Akú gr. kartu - názor

Sekcia: Ostatné 26.09.2010 | 15:30
MILOS   Návštevník
Zdravím. Idem si skladať nový PC a neviem ako z grafickou kartou. Bude to AMD zostava ale neviem ako je to teraz z tými ATI kartami. Mám doma ATI X1650 s stým sú stále nejaké problémy. Aj kamarát čo má nejaký model ATI HD 3xxx to stále niečo tomu vadí.

A neviem sa rozhodnúť medzi nVidiou a ATI. Čítal som nedávno že na nových nVidiach ide parádne akcelerovanie videa aj dekódovane a je to priamo v Linuxovom jadre zakomponované. Viem že na Linuxe idú krásne bez problémov. A ako sú na tom terajšie ATI karty? A kebyže mám teda nVidiu na AMD čipsete pojde mi SLI?
    • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 11:16
      Avatar bedňa antiX, Devuan, LegacyIce  Administrátor
      Na Linux určite NVidiu. NVidia na svojich stránkach uvádza podporu SLI pre 32bit aj 64bit Linux. Nemám nič proti ATI, sám som bol spokojným užívateľom, ale u nich je to skôr na náhodu.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 12:37
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie, Manjaro, Q4OS, Lubuntu  Používateľ
      osobne by som investoval do nvidie v pripade, ze chces na tom aj hrat nieco
    • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 12:38
      SLI? NACO?
    • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 16:59
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

Keď už sa rozhodneš (napr.) pre NVIDIA kartu, nezabudni na najnovší proprietárny ovládač 260.19.x (pozri si podporu Tvojej budúcej NVIDIA karty).
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 17:29
        Avatar Branislav Poldauf Ubuntu LTS, Debian stable  Používateľ
        velmi spravne ale musim podotknut ze moja Quadro FX 1800 tam uvedena nie je a funguje perfektne
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 21:21
          Ak na uvedenom najnovšom drivery, tak to svedčí o jeho kvalitách ...
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 23:10
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Hovorte si čo chcete, ja nvidiu zatracujem. Je to hnus. Mám nvidiu grafickú kartu ( dokonca dve, 5500 a 6200 ), nvidia sieťovku a všetko to šlo do prdele :)

Keď budem najbližšie kupovať grafickú, tak vsadím na ATI a sieťovku intel alebo realtek. Ale to je asi tým, že nepoužívam Linux, a teda ani "nvidia" driver. Bežalo to iba na "nv" a aj s tým boli problémy. Sieťovku môj "nfe0" nezvládal tiež, spojenie padalo, bolo prerušované, nevyriešené DNS a pod.

Hmm, ale na Linuxe by som siahal po Nvidii, asi.. Neviem, Linux už primárne nepoužívam.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 23:26
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        A ako to je z tým spomínaným openCL? Aké to ma vyhliadky do budúcnosti alebo podporujú to už nejaké karty (aj Linux) ?
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: Akú gr. kartu - názor 27.09.2010 | 23:43
          OpenCL? Myslíš Open Computing Language?
          • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 00:21
            Áno presne to.
            • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 01:02
              Netuším, vôbec sa do tohto nevyznám, pohľadaj v google, nebol by som o nič múdrejší ako on :)
        • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 14:43
          Ahoj.

Čítaj tento server, sú tam všetky potrebné informácie:
          http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=opencl_nvidia_ati&num=1
      • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 00:10
        ukaz ako to u teba vyzera na tom openBSD (screenshot)
        • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 00:46
          Robíš si srandu, Stano? Od hocikoho by som to čakal,ale od Teba nie. Však to je Unix, je tam toho ešte viac na výber ako v Linuxe. Je tam KDE, GNOME, XFCE4 a pod.. Tu je zoznam všetkých balíkov dostupných vo FreeBSD pod nálepkou x11-wm: http://www.freebsd.org/ports/x11-wm.html

A čo sa týka toho, tak ja používam awesome wm.. v práci mi to na widescreen monitore úplne stačí, je to jednoduché , ľahké a krásne.. ( programujem, takže tam toho veľa nepotrebujem )

článoček o konfigurácii awesome3wm bol aj tutok na linuxose
          • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 01:10
            viem ze je to unix, len ma zaujimalo ako to u teba vyzera, teda ci pouzivas aj na unixe nejake tie compizove dobroty a tak :)
            • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 16:42
              Nie, som programátor, eye-candy ma nezaujíma a ani ma to nikdy nezaujímalo - iba keď som chcel vyzerať g33kovo, tak som si zapol compiz, "nech vidia"
    • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 05:35
      Avatar Jaroslav Petráš Debian sid/experimental@amd64  Používateľ
      V prítomnosti sa viac oplatí kúpiť nVidiu. No do budúcnosti je AMD lepšia investícia. Už teraz na AMD kartách funguje KMS, power management, atď. Reč je o open source ovládačoch (Mesa, Gallium3D, priama podpora v jadre).

výhody riešenia postaveného na platforme AMD - opensource ovládače:
      - rýchle 2D vykreslovanie
      - VT v natívnom rozlíšení
      - rýchle prepínanie medzi VT a X (bez zmeny rozlíšenia)
      - jednoduchá údržba (netreba nič kompilovať)
      - žiadny proprietárny blob destabilizujúci kernel

nevýhody:
      - zatiaľ len elementárna podpora 3D (ale dajú sa hrať hry ako napr. Nexuiz, Urban Terror, Heroes of Newerth, atď...)
      - rozpracovanosť - neustále vo vývoji, pre využívanie najnovších funkcií je často treba používať rôzne experimentálne repozitáre, alebo kompilovať z gitu, svn...
      - chýba podpora akcelerácie videa (kvoli patentom)

Čo sa týka proprietárnych ovládačov priamo od výrobcu HW, sú použiteľné a sprístupňujú funkcie a výkon daného hardvéru (aj keď určite je tu veľký priestor pre optimalizácie). No kvalitou zaostávajú za tými od konkurencie (nvidia).

Každý musí sám zvážiť čo od daného hardvéru očakáva a na akú činnosť ho chce využívať. V prípade že sa bez proprietárnych ovládačov zaobísť nedá, mierne vyhráva nVidia. No v prípade že používateľ chce mať opensource systém do špiku kosti, ktorý je zároveň rock-stable a nebazíruje na hraní náročných 3D hier, odpoveď je jasná.

Stav opensource radeon ovládačov:
      http://www.x.org/wiki/RadeonFeature
      http://www.x.org/wiki/RadeonProgram
      301 Keyboard Error <br/> Press any key to resume or F1 for setup...<br/> cyberasylum.eu
      • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 14:55
        No ja mam na mojej ATI práveže problém z 2D vykresľovaním. 3D ide parádne.

Nešlo by mi o hry a hranie (možno tak príležitostne) ale o vypočtový výkon. Napríklad dekódovanie videa pomocu gr. karty a tak ďalej. Napríklad viem že Backtrack Linux pri šifrovaní a lámani hesiel dokáže využiť vypočtový potenciál nVidie.
        • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 16:18
          Avatar bedňa antiX, Devuan, LegacyIce  Administrátor
          Podarilo sa už zlomiť wpa nejak inak ako cez BFA?
          Až niekto chce byť ťažkým crackerom a natrafí na WEP šifrovanie, tu je klikátko :) Dá sa použiť aj na WPA, ale treba stiahnuť kvalitný slovník odchytiť viac ako milión IV a ešte treba mať šťastie, to už nieje tá správna sranda, ale kto sa celé dni nudí a býva pri NBU ...
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Akú gr. kartu - názor 28.09.2010 | 17:50
          Avatar Jaroslav Petráš Debian sid/experimental@amd64  Používateľ
          V tom prípade radšej grafickú kartu s nVidia GPU a podporou VDPAU.
          301 Keyboard Error <br/> Press any key to resume or F1 for setup...<br/> cyberasylum.eu