | 23:55
                            Avatar pablo_escobar   Používateľ
                            Chvala bohu, už to ide :)...Chalani, diky...Ja blbec som zabudol nadstaviť ešte nakonfigurovať network manager...Mohli by ste mi ešte poradiť nejaky program ktorim by som zistil objem prenesenich dat?
                            • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 07.08.2010 | 11:10
                              Avatar drak_dragon   Používateľ
                              No vyborne. Som sa mozno mal zmienit, ze sa treba este posparat v manazeri.
                              Podla toho co ocakavas. Trebars monitor systemu monitoruje toto, ale pri kazdom uptime sa to myslim restartuje a zacina odznovu. Predpokladam, ze Ty asi cakas nieco, co Ti bude drzat pod kontrolou mesacnu spotrebu, ze?
                              • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 07.08.2010 | 13:25
                                Avatar pablo_escobar   Používateľ
                                Hej, niečo take by sa mi hodilo, aby som neprešvihol a nemusel platiť mimo paušal. Ak niečo take existuje...
                                • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 08.08.2010 | 15:59
                                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                                  Toto sa tu uz raz riesilo.
                            • Re: Huawei 1752 pod Ubuntu 10.04 13.09.2010 | 22:10
                              petomal   Návštevník
                              No ja s tym tiez maturujem a tak sa mi zda ze prave to co chce odo mna ten Network manager mu neviem dat. Dal som mu telef. cislo a heslo, no ostatne mu dat neviem. Odkial vziat APN, PIN, ci uživateľské meno? Ci potrebujem este nieco?