/home nejde pripojiť

Sekcia: Konfigurácia 07.09.2010 | 18:40
Martin   Návštevník
Zdravím, mám ubuntu 10.04, pred pár dňami som dal inštalovať aktualizácie, reštartoval som PC, ale pri zapínaní nabehla kontrola hardisku, ktorá keď skončila tak vypísalo že /home nejde pripojiť. Keď som stlačil esc aby som sa dostal do textového zobrazenia, tak posledný výpis bolo:

/home terminated with status 32

a taktiež ma odkázalo aby som skontroloval systémové logy, v tých boli posledné dve hlásenia chybové:

VIA82xx Modem: probe of 0000:00:11.6 failed with error -13

ext 3: no journal filesystem on sda6

Keď si pozriem sda6 čiže môj /home oddiel cez Disk Utility na liveCD ubuntu, tak ho zobrazuje ako ext2 partíciu aj keď by mal byť naformátovaný na ext3. Keď dám "check filesystem" tak mi píše že "File system is clean". taktiež aj k dátam mám stále prístup a vyzerajú nepoškodene.
Čo s tým môže byť? A hlavne, čo sa s tým dá robiť?
    • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 00:10
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj.
      Ext3 sa líši od Ext2 len žurnálom a tie dva FS sú do určitej miery medzi sebou kompatibilné. Takže ak dáta vyzerajú do určitej miery v poriadku, tak asi aj budú dourčitej miery v poriadku.

      Ohľadne tej chyby pri štarte, prebehla daná aktualizácia do konca pred tým reštartom? Ak nie, tak sa asi vynechala rekonfigurácia nejakého systémového balíka. Riešení je obvykle viac, ale na začiatok je vhodné pozrieť či je nejaká chyba ohľadne disku v dmesg pri štarte . Takže skús vypnúť v grube pri štarte splash (a poprípade aj zapnúť verbose), myslím že je na to tlačítko 'e' ako edit. To vylistuje tony balastu kde sa môžu nachádzať aj informácie prečo sa to vyrúbalo. Listuje sa myslím cez CTRL+PGUP. Možno to len neprebalilo initrd (a tým pádom to nemuselo načítať ovládač radiča diskov), alebo je zmršený fstab kde stačí opraviť názvy diskov. Alebo stačí dať vybrať iné jadro pri štarte po aktivovaní voľieb v /etc/default/grub:
      #GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=3
      GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false
      GRUB_TIMEOUT="3"
    • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 10:05
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
      Bug #432620 pozri post #29

      z tohoto linku vychadza tiez rovnake riesenie

      skus skontrolovat co mas v /etc/fstab teda co sa tam pise o /home
      ci tam nemas dva x /home /home

      teda napr. /home /home dazukofs 0 0 0
      • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 10:58
        WlaSaTy   Návštevník
        Jéj, a mne sa niečo marilo že som mal kedysi i keď v reálne pametateľnej dobe podobný problém s podobným riešením. Len mi nie je jasné či je to ono keďže ten patch (aj s oboma riešeniami) sú rok staré. To ešte za ten rok neopravili? Nejako nemôžem uveriť keďže rok staré patche z pred vydania verzie 10.4 (ktorá vyšla viac ako pol roka po tom probléme) mohli zopakovať ten istý problém. Takéto niečo sa opravuje hneď, ale to by musel človek plátať systém rovno cez internet.

        Skôr by som odporučil pozrieť tú chybu (poprípade aspoň odfotiť tak aby to bolo čitateľné a fuknúť sem na skontrolovanie).
        • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 14:19
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          som si vedomy tych datumov aj toho ze uz to bolo opravene v kerneli, kazdopadne ma zaujima co ma v /etc/fstab.

          K tym chybam co napisal:
          Ta druha chyba je spojena s problemom
          Prva vyzera byt o modem/audio drivery, nemyslim si ze by mu nebootoval pocitac kvoli tomu. Mozne riesenie
          • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 15:18
            Martin   Návštevník
            etc/fstab>
            aufs / aufs rw 0 0
            tmpfs /tmp tmpfs nosuid,nodev 0 0
            /dev/sda5 swap swap defaults 0 0

            Akosi tam /home ani nevidím

            Čo sa týka aktualizácie tak bola prerušená , ale po prerušení bol komp reštartovaný, zapol sa v pohode, aktualizácia sa doťahala, a až potom nastali problémy.
            • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 22:19
              Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
              Kedze nikto nema ine napady tak skusajme dalej.

              Skus prestudovat tieto linky: 1, 2 teda 2.1 popripade 3
              Pisal si sice ze si kontroloval disk ale mozno ta tie linky dovedu na nejaky uzitocny prikaz co by si mohol skusit a pomohol by ti.

              Pokial mas moznost tak skus zalohovat data na externy HDD. Nasledne skus mountnut HDD
              mount /dev/sda6 /mnt
              dmesg | tail
              e2fsck -C0 -p -f -v /dev/sda6
              fsck -f /dev/sda6
              • Re: /home nejde pripojiť 08.09.2010 | 23:49
                WlaSaTy   Návštevník
                No, spúšťať kontrolu pripojeného disku s voľbamy "určite to oprav" by som neodporúčal.

                Inak, asi by som dal do fstab záznam pre home a skúsil či to nabehne.
    • Re: /home nejde pripojiť 09.09.2010 | 00:48
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Trochu offtopic, ja ako každý z Linuxákov som začínal s ext2/ext3, teraz po dlhých rokoch som dal šancu ext4, nič iné ako sklamanie. Ja všade dávam ReiserFS a za celé roky dva problémy ktoré za pár sekúnd dal dokopy reiserfsck. Ja všetky varianty ext vyslovene nedoporučujem, hocičo iné je lepšie a rýchlosti ani nehovorím. Nemyslím len banchmarky, ale reálnu prevádzku.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: /home nejde pripojiť 09.09.2010 | 00:57
        WlaSaTy   Návštevník
        Trochu dosť. Ale Lena nebola benchmark.

        PS.: Môj posledný problém s EXTFS bol keď ext2fs prestal byť v tichosti podporovaný v balíku util-linux. Používam ho roky, a nevšimol som si u neho nejaké problémy.