aky notebook?

Sekcia: Hardware a Drivery 07.09.2010 | 23:09
David   Návštevník
zdravim.
mam v plane kupit novy notebook a chcem si donho nainstalovat ubuntu.
je jedno aky notebuk si kupim? alebo bude lenbsie ak si kupim napr. nejaku konkretnu znacku?
dakujem za rady
    • Re: aky notebook? 08.09.2010 | 00:20
      WlaSaTy   Návštevník
      Zober si LiveCD do obchodu a skús :-)

      Ja rozmýšlam nad niečim založeným nad Nvidia Tegra. Predbežné ceny prototypov od februára klesli z 500 USD na 400 USD, len predaj ešte stále mešká. Modelov už zverejňovali viac ako dosť.
    • Re: aky notebook? 08.09.2010 | 01:46
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      skus povedat nieco o tom, na co by si to chcel pouzit. teda ci to chces mat na stole, cestovat s tym a mat to stale niekde na horach, za kolko by to asi tak malo byt...
      • Re: aky notebook? 08.09.2010 | 09:24
        david   Návštevník
        No Ja by som ho potreboval len na občasné pouzivanie, trocha browsovat stahovat/pozerat filmy a tak... cena do 500 Eur.
      • Re: aky notebook? 08.09.2010 | 09:51
        david   Návštevník
        Este som zabudol na jednu dolezitu podmienku: rozlíšenie 1600x900 :)
      • Re: aky notebook? 12.09.2010 | 11:30
        dacid   Návštevník
        Hm nikto nic?
        PS: nemusí to byt prave do 500 EUR ... ale strop je 700
        • Re: aky notebook? 12.09.2010 | 11:58
          Avatar omdzor #!  Používateľ
          http://notebooky.heureka.sk/msi-cr720-044sk/specifikace/

          for example:)
          #! /usr/bin/env python
          • Re: aky notebook? 22.09.2010 | 22:48
            david   Návštevník
            dik za typ ale 'Rozlíšenie displeja 1280 x 800' je malo :)
    • Re: aky notebook? 23.09.2010 | 10:05
      Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
      tak ja si osobne myslim, ze cena do 500 € alebo 700 € je uplne irelevantne co si kupis, hlavne, aby to vyhovovalo tvojim poziadavkam a aby si na tom bez problemov spustil v plnej sile linux, nic ine by ta zaujimat nemalo...
      • Re: aky notebook? 28.09.2010 | 00:15
        david   Návštevník
        No lenze ako zistim ci tam 'v plnej sile' spustim linux (konkretne ubumtu) ?
        • Re: aky notebook? 28.09.2010 | 02:03
          Avatar lemmy papyrus a inkoust  Používateľ
          pozri...mne bezi jak blesk najbleskovejsi na obycajnom Intel Atom 1.6Ghz a 1gb ram :) ono viacmenej zalezi aj od toho co natm chces robit :) cize plna sila na vsetkom co je lepsie od atomu a 1gb ramky :D
          Strongest community ever. Linux_
        • Re: aky notebook? 28.09.2010 | 07:37
          Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
          tak aby si zistil, ci funguje vseto je to live CD a ked tam nebude problem, tak potom si za vodou...
          • Re: aky notebook? 01.10.2010 | 17:17
            david   Návštevník
            aha cize mam ist do obchodu zoberem si zosebou live CD a budem tam skusat kady notebook .... hmmmm znie to lakavo
    • Re: aky notebook? 02.10.2010 | 13:55
      dash   Návštevník
      • Re: aky notebook? 20.10.2010 | 22:46
        david   Návštevník
        vdaka za linky!
        • RE: Re: aky notebook? 13.07.2013 | 08:13
          Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
          Neviete o nejakej stránke kde si pozriem konkrétny typ a hlavne aké problémy s ním sú? Ide mi o PANASONIC TOUGHBOOK CF-52 Dík za odpoved
          skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
          • RE: Re: aky notebook? 16.07.2013 | 14:12
            Avatar rarašek   Návštevník
            Tu je link na jednu stranku ktora hodnoti na akom hardveri a ako ide linux mint mozno to niekomu pomoze. http://community.linuxmint.com/hardware
          • RE: Re: aky notebook? 22.07.2013 | 20:34
            Avatar vojto   Používateľ
            Pozri http://www.linlap.com/panasonic_toughbook_52 Je to momentalne prvý výsledok hľadania "PANASONIC TOUGHBOOK CF-52 linux".
    • RE: aky notebook? 17.07.2013 | 07:52
      Avatar ferri Fedora  Používateľ

      Ja som si pred pár mesiacmi kúpil HP ProBook 4740s bez OS, resp. s predinštalovaným SUSE Linux Enterprise Desktop.

      17'' display (1600 x 900).

      Bez problémov beži na ňom Kubuntu, openSuse, Fedora.

      Spokojnosť.

    • RE: aky notebook? 17.07.2013 | 09:25
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Dell predáva notebooky aj s Ubuntu, no nieje to zrovna lacná značka. Moja úspešnosť s Dellom je 100%. Odporúčam sa predajcu spýtať, či neponúkajú notebook s Ubuntu, prípadne sa pozri po eshopoch.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: aky notebook? 19.07.2013 | 06:47
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Dell je to čo mám už ako jedinu značku ntb, momentalne E6500 ale otazku som myslel tak, či je nejaka stranka kde si pozriem nejaku značku a zistim čo v tom nejde, resp to treba pracne rozbehavať. Už som mal x notebookov, kde som skušal 10-15 rôznych distier a niektoré sú bližšie k bezproblémovému chodu a iné sú až priamo "bez šance"..
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • RE: aky notebook? 19.07.2013 | 07:39
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: aky notebook? 19.07.2013 | 09:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          Keď chceš fungujúcu zostavu vrátane OS, čo je v prípade notebooku v tomto desaťročí prvoradé, tak prečo nepodporíš obchodný model predaja NB aj s Distribúciou OS Linux ktorá pracuje s daným železom? Treba ukázať, že ten obchodný model je funkčný a že o to má človek záujem.

          Firma Dell predáva NB s Ubuntu, firma HP zas s SLED. Ohľadne Aušusu ktorý dával mimo Ázie zásadne Linups bez grafického rozhrania sa nevyjadrujem. Linups bol vyčačkané ázijské distro podobne ako Ubuntu v Amerike a Európe čo urobilo dosť zlé meno.
    • RE: aky notebook? 22.07.2013 | 20:29
      Avatar vojto   Používateľ
      Najväčší "problém" robí na notebookoch diskrétna grafická karta. Ovládače nie sú celkom free a sleep mód vždy nefunguje. WiFi nemusí ísť na prvý krát, ale dá sa poriešiť dodatočne. Keď máš vyhliadnutý konkrétny NB, pozri nejakú recenziu s ohľadom na použitie linuxu na ňom. Treba hľadať PRESNE rovnakú zostavu. Rozdiel vo veľkosti pamätí nebude hrať rolu, ale inak by všetko malo byť rovnaké, aby sa na recenziu dalo spoľahnúť. Mám HP ProBook 4730s A1D66EA s diskrétnou AMD grafikou a ventilátor je asi príbuzný motorov v Boeingu. Veľmi hučí a to nonstop. Je pravda, že recenzie som nejak nesledoval a tak to aj dopadlo. Nepomohol ani predinštalovaný SLES. Nie som naň navyknutý, takže som ho hneď mazal. Mám aj Lenovo ThinkPad Edge E530 B970 NZQAMXS a ten beží ako hodinky. Tichučký. Ale to je tak, keď má niekto citlivé uši, ani mu nejde tak o výkon ako o hlasitosť zostavy ... :-) Vo všeobecnosti treba pri plánovanom použití GNU/Linux distribúcie hľadieť na otvorenosť výrobcu komponentov voči linux komunite. Viac sa oplatí pozerať po staršom kuse HW, na ktorý už linux komunita stihla buď s ovládačmi alebo s recenziami zareagovať.