Xorg - horizsync vertrefresh

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.09.2010 | 01:44
viktor   Návštevník
Čaute.. Čítam dokumentáciu, overujem fakty o monitoroch, stále bez výsledku..

Napojil som si dva monitory, nastavil xorg .. Obom som dal:

HorizSync 90 - 100
VertRefresh 50 - 60


Jedná sa o Flatron W1934S a Flatron L1919S.

Flatron W1934S píše Out of range 93.0 kHz / 59Hz , Flatron L1919S píše Out of range 92.9 kHz / 58Hz ...

Neviem si s tým rady..

Máte nejaké nápady? Podľa výrobcov by mali mať oba HorizSync 30-83 a VertRefresh 56-75.. Aj pri týchto nastavených hodnotách to nešlo.
Ďakujem
    • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 14:23
      Viktor   Návštevník
      Už som to vyriešil.. Išlo o zle detekované monitory. V skratke:

      Mám do nvidie napojené dva monitory, jeden widescreen, jeden klasický. Widescreen je zapojený do DVI, klasický do VGA. Problém bol nasledovný..

      Keď bol v DVI napojený wide, mal rozlíšenie klasického, keď tam bol klasický mal rozlíšenie wide.. Takže pravdepodobne čo sa stalo išlo o to, že Monitor0 bol ten, čo mal byť v podstate Monitor1 :)

      Po tomto poznatku som nastavil pre "Monitor0" rozlíšenie, ktoré má mať "Monitor1" a naopak. Neviem prečo je to tomu tak, ale funguje to.

      Prajem pekný zvyšok dňa.
      • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 15:19
        WlaSaTy   Návštevník
        V logu čo sa nachádza niekde v /var/log a v názve má niečo ako Xorg.?.log by malo byť vidno že ktorú prípojku to zdetekovalo a priradilo do ktorej sekcie :-)
        • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 16:22
          Viktor   Návštevník
          Tak to teda nechápem..

          Wide monitor vyzeral divne - ako som neskôr zistil, aj on bol nastavený na 1280x1024 px..

          v Section "Device" som zakomentoval Option "DualHead" a otestoval, pre Screen1 nastavil rozlíšenie 1440x900, tak sa zobrazilo v poriadku, ale teraz mi píše klasický monitor Out of Range..

          Prosím Ťa pozri sa mi na to, ja v tom nič nevidím :-/.

          xorg.conf - http://pastebin.com/XMsNgirX
          Xorg.0.log - http://pastebin.com/dWD6mfud
          Ďakujem
          • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 18:17
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano, samozrejme.

            Ale teraz pozeram ze oba monitory dokazu poskytnut informacie cez DDC. pozriet cez read-edid a parse-edid (ci jak sa volaju tie nastroje) ze co to naozaj zvlada a porovnat to s tym na stitku. Nejako sa mi totizto nezda, ze by to islo na vertikalnych frekvenciach 56.00 az 75.00 Hz, najme ked LCD falsuju 60Hz. Vzhladom na to, ze to dokaze riesit EDID cez DDC kanal, tak ja osobne nevidim dovod aby sa frekvencie prehlasovali v konfiguraku xwindows. Najme v casoch ked HAL uz nie je v plienkach.
            • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 18:59
              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
              read-edid sa mi nedarí skompilovať, je k nemu potrebné libx86 a tá sa nedá skompilovať tiež.. Existuje read-edid verzie 1.4.2 ktoré nepotrebuje libx86, ale to mi zas píše plno iných chýb pri kompilácii. Podľa toho, čo som pochopil zo zvyšku tvojho príspevku som vyskúšal HorizSync a VertRefresh zakomentovať, ale bez výsledku.
              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
              • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 22:52
                WlaSaTy   Návštevník
                Skompilovat? To by ma zaujimalo ktora distribucia nema v repozitaroch tento nastroj. Je pravda, ze jeho funkcionalita bola pridana priamo do XWindov System, ale ten nastroj sa da vyuzit aj inde.

                Mimochodom, s prazdnym konfigurakom to nastartuje ako?
                • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 13.09.2010 | 23:00
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  Jedná sa konkrétne o OpenBSD, na mojom mirrore som ho ako balíček nenašiel... S prázdnym konfigurákom sa to chová tak, že na widescreen monitore mi ostáva 1440x900 ( aspoň to tak vyzerá ) a L1919s hlási Out of range 120.3 kHz / 12 Hz
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 14.09.2010 | 12:10
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Výborne, takže už vieme na čom to beží. Teda že to nie je ani na Fedore a ani na Free BSD. Ale na 64Bit OpenBSD. Takže je otázne ako starý XWindow System je tam nahodený. Verzie sú síce v logu, ale bolo by ich vhodné skontrolovať či sú relatívne nové.

                    Mimochodom, tú grafiku štartuješ ako, cez startx alebo cez službu Display Manager-a? Pretože ak to nakopneš cez startx a prepneš sa do textového terminálu, tak je možné prepnúť frekvencie z textu pomocou nástroja xrandr ak je korektne nastavená premenná DISPLAY. Obvykle sa stačí prepnúť cez CTRL+ALT+F1 a prihlásiť sa.

                    PS.: to s tým HAL-om čo som vravel, tak s tým mám skúsenosti na Linuxe čo je o dosť odlišný systém od BSD Unixu.
                    • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 14.09.2010 | 19:43
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      xdpyinfo | grep version hlási:

                      version number: 11.0
                      X.Org version: 1.8.2

                      Používam OpenBSD 4.8-current.

                      Na štart používam xdm.. A čo sa týka xrandr, tak tam je trošku problém.

                      Po spustení xrandr dostanem

                      xrandr: Failed to get size of gamma for output default
                      Screen 0: minimal 320x240, current 1280x1024, maximum 1280x1024
                      default connected 1280x1024+0+0 0mmx0mm

                      A potom to vypisuje už iba módy pre default.. od 1280x1024 do 320x240
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                    • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 14.09.2010 | 23:56
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      Zistil som, že ScrotWM viem nastaviť tak, aby som si obrazovku rozdelil na "sektory".. Takže mi stačí nastaviť veľkosť virtual a urobiť to tak, aby som v podstate nemal dve obrazovky, ale aby sa mi polovica virtualu zobrazovala na jednom a polovica na druhom.. Bolo to tak hneď v ten druhý príspevok, keď mi to išlo.. Ale teraz neviem, ako to urobiť znova
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 17:00
                        WlaSaTy   Návštevník
                        A z tych modov, co vypisuje xrandr, tak z nich nesadne ani jeden a neda sa to pomocou prikazu xrandr prepnut?
                        • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 17:13
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          No ide o to že mám dva monitory.. A xrandr mi nezobrazuje napr.

                          Screen 1 VGA:
                          módy
                          ...

                          Screen 2 DVI:
                          módy
                          ...

                          Ale zobrazuje iba "defualt"... Momentálne mám svoj wide zapojený, na 1440x900 ( aspoň sa mi to zdá ). Ale neviem rozbehať druhý, ani za pomoci xinerami. Stále hlási out of range.

                          Keď je zapojený samostatne ( jeden / druhý ) tak beží. Napríklad teraz som ich prepojil. Pôvodne bol wide v DVI a klasický vo VGA. Teraz je klasický v DVI, ide v poriadku na rozlíšení 1280x1024 ... Ale wide zas hlási "Out of Range 149.9 kHz / 334 Hz"
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                          • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 17:51
                            WlaSaTy   Návštevník
                            No, a presne toto mi nejde do hlavy. V Logu XWindow je autodetekcia ktora ponachadzala vela roznych modov, ale pouzite boli len tie co zodpovedali tvojemu nasilnemu vyberu frekvencii (IMHO nespravnych). Ak sa tie frekvencie odobrali, tak autodetekcia mala vybrat vsetky dostupne mody a tie by mali byt dostupne aj cez xrandr. Tak isto o tom mala povedat aj do logu. Je to tam?

                            xrandr -s 1

                            • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 18:44
                              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                              Vygeneroval nový xorg.conf, pretože už som tam mal strašne veľa zmien..

                              Veci ktoré som pozmenil:

                              Doplnil som:

                              Section "Monitor"
                              Identifier "Monitor1"
                              HorizSync 30 - 83
                              VertRefresh 56 - 75
                              Option "DPMS"
                              Modeline "1280x1024" 135.00 1280 1296 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync
                              EndSection

                              Ku Monitor0 som dopísal

                              Modeline "1440x900" 136.75 1440 1536 1688 1936 900 903 909 942 -hsync +vsync

                              Tieto modeline som mal z logu Xorg.0.log

                              No a samozrejme doplnil som Section "Screen" pre Screen 1 , Card 0 a Monitor 1.. Modes ani v jednom Screen neuvádzam.

                              Pokúsim sa špecifikovať správanie ktoré som si všimol:

                              LCD1 - klasický
                              LCD2 - widescreen

                              Keď zapojím LCD1, má rozlíšenie 1280x1024. Keď zapojím LCD2 a LCD1 vypojím, LCD2 má rozlíšenie 1440x900. Keď zapojím LCD1 a nechám zapojené LCD2, LCD2 ide s rozlíšením 1280x1024 ( takže rozlíšenie LCD1 ) a LCD1 je out of range. Keď ich prepojím, tak LCD1 má rozlíšenie 1440x900 ( takže rozlíšenie LCD2 ) a LCD2 je out of range..

                              Dobrý miš-maš, nie?

                              xrandr -q vypíše ( v prípade zapojeného len klasického monitoru )

                              xrandr: Failed to get size of gamma for output default
                              Screen 0: minimum 320x240, Current 1280x1024, maximum 1280x1024
                              default connected 1280x1024+0+0 0mm x 0mm
                              1280x1024 60.0* 75.0
                              1280x960 60.0
                              .....
                              800x600 75.0 60.0 72.0 65.0 56.0
                              .....
                              320x240 75.0 73.0 60.0


                              v Xorg.0.log mám ServerLayout a pod tým Screen0 aj Screen1, oba majú vlastný Monitor0/1, spoločné device Card0

                              Niekde ďalej som si našiel riadok:
                              NV(0):DDC detected a CRT
                              o pár riadkov nižšie
                              Monitor name: L1919S ( takže 1280x1024 )
                              ...
                              Using CRT on CRTC 0
                              ...
                              NV(0): Not using "1440x900" (width too large for virtual size)
                              ...

                              Pripájam aj Xorg.0.log aj xorg.conf v celom znení na pastebin.com:
                              xorg.conf - http://pastebin.com/k9vg9Mjx Xorg.0.log - http://pastebin.com/JAxUcwXk
                              Vďaka za to že mi to pomáhaš riešiť.. Vôbec neviem čo si počať.
                              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                              • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 19:41
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Vidim ze sa to snazis riesit sam, drzim teda palce a pripominam ze tam mas znova ine frekvencie ako odporuca vyrobca.

                                Ak by si chcel s niecim pomoct, tak sem daj log z behu xwindows ktore bolo nakopnute s autodetekciou (bez konfiguraku) a vystup z prikazu xrandr, resp xrandr -q. A vyskusaj to rozlisenie aj prepnut cez xrandr.
                                • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 20:22
                                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                  Dobre teda..

                                  Vymazal som xorg.conf, tu je xrandr -q:


                                  Screen 0: minimum 320 x 240, current 1280 x 1024, maximum 1280 x 1024
                                  default connected 1280x1024+0+0 0mm x 0mm
                                  1280x1024 60.0* 75.0
                                  1280x960 60.0
                                  1152x864 75.0
                                  1024x768 75.0 60.0 70.0
                                  896x672 60.0
                                  832x624 75.0
                                  800x600 75.0 60.0 72.0 65.0 56.0
                                  700x525 75.0 60.0
                                  640x512 75.0 60.0
                                  640x480 75.0 60.0 73.0
                                  720x400 70.0
                                  576x432 75.0
                                  512x384 75.0 70.0 60.0
                                  416x312 75.0
                                  400x300 75.0 72.0 60.0 56.0
                                  320x240 75.0 73.0 60.0

                                  ( ale monitor na ktorom má byť rozlíšenie 1280x1024 bol out of range 120.3kHz / 12Hz , takže som mal rozlíšenie 1280x1024 na wide monitore )

                                  Pripájam aj Xorg.0.log po vymazaní xorg.conf a reštartovaní X. http://pastebin.com/NLF8U0Uf
                                  Frekvencie ktoré som používal som získaval z netu, pre LG Flatron W1934S konkrétne z Odkaz a pre LG FLATRON L1919S z Odkaz
                                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                  • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 21:52
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Toto vyzerá zatiaľ dobre. Ešte skús prepnúť na iné rozlíšenie na konzolu s XWin.
                                    • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 22:18
                                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                      Cez cvt 1440 900 som si vygeneroval modeline, tú pridal cez:

                                      xrandr --newmode "1440x900_60.00" 106.50 1440 1528 1672 1904 900 903 909 934 -hsync +vsync

                                      nasledovalo xrandr --addmode default 1440x900_60.00

                                      a potom xrandr --output default --mode 1440x900_60.00 vypľulo:

                                      xrandr: screen cannot be larger than 1280x1024 ( desired size 1440x900 ).

                                      Zmeniť to na menšie ( 1024x768 ) to samozrejme šlo..

                                      Napadlo ma teda vygenerovať xorg.conf za pomoci Xorg -configure, pre Screen vytvoriť Virtual 1440 900 a potom by som za pomoci xrandru nastavil rozlíšenie priamo na 1440x900, ale to nešlo. Hodilo ma to priamo na Virtual 1440x900 ale s tým, že mi to zobrazovalo obraz tak, že som sa vedel posúvať po obraze smerom dole aj doprava.

                                      xrandr -q teda písal že moje aktuálne rozlíšenie je 1440x900..

                                      xorg.conf som teda zmazal, reštartoval X a čakám na ďalšie pokyny ( možno ti ten môj test s xorg.conf pomohol, dúfam že áno )
                                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                      • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 22:56
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Áno, to je pochopiteľné. Nemôžeš pridať rozlíšenie ktoré je väčšie ako veľkosť virtuálnej obrazovky.

                                        Takže ak tomu dobre rozumiem, tak to po zmene rozlíšenia prestalo hádzať chybu "mimo frekvencie" a začalo to fungovať. Pregenerovanie nového konfiguráku môže byt dobrý nápad, ale ten riadok z gtf patrí do prísluśnej sekcie pre monitor. Nepridávaj tam, aspoň zpočiatku, príliž veľa vecí. Predpokladám že si si pozrel výstup príkazu man 5 xorg.conf .

                                        PS.: xrandr písal niečo iné, vo výstupe príkazu man xrandr je :
                                               If invoked without any option, it will dump the state of the outputs, showing the existing modes for
                                               each of them, with a '+' after the preferred mode and a '*' after the current mode.
                                        

                                        Predpokladám že si nemyslel aktuálne ale virtuálne rozlíšenie.
                                        • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 23:11
                                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                          Počkať počkať.. Ja som bol stále na widescreene a ten mal rozlíšenie 1280x1024 .. Klasický je stále out of range.. A dokonca, ani problém s rozlišením na widescreene ( je tam 1280x1024 namiesto 1440x900 ) sme nevyriešili..
                                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                          • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 23:34
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Písal si, že sa už dalo myšou pohybovať a obraz skákal lebo virtuálna veľkosť obrazovky bola väčšia ako fyzická veľkosť. Alebo som snáď niečo prehliadol?
                                            • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 15.09.2010 | 23:43
                                              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                              Bolo to nastavené na virtuálnu veľkosť na 1440x900 a na monitore ktorý má mať 1440x900 ako klasické zobrazenie sa v tom dalo pohybovať.. čo to však mení na fakte, že mi druhý monitor nejde, xrandr ho nevidí a ani ho neviem nijako nastaviť, aby nebol "out of range"? Nasledujúcu odpoveď polož na základné vlákno.. tu už to je príliž úzke..
                                              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                              • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 16.09.2010 | 00:37
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Takže jeden monitor išiel a druhý nie. Po zväčšení virtual si ten modeline nepridával ani cez xrandr a ani do xorg.conf. Veď načo.

                                                Inak, pokiaľ máš šírku virtuálnej obrazovky 1440, tak je to o polovicu viac ako mam ja a nevadí mi to. Tento portál nie je PHPBB kde ľudia nevedia komu a načo odpovedajú.
                                                • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 16.09.2010 | 01:33
                                                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                                  Tak mi to konečne ide :)

                                                  Čo bolo potrebné:

                                                  Nastaviť ServerLayout na

                                                  Screen 0 "Screen0" LeftOf "Screen1"
                                                  Screen 1 "Screen1" 1440 0
                                                  Option "Xinerama" "1"

                                                  Ku Monitor0 pridať ModeLine ku 1440 x 900 ( príkaz: cvt 1440 900 ), podľa predlohy vytvoriť Monitor1 a pridať k nemu ModeLine pre 1280 x 1024 ( cvt 1280 1024 )

                                                  V Section Device pridať
                                                  Option "DualHead" "true"

                                                  Vytvoriť Screen1 a pre Screen0 nastaviť Virtual 1280 1024..

                                                  Prikladám xorg.conf na pastebin.com a samozrejme aj Xorg.0.log na pastebin.com
                                                  Kľúčové slová pre vyhľadávanie: OPENBSD, NVIDIA, DRIVER, NV

                                                  Wlasaty: Dík za nakopnutie správnym smerom
                                                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                                  • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 16.09.2010 | 02:15
                                                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                                    Splietol som sa... Teraz mám na widescreen 1280x1024 aj na klasickom 1280x1024 ... Všimol som si to po presune fullscreen okna z jedneho monitoru na druhý.

                                                    Vieš mi pomôcť vyriešiť ešte tento problém?
                                                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 16.09.2010 | 22:12
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Tak som to vyriešil.. Odpojil som L1919S :D
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 17.09.2010 | 00:44
        WlaSaTy   Návštevník
        Ci pipo. To vyzera ako keby to malo vadnu pamet s informaciami o monitore. Nie ze by sa jednalo o zavazny problem, ale nekomentujem. V tom pripade je vhodne overit ci ten monitor skutocne zvlada take rozlisenie (mozno k tommu bude treba kvalitnejsi kabel) hoci aj na inom OS. Si pametam ked mi snezil na zeleno monitor pripojeny cez DVI, ale cez VGA kabel isiel v pohode. U Teba to rusenie mohlo sposobit odstavenie prenosu. Ale to uz len strielam. Podla poslednej odpovede je k testu toho monitora uz potrebnych viac nastrojov ako len textovy editor.
        • Re: Xorg - horizsync vertrefresh 17.09.2010 | 01:41
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          No, išlo presne o to, že ten monitor ktorý nešiel blikal na zeleno, a pod.. Používam na oboch VGA kábel, ale na jednom je redukcia VGA - DVI, pretože nemám grafickú s 2x VGA výstupom.

          Na inom OS šlo všetko v poriadku ( dokonca aj na FreeBSD, ale tam som nepoužíval driver "nv" ale "nvidia" ), takže predpokladám že je chyba driveru. Podľa toho čo som zisťoval ide o všeobecný problém pri OpenBSD s grafickými kartami NVIDIA. Oveľa lepšie skúsenosti majú ľudia s ATI.

          Momentálne bežím na widescreene 1440x900 bez problémov, takže ten monitor to v poho zvláda. V podstate som zistil že "mať iba jeden monitor" je úplne v poriadku a postačuje mi ten.

          Tak ešte raz, dík Ti za pomoc po dobu viac ako 3 dní, vážim si to, nakoľko sa mi nik iný neozval.
          Prajem pekný zvyšok dňa
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people