Kernel boot error--- ako napravit?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.08.2010 | 15:12
tomino   Návštevník
caute pokusal som sa trosku zrychlit system (arch) a upravil som mkinitcpio.conf... resp zmazal som z hooks scsi a sata pre rychlepsiu odozvu... nasledne som vygeneroval kernel a tu je problem... system mi nechce naskocit.

pise ze neexistuje rootovska particia- cize /dev/sda7.

nasledne ma hodi do opravneho shell a ja neviem co dalej. skusal som spustit system cez fallback kernel ale nic. vie mi niektoí pomoct?
    • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 24.08.2010 | 15:51
      KrisKo   Návštevník
      moja rada: ked nieco upravujem, tak si robim zalohu aby som sa vedel vratit k povodnemu stavu. takze ak mas kopiu suboru, nabootuj nejake live distro a oprav spat co si zmenil.
      • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 25.08.2010 | 18:48
        tomtomo   Návštevník
        no to mi je za rada :D.... da sa aspon z live cd spustit program (terminal) z toho systemu? ze by som rebuildol kernel dako... ak nie tak nainstalujem do virtualboxu a skopirujem kernel... to by malo ist lenze mozno ude problem s grafikou.
        • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 25.08.2010 | 22:44
          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
          Ak vieš presne čo si menil, tak nie je problém. Daj livecd a vráť to do normálu.
          Alebo skús kuknúť ten súbor na livecd čo si spomenul a poprípade nahraď ním ten "tuningovaný" :-)
          • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 26.08.2010 | 22:02
            tomino   Návštevník
            menit viem co som menil a vedel by som to aj napravit len potrebujem dako zostavit odznova kernel toho systemu. a to z live cd neviem. mozno ak by som spustil terminal v roote alebo dako inak... neviem.
            • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 26.08.2010 | 23:40
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj,
              keď niečo meníš a nerozumieš tomu, tak si rob zálohy súborov ktoré meníš. Dosť často je vhodné odzálohovať celý /etc v ktorom je väčšina systémových konfigurákov (keby sa náhodou človek uklikol v klikátku a nevedel ktorý konfigurák to bude alebo bol). A dosť často aj /boot .

              Ale, poďľa google, prvého linku by malo stačiť spustiť pregenerovanie daného konfigu, vygenerovanie initrd.gz a zavesenie do boot managera.

              Vieš ako spustiť chroot z LiveCD na tvoj harddisk?

              PS.: ten initrd obsahuje ovládače ktoré niesú v kerneli, takže by malo staćiť zostaviť konfigurák a pomocou neho potom ten minimálny set ovládačov v initrd.
              • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 27.08.2010 | 18:45
                tomino   Návštevník
                viem co robim, len som netusil ze ten moj stolovy pc vyuziva tie druhy disku. na booku to nepotrebujem a tam mi to ide. co sa tyka chyby a konfiguraku tak to viem co som robil, len co sa tyka chmodu a celkovo napravy toho tak to nemam sajnu...
                • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 28.08.2010 | 01:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ????
                  • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 28.08.2010 | 12:18
                    tomino   Návštevník
                    no ze neviem ako to mam napravit... nechce sa mi preinstaluvavat linux a z live cd to neviem.
                    • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 29.08.2010 | 00:34
                      WlaSaTy   Návštevník
                      A chceš to skúsiť cez terminál bez reinštalácie?

                      Ak áno, tak začneme tým že si v LiveCD pozrieš ktorý to bol disk, a prepneš sa naň pomocou príkazu chroot ktorému zadáš parameter ktorý je plný názov prípojného bodu toho disku. Tak sa prepneš v tom jednom termináli do pôvodného systému. Ak tam budeš, tak zvykne byť vhodné pripojiť proc, dev a sys.

                      Keď to budeš mať, tak sú dve možnosti. Buď vrátiš naspeť tie riadky čo si zmazal, alebo znovu pregeneruješ ten súbor.

                      Ak by si mal nejaký problém, napríklad s tými troma linkami, tak napíš.
                      • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 30.08.2010 | 03:52
                        Avatar partizan Arch  Používateľ
                        Z live distra urob toto a mas opravene:
                        mount /dev/sda7 /mnt
                        mount /dev /mnt/dev -o bind
                        mount proc /mnt/proc -t proc
                        mount sys /mnt/sys -t sysfs
                        chroot /mnt
                        mount -a
                        pacman -U /var/cache/pacman/pkg/kernel26-2.6.35.4-1-x86_64.pkg.tar.xz
                        reboot
                        Arch & Metal
                        • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 30.08.2010 | 03:58
                          Avatar partizan Arch  Používateľ
                          teda este som zabudol krok kde editnes /etc/mkinitcpio.conf a vratis sata do HOOKS pred tym pacmanom ;-)
                          Arch & Metal
                          • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 30.08.2010 | 19:02
                            fnveon   Návštevník
                            konecne clovek ktory ma chape a dokaze mi jasne pomoct. dakujem :))
                            • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 09:52
                              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                              najprv som myslel ze to sem nedam ale kedze ta nikto nechape.

                              staci trosku googlit: Archlinux Kernel Panics
                              • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 12:04
                                WlaSaTy   Návštevník
                                To, čo je na konci toho linku, tak to sem dával partzán ped dvoma dňami. IMHO by stačilo aj to, čo som sem linkoval pred skoro týždňom.
                                • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 12:53
                                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                                  ved ja viem ze to co pisal partizan je to iste co na tom linku, aj som videl tvoje linky. Jeho otazku aj tvoje linky som videl pred pridanim partizanovej odpovedel, len som predpokladal ze na zaklade tvojich info na to pride sam .

                                  Dodatocne, som len reagoval na tu jeho poznamku ze ho tu nikto nechape. Arch wiki nema az tak vela stranok kde by sa riesil Kernel.
                                  • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 14:23
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Áno. To isté som predpokladal aj ja nakoľko tvrdil že rozumel tomu čo postváral. nakoľko to tvrdil (teda že rozumie tunningu jadra OS), tak som mu jednoducho slovne opišal kroky a pridal link na špecifické detaily.

                                    Stavím sa že to ajtak celé preinštaloval, ak s tým vôbec niečo spravil. Čo myslíš?
                                    • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 15:00
                                      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                                      Na zaklade toho co pisal v prvom poste by som predpokladal ze to napravi.
                                      Na zaklade toho ako riesil problem a co napisal v poslednom poste by som predpokladal ze sa nato ....

                                      Taktiez mam pocit ze aby napravil kernel tak by musel k partizanovym krokom pridat upravu mkinitcpio.conf resp.
                                      pacman -U /var/cache/pacman/pkg/mkinitcpio-0*.pkg.tar.xz

                                      na zaklade dalsieho jeho postu z 28.8 predpokladam ze to zvladol
                                      • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 17:50
                                        Avatar partizan Arch  Používateľ
                                        pacman -U /var/cache/pacman/pkg/mkinitcpio-0*.pkg.tar.xz by ti pravdepodobne vobec nepomohlo lebo default configuraciu by ti to nahralo ako /etc/mkinitcpio.conf.pacnew a musel by si si svoj konfig bud novym prepisat alebo ho aj tak editnut a opravit tak ako som to potom aj dodal.
                                        Arch & Metal
                                        • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 19:06
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Alebo by stačilo pregenerovať ten konfiguračný súbor a znovu vytvoriť initrd, ale to je už jedno :-)
                                          • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 19:27
                                            tomvidnos   Návštevník
                                            este som to nepreinstaloval... normalne to idem zajtra opravit podla toho navodiku kolegu co mi pomohol. a to sa mi paci. presnost pri pomahani... nie iba napisat ze staci hladat. vsak asi kazdy najprv hlada ale tak ned nemam ani sajnu ako to napravit tak to potom necham na odbornikov.kolega mi dal jasnu a presnu odpoved co som potreboval, takze dakujem a dakujem aj ostatnym ze sa snazili ale dako to nedotiahli do konca.
                                            • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 01.09.2010 | 19:51
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Hmm. A ozval si sa či si mal s niektorým z návodov (ktoré ako píšeš, neboli dotiahnuté do konca) problém za ten týždeň? Ale aspoň si poďakoval, to sa len tak často v dnešnej dobe nevidí.
                                        • Re: Kernel boot error--- ako napravit? 02.09.2010 | 18:41
                                          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ